Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Boże, oddaj mi moje dziecko…

Gdy umiera dziecko strata dotyka całej rodziny. Wiele związków nie wytrzymuje tej próby.

Udostępnij
dziecko-czolo

 REKLAMA

Mąż, który stracił żonę, to wdowiec. Żona, która utraciła męża, to wdowa. Dzieci, których rodzice  zmarli, to sieroty. Rodzice, którym umarło dziecko lub dzieci to...? No właśnie. Nie ma słowa opisującego taki stan. Jest to zaskakujące tym bardziej, że ból po utracie dziecka potrafi być jednym z bardziej destrukcyjnych doświadczeń.

Dobrze wie o tym Grzegorz Bojarski, którego związek rozpadł się po śmierci Alana.

Reklama
Reklama

- Niektóre statystyki mówią, że podobnie kończy się historia 70 proc. par, które utraciły dziecko – mówi. - Zaczyna się szukanie przyczyn, wzajemne obwinianie, kłótnie na przemian z cichymi dniami, wszystko to, co oddala od siebie ludzi. Z kolei pomoc psychologiczna zwykle jest niewystarczająca. Brakuje fachowców naprawdę dobrze znających problem i potrafiących rozmawiać z rodzicami, którzy znaleźli się w takiej sytuacji. Często znacznie lepsze efekty od tego co mogą zaproponować fachowcy przynoszą rozmowy z innymi rodzicami mającymi podobne doświadczenie. Pytanie jak trafić na takich ludzi w dodatku gotowych o tym porozmawiać?
REKLAMA

Żałoba

- Nie jesteśmy w stanie określić, ile powinna trwać żałoba - mówi Jarosław Zabojszcz, psycholog związany z gdańską Wspólnotą Rodzin po Stracie Dziecka. -  Bo czy można komuś narzucić długość cierpienia? Zdecydowanie nie. Przypatrując się osobom, które doświadczyły straty bliskiej osoby, można zaobserwować poszczególne etapy przechodzenia przez żałobę. I choć nie da się ich jednoznacznie oddzielić, ponieważ nawzajem się przenikają, podjęto próbę wyodrębnienia etapów następujących po sobie, a także charakterystycznych dla nich stanów i odczuć.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Pierwszym etapem żałoby jest zaprzeczenie. Towarzyszy mu niedowierzanie temu, co nas spotkało, niemożność dopuszczenia do siebie myśli o śmierci. Drugi etap to faza gniewu, podczas której podejmujemy swoistą walkę z przeżytym doświadczeniem. Nie zgadzamy się z nim, robimy to tak uparcie, jak gdyby faktycznie od nas zależała zmiana biegu czasu.

Potem zaczynamy się targować (etap trzeci). Nie udało się buntem, to może prośbą? „Boże, oddaj mi dziecko, a ja będę najlepszym rodzicem na świecie”, „Pozwól mi jeszcze raz je przytulić, a ja nigdy nie przestane się modlić”. Podejmujemy nierówną walkę z rzeczywistością, która kończy się niepowodzeniem i przynosi obniżenie nastroju. Czujemy się bezsilni, myślimy, że zawiedliśmy. Wszystko straciło sens. Jedyne, co nam pozostało, to łzy, samotność i przerażające poczucie pustki. To chyba najboleśniejszy moment w przeżywaniu żałoby. I najdłużej trwający.
REKLAMA

- Jeśli obok nie zabraknie bliskich nam osób, jeśli nie zwątpimy, nie stracimy wiary, na horyzoncie wcześniej czy później zacznie pojawiać się akceptacja - podkreśla Zabojszcz. - Czyli swoiste uspokojenie, pogodzenie się z rzeczywistością. Czasami także wybaczenie. Ostatni etap nie przynosi zapomnienia. Daje możliwość odnalezienia się w nowej sytuacji, w „nowym życiu”, które nie będzie już nigdy takie samo. Nie bójmy się naszego smutku, złości, łez, wspomnień, ale także z czasem uśmiechu czy chwili bezczynnego odpoczynku. Mamy do tego prawo – zaznacza psycholog.

Reklama
Reklama

Alan

Jednak na pogodzenie się z losem przychodzi często długo czekać. Są też tacy, którzy nigdy nie osiągają spokoju. Wciąż zadają sobie pytanie, dlaczego? Grzegorz Bojarski nosił w sobie te wątpliwości przez kilka lat. Jego partnerka do tej pory nie umie się pogodzić z poczuciem straty.
REKLAMA

Alan miał być ich drugim wspólny dzieckiem. Pierwsze badania nie wykazywały żadnych nieprawidłowości. W drugim miesiącu ciąży stwierdzono toksoplazmozę, chorobę odzwierzęcą wywoływaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii.

Reklama
Reklama

- Do naszych serca wkradł się niepokój, bo po przewertowaniu iluś stron internetowych zdaliśmy sobie sprawę, że choroba może mieć poważne następstwa - wspomina. - Modliliśmy się o zdrowie wierząc, że być może nas to nie dotknie, bo przecież opisywano też sytuacje, gdy dziecko rodziło się całkowicie zdrowe. Kolejne badania wykazały, że w naszym przypadku tak nie będzie.

Usłyszeli od lekarza, że Alan będzie mieć zespół wad wrodzonych. W grę wchodziły: rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, rozszczep wargi, nieprawidłowo wykształcony układ pokarmowy. Brzmi strasznie, ale pogodzili się z tym. Byli gotowi przyjąć i zaopiekować się niepełnosprawnym dzieckiem. 
REKLAMA

Dwa dni przed porodem przychodzi kolejny cios. Badanie KTG wykazuje także poważną wadę serca. Mimo to, dziecko w wyniku cięcia cesarskiego rodzi się żywe. W ciągu pierwszej doby życia maleństwo przechodzi aż osiem operacji.

Reklama
Reklama

Rozstanie

Przez cały ten czas nie opuszczała Bojarskiego i jego partnerkę nadzieja, że po tym paśmie złych wieści może w końcu przyjdą dobre. Tak się nie stało. Alan zmarł tydzień po narodzinach. Miejsce miłości zajmuje pustka. Głębsza i czarniejsza z każdym kolejnym dniem.

- Jakby na przekór temu, starałem się wspierać moją partnerkę – podkreśla. - Poświęcam też jak najwięcej czasu córkom partnerki z poprzedniego związku. Przez pół roku codziennie byłem na mszy i na cmentarzu. Ale kościół stał się dla mnie pusty, jakby nie było w nim Boga.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Kolejne miesiące zamiast spokoju przynoszą kryzys. Apogeum przychodzi pół roku później, tuż przed Bożym Narodzeniem. Para rozstaje się.

- To był dla mnie jeden z najgorszych momentów w życiu - zwierza się Grzegorz Bojarski. - Nie miałem pojęcia, kto mógłby mi pomóc. Nie wiem jak długo bym trwał w tym stanie, gdyby nie wsparcie Wspólnoty Rodzin po Starcie Dziecka z Gdańska.

Zabliźnianie ran

Reklama
Reklama

Dopiero podczas zorganizowanych przez nich rekolekcji zalazł spokój i zrozumienie dla tego, co się stało. Wspomniane rekolekcje były jednocześnie inspiracją do tego, aby pomóc innym. Zaczął tworzyć podobną grupę wsparcia w Świeciu pod skrzysłami parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP („klasztorek”).

W wypadku pod Świeciem rodzice stracili czterech synów / Fot. Andrzej Bartniak

Trzy lata temu rozmawiał z rodzicami czterech synów, którzy zginęli w wypadku samochodowym w Kozłowie w lutym 2013 r. Chłopcy mieli od 13 do 19 lat. Jechali rano daewoo tico z Drozdowa do szkół w Świeciu. Ich samochód wpadł w poślizg i uderzył w jadącą z naprzeciwka piaskarkę. Trzej bracia zginęli na miejscu, czwarty zmarł tydzień później w szpitalu.

Reklama
Reklama

- Kto wie więcej o bólu po stracie dzieci niż oni? - pyta retorycznie Grzegorz Bojarski.

a.bartniak@extraswiecie.pl


W tekście wykorzystano fragmenty artykułu, który ukazał się na łamach miesięcznika „Teraz Świecie”.

Reklama
Reklama

 

 

Udostępnij

Komentarze (13)

 1. A

  19 stycznia 2020 18:15

  I co, dalej wierzycie w

  I co, dalej wierzycie w gościa co siedzi w chmurach, skoro kocha wszystkich to czemu zabiera niewinne dziecko a rodzicom każe cierpieć, zastanówcie się ludzie… śmierci dziecka współczuję 🙁

  • Anonim

   19 stycznia 2020 18:28

   Zaprawdę powiadam ci synu,

   Zaprawdę powiadam ci synu, każdy swuj kżysz musi nieść, a gość w niebie to dobro nieskończone u kturego zagościsz, po zejściu, radości i szczęścia  swego.

   • ...

    19 stycznia 2020 19:09

    Kżysz  …….Boże  widzisz i

    Kżysz  …….Boże  widzisz i nie Grzmisz 🙂

   • Do Anonim

    19 stycznia 2020 19:12

    Tak jak piszesz niuku, rano

    Tak jak piszesz niuku, rano czym prędzej do księgarni po słownik ortograficzny, dopiero potem rozprawiaj o religii. 

    • Jaa

     19 stycznia 2020 19:50

     He he no właśnie….najpierw

     He he no właśnie….najpierw do księgarni na klasztorną po słownik   A potem do Klasztorku od razu na mszę:)

   • Kszyrz borzy

    19 stycznia 2020 20:47

    Buk ci tych błenduf nie

    Buk ci tych błenduf nie wybaczy , ić sie pomodlić do ksindza na plebania wieczorem .

    • Jaa

     19 stycznia 2020 21:12

     Ha ha dobre..aż  ja ida  sie

     Ha ha dobre..aż  ja ida  sie wypic  jabola  🙂 zawse  wiedialam  ze  polski  język trùdny ale ze asz  tak  he…..ojojjj ale zem  zrobila  bykuw  :))

  • Jaa

   19 stycznia 2020 19:12

   Nie wierzę….tyle małych 

   Nie wierzę….tyle małych  istotek  jest chorych  i walczą o życie……….

 2. Były pracownik NASA

  19 stycznia 2020 20:55

  Wierz mi żaden bóg nie

  Wierz mi żaden bóg nie istnieje , prędzej znajdzie cię kosmiczny ogrodnik .

 3. Wierzący

  19 stycznia 2020 22:20

  Artykuł o cierpieniu a tu

  Artykuł o cierpieniu a tu same lewackie, debilne komentarze jak pani Żukowskiej o zmarłym sędzi TK. Dla Was Bóg niestety też istnieje

  • ...

   19 stycznia 2020 23:45

   Jakieś dowody na jego

   Jakieś dowody na jego istnienie, choć jeden… to tak jak z płaską ziemią, niby są przekonani że jest płaska ale trudno im popłynąć na antarktyde aby to udowodnić…

  • Obywatele Wszechświata

   20 stycznia 2020 09:26

   Nie interesuje Nas polityka

   Nie interesuje Nas polityka ,religia ani twoje zdanie jesteśmy Wolni od tego typu farmazonów . Żegnamy Cię 

 4. Krisol

  21 stycznia 2020 16:49

  jak nie wierzycie w Boga to

  jak nie wierzycie w Boga to po wuja świetujecie gwiazdki,wielkanoce,komunie itd?hipokryzja Janusza polaczka,dla ludzi na pokaz zrobi wszystko a w internecie gieroj

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

- Dotarliśmy do punktu krytycznego – mówi z goryczą Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Głogówku Królewskim.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, Świecie ma dostać w ciągu trzech lat około 28 mln zł dofinansowania na kilkanaście inwestycji. Jedną z nich jest zagospodarowanie terenu...

Wiadomości

Zapadła decyzja w sprawie świątecznego drzewka, które stanie się główną ozdobą świąteczną Dużego Rynku w Świeciu. Ta informacja z pewnością wielu przypadnie do gustu.

Wiadomości

Policjanci z posterunku w Bukowcu zatrzymali 37-letniego kierowcę volkswagena, który spowodował kolizję, mając w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Chcąc uniknąć odpowiedzialności, obiecał mundurowym...

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Nieoczekiwany finał miało poszukiwanie zabytkowych przedmiotów na terenie gminy Dragacz.

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama