Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Brakuje rąk do pracy. Firmy zatrudniają pracowników z Azji

Na ulicach i w sklepach coraz częściej można spotkać mężczyzn o ciemnej karnacji. To pracownicy miejscowych firm z Azji. Ilu ich pracuje w powiecie świeckim?

Udostępnij
zdjęcie ilustracyjne / Freepik

Bezrobocie w powiecie świeckim należy do najniższych w województwie kujawsko-pomorskim. W czerwcu wynosiło ono 6,3 proc., podczas gdy średnia dla całego województwa to 7,1 proc.

Taki stan rodzi pewne problemy dla pracodawców. Bo chociaż na rynku jest pewna grupa osób, które teoretycznie poszukują pracy, to niekoniecznie chcą pracować za pensje równe najniższej krajowej lub niewiele od niej wyższej.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że najliczniejszą grupę stanowią osoby długotrwale bezrobotne. Nie brakuje wśród nich takich, którym niespecjalnie zależy na stałej posadzie.

Potwierdzają to przedsiębiorcy, którzy skarżą się na brak chętnych do pracy.

- Wolą żyć z 500 plus, zapomóg i dorywczej pracy na czarno. Co mi po pracowniku, który porobi 3-4 tygodnie, a potem stwierdza, ze już mu się nie chce, albo zarobił tyle, ile mu akurat było potrzeba i odchodzi czy ucieka na kilkumiesięczne chorobowe? - twierdzą właściciele firm z powiatu świeckiego, z którymi rozmawiało Extra Świecie.

Przez pewien czas wydawało się, że tę lukę wypełnią Ukraińcy, ale tak się nie stało. Pomimo tego, że mogą legalnie podjąć zatrudnienie u każdego pracodawcy w Polsce, bez dodatkowych zezwoleń, liczba korzystających z tego rozwiązania jest mniejsza niż się spodziewano.

Przyczyna jest dość oczywista.

- Po wybuchu wojny, przyjechały głównie kobiety z dziećmi - mówi Katarzyna Kasica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. - Aby mogły podjąć pracę, musiałyby mieć zapewnioną opiekę nad dziećmi, co nie zawsze jest takie proste. Zwłaszcza w przypadku bardzo małych dzieci.

Nie jest też tajemnicą, że spora grupa Ukrainek wybrała pracę na czarno. Zajmują się malowaniem paznokci, fryzjerstwem, sprzątaniem w domach.

Rynek pracy w powiecie świeckim odczuwa jednak głód mężczyzn. Gdzie ich szukać? Wyjściem z sytuacji stali się pracownicy z Azji.

- Od 1 stycznia do 21 sierpnia 2023 r. wydano 383 zezwolenia na pracę cudzoziemców dla podmiotów gospodarczych, których siedziba mieści się na terenie powiatu świeckiego - mówi Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

W tym okresie najliczniejszą grupą stanowili obywatele Indii (110), następnie Turcji (83), Uzbekistanu (78) oraz Nepalu (72).

W 2022 r., spośród 1255 zezwoleń wydanych przez urząd wojewódzki na pracę w powiecie świeckim, najliczniejszą grupę stanowili obywatele Uzbekistanu (420), Turcji (205), Indii (129) i Nepalu (116).

Cudzoziemcy zatrudniani są głównie w przemyśle, przetwórstwie i na budowach. Z reguły wykonują prace, które nie wymają dużych kwalifikacji.

- Wbrew powszechnej opinii, nie zabierają pracy Polakom, tylko wykonują proste zajęcia, których Polacy nie chcą podejmować. Dla nich 3 tys. zł na rękę to dużo. Żaden Polak, choćby nie miał żadnych kwalifikacji i od lat był bezrobotny, nie przyjdzie za takie pieniądze - argumentuje jeden z przedsiębiorców.

Ktoś powie, daj więcej, to i Polak przyjdzie.

- Tak, tylko, ile można zapłacić rodakowi bez żadnych umiejętności, którego głównym zadaniem jest np. noszenie materiałów na placu budowy? Jeśli dam mu 4 tys., to polski fachowiec od razu zażąda podwyżki o kolejny tysiąc. To nakręca spiralę, w efekcie której firma przestaje być konkurencyjna, spada liczba zamówień i wszyscy idziemy z torbami - kwituje nasz rozmówca.

Jak dodaje, z czasem, kiedy obcokrajowcy nabiorą doświadczenia w polskich realiach, są przesuwani na bardziej odpowiedzialne stanowiska. Poza tym część z nich ma już kwalifikacje zdobyte w swoim kraju, np. spawacza.

Dla robotnika z Indii, Uzbekistanu czy Nepalu, który zarabia w swoim kraju równowartość 700-800 zł miesięcznie, pensja na poziomie 3 tys. zł, którą dostaje u nas, jest atrakcyjna.

Nawet jeśli pracodawca w powiecie świeckim dołoży kilkaset złotych miesięcznie na opłacenie jego zakwaterowania w kilkuosobowych pokojach, to i tak firma wychodzi na swoje.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (54)

 1. Edmund

  26 sierpnia 2023 08:57

  Imigranci nie zabierają ci pracy
  Zabierają ją kapitaliści, ściągający imigrantów dla taniej siły roboczej i cieszący się z tego, że obwiniasz o to imigrantów

  • Pantwoj

   28 sierpnia 2023 21:55

   Pier*** sie, wole uzbeka w pracy ktory bedzie mnie szanowal niz polaczka zlodzieja ktory patrzy Tylko Jak mnie okrasc, taka jest prawda, kierowcy maja u mnie po 12-13k pensji na reke i nie szukaja Jak mnie okrasc Jak cwaniaczki polaczki.

 2. KTOŚ

  26 sierpnia 2023 09:11

  Przyczyną to zarobki oraz wymysły pracodawcy,kierowników.Jestem osobą bardzo pracowita ale nic więcej nie dostałem niż koledzy co robią wolniej .Więc mam też wylane a teraz są pretensje ze wolno robię.Moge zapierdalać ale za to powinno być wyższe wynagrodzenie.Wola zatrudnić tańszego niż mieć dobrego człowieka a potem nie idzie robota lub idzie nie tak jak powinno.Jak na nowe fury i inwestycje w firmie stać a na człowieka żeby dać więcej nie stać.Jak nie stac to niech sami robia i po problemie.Potem jest tylko płacz.Taki jest swiecki rynek pracy czyli komunistyczne myślenie pracodawcy.Mi nawet starczy żeby dał pod stołem więcej

 3. Krzyżowiec

  26 sierpnia 2023 09:28

  Dziwne przecież dla celów wyborczych cały czas pokazują walkę z imigrantami na granicy, a tu tyłem aplikują muzułmanów. Za 10 lat wszyscy pracodawcy pożałują gdy ich córki będą w Polsce zagrożone podłością tej kultury. Teraz może jest fajnie ale poczekajcie ,na zachodzie to przerabiali. Już na mariankach chodzi kobieta owinięta szmatą, to ściągacie do naszej kultury tylko dla zysku kilku osób. Ale wszyscy są zagrożeni bo bezpieczeństwo spadnie drastycznie.

 4. Koń

  26 sierpnia 2023 11:07

  Idź na Sądową. Tam Cię wyleczą.

  • ja 69

   26 sierpnia 2023 18:13

   Ty Koniu idź do weterynarza.

 5. Obserwator

  26 sierpnia 2023 12:38

  Rynek płac ulega i będzie ulegać spłaszczeniu. Trzeba zacząć płacić robotnikom kosztem menadżerów kierowników szefów etc. firma nie zbiednieje i wszyscy będą zadowoleniu. Jak tego nie zrozumiecie to upadłość i praca dla kogoś i punkt widzenia się zmieni.

  • Anonim

   26 sierpnia 2023 14:31

   Menadżery też mogą przebrać się w robocze ciuszki i wio do roboty, a nie pierdzieć w stołki.

  • Pantwoj

   28 sierpnia 2023 21:55

   Rozumiem Masz firme i to stosujesz? Czy tylko opowiadasz glupoty nie Majac pojecia?

 6. pracodawca

  26 sierpnia 2023 13:22

  Pis kazał wszystkim wyjeżdżać jak chcieli podwyżki lekarzom, nauczycielom ,informatykom ,,nich jadą…damy sobie radę?” hehe a teraz ciapatych sami sprowadzają !

 7. Wiki

  26 sierpnia 2023 13:55

  Tylko czekać na inżynierów i chirurgów z Afryki

 8. Ciapaty

  26 sierpnia 2023 14:29

  Sedno braku chętnych w 3 pierwszych zdaniach. Patologiczni pracodawcy, przyzwyczajeni do patologicznych zachowań i tekstów, mają dzisiaj problem.

  • Pantwoj

   28 sierpnia 2023 21:59

   Twoj stary Ma Problem, bo wychowal Debila. Pracodawcy nie maja problemu z pracownikami, do artykulu podlozylo sie kilka dziadowskich firm i teraz lykacie to Jak pelikany. Do mnie jest Kolejka do pracy i Jesli mam wybierac to zawsze wezme kogos ze wschodu zamiast polaczka zlodzieja po komunie.

 9. Patriota

  26 sierpnia 2023 14:30

  PiS kazał wszystkim wyjeżdżać? Hahaha to trzeba być płaskogłowiem za tamtych nierządów z braku pracy wyjechało około 3miliony obywateli z Polski dziś mamy tego skutki A i tak za PiS dużo ludzi zaczęło wracać bo na zachodzie wszystko się wali poczytaj niemieckie gazety to się dowiesz zaściankowcu A nie powtarzasz kłamstwa MccDonald

  • Pantwoj

   28 sierpnia 2023 22:20

   Ale debil, a jakie to przeczytales te gazety w ktorych tak pisza? Czas pisu?

 10. pracodawca

  26 sierpnia 2023 14:43

  Słuchaj pisiorze od lat 80 tych z Polski wyjechało kilka milionów Polaków ale może procent wróciła do Polski …może.może mniej ??? Kaczor i Morawiecki powtarzali o tych co się o coś upomieli ,,niech jadą poradzimy sobie bez nich”. Teraz okazuję się że brakuje kilka milionów ludzi do pracy w Polsce, i co ? Czuć że łykasz propagandę pisu i tvp jak pelikan. Zero wiedzy masz i nie czytasz obiektywnie.Pewnie za wchodnią granicą byś czuł się jak u siebie?

 11. Jacek

  26 sierpnia 2023 14:58

  Prognozowane dochody budżetu państwa na 2024 wynoszą 683,6 mld zł, limit wydatków określono na kwotę 848,3 mld zł. Deficyt 165 mld zł. W 2023 r. deficyt sięgnął 92 mld zł.
  Bezpieczny budżet w trudnych czasach
  PiS zadłuża Polskę na pokolenia, jakby Morawieckiego wsadzić do więzienia na okres aż spłacimy to co on pożycza w imieniu Polaków i miałby z niego jeszcze wyjść to gość musiałby dożyć grubo ponad 100 lat.

 12. szydło

  26 sierpnia 2023 15:23

  Gdy PiS przejmował władzę, dług publiczny Polski wynosił 969 mld zł, teraz jest ponad 1,5 bln zł. Czyli można powiedzieć, że w ciągu dwóch kadencji rząd PiS-u zadłużył nas prawie na taką skalę jak wszystkie poprzednie rządy przez ostatnich dwadzieścia parę lat – mówił w TOK FM dr Bogusław Grabowski. Zdaniem byłego członka RPP długi zaciągnięte przez rząd PiS-u będziemy spłacać w nieskończoność.

 13. kowal

  26 sierpnia 2023 15:40

  to jest akurat normalne. załóżmy 5 osób wykonują taką samą prace za takie same pieniądze. dwóch się wyróżnia i robi lepszą robotę.., a pozostała trójka byle jak, nikła wiedza, zero sumienności.. to po jakimś czasie ta trójka nie zwiększy swojego poziomu, tylko ta lepsza dwójka obniży swoją produktywność skoro widzą, że dostają takie same pieniądze. Aż strach pomyśleć gdyby ci lepsi zarabiali mniej od tych co nic nie wiedzą i nie pracują efektywniej, bo mają dłuższy staż pracy haha. Jak tak dalej pójdzie to i tak wszyscy będziemy pracować za minimalną krajową. Chyba, że wróci PO wtedy pensje minimalne staną w miejscu na jakieś 4 lata

  • Pantwoj

   28 sierpnia 2023 22:03

   Kur** nastepny cep…
   Jesli uwazasz ze robisz lepiej to idz po podwyzke, Jesli nie dostaniesz to zmien prace i Po temacie! Do Dobrych firm jest kolejka pracownikow.
   A co do zamrozenia najnizszej, kiedy do was cepy dotrze ze najbizsza krajowa jest definicja biedy i kazde jej podnoszenie tylko zwieksza liczbe jej zarabiajacych = liczbe ludzi biednych.

 14. Marta

  26 sierpnia 2023 15:51

  Jarosław Kaczyński zapowiedział referendum w sprawie przyjęcia 1,8 tys. imigrantów
  Tymczasem tylko w 2022 roku w Polsce wydano prawie 365,5 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, z czego ponad 136 tys. zezwoleń dotyczy osób z krajów muzułmańskich
  Szkoda, że w innych sprawach sam decyduje i nie interesuje go co myślą Polacy

  • Jola

   26 sierpnia 2023 16:38

   Jeśli ktoś nie odróżnia zagranicznego pracownika od nielegalnego emigranta jak w Europie zachodniej to tylko ubolewać

   • Czopie

    26 sierpnia 2023 16:52

    W Belgii i Francji demolują ulice dzieci imigrantów którzy wjechali legalnie za pracą.

    • Pantwoj

     28 sierpnia 2023 22:05

     Domniemam ze pewnie byles i widziales, bo inaczej przeciez bys nie pisal debilu obsrany.

 15. Juras

  26 sierpnia 2023 16:02

  Widać platwusowe plemie zakorzenione w komunie spolecznie u umyslowo jest na bakier z ekonomią,ale to już wiemy ,łykaja resortowy przekaz o zadłuzeniach jak pelikany ,cala europa sie zadłużyła przez pandemie wojne i kryzys w pakowano w gospodarke i firmy 4 tarcze antykryzysowe mamy jeden z najmniejszych długów w Europie najniższe bezrobocie bezrobocie i najwyzsze PKB i najszybciej się rozwijamy najlepsze prognozy światowych analityków i przede wszystkim skończył sie wan pracownik za 5zl za godzinę rewaloryzacja emerytur o 2,5 zł i najnizsza krajowa na poziomie bangladeszu by niemiecki bauer miał tanią siłę roboczą . zaboli Jesienią platwusy wasz guru i spółka będą mieli wskazany kierunek na Berlin.Ekonomisci się znależli czerpiacy wiedzę z polskojęzycznych mediów tzw papuga,

  • Pantwoj

   28 sierpnia 2023 22:07

   O widze musial przelewik jakis wejsc, bo chyba za darmo tych idiotyzmow pisiorze nie piszesz ;D tak tak zobaczymy w pazdzierniku, tylko ludzie bierzcie dlugopisy z domu, bo Jesli Tacy beda w Komisjach jak ten cep powyzej to dramat…

 16. Roman

  26 sierpnia 2023 16:09

  Marta proszę nie powtarzać nie sprawdzonych informacji ,od zawsze pozwolenie na pracę jest pierwszym etapem weryfikacji i sprawdzania pracownika z zagranicy dopiero na następnych etapach weryfikacji jeśli będą pomyślne dostaje się wizę pracowniczą uprawniajacą do wjazdu i podjęcia pracy A tych osób ze 137tys jest 28 tyś i tyle wyjechało do Polski do pracy.prosze czytać że zrozumieniem i nie powielać fejków.

  • Anonim

   26 sierpnia 2023 21:38

   Roman. Skąd masz te 28 tys? Podaj źródło bo jestem ciekaw. Piszesz bzdury. Zezwolenie na pracę to zezwolenie na pracę a nie zaden etap weryfikacji. Słucham skąd masz dane że PiS wpuścił tylko 28 tys?

 17. Zxc

  26 sierpnia 2023 16:51

  Słuchajcie no pracodawco,takie dyrdymały to możesz opowiadać w rodzinie A nie ludziom którzy pamiętają jak było i jakie było bezrobocie i ile ludzi wyjechało i kiedy i kiedy rozprzedawano 3/4 polskich firm w obce ręce, co pracownik za 3zl i 5zl za godzinę się skończył a i waciki już nie na wszystko można odliczać co nie stoi już kolejka do pracy przed zakładem co ludzie już nie chcą dymac po 12godz dziennie za psie grosze? Popieram młodych ,8 godzin i do domu A i to za dużo bo w Europie pracują po 7,A w Skandynawii po 6 godzin

  • Pantwoj

   28 sierpnia 2023 22:09

   Kolejny debil pisze glupoty, a w afryce rano ida upolowac niedzwiedzia godzinke, a Po poludniu stawiaja domek z gowna druga godzinke i pracuja tylko 2 godziny xD wez palnij sie w leb.

 18. Noe

  26 sierpnia 2023 17:17

  Gdybyście się zastanawiali, na co idą symboliczne czeki wręczane przez PiS
  114 364,37 zł na remont kapliczki przydrożnej w Tarnogórze;117 600,00 zł – na renowację groty Matki Bożej z Lourdes wraz z ogrodzeniem przy kościele parafialnym w Woli Zarczyckiej; 307 710,89 zł – na malowanie ścian kościoła parafialnego w Łętowni;
  307 717,19 zł – na remont posadzki i cokołów w kościele parafialnym w Sarzynie;

  • Piotr

   27 sierpnia 2023 22:35

   Nie do końca masz rację, sprawdź ile mln wyjechało za czasów Tuska,a obiecał druga Irlandię,jak kiedyś Boli, Japonię. Firmy były zamykane jedna za drugą, praca tylko przez znajomości .

 19. Ciekawy

  26 sierpnia 2023 17:29

  BÓG STWORZYŁ CZŁOWIEKA CZY CZŁOWIEK BOGA?

 20. Radosny

  26 sierpnia 2023 17:31

  Pracodawcy zatrudniający takich ludzi powinni brać także odpowiedzialność karną za wybryki swoich pracowników. Potrzebna jest natychmiastowa nowelizacja prawa karnego.

  • Pantwoj

   28 sierpnia 2023 22:11

   A za najebanego polaka kierowce tez mam isc siedziec Jak Go zatrudniam? Debil Jestes i bezmozg.

 21. Jagi

  26 sierpnia 2023 17:39

  I bardzo dobrze że ida czeki na kościoła i zabytki bo to nasze dziedzictwo i korzenie ty jak zazdroscisz to prześlij czek na pzprowcow których wystawiono na listach albo makreli do Niemiec to twoje środowisko mniemam

  • Sukces

   26 sierpnia 2023 22:37

   Sukces krajów zachodnich leży w taniej sile roboczej.
   Czas na Polskę. Tak jak my jeździmy na zachód tak my powinniśmy zaakceptować to że do nas przyjeżdżają panowie z ciemną karnacją. Co nie znaczy że mamy im pozwalać na wszystko . Będą uczciwy to niech pracują na 800+ haha

  • Pantwoj

   28 sierpnia 2023 22:12

   Jebnij sie, tak po prostu, nie mniej nie wiecej, po prostu sie jebnij w leb

 22. abile

  26 sierpnia 2023 17:43

  Misiu po ile dziś płacą w brejzolandzie za jeden komentarz? przecież ty sam ze sobą piszesz

 23. Arkadiusz

  26 sierpnia 2023 17:43

  Pełowski pustaku nawet Francuzi i Niemcy nie widzieli tych pracowników legalnych którzy swoje dokumenty utopili w morzu albo spalili są to nielegalni imigranci czopie sterowany bez jakiejkolwiek wiedzy

 24. bebe

  26 sierpnia 2023 18:49

  Do Jagi….I tak za jakiś czas z kościołów zrobią dyskoteki ,muzea ,markety tak jak na całym zachodzie.

 25. Igo

  26 sierpnia 2023 19:27

  Bebe,no właśnie nie będzie tak i tym się różnimy od zachodu

 26. Quasimodo

  26 sierpnia 2023 20:56

  Powiem tak gadanie pracodawców wcale się nie zmienia od 30 lat .Ciągle pracownicy leniwi i za mało wydajni a na dodatek uciekają na chorobowe.Znam przynajmniej dwa,trzy zakłady pracy w których bez przerwy moobing,warunki pracy niezgodne z BHP i praca dla wielu najniższa kraj.Co z tego że pracownik posługuje się w delegacjach językami, załatwia wszystkie sprawy które należą do managerów ( nawet ratuje kolegów którym się przydarzył wypadek czy zator krwi i w agonii do szpitala jest przewożony lub wybija żeby spadając z drabiny) jak i tak pracodawca ma go w dupie i nie docenia a nawet zwolni pod byle pretekstem.Niektorzy pracodawcy kiedy pracownicy wspomagają firmę i pomogą przy załatwieniu kontraktu zagranicznego zamiast na materiał czy podwyżki to na amerykańskie samochody tylko mają.Szkoda się żalić mentalności pracodawcy polskiego który musi się dorobić w jednym pokoleniu bogactwa się nie zmieni.Firmy zachodnie kilka pokoleń się dorabiają a nowobogaccy w Polsce muszą w kilka lat .Wstyd że nawet obcokrajowcy są lepiej opłacani niż obywatele polscy i to bez różnicy czy przy prostych pracach czy profesjonaliści.

 27. klient

  26 sierpnia 2023 21:01

  urainki wolą z datków lidlowych żyć to im pasuje.

 28. Genio

  26 sierpnia 2023 22:04

  Qazimodo BRAWO celnie w samo sedno dokladnie tak jest i wszyscy to wiedzą tylko nie którzy boją się i Zzaklinaja rzeczywistość Na zachodzie dziadek założył firme a wnuk dopiero czerpie prawdziwe korzyści tak wygląda dorabianie się A u nas lizingowcy baronami chcą być PO roku u wszystko odliczać nawet waciki do makijażu i wałki to podstawa.

  • max

   26 sierpnia 2023 22:10

   Masz firmę? Jak nie masz to załóż, sprawdź jak to zajebiście. Tylko kasę się zgarnia i zero zmartwień nie? Ja mam, na głowie mam 5 razy więcej, ale zarabiam też więcej niż kiedyś na etacie. Pokaż Genio jaki z ciebie kozak 🙂 Czy tylko stękać potrafisz?

   • Pantwoj

    28 sierpnia 2023 22:15

    Dokladnie, wszyscy widza tylko Fure na podjezdzie, a ze spisz na to Po kilka godzin na dobe i pracujesz koordynujesz i sie wysilasz 20 godzin na dobe tego nie widzi zaden cwaniaczek cebulaczek

 29. Genio

  26 sierpnia 2023 22:25

  Widze ze ty stękasz nikt ci firmy zakladac nie kazał więc nie stękaj kozaku i płać.Albo idź na etat będziesz miał zero zmartwień proste.

  • max

   26 sierpnia 2023 23:06

   Genio nie ja jestem bardzo zadowolony. Tylko że ja byłem i na etacie i mam firmę więc wiem o czym piszę. Ty firmy nigdy nie miałeś więc pojęcia nie masz o czym piszesz narzekając na tych co maja działalnośc:-)

 30. KAR

  26 sierpnia 2023 22:40

  Na zachodzie w latach sześćdziesiątych było podobnie. Na początku tacy np. Turcy tez legalnie pracowali, a potem zaczęło się ściąganie całych rodzin i… koniec pracy, a wygodne życie zasiłku. Co gorsza, przybysze z Afryki i Azji w ogóle się nie zintegrowali z zachodnią (europejska kulturą) i mamy to, co widzimy na ulicach Paryża czy Sztokholmu. Dodajmy jeszcze działalność tzw. LEWACTWA, które postanowiło „UBOGACIĆ KULTUROWO” Europę. W Polsce za rządów PiS-u przerabiamy to dokładnie to samo, tylko że szybciej. Europa potrzebowała 50-lat na przekształcenia państw w multikulti, a obecny rząd robi to w tempie ekspresowym pod pretekstem „IMIGRACJI ZAROBKOWEJ”.

 31. Jan

  26 sierpnia 2023 23:14

  Vir comenn kar gdyby nie PiS mielibysmy to samo i nie pisz mi tu dyrdymalow o latach 60tych bo Turcy prowadzili swoje biznesy i prowadzą A to co ściągnięto teraz to całkiem inna bajka A może ty jesteś roch kowalski bo jest też taka możliwość.

 32. Tak to widzę

  27 sierpnia 2023 12:01

  Za 10 lat będziemy prawdziwą Europą. Połowa mieszkańców będzie miała śniadanie cerę

 33. KAR

  27 sierpnia 2023 23:18

  Człowieku o imieniu Jan. Zapoznaj się ze stroną – migrcje.gov.pl i będziesz miał odpowiedź. A Turcy to tylko jedna z nacji, która jest tylko małą częścią WIELKIEGO PROBLEMU, więc nie spłycaj tematu.

 34. C+E B+E

  29 sierpnia 2023 07:07

  12 kola jako kierowca na reke czy brutto? Ile godzin w miesiacu? Europa czy Skandynawia?

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama