Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Brakuje rąk do pracy. Firmy zatrudniają pracowników z Azji

Na ulicach i w sklepach coraz częściej można spotkać mężczyzn o ciemnej karnacji. To pracownicy miejscowych firm z Azji. Ilu ich pracuje w powiecie świeckim?

Udostępnij
zdjęcie ilustracyjne / Freepik

Bezrobocie w powiecie świeckim należy do najniższych w województwie kujawsko-pomorskim. W czerwcu wynosiło ono 6,3 proc., podczas gdy średnia dla całego województwa to 7,1 proc.

Taki stan rodzi pewne problemy dla pracodawców. Bo chociaż na rynku jest pewna grupa osób, które teoretycznie poszukują pracy, to niekoniecznie chcą pracować za pensje równe najniższej krajowej lub niewiele od niej wyższej.

Reklama
Reklama

Nie bez znaczenia jest też fakt, że najliczniejszą grupę stanowią osoby długotrwale bezrobotne. Nie brakuje wśród nich takich, którym niespecjalnie zależy na stałej posadzie.

Potwierdzają to przedsiębiorcy, którzy skarżą się na brak chętnych do pracy.

- Wolą żyć z 500 plus, zapomóg i dorywczej pracy na czarno. Co mi po pracowniku, który porobi 3-4 tygodnie, a potem stwierdza, ze już mu się nie chce, albo zarobił tyle, ile mu akurat było potrzeba i odchodzi czy ucieka na kilkumiesięczne chorobowe? - twierdzą właściciele firm z powiatu świeckiego, z którymi rozmawiało Extra Świecie.

Reklama
Reklama

Przez pewien czas wydawało się, że tę lukę wypełnią Ukraińcy, ale tak się nie stało. Pomimo tego, że mogą legalnie podjąć zatrudnienie u każdego pracodawcy w Polsce, bez dodatkowych zezwoleń, liczba korzystających z tego rozwiązania jest mniejsza niż się spodziewano.

Przyczyna jest dość oczywista.

- Po wybuchu wojny, przyjechały głównie kobiety z dziećmi - mówi Katarzyna Kasica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. - Aby mogły podjąć pracę, musiałyby mieć zapewnioną opiekę nad dziećmi, co nie zawsze jest takie proste. Zwłaszcza w przypadku bardzo małych dzieci.

Reklama
Reklama

Nie jest też tajemnicą, że spora grupa Ukrainek wybrała pracę na czarno. Zajmują się malowaniem paznokci, fryzjerstwem, sprzątaniem w domach.

Rynek pracy w powiecie świeckim odczuwa jednak głód mężczyzn. Gdzie ich szukać? Wyjściem z sytuacji stali się pracownicy z Azji.

- Od 1 stycznia do 21 sierpnia 2023 r. wydano 383 zezwolenia na pracę cudzoziemców dla podmiotów gospodarczych, których siedziba mieści się na terenie powiatu świeckiego - mówi Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

Reklama
Reklama

W tym okresie najliczniejszą grupą stanowili obywatele Indii (110), następnie Turcji (83), Uzbekistanu (78) oraz Nepalu (72).

W 2022 r., spośród 1255 zezwoleń wydanych przez urząd wojewódzki na pracę w powiecie świeckim, najliczniejszą grupę stanowili obywatele Uzbekistanu (420), Turcji (205), Indii (129) i Nepalu (116).

Cudzoziemcy zatrudniani są głównie w przemyśle, przetwórstwie i na budowach. Z reguły wykonują prace, które nie wymają dużych kwalifikacji.

- Wbrew powszechnej opinii, nie zabierają pracy Polakom, tylko wykonują proste zajęcia, których Polacy nie chcą podejmować. Dla nich 3 tys. zł na rękę to dużo. Żaden Polak, choćby nie miał żadnych kwalifikacji i od lat był bezrobotny, nie przyjdzie za takie pieniądze - argumentuje jeden z przedsiębiorców.

Reklama
Reklama

Ktoś powie, daj więcej, to i Polak przyjdzie.

- Tak, tylko, ile można zapłacić rodakowi bez żadnych umiejętności, którego głównym zadaniem jest np. noszenie materiałów na placu budowy? Jeśli dam mu 4 tys., to polski fachowiec od razu zażąda podwyżki o kolejny tysiąc. To nakręca spiralę, w efekcie której firma przestaje być konkurencyjna, spada liczba zamówień i wszyscy idziemy z torbami - kwituje nasz rozmówca.

Jak dodaje, z czasem, kiedy obcokrajowcy nabiorą doświadczenia w polskich realiach, są przesuwani na bardziej odpowiedzialne stanowiska. Poza tym część z nich ma już kwalifikacje zdobyte w swoim kraju, np. spawacza.

Reklama
Reklama

Dla robotnika z Indii, Uzbekistanu czy Nepalu, który zarabia w swoim kraju równowartość 700-800 zł miesięcznie, pensja na poziomie 3 tys. zł, którą dostaje u nas, jest atrakcyjna.

Nawet jeśli pracodawca w powiecie świeckim dołoży kilkaset złotych miesięcznie na opłacenie jego zakwaterowania w kilkuosobowych pokojach, to i tak firma wychodzi na swoje.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
54 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Imigranci nie zabierają ci pracy
Zabierają ją kapitaliści, ściągający imigrantów dla taniej siły roboczej i cieszący się z tego, że obwiniasz o to imigrantów

Przyczyną to zarobki oraz wymysły pracodawcy,kierowników.Jestem osobą bardzo pracowita ale nic więcej nie dostałem niż koledzy co robią wolniej .Więc mam też wylane a teraz są pretensje ze wolno robię.Moge zapierdalać ale za to powinno być wyższe wynagrodzenie.Wola zatrudnić tańszego niż mieć dobrego człowieka a potem nie idzie robota lub idzie nie tak jak powinno.Jak na nowe fury i inwestycje w firmie stać a na człowieka żeby dać więcej nie stać.Jak nie stac to niech sami robia i po problemie.Potem jest tylko płacz.Taki jest swiecki rynek pracy czyli komunistyczne myślenie pracodawcy.Mi nawet starczy żeby dał pod stołem więcej

Dziwne przecież dla celów wyborczych cały czas pokazują walkę z imigrantami na granicy, a tu tyłem aplikują muzułmanów. Za 10 lat wszyscy pracodawcy pożałują gdy ich córki będą w Polsce zagrożone podłością tej kultury. Teraz może jest fajnie ale poczekajcie ,na zachodzie to przerabiali. Już na mariankach chodzi kobieta owinięta szmatą, to ściągacie do naszej kultury tylko dla zysku kilku osób. Ale wszyscy są zagrożeni bo bezpieczeństwo spadnie drastycznie.

Reklama

Idź na Sądową. Tam Cię wyleczą.

Rynek płac ulega i będzie ulegać spłaszczeniu. Trzeba zacząć płacić robotnikom kosztem menadżerów kierowników szefów etc. firma nie zbiednieje i wszyscy będą zadowoleniu. Jak tego nie zrozumiecie to upadłość i praca dla kogoś i punkt widzenia się zmieni.

Pis kazał wszystkim wyjeżdżać jak chcieli podwyżki lekarzom, nauczycielom ,informatykom ,,nich jadą…damy sobie radę?” hehe a teraz ciapatych sami sprowadzają !

Reklama

Tylko czekać na inżynierów i chirurgów z Afryki

Sedno braku chętnych w 3 pierwszych zdaniach. Patologiczni pracodawcy, przyzwyczajeni do patologicznych zachowań i tekstów, mają dzisiaj problem.

PiS kazał wszystkim wyjeżdżać? Hahaha to trzeba być płaskogłowiem za tamtych nierządów z braku pracy wyjechało około 3miliony obywateli z Polski dziś mamy tego skutki A i tak za PiS dużo ludzi zaczęło wracać bo na zachodzie wszystko się wali poczytaj niemieckie gazety to się dowiesz zaściankowcu A nie powtarzasz kłamstwa MccDonald

Reklama

Słuchaj pisiorze od lat 80 tych z Polski wyjechało kilka milionów Polaków ale może procent wróciła do Polski …może.może mniej ??? Kaczor i Morawiecki powtarzali o tych co się o coś upomieli ,,niech jadą poradzimy sobie bez nich”. Teraz okazuję się że brakuje kilka milionów ludzi do pracy w Polsce, i co ? Czuć że łykasz propagandę pisu i tvp jak pelikan. Zero wiedzy masz i nie czytasz obiektywnie.Pewnie za wchodnią granicą byś czuł się jak u siebie?

Prognozowane dochody budżetu państwa na 2024 wynoszą 683,6 mld zł, limit wydatków określono na kwotę 848,3 mld zł. Deficyt 165 mld zł. W 2023 r. deficyt sięgnął 92 mld zł.
Bezpieczny budżet w trudnych czasach
PiS zadłuża Polskę na pokolenia, jakby Morawieckiego wsadzić do więzienia na okres aż spłacimy to co on pożycza w imieniu Polaków i miałby z niego jeszcze wyjść to gość musiałby dożyć grubo ponad 100 lat.

Gdy PiS przejmował władzę, dług publiczny Polski wynosił 969 mld zł, teraz jest ponad 1,5 bln zł. Czyli można powiedzieć, że w ciągu dwóch kadencji rząd PiS-u zadłużył nas prawie na taką skalę jak wszystkie poprzednie rządy przez ostatnich dwadzieścia parę lat – mówił w TOK FM dr Bogusław Grabowski. Zdaniem byłego członka RPP długi zaciągnięte przez rząd PiS-u będziemy spłacać w nieskończoność.

Reklama

to jest akurat normalne. załóżmy 5 osób wykonują taką samą prace za takie same pieniądze. dwóch się wyróżnia i robi lepszą robotę.., a pozostała trójka byle jak, nikła wiedza, zero sumienności.. to po jakimś czasie ta trójka nie zwiększy swojego poziomu, tylko ta lepsza dwójka obniży swoją produktywność skoro widzą, że dostają takie same pieniądze. Aż strach pomyśleć gdyby ci lepsi zarabiali mniej od tych co nic nie wiedzą i nie pracują efektywniej, bo mają dłuższy staż pracy haha. Jak tak dalej pójdzie to i tak wszyscy będziemy pracować za minimalną krajową. Chyba, że wróci PO wtedy pensje minimalne staną w miejscu na jakieś 4 lata

Jarosław Kaczyński zapowiedział referendum w sprawie przyjęcia 1,8 tys. imigrantów
Tymczasem tylko w 2022 roku w Polsce wydano prawie 365,5 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, z czego ponad 136 tys. zezwoleń dotyczy osób z krajów muzułmańskich
Szkoda, że w innych sprawach sam decyduje i nie interesuje go co myślą Polacy

Widać platwusowe plemie zakorzenione w komunie spolecznie u umyslowo jest na bakier z ekonomią,ale to już wiemy ,łykaja resortowy przekaz o zadłuzeniach jak pelikany ,cala europa sie zadłużyła przez pandemie wojne i kryzys w pakowano w gospodarke i firmy 4 tarcze antykryzysowe mamy jeden z najmniejszych długów w Europie najniższe bezrobocie bezrobocie i najwyzsze PKB i najszybciej się rozwijamy najlepsze prognozy światowych analityków i przede wszystkim skończył sie wan pracownik za 5zl za godzinę rewaloryzacja emerytur o 2,5 zł i najnizsza krajowa na poziomie bangladeszu by niemiecki bauer miał tanią siłę roboczą . zaboli Jesienią platwusy wasz guru i spółka będą mieli wskazany kierunek na Berlin.Ekonomisci się znależli czerpiacy wiedzę z polskojęzycznych mediów tzw papuga,

Marta proszę nie powtarzać nie sprawdzonych informacji ,od zawsze pozwolenie na pracę jest pierwszym etapem weryfikacji i sprawdzania pracownika z zagranicy dopiero na następnych etapach weryfikacji jeśli będą pomyślne dostaje się wizę pracowniczą uprawniajacą do wjazdu i podjęcia pracy A tych osób ze 137tys jest 28 tyś i tyle wyjechało do Polski do pracy.prosze czytać że zrozumieniem i nie powielać fejków.

Słuchajcie no pracodawco,takie dyrdymały to możesz opowiadać w rodzinie A nie ludziom którzy pamiętają jak było i jakie było bezrobocie i ile ludzi wyjechało i kiedy i kiedy rozprzedawano 3/4 polskich firm w obce ręce, co pracownik za 3zl i 5zl za godzinę się skończył a i waciki już nie na wszystko można odliczać co nie stoi już kolejka do pracy przed zakładem co ludzie już nie chcą dymac po 12godz dziennie za psie grosze? Popieram młodych ,8 godzin i do domu A i to za dużo bo w Europie pracują po 7,A w Skandynawii po 6 godzin

Gdybyście się zastanawiali, na co idą symboliczne czeki wręczane przez PiS
114 364,37 zł na remont kapliczki przydrożnej w Tarnogórze;117 600,00 zł – na renowację groty Matki Bożej z Lourdes wraz z ogrodzeniem przy kościele parafialnym w Woli Zarczyckiej; 307 710,89 zł – na malowanie ścian kościoła parafialnego w Łętowni;
307 717,19 zł – na remont posadzki i cokołów w kościele parafialnym w Sarzynie;

BÓG STWORZYŁ CZŁOWIEKA CZY CZŁOWIEK BOGA?

Pracodawcy zatrudniający takich ludzi powinni brać także odpowiedzialność karną za wybryki swoich pracowników. Potrzebna jest natychmiastowa nowelizacja prawa karnego.

I bardzo dobrze że ida czeki na kościoła i zabytki bo to nasze dziedzictwo i korzenie ty jak zazdroscisz to prześlij czek na pzprowcow których wystawiono na listach albo makreli do Niemiec to twoje środowisko mniemam

Misiu po ile dziś płacą w brejzolandzie za jeden komentarz? przecież ty sam ze sobą piszesz

Pełowski pustaku nawet Francuzi i Niemcy nie widzieli tych pracowników legalnych którzy swoje dokumenty utopili w morzu albo spalili są to nielegalni imigranci czopie sterowany bez jakiejkolwiek wiedzy

Do Jagi….I tak za jakiś czas z kościołów zrobią dyskoteki ,muzea ,markety tak jak na całym zachodzie.

Bebe,no właśnie nie będzie tak i tym się różnimy od zachodu

Powiem tak gadanie pracodawców wcale się nie zmienia od 30 lat .Ciągle pracownicy leniwi i za mało wydajni a na dodatek uciekają na chorobowe.Znam przynajmniej dwa,trzy zakłady pracy w których bez przerwy moobing,warunki pracy niezgodne z BHP i praca dla wielu najniższa kraj.Co z tego że pracownik posługuje się w delegacjach językami, załatwia wszystkie sprawy które należą do managerów ( nawet ratuje kolegów którym się przydarzył wypadek czy zator krwi i w agonii do szpitala jest przewożony lub wybija żeby spadając z drabiny) jak i tak pracodawca ma go w dupie i nie docenia a nawet zwolni pod byle pretekstem.Niektorzy pracodawcy kiedy pracownicy wspomagają firmę i pomogą przy załatwieniu kontraktu zagranicznego zamiast na materiał czy podwyżki to na amerykańskie samochody tylko mają.Szkoda się żalić mentalności pracodawcy polskiego który musi się dorobić w jednym pokoleniu bogactwa się nie zmieni.Firmy zachodnie kilka pokoleń się dorabiają a nowobogaccy w Polsce muszą w kilka lat .Wstyd że nawet obcokrajowcy są lepiej opłacani niż obywatele polscy i to bez różnicy czy przy prostych pracach czy profesjonaliści.

urainki wolą z datków lidlowych żyć to im pasuje.

Qazimodo BRAWO celnie w samo sedno dokladnie tak jest i wszyscy to wiedzą tylko nie którzy boją się i Zzaklinaja rzeczywistość Na zachodzie dziadek założył firme a wnuk dopiero czerpie prawdziwe korzyści tak wygląda dorabianie się A u nas lizingowcy baronami chcą być PO roku u wszystko odliczać nawet waciki do makijażu i wałki to podstawa.

Widze ze ty stękasz nikt ci firmy zakladac nie kazał więc nie stękaj kozaku i płać.Albo idź na etat będziesz miał zero zmartwień proste.

Na zachodzie w latach sześćdziesiątych było podobnie. Na początku tacy np. Turcy tez legalnie pracowali, a potem zaczęło się ściąganie całych rodzin i… koniec pracy, a wygodne życie zasiłku. Co gorsza, przybysze z Afryki i Azji w ogóle się nie zintegrowali z zachodnią (europejska kulturą) i mamy to, co widzimy na ulicach Paryża czy Sztokholmu. Dodajmy jeszcze działalność tzw. LEWACTWA, które postanowiło „UBOGACIĆ KULTUROWO” Europę. W Polsce za rządów PiS-u przerabiamy to dokładnie to samo, tylko że szybciej. Europa potrzebowała 50-lat na przekształcenia państw w multikulti, a obecny rząd robi to w tempie ekspresowym pod pretekstem „IMIGRACJI ZAROBKOWEJ”.

Vir comenn kar gdyby nie PiS mielibysmy to samo i nie pisz mi tu dyrdymalow o latach 60tych bo Turcy prowadzili swoje biznesy i prowadzą A to co ściągnięto teraz to całkiem inna bajka A może ty jesteś roch kowalski bo jest też taka możliwość.

Za 10 lat będziemy prawdziwą Europą. Połowa mieszkańców będzie miała śniadanie cerę

Człowieku o imieniu Jan. Zapoznaj się ze stroną – migrcje.gov.pl i będziesz miał odpowiedź. A Turcy to tylko jedna z nacji, która jest tylko małą częścią WIELKIEGO PROBLEMU, więc nie spłycaj tematu.

12 kola jako kierowca na reke czy brutto? Ile godzin w miesiacu? Europa czy Skandynawia?

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo