Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Co z dyżurami aptek w nocy i dni wolne od pracy? Idzie duża zmiana

Na najbliższej sesji powiat zatwierdzi przyszłoroczny rozkład godzin pracy aptek w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Jednak za kilka miesięcy uchwała straci moc, bo zachodzi poważna zmiana w prawie.

Udostępnij
Aptekarze od lat przekonują, że nocne dyżury są dla nich nieopłacalne / Fot. Andrzej Bartniak

To standardowa procedura. Każdego roku w listopadzie Rada Powiatu Świeckiego określa rozkład godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek na terenie powiatu.

Tyle teorii. Powszechnie wiadomo, że część aptek nie stosuje się do tych ustaleń i po prostu nie dyżuruje w nocy i dni świąteczne. Z kolei starosta nie ma skutecznych narzędzi, które pozwalałyby zdyscyplinować właścicieli aptek.

Ta patowa sytuacja utrzymuje się od lat. Niezmienna jest też argumentacja właścicieli aptek odmawiających dyżurów w nocy i dni świąteczne.

Reklama
Reklama

Jak przekonują, to kompletnie nieopłacalne, bo wynagrodzenia dla farmaceutów za dodatkowe godziny pracy są znacznie większe niż zyski ze sprzedanych w tym czasie lekarstw.

Mimo to, obecne prawo nakłada na starostwo obowiązek ustalenia dyżurów na 2024 r. Przyjęty  harmonogram będzie jednak obowiązywał tylko przez jakiś czas. Ma to związek z mającymi niedługo wejść w życie zmianami w prawie farmaceutycznym.

- Ustawodawca, po wielu kontrolach, uwzględnił racje właścicieli aptek. Najkrócej rzecz ujmując, zdejmuje z nich obowiązek całonocnych dyżurów - mówi Katarzyna Trybuła z Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu., zajmująca się sprawami związanymi z ochroną zdrowia.

Reklama
Reklama

Zgodnie z nowymi zapisami "nocne" dyżury będą trwały jedynie do godz. 23.00.

Nowelizację ustawy zaproponowało Ministerstwo Zdrowia. Latem dokument został przyjęty przez sejmową Komisję Zdrowia.

- Wszystkie statystyki pokazują, że po tej godzinie ruch praktycznie zamiera - wyjaśnia Katarzyna Trybuła. - Praca aptek w późniejszych godzinach naraża je na straty związane przede wszystkim z wynagrodzeniem dla farmaceutów.

Reklama
Reklama

Czy to oznacza, że całkowicie znikną apteki całodobowe? Nie do końca.

Nowe przepisy dają powiatowi możliwość finansowania całonocnej pracy wyznaczonej apteki. W tym przypadku za każdą godzinę pracy po godz, 23.00 samorząd musiałby wypłacać aptekarzowi około 150 zł.

- To oznaczałoby wydatek w wysokości około 500 tys. zł rocznie - wylicza Katarzyna Trybuła.

Reklama
Reklama

Jak dodaje, jest mało prawdopodobne, aby Starostwo Powiatowe w Świeciu było gotowe wziąć na siebie takie obciążenie.

Nie jest jednak wykluczone, że w dużych miastach, takich jak Bydgoszcz czy Toruń, gdzie dyżury ustala się na innych zasadach, znajdą się chętni do pracy po godz. 23.00. Kupno leku będzie się jednak wiązało z dodatkową i niemałą opłatą ponoszoną przez samorządy. 

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (13)

 1. marian

  19 listopada 2023 09:30

  To skarbnik starostwa i radny pan Woźniak nie da 500 tyś na dyżury aptek? Tak jeżdził i pokazywał które nie działają a teraz co? tylko lans i ściema.

  • Danuta

   19 listopada 2023 15:18

   To znaczy ze dzieci które zachorują po 23 00 będą musiały poczekać do poniedziałku na leki

 2. Maniek

  19 listopada 2023 10:10

  Skarbnik i p.Wożniak to niby ma dać ze swoich pieniędzy czy jak marianie. Na gardełko czy ból głowy doraznie kupisz sobie lek, choćby na stacji paliw, bez kosztów starostwa.

  • Ania

   19 listopada 2023 10:30

   Popieram Marianka Przeczytałeś artykuł Maniek? Starostwo ma dać pieniądze na dyżury ale pewnie nie da. Skarbnikiem starostwa jest Woźniak więc mógłby uruchomić środki z budżetu starostwa. Tak czy nie? To raczej ty sie lecz na ból głowy bo nie ogarniasz tego co jest napisane.

   • Maniek

    19 listopada 2023 16:13

    To nie są pieniądze Wożniaka, tylko nasze i nie życzę sobie, żeby Starostwo cokolwiek dawało, tylko skalkulowało koszt. Tak czy nie. Wożniak ma wykonywać budżey starostwa nie dawać. Rozumiesz Aniu co jest napisane. I wypraszam sobie, nie sugerowałem, aby ktoś się leczył na ból głowy tylko, że tego typu leków jest pełno na stacjach, przy kasach.

 3. Komisarz z europy

  19 listopada 2023 10:14

  Myślę że wystarczy wdrożyć rozwiązania by zdobyć takie pieniądze. Np.oplate można uzyskać karajac właścicieli psów za Sr Anie gdzie popadnie. Jest taka ilość os Ranych miejsc w Świeciu że jak by zrobić mandat 100 zeta za wykroczenie, to można opłacić apteki nie tylko w Świeciu ale i w Grudziądzu . Jedno z najbardziej os Ranych miast w Polsce.

 4. Ccc

  19 listopada 2023 12:41

  Zgadzam się, zasrane miasto. Nawet jeśli sprzątają po psie to i tak wyprowadzają je często na boiska, na których grają dzieciaki a zimą lepią bałwany z psimi kupami.

 5. Czacha dymi

  19 listopada 2023 13:19

  Jak znam życie to radny-skarbnik zaraz zwróci się do miasta żeby to dało powiatowi te pół miliona. A potem będzie się chwalił sukcesem.

  • Anonim

   19 listopada 2023 14:16

   Haha dobre na pewno tak będzie.

 6. Pani Prawda

  19 listopada 2023 19:17

  Wszystko za co zabiera się Dariusz Woznak zaczyna się od wpisów na Facebooku i krytyka innych, a kończy wielką klapą.

 7. IloveMyBike

  19 listopada 2023 21:47

  Moim zdaniem pieniądze na utrzymanie dyżurów powinni wyłożyć sami mieszkańcy powiatu świeckiego. Te 500.000 na 100.000 mieszkańców to po 5 złotych na głowę na rok. Myślę że nikt się nie obrazi jeśli do opłaty za wywóz śmieci lub opłaty za wodę doliczonych będzie te 5 złotych na domownika . Awantura jak zwykle o nic. Ja gdybym potrzebował coś kupić w aptece po godzinach lub w święto to chętnie bym dołożył nawet i 10 złotych żeby tylko kupić lekarstwo. Recepty nie da się zrealizować na stacji paliw jak tu sugerowali niektórzy, by tam kupować lekarstwa a jazda do innego miasta też powoduje zwiększenie kosztów w paliwie. Takie referendum powinno być od czego są Ci radni bezradni z gmin i powiatu?

  • Anonim

   20 listopada 2023 14:14

   Madre slowa

 8. Swat

  20 listopada 2023 21:44

  Nie rozumiem. Dlaczego Burmistrz Świecia nie utworzy apteki gminnej w zielonej przychodni, która byłaby czynna 24 h na dobę. Podobno jesteśmy jedną z najbogatszych gmin w Polsce. W czym problem aby taką aptekę gminną utworzyć ?

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama