Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czy pojawią się nowe połączenia kolejowe, które ułatwią dojazdy do pracy i powroty ze szkoły?

Umożliwienie dotarcia do Bydgoszczy i Gdańska w godzinach porannych mieszkańcom gmin Nowe, Osie i Warlubie, a także powrotu do domu uczącym się w Czersku to dwa główne punkty poniedziałkowego spotkania zainicjowanego przez posłankę Agnieszkę Kłopotek. Jedną z tym spraw już udało się załatwić.

Udostępnij
Inicjatorką spotkania w Warlubiu była posłanka Agnieszka Kłopotek / Fot. nadesłane

Zgodnie z niedawną zapowiedzią założoną przez posłankę Agnieszkę Kłopotek, w poniedziałek w Warlubiu odbyło się spotkanie poświęcone wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców gmin Warlubie, Nowe i Osie.

W debacie wzięli udział przedstawiciele urzędów marszałkowskich w Toruniu i Gdańsku, starostowie świecki i tucholski, burmistrz Nowego, wójtowie Osia, Warlubia i Śliwic, sekretarz gminy Czersk, a także kluczowi w tej sprawie reprezentanci PKP PLK S.A. i przewoźnika Arriva.

- Zależy nam na tym, aby mieszkańcy gminy Nowe jeżdżący na przykład do pracy w Trójmieście nie musieli czekać i przesiadać się na kolejny pociąg w Smętowie w województwie pomorskim. Chcemy, aby dysponowali dogodnym połączeniem na trasie Bydgoszcz-Gdańsk przez Twardą Górę - zaznacza Czesław Woliński, burmistrz Nowego.

Reklama
Reklama

Na załatwienie czekają dwie sprawy. Pierwsza z nich to umożliwienie mieszkańcom gmin Nowe i Warlubie dotarcie do Bydgoszczy i Gdańska przed godziną 7.00.

- By było to możliwe, należałoby uruchomić połączenie Smętowo-Laskowice - proponuje Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Obecnie pierwszy pociąg z Warlubia w kierunku Bydgoszczy rusza o godz. 8.15. To o wiele za późno, zarówno dla pracujących, jak i dla uczących się w Bydgoszczy.

Reklama
Reklama

- Wspominany przeze mnie dodatkowy skład mógłby kursować tylko od poniedziałku do piątku, ewentualnie w soboty - podpowiada Eugeniusz Kłopotek. - Takie rozwiązanie byłoby wielką ulgą dla dojeżdżających codziennie do pracy i do szkół.

Mowa była też o dogodniejszych dojazdach do Gdańska, gdzie pracuje coraz więcej mieszkańców północnych gmin powiatu świeckiego.

Niestety, w czasie poniedziałkowego spotkania nie udało się wypracować porozumienia. Póki co, takiego rozwiązania nie chce brać na siebie Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. W grę wchodzi wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Być może sytuacja by się zmieniła, gdyby część tych kosztów wzięły na siebie samorządy. Kluczowe pytanie brzmi, ile konkretnie by to kosztowało?

Reklama
Reklama

Prawdopodobnie mowa będzie o tym na kolejnym zaplanowanym spotkaniu, które ma się odbyć w Osiu.            

Udało się za to znaleźć kompromis w drugiej sprawie. Chodzi o ułatwienie młodzieży uczącej się w Czersku (województwo pomorskie) powrotów do miejsca zamieszkania wzdłuż linii Czersk-Osie i Czersk-Szlachta-Wierzchucin.

Już w marcu pojawią się dwa połączenia, jedno tuż przed godziną 15.00, a drugie chwilę po godz. 16.00.

Reklama
Reklama

W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy oraz przedstawiciele PKP i Arrivy

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Szacunek dla pani poseł, że nie skończyło się tylko na obietnicach.

W latach 2019-2022 upadło dziesięć PKS-ów. Szczególny przykład to Radom. Od kwietnia dzięki otwarciu lotniska mieszkańcy mogli polecieć do Rzymu czy Kopenhagi, ale od końca ubiegłego roku nie mają, jak dojechać do pracy
Częstokroć komunikacja wsi z miastem sprowadza się wyłącznie do autobusów szkolnych, kursujących wyłącznie w okresie roku szkolnego. Źródłem tego stanu jest najczęściej likwidacja połączenia przez przewoźnika wynikająca z jego nieopłacalności

Żałosne wybory za pasem a nie problem mieszkańców prosty przykład jak z Nowego dostać się do Twardej Góry?

Reklama

Styczeń 2019: baza PKS w Nowym Sączu zostaje wystawiona na przetarg za 6,5 mln zł.
Październik 2021: Grupa Uchacz kupuje nieruchomość za 9,2 mln zł.
Grudzień 2022: politycy PiS chwalą się, że państwo odkupiło nieruchomość. Za 16,9 mln zł.”
10 milionów zł przebitki na działce, czyli jak wojsko koszary kupowało…warto poczytać o tym

Przekaże pani mężowi są siedzi obok dlaczego dach na hali przecieka dlaczego przy budowie przedszkola pracę stoja.

Nie widzę niebieskich baloników z ośmioma gwiazdkami, co się stało

Reklama

Pani posełko niech Pani pomoże mężowi naprawić dach hali sportowej bo on nie umi.

Prosimy o interwencję poselską bo przedszkole w Warlubiu jest potrzebne.

Piniedzy niema i nie bedzie????

Reklama

Gdyby wybudowano CPK to Warlubie, Nowe miało by połączenie z szopką koleją czy przypadkiem w Warlubiu nie miała szprycha kolejowa wejść w magistralę Pani Poseł?

***** PSL

Na 1000 procent *****PSL

Reklama

Szkoda że w Świeciu powiat świecki nie ma pociągów nic nie jedzie ani jeden pociąg autobusy się spóźniają PKS Burmistrz świecia jak startował na burmistrza to obiecał że będą jeździć pociągi i do dnia dzisiejszego nie ma ani nie można się dostać do Bydgoszczy pociągiem ani w wakacje gdzieś nad morze jechać bo pociągi nie jeźdźą a dworzec powinien być odnowiony w świeciu żeby mogły jechać pociągi i młyn w świeciu powinien chodzić a nie że stoi pusty jestem ciekaw kiedy będzie remont dworca autobusowego w Świeciu bo dziura na dziurze

Ale po co? Wystarczy skomunikować Świecie z Laskowicami i gotowe.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo