Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dobrze się tu mieszka i robi interesy. Świecie uznano liderem rozwoju

Gmina Świecie to dobre miejsce do życia mieszkańców, otwierania firm i robienia interesów. Tak przynajmniej wynika z rankingu opracowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Udostępnij
Burmistrz Krzysztof Kułakowski i skarbnik Marzenna Rzymek prezentują wyróżnienia / Fot. UM w Świeciu

W rankingu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, w kategorii gmin miejsko-wiejskich Świecie zostało uznane za najbardziej wyróżniające się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego w województwie kujawsko-pomorskim.

- To ważna i bardzo wiarygodna ocena, bo pod uwagę wzięto wiele parametrów z różnych obszarów funkcjonowania gminy, od liczby oddanych mieszkań i wydatków na inwestycje po środki przeznaczone na oświatę i kulturę. To z pewnością powód do dużej satysfakcji - podkreśla Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Wyniki rankingu zostały przedstawione podczas uroczystej gali, która odbyła się w Hotelu City w Bydgoszczy. Wśród gmin miejskich zwyciężył Radziejów, miejsko-wiejskich Świecie, a wśród wiejskich Osielsko.

Reklama
Reklama

Ranking gmin jest inicjatywą realizowaną od wielu lat przez regionalne Ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Zestawienie powstaje ze współpracy z Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy.

Celem zestawienia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. W ramach rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa kujawsko-pomorskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu.

Twórcom rankingu zależy na tym, aby przeprowadzane przez nich analizy statystyczne stały się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju całego regionu.

Reklama
Reklama

Świecie wygrało nie tylko w kategorii gmin miejsko-wiejskich, ale zostało także uznane za lidera powiatu świeckiego.

- Nie bez znaczenia jest fakt, że dane obejmują lata 2020-2022 - zwraca uwagę burmistrz Krzysztof Kułakowski. - Nie ma więc mowy o tym, że zdarzył się jeden lepszy rok i stąd tak wysoka ocena. To efekt naszych wieloletnich starań o to, aby gmina rozwijała się harmonijnie i aby nie zaniedbywać żadnego z obszarów życia społeczno-gospodarczego. Dziś to procentuje, jak widać po wynikach rankingu - argumentuje burmistrz Świecia.


Wybrane wskaźniki brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu:

Reklama
Reklama
 • średnie dochody własne budżetów gmin na jednego mieszkańca w latach 2020-2022
 • średnie wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca
 • średnie wskaźniki zadłużenia gminy
 • środki pozyskane z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegających zwrotowi
 • liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w REGON
 • wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolonym 2022/2023
 • wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego
 • środki przekazane organizacjom pozarządowym i podmiotom pożytku publicznego
 • liczba mieszkań oddanych do użytku w przeliczeniu na 1000 osób
 • odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2022 r.
 • wydatki na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do 3 lat
 • powierzchnia gminy objęta planem zagospodarowania przestrzennego

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij
43 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Komu się dobrze mieszka w Świeciu?
Na pewno nie młodym ludziom. W tym mieście nawet nie ma gdzie wyjść ze znajomymi. Nie dość że nie ma żadnych lokali gdzie można posiedzieć i porozmawiać to jeszcze na dobicie zrobili zakaz sprzedaży alkoholu w nocy jakby Świecie jakimś turystycznym miastem było.
Idąc przez miasto po godzinie 20 ciężko kogoś spotkać bo totalnie nie ma co robić. Straszne jest to co nasza władza robi z naszym pięknym Świeciem.

Brawo panie burmistrzu znowu pokazał pan swoim przeciwnikom że jest Pan świetnym gospodarzem

Jest najlepszy da zarobić

Reklama

Mnie zawsze ciekawi kto finansuje te wszystkie fundacje a jest ich mnóstwo.

A gdzie bańka pan kasjerek

Zeby nie kominowo, to kartofle byśta haczkami kopali, a ogniska krzesiwem rozpalali.

Reklama

Tak interesy robi się cudownie szczególnym przykładem jest ośrodek deczno

Świecie jest spoko tylko ludzie beznadziejni. Tyle inicjatyw i brak zaangażowania właśnie przez maruderów. Nie chce wam się ale najbardziej aktywni jesteście na forum . Popcorn w rękę i zasiadacie przed komputery tylko dlatego że jesteście zakompleksieni i nic wam życiu nie wyszło . Piszecie o decznie . Jest prokuratura i są wyjaśnienia . Lokale? Były i nawet są ale wam nic nie pasuje . Miami , kręgielnia , klubokawiarnia w kinie . Ale właśnie ci co krytykują nie wyjdą nigdzie bo wszystko im za drogo . Dlatego wszystko podupada nie dlatego, że burmistrz tylko właśnie wy . Wydaje mi się że Krzysztof Kulakowski jest dobrym gospodarzem . Wywarzony , spokojny nawet pod tyloma niepochlebnymi komentarzami ze strony opozycji umie zachować spokój . Wszystko jest transparentne . Przestańcie narzekać i zacznijcie doceniać .

Haha dobry czaruś..

Reklama

2 lata temu przeprowadziłam się do Świecia za chłopakiem. Nie ukrywam, ze był to ciężki krok, ale w tym momencie nie wyobrażam sobie mieszać w innym miejscu. Świecie to miejsce, gdzie wszędzie jest blisko i da się lubić tutaj żyć !

Pani skarbnik zamiast brylować przy Panu burmistrzu powinna brylować przy profesor za brak nadzoru

Pani skarbnik przy Tadziu P. powinna brylować

Reklama

Ludzie jak możecie tak narzekać? Od urodzenia mieszkałam w Chełmnie i kocham swoje miasto, ale tam nie da się normlanie żyć dlatego przeprowadziłam się do Świecia. Na kawę można sobie w niedzielę pojechać do Torunia czy Gdańska, ale na co dzień liczą się inne rzeczy i pod tym względem Świecie bije na głowę wszystkie okoliczne miasta. Dlatego wszystkim dla których największą bolączką jest brak pubów proponuje aby otworzyli taki lokal. Skoro jest taki popyt, to powinien być to świetny interes.

A jak się tutaj odnalazłaś jak nie ma kranu z rzensą Hmm w Chełmnie sama patola i inny świat a to tylko parę km od csw

Nasze władze są jak PiS. Wszystko robią pod starszych ludzi a dla młodego pokolenia zero perspektyw.

Czy tylko mnie to wkurza że ci z Chełmna korzystają z dobrobytu Świecia? Ilu ich tu pracuje i się osiedla? Ludzie powinni pracować tam gdzie mieszkają.

Świecie jest super miejsce do życia. Jeśli wam czego brakuje i uważacie, że tak jest mega ważne otwierajcie biznes – cos mega ważnego przecież musi wypalić.

Noo mi też tak się wydaje ,że kaczek jest co raz więcej .A oni to dziwni ludzie i tak psują nasze Świecie i jęczę będą chcieli trzeci kran mieć i znowu koszty

I po rondach nie potrafią jeździć bo u nich niema!!!!!!

To moze byc ostatni rok tak pieknych wynikow.Male firmy ledwie ciagna to samo rolnictwo drobne sklepiiki.Miasto rok do roku podwyzsza czynsze oplaty od nieruchomosci podatki rolne.Ludzie ktorzy prowadza firmy maja dosc

Dobrobyt Świecia bieżę się podatków , głównie Mondi,tu żadne zarządzanie wpływu niestety nie ma.

Tak jest z MONDI ciągną duże podatki, za to Mulibox daje zatrudnienie , otwierać bar czy pub to strzelenie sobie w kolano,ludzie nie mają kasy to nie pójdą wolą wydać na jedzenie w markecie albo ciuchy, może gdyby basen był bliżej centrum…przy Kinie też nie ma gdzie zaparkować, wszędzie ciasno…hotelu z prawdziwego zdarzenia też nie ma, PKSy tak samo straszą swoim widokiem…

Całe życie kulturalne przenosi się na górę w stronę Manhattanu to tam dziś instaluje się elita Świecia.

Świecie to nasze miasto nie tylko urodzonych tutaj.na imprezy młodzież jeździ do większych miast w świeciu to słabo wygląda.Burmmistrz jak to On ma 20 gminę w polsce pod względem dochodów nie widać tego szkoda.

Mając takie przychody i budżet nie jest trudno rządzić miastem

Jest super bo nie ma takiego syfu jak w paryżu czy jak w los angeles. Wszyscy wiemy kto tam zaczyna dominowac.

Burmistrz 4 lata temu obiecywał lodowisko w sezonie zimowym a teraz milczy w tej sprawie taki to burmistrz.Radzyn chełmiński dużo mniejszy i ma takie lodowisko a tu nic

Panie Burmistrzu.W Świeciu jest potrzebne lodowisko.Młodzież w wieku od czasu stania na nogach do czasu korzystania z nich bardzo chętnie przyjdzie pojeździć.Oczywiście za opłatą.

Nie bądź śmieszny kto by z tego korzystał dzieciaki teraz mają to gdzieś ważne że jest internet i komp

Możecie mieć miliardy,złote tarasy,wszystko to w czapkę możecie włożyć jeżeli zwykły turysta,przyjezdny klient markierów widzi wizytówką Świecia w postaci dworca autobusowego to jedno jest pewne on nigdy już nie zawita do miasta przynajmniej ja

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo