Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dziura na dziurze. Ta droga jest trasą wojewódzką tylko z nazwy

Dziury, a po opadach deszczu dodatkowo błoto i kałuże. Odcinkiem trasy wojewódzkiej nr 272 w gminie Jeżewo jeździ się coraz trudniej i trzeba uważać, aby nie uszkodzić samochodu.

Udostępnij
Stan drogi wojewódzkiej nr 272 na tym odcinku jest fatalny / Fot. nadesłane

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 272 między Jeżewem a miejscowością Piła-Młyn od lat jest w fatalnym stanie.

- Zarząd Dróg Wojewódzkich, delikatnie mówiąc, sprawę olewa. Droga byłaby doskonałym połączeniem Jeżewa i okolicznych miejscowości z Grudziądzem, a zamiast tego staje się coraz bardziej nieprzejezdna z powodu stanu, w jakim się znajduje – mówi nasz Czytelnik.

Od prawie dwóch lat pisze do urzędników w tej sprawie.

Reklama
Reklama

- Zamiast konkretnych odpowiedzi dostaję jednak tylko mgliste zapewnienia, że droga zostanie wyremontowana. I co z tego, skoro mija kolejny rok i nic się nie dzieje. Wstyd, żeby tak wyglądała trasa wojewódzka. Kiedy to się w końcu zmieni? – pyta Czytelnik.

Co na to Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy? Niestety, daleko do konkretnych deklaracji, kiedy wspomniany odcinek doczeka się gruntownej modernizacji.

- W poprzedniej dekadzie, w oparciu o środki województwa, utwardzone zostały odcinki tej drogi między wiaduktem od autostrady do miejscowości Piła-Młyn. Poza tym utwardzony został odcinek drogi wojewódzkiej nr 391 z Piły-Młyn do Buśni - wymienia Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich. - Wykorzystano do tego celu technologię z użyciem betonu wałowanego. Mamy dokumentację projektową na kolejny odcinek tej trasy.

Reklama
Reklama

Na projekcie jednak dobre wiadomości się kończą, bo wszystko rozbija się o pieniądze, a właściwie ich brak.

- W pierwszej kolejności realizujemy inwestycje, na które możliwe jest pozyskanie zewnętrznego dofinansowania, albo takie, które realizujemy w porozumieniu z lokalnymi samorządami oraz na drogach o największych natężeniach ruchu i najbardziej przyczyniających się do poprawy bezpieczeństwa - wyjaśnia rzecznik ZDW.

Stąd między innymi, jak wskazuje rzecznik, budowa wiaduktu w Terespolu Pomorskim na bardzo ruchliwej drodze wojewódzkiej nr 240.

Reklama
Reklama

- Kontynuujemy też przebudowę kilkudziesięciu kolejnych kilometrów dróg w całym regionie korzystając z funduszy unijnych. Z leśnego odcinka drogi między Piłą-Młyn i Jeżewem korzysta w ciągu dnia około 200-300 pojazdów. Na tego typu drogi znacznie trudniej pozyskać dofinansowanie zewnętrzne ułatwiające rozpoczęcie inwestycji - argumentuje Michał Sitarek.

Dobrą wiadomością jest to, że Zarząd Dróg Wojewódzkich dostanie dofinansowanie z budżetu państwa na przebudowę innego, 7-kilometrowego docinka drogi nr 272 z Dolnej Grupy w kierunku wiaduktu nad autostradą A1.

Prace rozpoczną się jednak nie wcześniej niż jesienią przyszłego roku.

Reklama
Reklama

Na razie więc na odcinku między Jeżewem a miejscowością Piła-Młyn kierowcy muszą zadowolić się doraźnym równaniem drogi.

- W porównaniu z poprzednimi latami zwiększyliśmy liczbę tych prac - zapewnia rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Nie ma co liczyć na szybki remont odcinka Jeżewo-Piła-Młyn / Fot. nadesłane

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (21)

 1. Cross men

  21 listopada 2023 16:24

  Z”Z odcinka korzysta około 200-300 pojazdów dziennie”
  A jak ma korzystać więcej jak tam prawie offroad.
  Śmieszne tłumaczenie.
  Trzeba wywiesić baner „Droga wstydu województwa kujawsko pomorskiego”

  • Hm

   21 listopada 2023 17:57

   Ciekawe co na to Wasz guru Pogoda…?
   Zasiada w Sejmiku w komisji infrastruktury o co zrobił w tej sprawie?
   Kadencja mija i nic… Czas na.zmiany…

   • Redmon

    22 listopada 2023 07:20

    Do @Hm. Ciekawe co na to twój guru Morawiecki ze swoim stadem przeciwników UE, wstrzymujący pieniądze należące się nam z KPO? Osiem lat minęło i nic… Czas na zmianę myślenia, misiu.

    • Loop

     22 listopada 2023 07:48

     Pieniądze z KPO to dług. Rozumiesz to? Pewnie, że niewolnikom należy się dług, żeby go mogli spłacać latami i prosić panów z Niemiec o więcej. Po drugie KPO pojawiło się po pandemii, jakie osiem lat?

     • Do Loop

      22 listopada 2023 09:54

      Sam się poducz. W 2021 r. Polska miała dostać z KPO 34 mld euro – 22,5 mld euro w formie grantów i 11,5 mld euro pożyczek. Pożyczek oprocentowanych na 3%, teraz rząd musi pożyczać na 4,5%. Jest różnica? Moim zdaniem jest.

     • Loop

      22 listopada 2023 10:13

      Jeszcze raz napiszę, jakie osiem lat? KPO to dług, który będą spłacać nasze dzieci. Polacy tracą suwerenność na rzecz Brukseli. Dzisiaj są głosowania w PE. Czy ktoś z was to śledzi i zastanawia się jakie będą tego skutki? Czy raczej cieszycie się, że dostaniecie ochłapy a interes Niemiec i Francji będzie najważniejszy?

    • Mieszkanka Grupy

     24 listopada 2023 14:45

     Brak słów tylko obiecują a nic nie robią

     • Bogdan Petluk

      26 listopada 2023 10:15

      Droga z Jezewa do Grupy jest fatalna. Już wiele lat temu Pan Sitarek najpierw oświadczył, że to droga wojskowa, potem, że tam nie ma ruchu/jak ma być po takiej/ potem pisał, że już po przetargu. Panie radny wojewódzki Pogoda niech Pan pomoże

 2. Lasak

  21 listopada 2023 16:37

  Mieszkam przy tej drodze jedyne czym można tam jezdzic to sankami w zimę.

 3. KAR

  21 listopada 2023 16:41

  Takie drogi powinny mieć asfalt. Nie każdy ma chęć i ochotę jeździć głównymi drogami i powinien, jeśli ma ochotę poruszać się „bezstresowo” bocznymi drogami. Akurat możliwość wyboru trasy powinna mieścić się w granicach WOLNOŚCI OSOBISTEJ danego człowieka.

  • Gość

   21 listopada 2023 17:10

   Tam jest 3,5 km drogi gruntowej do remontu….naprawdę mega wyczyn ja zrobić..wydają miliony na inne inwestycje a tu brakuje na kawałek drogi…wstyd

 4. Max

  21 listopada 2023 17:45

  Podobnie jest już w Terespolu.

  • Alexis9085

   22 listopada 2023 00:10

   Ale co wy się dźiwicie ludziska ta trasa miała być zrobiona poprzedniego wójta ale mietek narobił takiego syfu w papierach że przez kilka lat do ładu z tym nie dojdzie.

 5. Rogal

  21 listopada 2023 17:45

  Jeździ 200-300 samochodów bo ludzie jadąc z Jezewa do Grupy wola nadłożyć drogę przez Busnie niż jeździć ta tarką , co za durne tłumaczenie zarządu dróg.Jestescie nieudacznikami ślepymi na argumenty , zróbcie ten odcinek drogi to się zdziwcie jaki tam będzie ruch po remoncie bo ludzie zaczną jeździć w końcu krótsza droga z Jezewa do Grupy.

 6. xyz

  21 listopada 2023 20:10

  Koło Gruczna na nowej drodze asfaltowej o szer. 6 metrów ,dziennie przejeżdża około 50 samochodów !!! można…..można

 7. Koka

  21 listopada 2023 20:48

  Byłby fajny skrót, ale moja sportowa fura tam nie przejedzie.

 8. Kominiarz bez doświadczenia

  22 listopada 2023 04:26

  Tłuste koty w zarządzie województwa wyciągają kasę na premię, dodatki urlopowe ,wczasy , a drogi wojewódzkie to wstyd nowoczesnej polski. Droga do Laskowic że Świecia też jest województwa. Żrą i się śmieją. Wschód Europy ,za nami już tylko Białoruś,Ukraina i Rosja. Imperium korupcji

 9. Mr

  22 listopada 2023 07:08

  A po co w tym miejscu droga wojewódzka. Niech gminy przejmą tę drogę, przekwalifikują na drogę gminną i ją wyremontują np. z dotacji na drogi lokalne.

  • Anonim

   22 listopada 2023 20:56

   Urząd Marszałkowski nie chce oddać tej drogi w ręce powiatu bo musza dać kasę na jej remont. Do tego część drogi należy do wojska i albo oddadzą całą drogę albo w ogóle. Pozdrawiam.

 10. Gluś

  22 listopada 2023 15:46

  Unijne srebrniki zostaną przeznaczone na inne cele. Ważniejsze w naszym kraju są pedalarskie ścieżki fontanny itd. Może gdyby gdzieś w w tamtej okolicy mogłyby być składowanie niemieckie odpady kasa pewnie znalazłaby się znalazła.

 11. eLEn

  23 listopada 2023 19:22

  Tłumaczenie pana Michała Sitarka, rzecznika prasowego Zarządu Dróg Wojewódzkich KURIOZALNE!!!
  Mam kilka pytań do pana rzecznika (może redakcja je zada?): 1. Czy o dofinansowanie na tę drogę występowaliście? Jeśli tak to gdzie i ile razy? Jeśli nie to jakie są tego przyczyny?
  2. Jak możecie liczyć na duże natężenie ruchu na drodze, na której zawieszenie auta dostaje „wyciska” jak na offroadzie?
  3. Czy próbowano szukać funduszy z rządowego programu inwestycji lokalnych (tym razem kuriozum made in Morawiecki), jeśli już chcecie ewentualnie pytać samorządy (ciągle przez rząd do tej pory wysysane z kasy) o wsparcie?
  4. Czy wybudowanie nowej drogi nie poprawi jakości życia mieszkańców, bezpieczeństwa dla nich i ich samochodów?
  4. Czy w ogóle bierzecie pod uwagę jako atut i dodatkowe uzasadnienie lepsze skomunikowanie Grudziądza z częścią powiatu świeckiego, ale również np. z powiatem tucholskim i zachodnią częścią województwa pomorskiego?
  5. Czy braliście pod uwagę szukania wsparcia dla tej inwestycji w Ministerstwie Obrony Narodowej?

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Nocnym pościgiem za kierowcą zakończyła się akcja policjantów ruchu drogowego ze Świecia.

Styl życia

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Styl życia

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Nocnym pościgiem za kierowcą zakończyła się akcja policjantów ruchu drogowego ze Świecia.

Styl życia

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama