Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ile zarabia się w urzędzie miejskim i starostwie? Kokosów nie ma

Praca w urzędach w powszechnym mniemaniu uchodzi za atrakcyjną. Na ile mogą liczyć inspektor i referent? I czy prawdą jest, że tak trudno o posadę w świeckim magistracie lub starostwie?

Udostępnij
Do pracy w urzędach nie kwapią się osoby z wykształceniem technicznym. Prywatne firmy płacą lepiej / Fot. Andrzej Bartniak

W powszechnym mniemaniu praca w urzędzie uchodzi za atrakcyjną. Na pewno na taka ocenę wpływa stabilizacja, jaką zapewnia tego typu etat.

Żadnemu urzędowi gminy czy starostwu nie grozi bankructwo ani poważna restrukturyzacja związana ze zwolnieniami.

To jeden aspekt. Drugim są zarobki.

Reklama
Reklama

Niewątpliwie wpływ na postrzeganie pensji w urzędach mają wynagrodzenia starosty, burmistrzów czy wójtów. To kilkakrotność najniższej krajowej, która od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca wzrośnie do 4300 zł brutto.

Dlatego wynagrodzenie na poziomie 15-20 tys. zł, jakie dostaje nieliczna grupa samorządowców, może działać na wyobraźnię i budzić przekonanie, że finanse pozostałych urzędników prezentują się równie efektownie.

Jak wygląda to w praktyce?

Reklama
Reklama

- Zarobki inspektorów wahają się w granicach 5000-5500 zł brutto - mówi Leszek Żurek, sekretarz gminy Świecie. - To pensja zasadnicza, która z czasem powiększa się o dodatek za wysługę lat.

Zdecydowana większość ofert pracy w Urzędzie Miejskim w Świeciu dotyczy stanowiska inspektora lub podinspektora. Niżej w hierarchii jest referent, który nie musi legitymować się wyższym wykształceniem.

- W tym przypadku podstawowe wynagrodzenie wynosi 4500 zł brutto - dodaje sekretarz.

Reklama
Reklama

Obecnie w Urzędzie Miejskim w Świeciu trwa konkurs na stanowisko inspektora do spraw zamówień publicznych. Termin składania ofert upływa 27 lutego.

Jak wygląda zainteresowanie tego typu propozycjami?

- Jeśli warunki są dość szerokie i nie ma wymogu posiadania doświadczenia ani wiedzy branżowej, chętnych jest zwykle kilkunastu - wyjaśnia Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy potrzebny jest pracownik z wykształceniem technicznym lub kilkuletnim doświadczeniem.

Reklama
Reklama

Najlepszymi tego przykładami były na przykład poszukiwania inspektora do wydziału inwestycyjnego.

- Osoby z wykształceniem budowlanym mogą przebierać w ofertach. I to znacznie lepiej płatnych - przyznaje wiceburmistrz.

Starostwo Powiatowe w Świeciu oferuje w tej chwili aż pięć bardzo różnych propozycji pracy.

Reklama
Reklama

- Poszukujemy osoby, której głównym zadaniem będzie pozyskiwanie funduszy unijnych, a oprócz tego informatyka, dwóch pracowników administracyjnych oraz na czas określony osoby do działu zajmującego się promocją i turystyką - wylicza Jolanta Wieczorek, sekretarz powiatu.

Przyszli inspektorzy starostwa mogą liczyć na początek na 5200 zł brutto. Zarobki referenta będą na poziomie około 4300 zł.

W przypadku urzędu miasta i starostwa oznacza to wynagrodzenia w przedziale od około 3300 do nieco ponad 4000 zł "na rękę".

Reklama
Reklama

Praca w administracji samorządowej ma też swoje bonusy. Jednym z nich jest 13 pensja. Można liczyć też na ustawowo zagwarantowany dodatek za wieloletnią pracę.

Po 5 latach przysługuje dodatek w wysokości 5 procent miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Wzrasta on o 1 punkt procentowy za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20-procentowego górnego progu.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

dlatego kradną

Księgowa przychodnia Warlubie 15000.00?

A do pracy przyjmują tylko po znajomości. Skandal

Jak nie ma kokosów to się zwolnić i na szparagi! Dziwne że trzymają się rękoma i nogami stołków….takie to małe zarobki i tak źle.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama