Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak będziemy jeździć zimą po drogach powiatowych? "W naszym powiecie sytuacja nie jest zła"

Przejezdność dróg powiatowych będzie zabezpieczać 12 pługo-piaskarek. Jeśli zima będzie śnieżna, dołączą kolejne dwie. To wszystko ma swoją cenę. Liczoną w milionach.

Udostępnij
Zimowe utrzymanie dróg pochłania co roku duże pieniądze / Fot. Andrzej Bartniak

Drogi powiatowe tworzą w powiecie świeckim wyjątkowo gęstą sieć. Jest ich blisko 600 km. To właśnie ich stan zwykle prowokuje zimą najwięcej komentarzy.

Zdaniem dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu często oczekiwania kierowców są zbyt wygórowane.

- Zima, zwłaszcza śnieżna, zmusza przede wszystkim do zmiany pewnych zachowań. Nie będę się rozwodził nad czymś tak oczywistym, jak zmiana opon na zimowe. Przede wszystkim nie można zakładać, że będzie się jeździć z maksymalną dopuszczalną prędkością - podkreśla Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.

Reklama
Reklama

Jak dodaje dyrektor, właśnie to jest jedną z przyczyn nieporozumień w sprawie zimowego utrzymania dróg powiatowych.

- Trzeba po prostu zakładać, że każda podróż będzie trwać dłużej niż w okresie letnim - mówi Adam Meller. 

Przejezdność dróg powiatowych będzie zabezpieczać tej zimy 12 pługo-piaskarek. Gdyby opady śniegu okazały się tak intensywne, jak straszą niektórzy meteorolodzy, zostaną uruchomione kolejne dwie.

Reklama
Reklama

Utrzymanie  dróg w poprzednim sezonie kosztowało powiat 2,3 mln zł.

- Na utrzymanie letnie, czyli przez pozostałe osiem miesięcy, pozostał nam 1 mln zł - wylicza Adam Meller. - Pieniądze te zostały przeznaczone na drobne remonty, tzw. łatanie dziur. Co roku stajemy przed tym samym dylematem. Więcej wydać na odśnieżanie, czy może zostawić więcej na okres między wiosną a jesienią?

Ile będzie kosztowała zima na przełomie 2023 i 2024 r.?

Reklama
Reklama

W tej chwili nie sposób tego oszacować. Zwłaszcza, że z prognoz śnieżnej zimy cieszą się głównie narciarze i dzieci.

- Generalnie rok do roku nakłady wzrastają o 20-30 proc. - wskazuje dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.

Ma to przede wszystkim związek z kosztami pracy i ceną paliwa.

Reklama
Reklama

- Nie bez znaczenia jest także mała konkurencja na naszym rynku - mówi Adam Meller.

Właśnie z powodu tych obaw w tym sezonie nieco ograniczono liczbę dróg, które będą posypywane piaskiem lub piaskiem z solą. Do tej pory posypywano 400 km dróg powiatowych. Teraz liczbę te zredukowano do 350 km.

- Mimo to, śmiało można stwierdzić, że nigdzie w województwie kujawsko-pomorskim drogi powiatowe nie są lepiej utrzymane niż u nas - twierdzi Adam Meller.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (20)

 1. Aha

  28 listopada 2023 16:13

  Kto decyduje o tym, który odcinek drogi będzie posypany a który nie? Pan Dyrektor? Na jakiej podstawie? „Orzeł czy reszka”?

  • Kierownik

   28 listopada 2023 16:43

   Kierowcy powiatu Swieckiego.Drogi dobrze będą utrzymane gdzie mieszkają pracownicy starostwa oraz gminie Świecie dlatego że drogi będą przygotowane na przyjazd prezydenta (Tak jest na odcinku do Wyrwy wylizane a nawet piasek na boku przy torach żeby sobie poradzić).Nie bojcie się że na krzyżowaniu możecie jechać dalej w drugi pojazd nawet z dziećmi.Tak bywa w życiu.

  • Miś

   4 grudnia 2023 21:09

   Może chwilka w sprawie tzw małej konkurencji. Taka wypowiedź to nic innego jak brak świadomości ile trzeba zabezpieczyć kierowców pojazdów oraz materialu-soli oraz piachu aby wystarczyło na całą zimę. Nikt nie gwarantuje zwrotu poniesionych kosztów nikt nie zapyta jakie to nakłady, kierowcy dostępni przez siedem dni w tygodniu całą dobę. A co w przypadku braku zimy?

 2. Rogal

  28 listopada 2023 16:16

  Proponuję przejechać się tym bucom z zarządu dróg, drogą z Jeżewa przez Pięćmorgi do Grupy albo do Sulnowa tam jest sam lód drogi mało wiele w dobrym stanie ale nie są nawet odśnieżane i niech nie gadają głupot że są mało uczęszczane jak będzie jakiś tragiczny wypadek może otworzą oczy ale jak zwykle za późno kosztem czyjegoś życia

  • Sztuk

   28 listopada 2023 16:43

   A pan skarbnik się nie wypowie na ten temat? Na wszystko ma odpowiedzi rodem z jeden z dziesięciu . Może jest okazja ?

   • on

    28 listopada 2023 18:48

    Ma ścieżkę rowerową zafundowaną przez powiat to teraz jedzi i obserwuje oszczędności na bezpieczeństwie.

   • Kierowca

    29 listopada 2023 00:05

    A kto posiada te piaskarki bo na dzień dzisiejszy to widać było jeden plug przy wywrotce która porusza się bez celu bo nie odśnieża nie sypie piachu bo czym no ale jedzie i licznik bije

    • Wanda

     29 listopada 2023 09:20

     Są wyznaczone punkty przy drogach powiatowych gdzie ma być sypane.

 3. Mieszkaniec

  28 listopada 2023 16:21

  Idac tym tokiem rozumowania, za 3-4lata nie będzie odśnieżone 80% dróg bo ceny przecież spadać nie będą…. ciekawe jakie trasy zostaną wówczas wyróżnione..

 4. Mariański VIP

  28 listopada 2023 16:45

  „Zima, zwłaszcza śnieżna, zmusza przede wszystkim do zmiany pewnych zachowań. Nie będę się rozwodził nad czymś tak oczywistym, jak zmiana opon na zimowe. Przede wszystkim nie można zakładać, że będzie się jeździć z maksymalną dopuszczalną prędkością – podkreśla Adam Meller”
  w tej chwili pan dyrektor powinien podać się do dymisji (kiedyś w rządzie była pani która powiedziała sorry ale taki mamy klimat”
  to zwykła chamska wypowiedz poniżej pasa…
  ja rozumiem że od razu wszystkie drogi nie będą odśnieżone i posypane ale po 2 dniach? to absurd.
  druga sprawa być może pan dyrektor zarabia dobrze na swojej posadzie ale nie wiem czy zdaje sobie on sprawę z tego że części ludzi po prostu nie stać na opony zimowe przy dzisiejszych cenach ubezpieczenia oraz kosztach związanych z paliwem.
  panie dyrektorze jakby pan zapomniał to służby są od tego żeby pracowac a od zadbania o odpowiednie finanse na ten cel jest między innymi pan.
  pan w tekście świadomnie pisany z małych liter.

  • Czacha dymi

   28 listopada 2023 17:26

   Chłopie nie ośmieszaj się. Jak kogoś nie stać na zimowe opony, to nie powinien kupować samochodu. I co, OC też nie wykupujesz, bo drogo i pewnie się nie przyda? Załamka. I właśnie tacy ludzie najczęściej sączą krytykę. Zero pomyślunku i wiedzy o realiach.

 5. Xxx

  28 listopada 2023 17:18

  Jak kogoś nie stać na opony zimowe to niech wcale się nie rusza z domu Mariański VIpie bo droga morze być i solanka lana a na letnich się jedzie jak na łyżwach.

 6. danio

  28 listopada 2023 17:20

  To ciekawe. Skarbnik powiatu i radny miasta pan Woźniak bez przerwy krytykuje gmine a sam tnie wydatki na odśnieżanie dróg. Tym się nie chwali? Gazeta mogła go zapytac. To on sie chwali na fejsie jaki to znowu super budżet powiatu zrobił

 7. Andzej

  28 listopada 2023 18:11

  To w przyszłym roku trzeba będzie złożyć nowy projekt do budżetu obywatelskiego na pokrycie kosztów utrzymania dróg i chodników następnej zimy bo ja też jestem kierowcą i zwracam uwagę co się dzieje na drodze ale ostatnio widziałem taką sytuację z jaką dawno się nie spotkałem a mianowicie wiele chodników w Świeciu było tak oblodzonych że i młodzi i starsze osoby musiały iść ulicą bo tam po posypaniu drogi było już nieco lepiej a chodnik na to wychodzi że nie nadawał się praktycznie do tego aby nim iść

 8. Prostownik

  28 listopada 2023 18:23

  Pani starościna Studzińska wysyła pana wszechwiedzącego skarbnika Woźniaka na liczne konferencje i sympozja. Płaci z naszych podatków za jego w tym udział, hotele i przejazdy, a na odśnieżanie dróg brakuje kasy. Jeszcze chcecie coś wiedzieć o tej ekipie? Pognać nieudaczników!

  • Klamar

   29 listopada 2023 06:25

   Cała ta gmina i powiat jest gówno warty,szkoła ZSP wykęgarnia talentów twardych narkotyków ,PKS i cudowny dworzec dwa blankuszse na których nic się nie dzieje .Zasyfione stawy…brud i nędza na starym rynku .Drogi nieposypane o drodze Laskowice -Świecie gdzie zginęło mnóstwo ludzi ze względu na stan nawierzchni .

 9. Bucek

  28 listopada 2023 21:34

  Pamiętajmy ze w powiecie rządzi ta sama ekipa co w gminie Świecie. PEŁO i OPS… Czas na zmiany

  • Komuna

   29 listopada 2023 07:50

   Ktoś chce spędzić w więzieniu za to co się odwala.Niech starosta i wice niech sobie obniża pensje i dodatki to będą pieniądze. Widać że komuna wraca.

 10. Kocham PIS

  29 listopada 2023 05:07

  Już się zaczyna pieniędzy nie ma i nie będzie , koalicja obywatelska by żyło się lepiej,,dzialaczą,, her Tussk

 11. Kierowca co śniegu się nie boi:)

  29 listopada 2023 07:24

  Ledwie spadło trochę śniegu i już mnóstwo komentarzy jak to źle i nie dobrze…(a na Facebooku pewnie pełno zdjęć jak to pięknie biało po ogródkach) stwierdzenie że taki mamy klimat nie jest żadna chamska odzywką tylko szczerą prawdą, a drogi powinny być posypane na ostrych górkach i zakrętach… po prostej białej drodze naprawdę da się jeździć:)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po...

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Wiadomości

Blisko dwa promile alkoholu w organizmie miał kierowca opla zafiry, który podróżował po drogach powiatu świeckiego. Jego zatrzymanie było możliwe dzięki obywatelskiej postawie 40-latka.

Wiadomości

Dobiega końca budowa drogi przez górne Marianki. Niedawno zamontowano ławki i śmietniki. Do zrobienia pozostały jeszcze dwie rzeczy, które uczynią tę trasę jeszcze atrakcyjniejszą.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Blok Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Chrobrego powstaje w pobliżu budynku z mieszkaniami chronionymi dla osób starszych, wybudowanego przez gminę.

Wiadomości

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po...

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Wiadomości

Blisko dwa promile alkoholu w organizmie miał kierowca opla zafiry, który podróżował po drogach powiatu świeckiego. Jego zatrzymanie było możliwe dzięki obywatelskiej postawie 40-latka.

Wiadomości

W ubiegłym roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Kradzież tablic rejestracyjnych stała się przestępstwem. O skutkach tej zmiany przekonał się mieszkaniec Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama