Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak tu żyć, gdy w mieszkaniu jest tylko 12 stopni? - pyta mieszkanka Świecia

- Nie mam już siły taszczyć codziennie na drugie piętro wiadra z węglem - żali się Monika Zwierzykowska ze Świecia. - Przecież w moim stanie to wręcz zagraża życiu. Boję się, że któregoś dnia po prostu spadnę z tych stromych schodów.

Udostępnij
12 stopni C, tyle w ubiegłym tygodniu wskazywał termometr w mieszkaniu Moniki Zwierzykowskiej / Fot. Andrzej Bartniak

Problemy Moniki Zwierzykowskiej ze Świecia zaczęły się w 2016 r. wraz z udarem, który trwale pozbawił ją zdrowia. Do tego czasu pracowała jako pielęgniarka w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.

Zajmowała wtedy niewielkie mieszkanie na piętrze budynku, w którym mieści się m.in. dyrekcja szpitala.

Przez pełen absurdów system ubezpieczeniowy nie przyznano jej renty i jednocześnie zakazano pracy we względu na zły stan zdrowia.

Reklama
Reklama

Nie mogła pracować, więc musiała zacząć korzystać ze wsparcia opieki społecznej. Przez dwa lata - tyle trwała batalia sądowa o rentę - jej miesięczny dochód wynosił około  600 zł.

Na domiar złego dyrekcja szpitala psychiatrycznego postanowiła definitywnie pozbyć się lokatorów z budynku.

- Nie chcę już do tego wracać, ale robiono okropne rzeczy - wspomina Monika Zwierzykowska. - Gdy przychodził weekend, w ramach oszczędności w całym budynku obniżano temperaturę do minimum. Gdy z kolei pękła rura z wodą, to zamiast ją naprawić, zakręcono mi zawór. Dopiero po interwencji znajomej udostępniono klucze do opróżnionego już mieszkania, abym tam mogła się umyć czy nabrać wody do czajnika. Generalnie robiono wszystko, aby pozbyć się mnie z tego budynku. W końcu się udało. 

Reklama
Reklama

W ten sposób w 2020 r. trafiła do obecnego mieszkania, w jednej z kamienic w Przechowie.

- Nie wybrzydzałam, bo nie miałam alternatywy - mówi Monika Zwierzykowska. - Jednak od początku były problemy. Najpierw z elektryką, a potem z ogrzewaniem. Był tylko jeden piec w pokoju, zresztą także niesprawny.

Po kilku interwencjach Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu zajął się prądem i postawiono drugi piec w kuchni. Niestety, stawiając go nikt nie wziął pod uwagę rozmiarów malutkiej kuchni.

Reklama
Reklama

Być może te rozwiązania załatwiłyby sprawę w przypadku osoby w pełni sprawnej. Jednak pani Monika ma drugą grupę inwalidzką.

- Boję się, że któregoś dnia, wchodząc na to drugie piętro z wiadrem węgla, po prostu spadnę z tych stromych schodów - mówi.

Aby utrzymać w mieszkaniu normalną temperaturę musiałaby regularnie podkładać węgiel do pieca. To wiąże się z kolejnymi wędrówkami z popiołem i opałem. Dlatego rozpala tylko rano.

Reklama
Reklama

- Wieczorem jest jeszcze jako tako, ale nad ranem temperatura w mieszkaniu spada do 10-12 stopni - żali się. - Nie wyobrażam sobie, co będzie, jak zachoruję i nie będę w stanie napalić.

I tu zaczyna się kolejny rozdział jej walki o godne życie. Przed rokiem złożyła pismo w referacie mieszkaniowym z prośbą o zamianę mieszkania. Najlepiej takie na parterze. Na razie nie otrzymała żadnej propozycji. Być może zmieni się to, gdy powstanie nowa lista mieszkaniowa. Ma to nastąpić już niebawem.

Równocześnie rozpoczęła starania o poprawę standardu mieszkania.

Reklama
Reklama

- Gdyby chociaż docieplono dach... - proponuje. - Już byłoby nieco lepiej. Chociaż tak naprawdę przydałoby się ocieplenie całego budynku.

Teoretycznie jest to możliwe. Pod warunkiem, że zgodę na to wyrazi wspólnota. Niewielka kamienica tylko w części należy do miasta. Dwa mieszkania są w rękach prywatnych.

- W ubiegłym roku wspólnota zainwestowała 15 tys. zł w przyłącze gazowe - wyjaśnia Paweł Bednarski, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej  w Świeciu. - Przy tak małej liczbie członków i niskim funduszu remontowym trudno jest odłożyć kwotę potrzebną chociażby na docieplenie dachu. W lutym odbędą się zebrania wspólnot. Jeśli pojawi się taka wola, będziemy rozmawiać o inwestycjach.

Reklama
Reklama

Jak przekonuje prezes, problemem nie jest brak docieplenia, a zbyt skąpe grzanie w piecach.

- Gdyby na bieżąco podrzucano węgiel, na pewno temperatura nie spadałaby do 12 stopni - twierdzi Paweł Bednarski. - To mieszkanie ma 37 metrów i są w nim dwa piece kaflowe.

- Tylko jak ma sobie z tym radzić niepełnosprawny człowiek? - zastanawia się Monika Zwierzykowska, licząc, że pojawi się jakiś promyk nadziei po najbliższym zebraniu wspólnoty i ZGM.

Reklama
Reklama

Gdyby chociaż docieplono dach, już byłoby trochę cieplej - mówi Monika Zwierzykowska / Fot. Andrzej Bartniak

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (26)

 1. Abra

  23 stycznia 2024 08:27

  Ta pani nie ma rodzina ktora mogłaby jej pomagać ? Dzieci np ?

  • Anonim

   23 stycznia 2024 08:33

   Ma. Pani zawsze była pretensjonalna. Skoro nie daje sobie rady to są mieszkania chronione domy opieki. Ale najlepiej zrobić szum medialny i niech miasto da.

   • Świecianka

    23 stycznia 2024 13:29

    Najlepiej komentować tym ,których to nie dotyczy…..

    • Świecianka

     25 stycznia 2024 23:24

     Ciekawe czy ta Pani spełnienia kryteria żeby zamieszkać w mieszkaniu chronionym przy ul. Królowej Bony??
     Pani musiałaby dogadywać się z innymi mieszkańcami.

  • zarazek

   23 stycznia 2024 11:21

   Problem rozwiązany. Zgodnie z uchwałą sejmiku naszego województwa, od 1 stycznia jest zakaz palenia w piecach kaflowych. Czymkolwiek. Co robiły ZGM przez te lata by w swoich kamienicach rozwiązać problem? Nic. Teraz przyślą majstra z wiadrem betonu, które wleje do komina, wręczy mały elektryczny grzejnik i sprawa ogrzewania rozwiązana.

  • Anonim

   23 stycznia 2024 14:50

   Rodzina (jeśli ma) i pomoc społeczna bo nasze podatki trafiają w każdej gminie na takie działania.

   • Rusek

    24 stycznia 2024 12:03

    Juz niedlugo bedzieta palic wszystkim i wszystko bedzie sie palic Rosja officialnie potwierdzila konfilkt z nato ktore jest cienkie jak barszcz

 2. Nie rozumiem

  23 stycznia 2024 08:29

  Czy ja do dobrze rozumiem, że w czasach kiedy dbamy o środowisko Oani zamontowano piec kaflowy, ktory za chwilę zgodnie z przepisami będzie musiał być zdemontowany? Skoro jest gaz na budynku czemu Pani nie zamontowany pieca gazowego? Przecież ta Pani potrzebuje ogrzewania bezobsługowego.

 3. Eron

  23 stycznia 2024 11:41

  Proszę panią, my mamy mieszkanie w kamienicy 67m i dwa piece, w tym kuchnia, którą ogrzewamy właśnie piecem z pokoju, nie mamy problemu z utrzymaniem temperatury 21_’C też jest palone rano, coś mi tu nie gra w tej opowieści…

  • Gif

   23 stycznia 2024 13:38

   Idzie fojna.Dzwonek dzwoni.

  • Oko

   23 stycznia 2024 13:48

   Hahahahhajak za oknem 12w plusie

  • Świecie to stan umysłu

   23 stycznia 2024 14:13

   Oto nasz burmistrz jest fachowcem od palenia w piecach. Znajdzie gdzieś pewnie zatrudnienie jak u władzy nie będzie. Proponuje zatem by palił u Pani przez kilka dni w mieszkaniu osobiście i pokazał jak należy to prawidłowo robić .

   • Mieszkaniec Przechowa

    25 stycznia 2024 23:42

    Co za idiota napisał ten komentarz. Idź się powieś, będzie jednego durnia mniej.
    Widzę że życie Cię sponiewiera i Twój umysł, za to też może obwiń burmistrza?? Haha
    Mam lepszy pomysł. W kwietniu wytartuj w wyborach i się wykaż.
    Czy w artykule było coś napisane że burmistrz nie chciał pomóc? Może nawet nie wie o tej sprawie. Czy burmistrz wie o każdej starszej osobie jak sobie radzi w życiu???

 4. Bax

  23 stycznia 2024 13:25

  Ta pani jest znana z tego że wszystko jej się należy…najbardziej pokrzywdzona na świecie…i gmine

 5. Andi

  23 stycznia 2024 13:49

  Też chcę mieszkanie na parterze w bloku z miejskim ogrzewaniem,nie chce i nie mogę już chodzić po weselu co mam zrobić?napisać do extra swiecie to pomoże?jak co to jestem drugi w kolejce

 6. Ada

  23 stycznia 2024 14:09

  Ludzie wiedzą lepiej niż osoba zainteresowana.To jest najlepsze

 7. Janek

  23 stycznia 2024 14:46

  „Gdyby na bieżąco podrzucano węgiel, na pewno temperatura nie spadałaby do 12 stopni – twierdzi Paweł Bednarski”- zgłosił się ochotnik do palenia- P. Bednarski, na bierzaco będzie nosił węgiel i popiół- co 40 minut :).
  Gdzie jest pomoc społeczna i organy miasta?
  Osoba starsza nie da sobie rady (chyba że z pomocą pana Pawła), tu musi pomóc miasto.

  • Aga

   23 stycznia 2024 15:01

   ZGM ogóle nie interesuje się lokatorami, biorą czynsz a mówią że wszyscy na własny koszt będą musieli wymienić piece kaflowe, sami nie robia nic!!!!

   • Szlachcic

    23 stycznia 2024 17:12

    to weź kredyt, zmień prace i kup sobie mieszkanie.. tam zrobisz sobie takie ogrzewanie jakie będziesz chciała. Czemu ZGM miałoby się interesować twoim życiem? XD może niech Ci jeszcze wysyłają kartki na święta.. i paczki, bo przecież płacisz czynsz hahah

 8. Nika

  23 stycznia 2024 14:49

  Złośliwości w komentarzach nie ma granic.jakie to przykre jeden człowiek na drugiego patrzy wilkiem

 9. Aras

  23 stycznia 2024 15:12

  Pani Moniką załatwi wszystko popłacze popłacze i dostanie mieszkanie

  • Donald

   23 stycznia 2024 15:35

   Pani kochana biuro POślicy jest otwarte i dostępne ona na pewno PO…może

  • Ira

   23 stycznia 2024 15:37

   Oddając strych na niby mieszkanie powinno być ocieplenie dachu i ścian i sprawne piece ,a tam nie ma ani jednego ani drugiego.Wiem że spalany jest prawie worek węgla dziennie….za mało i źle……

 10. szlachicZmarianek

  23 stycznia 2024 15:14

  przecież nikt nie zrobi ludziom remontu za darmo i ciężko w ogóle wymagać od kogoś.. żeby wyłożył kasę na remont czegoś na co nie musi wydawać. To tak jakbym poszedł do sąsiada z rozkazem żeby kupił mi piwo, bo nie mam kasy. Młodzi biorą po 700k kredytu, a inni po prostu wymagają

 11. Wera

  23 stycznia 2024 15:32

  Dużo ludzi ma mieszkania z piecami,starsze schorowane każdy z nich chciałby mieszkanie z ogrzewaniem miejskim,ale p Monika chce i dostanie bo jej się nalezy

 12. Świnia z bloków

  23 stycznia 2024 17:02

  Kolejna przestroga ,całe życie pracować na swoje mieszkanie. Nie wynajmować do starości nikogo nie będzie interesować stary człowiek. Samochód nie ważny, ważne mieć dach nad głową

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po...

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Pasażerowie porannego kursu autobusu byli w piątek świadkami niecodziennego zdarzenia.

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

Blok Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Chrobrego powstaje w pobliżu budynku z mieszkaniami chronionymi dla osób starszych, wybudowanego przez gminę.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po...

Wiadomości

W ubiegłym roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Kradzież tablic rejestracyjnych stała się przestępstwem. O skutkach tej zmiany przekonał się mieszkaniec Świecia.

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama