Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak tu żyć, gdy w mieszkaniu jest tylko 12 stopni? - pyta mieszkanka Świecia

- Nie mam już siły taszczyć codziennie na drugie piętro wiadra z węglem - żali się Monika Zwierzykowska ze Świecia. - Przecież w moim stanie to wręcz zagraża życiu. Boję się, że któregoś dnia po prostu spadnę z tych stromych schodów.

Udostępnij
12 stopni C, tyle w ubiegłym tygodniu wskazywał termometr w mieszkaniu Moniki Zwierzykowskiej / Fot. Andrzej Bartniak

Problemy Moniki Zwierzykowskiej ze Świecia zaczęły się w 2016 r. wraz z udarem, który trwale pozbawił ją zdrowia. Do tego czasu pracowała jako pielęgniarka w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.

Zajmowała wtedy niewielkie mieszkanie na piętrze budynku, w którym mieści się m.in. dyrekcja szpitala.

Przez pełen absurdów system ubezpieczeniowy nie przyznano jej renty i jednocześnie zakazano pracy we względu na zły stan zdrowia.

Reklama
Reklama

Nie mogła pracować, więc musiała zacząć korzystać ze wsparcia opieki społecznej. Przez dwa lata - tyle trwała batalia sądowa o rentę - jej miesięczny dochód wynosił około  600 zł.

Na domiar złego dyrekcja szpitala psychiatrycznego postanowiła definitywnie pozbyć się lokatorów z budynku.

- Nie chcę już do tego wracać, ale robiono okropne rzeczy - wspomina Monika Zwierzykowska. - Gdy przychodził weekend, w ramach oszczędności w całym budynku obniżano temperaturę do minimum. Gdy z kolei pękła rura z wodą, to zamiast ją naprawić, zakręcono mi zawór. Dopiero po interwencji znajomej udostępniono klucze do opróżnionego już mieszkania, abym tam mogła się umyć czy nabrać wody do czajnika. Generalnie robiono wszystko, aby pozbyć się mnie z tego budynku. W końcu się udało. 

Reklama
Reklama

W ten sposób w 2020 r. trafiła do obecnego mieszkania, w jednej z kamienic w Przechowie.

- Nie wybrzydzałam, bo nie miałam alternatywy - mówi Monika Zwierzykowska. - Jednak od początku były problemy. Najpierw z elektryką, a potem z ogrzewaniem. Był tylko jeden piec w pokoju, zresztą także niesprawny.

Po kilku interwencjach Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu zajął się prądem i postawiono drugi piec w kuchni. Niestety, stawiając go nikt nie wziął pod uwagę rozmiarów malutkiej kuchni.

Reklama
Reklama

Być może te rozwiązania załatwiłyby sprawę w przypadku osoby w pełni sprawnej. Jednak pani Monika ma drugą grupę inwalidzką.

- Boję się, że któregoś dnia, wchodząc na to drugie piętro z wiadrem węgla, po prostu spadnę z tych stromych schodów - mówi.

Aby utrzymać w mieszkaniu normalną temperaturę musiałaby regularnie podkładać węgiel do pieca. To wiąże się z kolejnymi wędrówkami z popiołem i opałem. Dlatego rozpala tylko rano.

Reklama
Reklama

- Wieczorem jest jeszcze jako tako, ale nad ranem temperatura w mieszkaniu spada do 10-12 stopni - żali się. - Nie wyobrażam sobie, co będzie, jak zachoruję i nie będę w stanie napalić.

I tu zaczyna się kolejny rozdział jej walki o godne życie. Przed rokiem złożyła pismo w referacie mieszkaniowym z prośbą o zamianę mieszkania. Najlepiej takie na parterze. Na razie nie otrzymała żadnej propozycji. Być może zmieni się to, gdy powstanie nowa lista mieszkaniowa. Ma to nastąpić już niebawem.

Równocześnie rozpoczęła starania o poprawę standardu mieszkania.

Reklama
Reklama

- Gdyby chociaż docieplono dach... - proponuje. - Już byłoby nieco lepiej. Chociaż tak naprawdę przydałoby się ocieplenie całego budynku.

Teoretycznie jest to możliwe. Pod warunkiem, że zgodę na to wyrazi wspólnota. Niewielka kamienica tylko w części należy do miasta. Dwa mieszkania są w rękach prywatnych.

- W ubiegłym roku wspólnota zainwestowała 15 tys. zł w przyłącze gazowe - wyjaśnia Paweł Bednarski, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej  w Świeciu. - Przy tak małej liczbie członków i niskim funduszu remontowym trudno jest odłożyć kwotę potrzebną chociażby na docieplenie dachu. W lutym odbędą się zebrania wspólnot. Jeśli pojawi się taka wola, będziemy rozmawiać o inwestycjach.

Reklama
Reklama

Jak przekonuje prezes, problemem nie jest brak docieplenia, a zbyt skąpe grzanie w piecach.

- Gdyby na bieżąco podrzucano węgiel, na pewno temperatura nie spadałaby do 12 stopni - twierdzi Paweł Bednarski. - To mieszkanie ma 37 metrów i są w nim dwa piece kaflowe.

- Tylko jak ma sobie z tym radzić niepełnosprawny człowiek? - zastanawia się Monika Zwierzykowska, licząc, że pojawi się jakiś promyk nadziei po najbliższym zebraniu wspólnoty i ZGM.

Reklama
Reklama

Gdyby chociaż docieplono dach, już byłoby trochę cieplej - mówi Monika Zwierzykowska / Fot. Andrzej Bartniak

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ta pani nie ma rodzina ktora mogłaby jej pomagać ? Dzieci np ?

Czy ja do dobrze rozumiem, że w czasach kiedy dbamy o środowisko Oani zamontowano piec kaflowy, ktory za chwilę zgodnie z przepisami będzie musiał być zdemontowany? Skoro jest gaz na budynku czemu Pani nie zamontowany pieca gazowego? Przecież ta Pani potrzebuje ogrzewania bezobsługowego.

Proszę panią, my mamy mieszkanie w kamienicy 67m i dwa piece, w tym kuchnia, którą ogrzewamy właśnie piecem z pokoju, nie mamy problemu z utrzymaniem temperatury 21_’C też jest palone rano, coś mi tu nie gra w tej opowieści…

Reklama

Ta pani jest znana z tego że wszystko jej się należy…najbardziej pokrzywdzona na świecie…i gmine

Też chcę mieszkanie na parterze w bloku z miejskim ogrzewaniem,nie chce i nie mogę już chodzić po weselu co mam zrobić?napisać do extra swiecie to pomoże?jak co to jestem drugi w kolejce

Ludzie wiedzą lepiej niż osoba zainteresowana.To jest najlepsze

Reklama

„Gdyby na bieżąco podrzucano węgiel, na pewno temperatura nie spadałaby do 12 stopni – twierdzi Paweł Bednarski”- zgłosił się ochotnik do palenia- P. Bednarski, na bierzaco będzie nosił węgiel i popiół- co 40 minut :).
Gdzie jest pomoc społeczna i organy miasta?
Osoba starsza nie da sobie rady (chyba że z pomocą pana Pawła), tu musi pomóc miasto.

Złośliwości w komentarzach nie ma granic.jakie to przykre jeden człowiek na drugiego patrzy wilkiem

Pani Moniką załatwi wszystko popłacze popłacze i dostanie mieszkanie

Reklama

przecież nikt nie zrobi ludziom remontu za darmo i ciężko w ogóle wymagać od kogoś.. żeby wyłożył kasę na remont czegoś na co nie musi wydawać. To tak jakbym poszedł do sąsiada z rozkazem żeby kupił mi piwo, bo nie mam kasy. Młodzi biorą po 700k kredytu, a inni po prostu wymagają

Dużo ludzi ma mieszkania z piecami,starsze schorowane każdy z nich chciałby mieszkanie z ogrzewaniem miejskim,ale p Monika chce i dostanie bo jej się nalezy

Kolejna przestroga ,całe życie pracować na swoje mieszkanie. Nie wynajmować do starości nikogo nie będzie interesować stary człowiek. Samochód nie ważny, ważne mieć dach nad głową

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W miniony wtorek wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Warlubiu zderzył się na łuku drogi z oplem corsą. Samochodem osobowym podróżowały dwie osoby.

Wiadomości

Policjanci z wydziału kryminalnego komendy powiatowej w Świeciu zatrzymali kolejnego mieszkańca miasta za posiadanie znacznej ilości narkotyków.

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Wiadomości

Do szpitala trafiło dwuletnie dziecko po tym, jak rodzice zauważyli, że otworzyło pudełko ze żrącą substancją.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Reklama
Reklama

Wiadomości

- Przyjąłem założenie, że w ciągu każdego miesiąca, oczywiście jeśli tylko pozwoli na to pogoda, będzie 100 patroli pieszych i 20 rowerowych - mówi...

Wiadomości

Postępują prace na modernizowanym placu zabaw koło orlika i Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Styl życia

Orkiestra Dęta Świecie była jednym z uczestników wielkiej, corocznej parady organizowanej przez Obywatelskie Stowarzyszenie Strzeleckie Iserlohn w Niemczech. W wydarzeniu biorą głównie udział zawodowe...

Wiadomości

Nie ma takiego drugiego sklepu w Świeciu, który oferowałby aż 60 tys. artykułów. Mowa oczywiście o Centrum Handlowym Super City, które w piątek 26...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo