Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak żyć to w Osiu, Świeciu lub Jeżewie. Sprawdźcie wyniki rankingu

Według rankingu Gmina Dobra do Życia, w powiecie świeckim najlepiej żyje się w gminie Osie. Na drugim miejscu znalazła się gmina Świecie, a na trzecim Jeżewo.

Udostępnij
Według rankingu, największe powody do zadowolenia z jakości życia powinni mieć mieszkańcy trzech gmin naszego powiatu

Ranking Gmina Dobra do Życia przygotował Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.

Zestawienie powstało we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

Ranking opracowano na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich gminach w Polsce.

Reklama
Reklama

Pod uwagę wzięto m.in. poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, wydatki na inwestycje oraz jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji.

Analizowano także dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu, zanieczyszczenie środowiska, a nawet zasoby bibliotek.

Jak wypadły w rankingu gminy z powiatu świeckiego w zestawieniu obejmującym 2477 gmin w całej Polsce?

Reklama
Reklama

Najlepiej oceniono jakość życia w gminie Osie (12 miejsce w województwie kujawsko-pomorskim i 134 w kraju).

Na drugim miejscu spośród gmin powiatu świeckiego znalazły się Świecie (20 lokata w województwie i 398 w kraju), a na trzecim Jeżewo (30 miejsce w województwie i 771 w kraju).

Na czwartej pozycji jest gmina Świekatowo (39 miejsce w województwie i 898 w kraju), a na piątej Pruszcz (odpowiednio 45 i 1046 miejsce).

Reklama
Reklama

Świecie jako jedyne małe miasto z siedzibą powiatu w województwie kujawsko-pomorskim znalazło się wśród 50 najlepszych miejsc do życia w kraju. Zajęło w tym zestawieniu 47 lokatę.

- To oczywiste, że cieszę się z wyników rankingu - mówi Michał Grabski, wójt gminy Osie. - Po pierwsze dlatego, że pod uwagę brano naprawdę wiele parametrów, a po drugie, że nie było to jedno z tych płatnych zestawień. Można zatem uznać, że ocena, jaką nam wystawiono, jest w pełni obiektywna.

Jak dodaje wójt, na takie efekty pracuje się latami. Nie sposób osiągnąć takich wskaźników w rok, ani w dwa.

Reklama
Reklama

- Słowa uznania należą się przede wszystkim mieszkańcom i przedsiębiorcom działającym na terenie naszej gminy - podkreśla Michał Grabski. - To w głównej mierze ich sukces. My, jako urząd, trochę im tylko pomagamy.

Co trzeba zrobić w gminie Osie, aby jakość życia mieszkańców była jeszcze lepsza?

- Jest wiele obszarów, gdzie są spore oczekiwania społeczne. Jednym z nich jest utrzymanie dróg. Nie sposób nie wspomnieć też o służbie zdrowia i oświacie. Jesteśmy świadomi tego, gdzie jeszcze można coś poprawić. Potrzeba jednak na to czasu i pieniędzy - zaznacza Michał Grabski.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (28)

 1. Żyć jak bogaci

  27 listopada 2023 19:59

  Jeżewo to ogólnie wymiata , tam warto żyć tym bardziej jak chcesz coś ze sklepu o 20:10 jest tyle opcji że człowiek rezygnuje z zakupów bo jest zdeko zmieszany różnorodnością produktów. Mieszkalnictwo na wysokim poziomie, szczególnie ten gmach koło piekarni , tam nie ma grzyba a zaplecze gospodarcze leży już metr przy ziemi, teraz weźmy wypoczynek plaża nad stelchnem przez cały rok służy miejscowym psom do Sr Ania na trawę, potem w lipcu przyjeżdżają ludzie i koczują w tych odchodach. Teraz bezpiecze stwo to nie prawda że na plaży pełnej ludzi utonęła dziewczynka zeszłego roku. Teraz komunikacja o 15 można udać się z gminy rowerem jak się nie ma samochodu

  • Pol

   28 listopada 2023 09:56

   Czytaj uważnie w artykule napisano dobrze wójt Michał Grabski a Maciej to pan dr.Czuryllo

 2. Mieszkanka gminy

  27 listopada 2023 20:07

  Osie koniecznie naprawcie służbe zdrowia ( gminna przychodnie) bo leży.

  • Anna

   27 listopada 2023 21:22

   Dokładnie !!!!!

  • Kowalska Bogumiła

   27 listopada 2023 21:39

   Opieka zdrowotna w gminie spełnia swoje zadanie. Są lekarze o różnych specjalizacjach. Przyjmuje się w różnych godzinach. Dr Maciej Czuryllo jest świetnym fachowcem w swojej specjalizacji. Mam potwierdzoną wiedzę.Czas oczekiwania na wizytę lekarza pulmonologa w innych ośrodkach to rok. W naszej poradni dzień, dwa. Badania krwi dwa razy w roku. Pielęgniarki nie odma wiają. Może należy zacząć doceniać a nie tylko oceniać. Pozdrawiam wszystkich.

   • Ola

    27 listopada 2023 22:31

    Opieka zdrowotna może tak…
    Ale system rejestracji do d…
    Żeby się zarejestrować trzeba mieć ogrom szczęścia.Wisi człowiek na telefonie 20 minut w oczekiwaniu na połączenie, po to by w końcu usłyszeć że nie ma już miejsca.
    Co ma zrobić osoba w podeszłym wieku,która nie jest w stanie iść o 7 rano do ośrodka?
    A jest to niestety najlepszy sposób aby dostać się do lekarza.

   • Anonim

    28 listopada 2023 10:21

    I po co kłamać

   • Janusz

    28 listopada 2023 13:49

    Od kiedy tak jest jak piszesz?

   • JANUSZ .

    28 listopada 2023 15:39

    Pani Kowalska ale pani cukruje wójtowi i doktorowi na pewno rejestracja w pani przypadku odbywa się po linii prywatnej. Prawda jest taka że w dobie internetu nie można się rejestrować online. Za komuny łatwiej było się dostać do lekarza. A na Dom kultury to już dawno temu osiacy nadali nową nazwę: MUZEUM im. A.Kowalskiego.

  • Hater

   28 listopada 2023 09:39

   To se napraw

 3. rankingomat

  27 listopada 2023 20:10

  Zgadzam się z komentarzem redakcji przy poprzednim artykule z rankingiem, że nie mają one większego sensu

 4. Olsen

  27 listopada 2023 20:30

  Służba zdrowia Osie makabra duża gmina , brak stomatologa ,pielęgniarki 0 uprzejmie czas na emeryturę.

 5. Osiak

  27 listopada 2023 20:36

  Potwierdzam jest zajebiście.

  • Mieszkaniec

   27 listopada 2023 21:08

   Szkoda tylko że nikt nie wspomni o tym że Gmina nie dba o mieszkańców i nie Interesuje się odśnieżaniem dróg. Co roku jest ten sam problem i drogi nie odśnieżone

 6. Mieszkaniec Osia.

  27 listopada 2023 20:52

  Nasz P.Wójt ma na imię Michał a nie Maciej.

 7. Anonim

  27 listopada 2023 21:10

  No i super. W Świeciu źle nie jest.

 8. Chełmno

  27 listopada 2023 21:16

  A Chełmna nie ma? A tak przy każdej okazji świeciaki się Chełmnem zachwycają. Wpadną tam dwa razy do roku na rynek i znawcy wielcy. A w Chełmnie bida.

  • Weis

   27 listopada 2023 21:42

   No jak ni. Wisz ni

 9. Romek

  27 listopada 2023 23:51

  … ranking rankingami ale jest wiele spraw, które leżą … min. Lokalna służba zdrowia-słabe rozwiązania merytoryczne i techniczne, Gminny Ośrodek Kultury … duży ładny a „pusty” ze swoimi pomysłami… kiedyś to był otwarty cały tydzień…i przewijało się mnóstwo ludzi , „za gospodarowanie ” wolnym czasem młodzieży do 18 roku , brak miejsc spotkań dla nich klubokawiarni,świetlicy. Jak na dużą gminną miejscowość rynek i zaplecze rynkowe fatalne a wybudowanie Remizy Strażackiej w centrum to porażka , no i jednomyślność radnych wygląda śmiesznie bardzo … wszyscy mają takie same poglądy… proszę piszcie o wszystkich Was trapiących problemach i dawajcie pomysły co z tym począć

  • Anonim

   28 listopada 2023 20:53

   Inne im

  • Mieszkaniec Osia

   29 listopada 2023 15:11

   Błąd w imieniu był i został poprawiony po uwadze.

 10. Anonim

  28 listopada 2023 04:41

  Warto by było wykorzystać przepięknego jeziora Stelchna i zainwestować w plaże od strony Laskowic a szczególnie w drogę którą tam prowadzi

  • Bigos

   28 listopada 2023 12:38

   W Osiu najlepiej żyje się tym, co wielbia i stosują kumoterstwo. A tych jest dużo i o nich w gminie często jest najgłośniej. Wybaczcie,ale całe szołmańsywo ,aż kluje w oczy.
   GOK już praktycznie sprywatyzowany, dyrektorowi i gokowskim instruktorom się już nie chce więc działają zewnetrzni-jakim cudem nie wiem, rozumiem, że dużo się dzieje ale z boku nie wygląda to jak nalezy. Kiedyś byli instruktorzy z prawdziwego zdarzenia-dzis , śmiech na sali, nie ujmuje pracy w goku osób zewnętrznych ale te zajęcia często nadal są dla wybranych. Plastyka-robiona od linijki, na jedno kopyto, te prace są takie same , teatrzyk- jeszcze funkcjonuje, ciekawe jak długo, pewnie aż ten rocznik pójdzie do szkół średnich.
   Służba zdrowia -funkcjonuje, specjaliści są, lekarze sa-kuleja baby z rejestracji z odzywkami do pacjentow, ale wizyty sa- natomiast dostać się do lekarza na NFZ w Polsce wszędzie jest ciężko, to nie jest kwestia tylko naszej gminy. Na korytarzu większy raban często podnoszą pacjenci i to z powodu wydumanych roszczeń, bo każdy zostaje koniec końców przyjęty na izbę.
   Drogi -Oj to w gminie kuleje cały czas.niektore ulice niedokończone, inne dziurawe, gdzieś woda po deszcze nie odpływa jak należy. Komunikację tez mamy taką sobie. A już w ogóle w okresie letnim. Nie każdy ma auto przecież.

   Przykre też w okresie świątecznym „przystrojony” jest tylko rynek, szkoda, że na głównej ulicy od dworcowej przez rynek do semraua nie ma np. Świecących ozdob na co którejś lampie-ale to tko marzenie, na to musi być kasa.jarmsrk organizowany jest w tleniu , nie w osiu np. Po wieczornej mszy a szkoda..

   W szkole jak to w szkole, w każdej polskiej jest podobnie. Widać że grono się jednak rozwija zawodowo, dużo się dzieje… dzieciaki powinny się wziąć do nauki, bo tu lezy najwiekszy problem a nie u nauczyciu, ktorzy wasze babelki ucza.
   Duzym problemem jest hołota przesiadująca na rynku cala watahą -kwiaty polskiej mlodziezy ; starsze osoby często są tym przerażone. Jak nie piją i się nie wydurniają to szpanują autami-to wszystko obok kościoła i na samym rynku-starsze osoby naprawdę mogą mieć potem obawy. Nawet jeśli nic nie robią szczególnego to te babcie mają prawo być przestraszone widząc watahę dzieciaków z fajami, przeklenstwani i odpalona muzyka z auta. Do Ukraińców i kolejnych nacji już się przyzwyczaiłem, ale często nadal ma to minusy. Niektórzy są super inni krnąbrni i za karę i robią co chcą… biznesy na lewo też u nich kwitną. Odkąd mamy tak wiele międzynarodowych ludzi -starsze osoby też czują się mniej komfortowo (wiecie Jaka to mentalność i siła fizyczna, mając 70 czy 80 lat pewnie myślałbym podobnie)

   Mam wrazenie, że odkąd mamy ten „pasaż handlowy” z Biedronka, Rossmanem,Dino, Hippo, Pepco to Osie stało się jeszcze bardziej malomiasteczkowe, nie tak sielskie i życzliwe, pełne zazdrości, szołmaństwa, wiele rodzin uznaje się za „oska elite” I to widać i czuć na kilometr. Oj zmienilista się ludzie, zmieniliśta…
   Takki artykuł mozna sobie wsadzić w tek bo cyferki i nagrody niekoniecznie wskazują poziom życia, komfort życia i odczucia mieszkańców, ale wy wszyscy lubicie sobie tak pucować Berła nawzajem i pompować taką dumę. Osie się zmieniło, ludzie się zmienili, w gminie często rządzą więcej urzędniczki niż cala reszta, dajecie sobie wchodzić na głowę. Szczerze to sołtyski są bardziej oddane swojej pracy niż urząd gminy, w którym pracują zadufane babska, widzące czubek swojego nosa a reszta czeka tylko na wyplatki bo przecież posadka ciepła.
   Nie jest tak sielsko, ludzie nie mówią sobie już nawet dzień dobry na ulicach a tego nie pokażą już żadne wasze cyferki.

   • Mieszkanka Osia

    28 listopada 2023 17:22

    W samo sedno. Lepiej się nie udało tego opisać.

 11. Mieszkaniec

  28 listopada 2023 06:55

  Ciekawe na jakiej pozycji znalazła się gmina Drzycim. Patrząc po drogach gminnych pewnie na samym końcu. Ta gmina to tragedia!!!

 12. Rodzić

  28 listopada 2023 06:57

  W Jeżewie dbają o sport i dzieci i dla tego zamykają nowe boiska wielofunkcyjne dostęp do nich też jest ograniczony na drugimi boisku jest zakaz gry w piłkę . ogólnie to słabo to wszystko wygląda

 13. obywatel Laskowic...

  29 listopada 2023 21:50

  klasy sportowej już nie ma Laskowice,,,,,,a prosze zerknąć na oświadczenia majątkowe kasa jest dla wybranych…

 14. PRACOWNIK.

  30 listopada 2023 14:09

  W Osiu dopóki nie zostanie wybrany nowy wójt to nie ma szans na zmiany w GOK i przychodni POZ . Jedna wielka klika. Wójta córka wypisuje recepty, dyrektor GOK kumpel,i jedyna ulubiona firma budowlana która wygrywa wszystkie przetargi w gminie… Sitwa jakich mało syndrom tłustych kotów,tu się dzieje w gminie Osie…

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po...

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Pasażerowie porannego kursu autobusu byli w piątek świadkami niecodziennego zdarzenia.

Wiadomości

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który uszkodził trzy samochody, klatkę schodową i szlaban. Groził też jednemu z pokrzywdzonych, że go zabije. Sprawca usłyszał już zarzuty.

Wiadomości

Blok Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Chrobrego powstaje w pobliżu budynku z mieszkaniami chronionymi dla osób starszych, wybudowanego przez gminę.

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po...

Wiadomości

W ubiegłym roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Kradzież tablic rejestracyjnych stała się przestępstwem. O skutkach tej zmiany przekonał się mieszkaniec Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama