Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jest decyzja w sprawie przerwanej budowy przedszkola i żłobka

- Wykonawca nie dawał żadnych gwarancji zakończenia inwestycji w terminie. Jednym rozwiązaniem było zerwanie z nim umowy - mówi Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Udostępnij
Prace na budowie stanęły pod koniec października / Fot. UG Warlubie

Z pewnością wielu mieszkańców gminy Warlubie stwierdzi, że tego można było się spodziewać. Poprzednia duża inwestycja z udziałem grudziądzkie firmy też była bolesnym doświadczeniem dla gminy.

Nie dość, że halę sportową w Warlubiu, której budowę rozpoczęto jeszcze za poprzedniego wójta, oddano do użytku rok po terminie, to jeszcze inspektorzy wykryli całą masę niedoróbek.

Dlatego wielu z pewnym zaskoczeniem przyjęło fakt, że ta sama firma nie tylko bierze udział w przetargu na budowę przedszkola i żłobka w Warlubiu, ale też go wygrała.

Reklama
Reklama

- Niestety, ustawa o zamówieniach publicznych jest bardzo ułomna - uważa Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie. - O wygranej w przetargu prawie zawsze przesądza cena.

Tak też było tym razem. Gdy ruszyły prace, wójt zapowiadał, że będzie bardzo uważnie śledził ich postępy. Tydzień po tygodniu na stronie urzędu gminy pojawiała się krótka relacja. Do czasu.

Pierwotnie budowa miała zakończyć się w grudniu tego roku. Kolejne miesiące miały upłynąć na wykończeniach i meblowaniu tak, aby na Wielkanoc dzieci mogły rozgościć się w nowym przedszkolu i żłobku. Dziś wiadomo, że to już całkowicie nierealny termin.

Reklama
Reklama

- W swoim ostatnim piśmie prezes firmy wnioskował o wydłużenie terminu do 22 lipca przyszłego roku. Uznałem to za kiepski żart - mówi Eugeniusz Kłopotek.

Ogromne opóźnienia sprawiły, że 6 grudnia gmina podjęła decyzję o zerwaniu umowy z winy wykonawcy, który nie jest w stanie dotrzymać terminu zakończenia inwestycji.

- Niebawem ruszy inwentaryzacja, która będzie podstawą do wykonania projektu zamiennego, uwzględniającego to, czego jeszcze nie zrobiono, a następnie ogłosimy przetarg - zapowiada wójt.

Reklama
Reklama

Eugeniusz Kłopotek ma nadzieję, że na przełomie stycznia i lutego 2024 r. uda się wyłonić nowego wykonawcę.

- Zależy nam na tym, aby budowę dokończyć w ciągu sześciu miesięcy od momentu podpisania umowy. Inwestycja warta była 11,5 mln zł. Trudno oszacować, jaka będzie ostateczna kwota - przyznaje wójt.

Spór z wykonawcą zapewne znajdzie swój finał w sądzie, bo gmina zaczęła naliczać odsetki karne i nie ma zamiaru od nich odstąpić.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (19)

 1. Ciekawy

  14 grudnia 2023 09:24

  A mnie ciekawi ile ta firma już kasy wyciągneła z tej puli 11,5 miliona pewnie wszustko

 2. Maria

  14 grudnia 2023 13:42

  Gdyby wójt odpowiednio rozliczył budowę hali to tego cyrku by nie było.

  • Oszukana

   14 grudnia 2023 14:19

   Co się czepiacie Wójta to nie jego wina, winna Ustawa o Zamówieniach Publicznych. Panie Wójcie takie głupoty to proszę opowiadać dzieciaczkom z przedszkola. Mieszkańcy w to już nie dają wiary. Tak działa i pracuje Wójt Roku i Osobowość Roku 2022. Czy to nie jest kpina?

   • Anonim

    18 grudnia 2023 07:50

    )n

 3. Dramat

  14 grudnia 2023 16:58

  Orzeł Przedsiębiorczości nie upilnował razem z synem

 4. Waldek

  14 grudnia 2023 17:02

  Pazerność go zgubiła.

 5. Wybór a

  14 grudnia 2023 19:08

  Ależ żenujące tłumaczenie się Naczelnika

 6. Mieszkaniec

  14 grudnia 2023 19:22

  Gratulacje dla ludzi którzy na niego głosowali.

 7. .

  14 grudnia 2023 19:33

  A tak narzekaliście na kontrkandydatkę.. Spójrzcie ta „tamtą” Gminę. Cały czas coś się dzieje.. Bez problemów. A tu? To problemy z rozliczeniem i oddaniem hali.. Teraz żłobek i przedszkole.

 8. Nowiak

  14 grudnia 2023 19:33

  Może problem jest w rządzących, w Nowem przedszkole wybudowane i funkcjonuje.A w Warlubiu na hali zmieniono dach, kto zatwierdził zmianę? Dach wadliwy. Jeśli chodzi o projekt dachu przedszkola, również zmieniono projekt dachu. Kto zatwierdził? Wieści głoszą, że pozwoleń wszystkich nie było, czy to prawda?

  • Riposta

   14 grudnia 2023 22:34

   Tylko, że przedszkole w Nowem też wiele pozostawia do życzenia. Sala gimnastyczna w szkole do dzisiaj nie oddana. Dramat i ogrzewanie się włodarzy przy wątłej jakości blasku.

 9. Co myślą mieszkańcy

  14 grudnia 2023 20:31

  Ciekawe co na to radni bezradni z włodarzem.Znowu wszystko zaniota pod dywan.Za dług będzie winna oświata ?a nie błędnie podejmowane decyzje. Bo przecież tyle dokładają ale czy tylko nasza gmina doklada. Każda ma wydatki związane z oświatą . A nasza gmina jest jedną z najbardziej zadłużonych gmin. Dlaczego?

 10. Odp

  14 grudnia 2023 21:24

  Nie tylko w Warlubiu są problemy ze słabymi wykonawcami. Podobnych przykładów są setki w całym kraju. Teraz przeciwnicy wójta będą próbowali to wykorzystac przeciw niemu, a wg mnie zachował się jak należy goniac zła firme z placu budowy.

  • Ale jaja

   15 grudnia 2023 09:22

   ???

 11. Odp podp

  14 grudnia 2023 23:09

  Szkoda, że się nie zachował jak należy i nie pogonił firmy jak były problemy z odbiorem hali.

 12. Koleżanka

  14 grudnia 2023 23:27

  Kobieto z centrum wątpliwych blasków nie broń męża to nic nie da.

 13. Biedak

  15 grudnia 2023 05:50

  W PSL-u działa doktryna Lubczyka „co nie jest zabronione jest dozwolone”
  Poczytajcie o tym na Wirtualna Polska Lubczyk

 14. Mocny w gębie

  15 grudnia 2023 10:10

  Lipskiej baletnicy itd.

 15. MIESZKANIEC

  15 grudnia 2023 18:30

  Panie Wójcie te pieniądze można było wydać na drogi. Bo inne gminy budują sieć dróg a w naszej gminie marazm. Tylko hale i przedszkola z problemami budujecie i długi gminy rosną. A mieszkańcy nie są tym zadowoleni.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Wiadomości

Dobiega końca budowa drogi przez górne Marianki. Niedawno zamontowano ławki i śmietniki. Do zrobienia pozostały jeszcze dwie rzeczy, które uczynią tę trasę jeszcze atrakcyjniejszą.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Na prośbę Czytelników podajemy szczegółową trasę wtorkowego protestu rolników w Świeciu.

Wiadomości

Pasażerowie porannego kursu autobusu byli w piątek świadkami niecodziennego zdarzenia.

Wiadomości

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który uszkodził trzy samochody, klatkę schodową i szlaban. Groził też jednemu z pokrzywdzonych, że go zabije. Sprawca usłyszał już zarzuty.

Wiadomości

Blok Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Chrobrego powstaje w pobliżu budynku z mieszkaniami chronionymi dla osób starszych, wybudowanego przez gminę.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

Ogłoszono listę laureatów konkursu na Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023. Najwięcej głosów zdobył dąb Graf Schwerin, będący ozdobą pałacowego parku w Sartowicach koło Świecia.

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama