Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Kierowcy mają już dość takiej drogi. Na jej remont czekają od lat

Zgodnie z planem przebudowy dróg powiatowych, w tym roku miał być zmodernizowany odcinek Buczek - Czersk Świecki w gminie Jeżewo. Nie będzie. Mieszkańcy i kierowcy korzystający z tej trasy nie kryją irytacji i rozgoryczenia. - Nasze samochody topią się w błocie.

Udostępnij
Najgorzej jest wiosną i jesienią / Fot. nadesłane

Mieszkańcy od lat zgłaszają konieczność budowy drogi z Buczka do Czerska Świeckiego (gmina Jeżewo).

Chociaż ma ona status drogi powiatowej, to jest to zwykła gruntówka, która za każdym razem po opadach zamienia się w grzęzawisko. Osobowe auta mają problem z pokonaniem głębokich kałuż i błota. Ciężarówki też wolą omijać ten odcinek.

Promyk nadziei pojawił się w październiku 2021 r., gdy droga na odcinku Buczek - Czersk Świecki pojawiła się w programie przebudowy dróg i budowy ścieżek rowerowych powiatu świeckiego na lata 2023-2029.

Reklama
Reklama

Najpierw była mowa o modernizacji w roku 2023. Dziś okazuje się, że nie będzie to nawet rok 2024. Stąd rozżalenie mieszkańców.

- Mamy już dość tego błota - mówią Czytelnicy. - Płacimy podatki jak wszyscy, a jeździmy drogami, jakich nie ma już chyba nigdzie w powiecie. Przecież nie chodzi o jakąś dróżkę między polami, a drogę powiatową - zaznaczają mieszkańcy.

W ocenie Adama Mellera, dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, droga na trasie Buczek - Czersk Świecki powinna być drogą gminną, a nie powiatową.

Reklama
Reklama

- To typowa droga lokalna o stosunkowo niewielkim natężeniu ruchu - mówi Adam Meller. - Oczywiście rozumiem racje kierowców, ale pierwszeństwo mają drogi bardziej obciążone. Jednak nie to jest istotą problemu. Zamierzaliśmy podbudować tę drogę w 2023 r., ale nie dostaliśmy na to pieniędzy. Podobnie jak na kilka innych dróg. W tej chwili opóźnienia w stosunku do planów wynoszą ponad dwa lata.

Jak przekonuje dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, jest on ostatnim ogniwem w procesie decyzyjnym. O problemie lepiej rozmawiać z tymi, którzy mają wpływ na finanse. Odsyła do skarbnika powiatu.

- Budżet powiatu opiera się na środkach zewnętrznych - wyjaśnia skarbnik Dariusz Woźniak.

Reklama
Reklama

Zwraca uwagę, że w 90 procentach są do dotacje i subwencje.

- Niestety, w poprzednim rozdaniu dofinansowań w ramach Polskiego Ładu powiat świecki zyskał znacznie mniej, niż liczyliśmy. Gdy dodamy do tego ogromną zwyżkę cen na inwestycje drogowe, która wynosi  niemal 100 proc., łatwo zrozumieć dlaczego nie udało się zrealizować w całości dotychczasowych planów - argumentuje skarbnik powiatu.

Najlepszym potwierdzeniem tych słów jest przebudowa drogi w Głogówku Królewskim (gmina Świecie). Gdyby nie gmina Świecie, która dołożyła 1 mln zł, powiat musiałby zrezygnować z jej modernizacji.            

Reklama
Reklama

- Niestety, po stworzeniu programu drogowego wprowadzono reformę podatkową, która negatywnie wpłynęła na dochody powiatu - ubolewa Dariusz Woźniak. - Głównym dochodem własnym powiatu były udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych. Straciliśmy ponad 7 mln zł.

Na dziś optymistyczny wariant zakłada, że droga Buczek - Czersk Świecki zyska nową nawierzchnię w 2026 r.

- Postaramy się, aby w 2025 r. była już gotowa dokumentacja, co powinno przyspieszyć realizację inwestycji - zapowiada skarbnik.

Reklama
Reklama

Na remont drogi mieszkańcy będą musieli poczekać przynajmniej dwa lata / Fot. nadesłane

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo malownicza droga. Jeżdżę tam rowerem, oczywiście nie teraz!

Skarbnik dba o drogi gminie Świecie a nie powiatu.Tak samo utrzymania dróg w zimę.Swiecie wilizana dla Pana wozniaka i spółki.Powinni go wykopać hukiem!!

Tosz to dobra droga jest… zapraszamy na świecki dworzec PKS tam to jest koszmar

Reklama

Panie wójcie wybory tuż tuż a efekty widać ..tylko piękna droga koło nowego pana budującego domu …

Tam Iwony Tadeusza Jurka nie będzie a o Basi i Franku zapomnijcie.Pamiętajcie na kogo macie głosować w kwietniu

Kolejny przykład na to jakim fachowcem jest Dariusz Woźniak. Ile to już ludzi dawało się nabrać.

Reklama

Wielkim problemem tych wiejskich dróżek jest brak przy nich takiej budowli co się rowem zowie, gdzie ta woda ma się podziać?

A ja myślałam że to droga w Polskim Konopacie, odcinek przed 240

W Polskim Konopacie jest jeszcze lepsze błoto, sołtys dba o wszystko i tłumaczy że asfalt jest za drogi na tą wioskę. Zobaczymy na wyborach jaki będzie miły dla wszystkich. Zapomnij o naszych głosach!!!

Reklama

Co to w porównaniu z drogą 272 Jeżewo – Grupa, przyjedźcie, zobaczcie.

Jaka gmina takie drogi. Wójt u siebie zrobi ale dalej już nie.

Może to na Ukrainie Donbas po ruskim bombardowaniu?

Reklama

Czemy tylko Skrzynki. Droga robiona na skrzynkach, lampy na skrzynkach. wszystko skrzynki. słyszałam ze tam mieszkają prezesi osp to dlatego i chcą wszystko dla skrzynek.

Tłuste koty piegają po skrzynkach

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo