Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Świecie

We wrześniu ruszyły pierwsze kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków.

Udostępnij
Pisma w sprawie kontroli kierowane są do wybranych mieszkańców / Fot. UM w Świeciu

OGŁOSZENIE WYBORCZE

W pierwszej kolejności kontrolerzy trafią do osób, które nie wywiązały się z obowiązku przedstawienia dokumentów potwierdzających regularny wywóz nieczystości.

Ustawa o utrzymaniu w czystości i porządku wymusza na gminie stworzenie pełnej ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

Pisma w tej sprawie kierowane są do wybranych mieszkańców gminy Świecie.

- Listę stworzyliśmy porównując umowy na pobór wody z umowami na odbiór ścieków odprowadzanych do kanalizacji - wyjaśnia Ireneusz Gutowski z Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Wszyscy mieszkańcy, którzy w inny sposób pozbywają się ścieków niż poprzez kanalizację, zostali zobowiązani do przedstawienia w Urzędzie Miejskim w Świeciu umów na odbiór oraz rachunków za wywóz.

- W przypadku szamb jest to minimum raz na cztery miesiące, a w przypadku domków letniskowych raz w roku. Natomiast  na usuwanie osadu z przydomowych oczyszczalni przynajmniej raz w roku – mówi Aleksandra Arczyńska-Lisek, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami.

Działania te mają ograniczać nielegalne pozbywanie się ścieków, co może powodować skażenie bakterią coli wód gruntowych lub zbiorników wodnych.

 redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (8)

 1. Marian z przedmieścia

  18 września 2023 19:50

  Pytanie: czy usunięcie raz do roku osadu z przydomowych oczyszczalni wpłynie na skażenie bakterią coli wód gruntowych lub zbiorników wodnych? Ścieki rozsączają się przez cały rok, ale właśnie to jedno opróżnienie zbiornika pomoże w nie przeniknięciu bakterii coli do wód gruntowych!!!Paranoja. Pewnie Odrę też zanieczyścił „Kowalski”? Kiedy w rządzie zasiądą ludzie którzy będą rozsądni i będą chcieli rozwiązywać problemy?

 2. Jeżewo

  18 września 2023 20:44

  Kontrolerzy powinni zawitać do Gminy Jeżewo i zweryfikować osoby, które celowo nie podłączają się do sieci kanalizacyjnej aby nie płacić wyższych rachunków w jaki sposób oni pozbywają się nieczystości …

 3. Weis

  19 września 2023 07:19

  Na działkach kontrolę porobić bo tam jest dużo szamb bez dna!!!!!

 4. asd

  19 września 2023 19:49

  Ale kur** ekologia, niech was pisiory wszystkie w końcu jakaś plaga wybije! bo robicie paranoje!!

  A co jeśli mam znajomego który nieodpłatnie mi wywozi nieczystości? MAM TAKIE KUR** PRAWO!
  A co jeśli mam na tyle duże szambo, że wystarczy mi raz na rok wywozić nieczystości? To co mam mimo wszystko ćwiartkę wywozić co kwartał i ponosić dodatkowe koszty? Że nie wspomnę o obciążeniu środowiska dla każdego jednego transportu pojazdem jakimkolwiek!!

  Zajmijcie się tym, co mogłoby faktycznie pomóc! monitoring lasów i dróg, karanie ludzi wyrzucających śmieci do rowów, nielegalne bądź półlegalne składowiska odpadów! Na Vistuli znów mamy górę śmieci, ale to jest nie ważne!!!!!!!! Powinni was wszystkich wybić!

  • Zorro

   19 września 2023 20:36

   Brawo

 5. LiniaWisly

  20 września 2023 00:23

  asd ,szambo to ci wybiło platwusowe,za dużo naogladaleś się całego kłamstwa całą dobę możesz mieć pretensje do kupormansa i jego kolesiów z evrokołchozu

 6. obserwator

  21 września 2023 16:03

  przeciez za poprzedniego pana wojta gminy Jezewo wywozili nieczystosci do wielkiej dziury w lesie k.Oslowa i bylo dobrze…

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama