Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mniej osób chodzi na msze. Duży spadek w ciągu kilku lat

Jak wynika ze statystyk kościelnych, o ponad 20 proc. spadła w ciągu paru lat liczba osób na niedzielnych mszach w diecezji pelplińskiej, do której należy także powiat świecki.

Udostępnij
Na niedzielne msze uczęszczało u nas ponad 38 proc. osób / Fot. Andrzej Bartniak

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyniki badań dotyczących uczestnictwa w niedzielnych mszach w Polsce. Dane dotyczą 2022 r., a więc są pełniejsze niż te za lata 2020-2021, kiedy obowiązywały ograniczenia w udziale w nabożeństwach związane z koronawirusem.

W 2022 r. w niedzielnych mszach w całym kraju uczestniczyło średnio 29,5 proc. osób. To sporo mniej niż w 2019 r., a więc sprzed pandemii Covid-19, kiedy w mszach uczestniczyło 36,9 proc. i w 2018 r., kiedy wskaźnik ten wynosił 38,2 proc.

Jak na tym tle wypada diecezja pelplińska, w skład której wchodzi powiat świecki?

Reklama
Reklama

Z rocznika statystycznego opublikowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że diecezja pelplińska, znalazła się w 2022 r. na dość wysokim 9 miejscu na 42 diecezje w kraju (włącznie z wojskowym ordynariatem polowym), razem z diecezjami białostocką i bielsko-żywiecką.

Diecezji pelplińskiej, a więc także powiatu świeckiego, nie ominęła jednak tendencja spadkowa, chociaż udział w mszach jest tutaj sporo wyższy niż średnia dla całego kraju.

W 2022 r. na niedzielne msze uczęszczało u nas 38,4 proc. osób. Dla porównania, w 2019 r. - 46,6 proc, a w 2018 r. – 48,9 proc.

Reklama
Reklama

Oznacza to, że w ciągu kilku lat, między rokiem 2018 a 2022, odnotowano ponad 20-procentowy spadek liczby wiernych w kościołach.

W nabożeństwach częściej brały udział kobiety niż mężczyźni. Stanowiły u nas blisko 59 proc.

- W prezentowanych liczbach dostrzegalne jest długie wychodzenie z pandemii – skomentował dane Marcin Jewdokimow, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Reklama
Reklama

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (60)

  1. RydzykT

    22 stycznia 2024 08:53

    Niech więcej mieszają się do polityki…

    • Yozik

      22 stycznia 2024 09:59

      Jak ludzie zobaczą jaki im los zgotowało PO to znowu zaczną chodzić.

      • eryk

        22 stycznia 2024 14:20

        Glupi jestes

        • Nie praktykujący katolik

          22 stycznia 2024 17:17

          Pandemi ??? Chyba odchodzenie od pedofilii . Kościół sobie tlumaczy po swojemu żeby nie było, że to oni są winni .

      • Anonim

        23 stycznia 2024 12:33

        Prawda

      • Stefan

        24 stycznia 2024 14:39

        Ludzie widząjak kościół katolicki się włączył do politykiprzez ostatnie 8 lat A to się ludziom nie podoba tylko babką mocherowym

    • Felux

      23 stycznia 2024 12:10

      Pzestań idioto opowiadać POwskie bzdury, gdzie słyszałeś w naszych kościołach aby ksiądz do czegoś nawoływał ,a powinni w czasach obecnych rządów,gdzie polska została podpalona ,i jest niszczona przez takich jak Tfusk i jego kryminalna banda , reżim na wzór Łukaszenki .

      • TR

        23 stycznia 2024 16:51

        Właśnie na wzór Łukaszenki to Kaczor sprawował władze. Ślepy jesteś bo TVP info tylko oglądałeś

      • Światły

        24 stycznia 2024 09:59

        Hmm na przykład w Bukowcu na wszystkich świetych 😉 wy pisowcy macie wyprane głowy przez propagandę na którą jesteście podatni, jesteście ludźmi słabymi którymi łatwo manipulować i nakierowywać na innych, w ręce różaniec a z ust jad i nienawiść i sami działacie na szkodę kościoła nie widząc tego

      • Max

        25 stycznia 2024 17:31

        Dlaczego katoliku bliźniego nazywasz idiotą.Myślę że jesteś złym mężem,ojcem,pracownikiem prawda🤔

  2. Elola.

    22 stycznia 2024 09:09

    Zgadzam się z RydzykiemT. Aktywność rządzących przez 8 ostatnich lat, we spółpracy z kościołem przy pląsach i występach na ambonach oraz piętnowaniu różnych środowisk uprzedziło Polaków do Kościoła. Nawet teraz hierarchowie kościoła obierają nie ten kierunek co trzeba,stając po stronie niby uciśnionych przez obecną władzę i stają po stronie skazanych prześladowców wielu przyzwoitych ludzi w przeszłości politycznej.

    • Gość MK

      22 stycznia 2024 17:44

      Zachowanie polityków przez ostatnie 8 lat wcale nie zraziło mnie do kościoła. Dokładnie odwrotnie. A ty biedaku byłeś piętnowany, tak mi przykro. A hasła: dym w kościołach i j…. kler to mowa miłości. Tfu

  3. Look

    22 stycznia 2024 09:12

    Jak Państwo miesza się do Kościoła, to trzeba odpowiedzieć a nie siedzieć cicho i przyjmować wszystkie liberalno-lewicowe pomysły bezkrytycznie.

    • Polak katolik

      22 stycznia 2024 09:54

      Wasz wybór.za wszystko trzeba będzie odpowiedzieć przed Bogiem.zucie na ziemi bez sakramentow które są w kościele sprawia że po śmierci trafiasz do piekła nawet jak byłeś dobrym czlowiekiem

      • .

        22 stycznia 2024 10:02

        Śmiechłem

      • Anonim

        22 stycznia 2024 10:34

        Na horyzoncie pojawił się pomysł o podatku od każdego kto zadeklaruje swoje wyznanie. Przekonamy się wtedy ile jest tak naprawdę katolików w społeczeństwie.

      • Ciemnogród sredniowiecza

        22 stycznia 2024 10:49

        A juści zaprawdę powiada Pójdo wszyskie do piekła oj panie dobry Panie Wszykie pójdo Ola Boga ola boga Zaprawdę powiada totamoj pojdo wszyskie

      • Maniek

        22 stycznia 2024 14:08

        E tam, jak dobry człowiek to może do czyśca. Sypnie się kasą ma msze gregoriańskie i git.

        • Anonim

          25 stycznia 2024 18:32

          Msza jest święta młotku

      • Rumpel Sztick

        22 stycznia 2024 21:26

        Kim ty jesteś żeby pisać takie rzeczy!

      • Katoliczka z urodzenia

        23 stycznia 2024 11:51

        A jak żyjesz z sakramentami i jesteś złym człowiekiem to gdzie trafiasz?

      • Pablo

        23 stycznia 2024 11:53

        Największa Bzdura jaka ostatnio czytalem

      • Niko

        27 stycznia 2024 10:55

        A co to jest piekło

  4. Widz

    22 stycznia 2024 09:42

    Będzie jeszcze mniej .Bo 80% to babki i dziadki co już ich kostucha goni .A młodzi mają gdzieś kościół

  5. Marta

    22 stycznia 2024 09:57

    W Boboli w dni powszednie często są na mszy tylko 2 osoby. Tak źle jeszcze nigdy nie było. Ciekawe czy daje to proboszczowi coś do myślenia?? Bo jego kazania zwykle dotyczą tego, że ludzie nie chodzą do kościoła. Im więcej krzyczy tym mniej ludzi chodzi. Nie długi będzie odprawiał msze tylko dla kościelnego.

    • Genowefa

      22 stycznia 2024 18:56

      Jak jest taki bezbłędny za jakiego się uważa i pała miłosierdziem… ale tylko dla własnego luksusu i wygody i ciągle za wszelką cenę tylko biznes robi na cmentarzu to jeszcze trochę a ludzie wywiozą go na wozie pełnym świńskiego nawozu .Ludzka cierpliwość dawno się już wyczerpała.Dość jego ciągłego grubiańskiego nalatywania na ludzi i zrzędzenia że nigdy na nic nie ma pieniędzy.Na cmentarzu syf i bałagan pozostawiony po zasypywaniu grobów.Patoleta won ze Świecia !!!

      • Ania

        23 stycznia 2024 10:06

        W Starej Farze jest zawsze pełno, zobaczcie dlaczego bo ten ksiądz jest do ludzi ,uśmiechnięty piękne kazania przekazuje ,które aż trafiają do ludzi.Ogolnie świetny czlowiek

  6. mnich

    22 stycznia 2024 10:08

    1-pycha, 2-chciwość, 3-nieczystość, wymieniać dalej? „Zwykłych” ludzi czekają za to ognie piekielne, a tych ye.ów męskich prostytutek co?

  7. ciekawe jajo

    22 stycznia 2024 10:09

    Bóg stworzył człowieka czy człowiek Boga? zna ktoś odpowiedz?

    • Venerix

      22 stycznia 2024 19:36

      Winna jest temu pisobolszewia i hierarchowie Kościoła Katolickiego. Nikt nie zrobił tyle w celu zniechęcenia ludzi do kościoła, co kaczor i jego poplecznicy.

  8. Jaaa

    22 stycznia 2024 10:25

    Jeżeli ksieza grzeszą to roweniez surowo za to odpowiedza Jednak niech każdy zaczyna od siebie.ludzie widzą grzechy księży ale swojego pijaństwa cudzulustwa ponownych sodomicznych związków aborcji on vitro obmowy czy zmiany partnerów już nie.

    • Bruce Willis

      22 stycznia 2024 11:09

      Ja lubię wypić i por…chać, ale ja nikogo nie pouczam, że to złe. Nie zaglądam też nikomu do łóżka i nie mówię jak i z kim mają sypiać. Księża próbują narzucić ludziom styl życia, którego sami nie przestrzegają, a z racji sprawowanej funkcji sami powinni dawać przykład. Dlatego uważam, że ludzie mają prawo do surowszej oceny księży.

      • Świecianka

        22 stycznia 2024 21:11

        Przestałam mieć z nimi cokolwiek do czynienia kiedy po wielu latach uczęszczania na msze, przyjmowania kolęd i sakramentów- chciałam w Boboli ochrzcić własne dziecko. Odmówiono mi sugerując, że najpierw mam wziąć ślub. Powiedzialam sobie, że moja nogą więcej tam nie postanie. A i ich nie wpuszczę więcej do domu.

        Z pomocą wówczas wyszła tylko Stara Fara.

        Także niech się księża nie dziwią, że ludzie się odwracają jak jedyne czego od nich chcą to pieniądze i narzucanie komuś jak ma żyć…

  9. Piotr z Marianek

    22 stycznia 2024 10:29

    To wszystko przez lewackie media!! Po co nagłaśniano takie incydenty jak ten w Dąbrowie Górniczej. Teraz się okazuje, że zaproszony mężczyzna sam zasłabł bo miał problemy z ciśnieniem i był przepracowany. Nie tam się nie stało.

    • Olo

      22 stycznia 2024 11:12

      Zasłabł bo mu dupa pękła a nie ciśnienie.

    • Se

      22 stycznia 2024 16:18

      „Cztery zarzuty – dotyczące przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, nieudzielenia pomocy oraz udzielania narkotyków – przedstawiła dąbrowska prokuratura księdzu Tomaszowi Z. Sąd uwzględnił wniosek śledczych i aresztował podejrzanego na dwa miesiące.”

  10. Vox Dei

    22 stycznia 2024 10:44

    „Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.”
    Dzieje Apostolskie rozdz. 17, 24-25

  11. Tishner

    22 stycznia 2024 10:45

    Religijność jest bardzo ważna ale rozumu nie zastąpi…

  12. Basia

    22 stycznia 2024 10:49

    Myślący ateista, który żyje zgodnie ze swoim sumieniem, nawet nie zdaje sobie sprawy, jak blisko jest Boga, ponieważ czyni dobro, nie oczekując za to nagrody. W przeciwieństwie do obłudnego wierzącego

    • Lok

      22 stycznia 2024 12:56

      Bzdura. Wiara lub niewiara jest zawsze świadoma a bliskość z Bogiem nie polega na na czynieniu dobra. Dobre postępowanie jest jedynie skutkiem ubocznym świadomej relacji z Bogiem opartej o Jego wymagania.

  13. Gif

    22 stycznia 2024 10:50

    Jeszcze więcej ostrych melanżu gejowskich jak w Dąbrowie górniczej i nikt nie przyjdzie na mszę Dzieci molestują i zostają przerzucani po parafiach. Zawsze bałem się gdy syn chodził na przygotowania do komuni. Gdy pojawiał się nowy ksiądz zawsze zastanawiałem się czy kogoś nie molestował przed przyjazdem. Bardzo pilnowałem dzieci swoje aby nigdy nie poszedł syn sam do kościoła. Po przyjęciu nigdy więcej tam nie poszliśmy że strach przed molestowaniem, modlimy się w domu

    • Anonim

      22 stycznia 2024 13:26

      To po co byl przyjety? Ciagle sie mogliscie modlic w domu. Jaka jest roznica z przyjeciem czy bez?

      • Angelika V

        22 stycznia 2024 14:15

        Mój syna dostał na przyjęcie quada i dodatkowo zebrał jeszcze 2 tyś. złotych. Bardzo sobie chwalił tę impreze bez przyjęcia nie zgarnął by takich prezentów więc chyba jest sens je robić

    • Jan Nowiak

      22 stycznia 2024 19:22

      NOWA MATEMATYKA???
      „W 2022 r. na niedzielne msze uczęszczało u nas 38,4 proc. osób. Dla porównania, w 2019 r. – 46,6 proc, a w 2018 r. – 48,9 proc.Oznacza to, że w ciągu kilku lat, między rokiem 2018 a 2022, odnotowano ponad 20-procentowy spadek liczby wiernych w kościołach”.
      48.9 (2018) – 38.4 (2022) = 10.5
      Skąd autor wziął informacje o 20 procentowym spadku???? Kalkulator nawalił???

      • Matematyk

        23 stycznia 2024 06:20

        Jeśli ty w ten sposób obliczasz procenty to gratuluję. Na kalkulatorku musisz sobie kliknąć minus 20 procent a nie po prostu odjąć same cyferki 🙂 Kto cię matematyki uczył w szkole? Woźna?

  14. Edmund

    22 stycznia 2024 10:57

    Tadeusz Kościuszko w liście do Adama Czartoryskiego (1814) o potrzebie rozdziału Kościoła od państwa, napisał:
    Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła
    Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród. Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań

  15. Jac

    22 stycznia 2024 11:06

    Masz dwie ręce Jedną by pomóc sobie drugą by pomóc innym Złożone w modlitwie nie pomogą nikomu
    Z grzechami też jest podobnie. Wybaczenia nie należy szukać u księdza lub jakiegoś Boga, ale u osoby, którą skrzywdziłeś. Spowiedź nic nie zmienia

  16. Anek

    22 stycznia 2024 11:40

    Przyprowadzając dziecko do kościoła demotywujesz je
    Dziecko słyszy, że celem życia jest śmierć. Do tego dochodzi potępienie wartości „tego świata” – sukcesu,materializmu i wiedzy. Z kolei wolność to niebezpieczna pokusa. W dziecku
    rozwija się mentalność płaszczyźnie
    Najważniejsza ma być religia, a tutaj nie trzeba się starać. Nie należy się też wyróżniać, bo to pycha. Lepiej być szarą (i ciemną) masą. Wszystko oparte jest nieuczciwym założeniu – czym jest życie ziemskie wobec wieczności! Najważniejsze to chodzić do kościoła i słuchać co mówi ksiądz – więcej wiedzieć niebezpiecznie, jeśli żyć chcesz wiecznie!

  17. Ivetta

    22 stycznia 2024 14:29

    Chrzest trzeba zrobić bo nigdy nie wiadomo co będzie potem a przyjęcie też jest ważne bo można zgarnąć fajne prezenty i kupę kasy jak się ma bogatą rodzinę.

  18. Wierzący Chrześcijanin

    22 stycznia 2024 14:56

    Problem w tym, że afiszujący się chrześcijanami: kapłani i wierni nie przestrzegają ani boskich przykazań, ani nauk Jezusa Chrystusa, bo… to tylko ludzie. To kto dał możliwość i obowiązek spowiadania grzesznego przez grzesznego. Absurd. Odnośnie tak zwanych wiernych większość z nich to źli, zawzięci, agresywni, wiarołomni. Wierzą na wszelki wypadek, inaczej postępują.

  19. Bibi

    22 stycznia 2024 16:03

    Księża powinni nauczać a nie pouczać, Bóg jest wszędzie tam gdzie jest miłość i dobro, obłudne chłodzenie do kościoła i udawanie świętego nie oznacza, że ta osoba pójdzie do nieba liczą się czyny, a nie składanie rączek na pokaz i siadanie w pierwszej ławce

  20. Sos

    22 stycznia 2024 16:05

    Bóg też był i patrzył co się odp… na imprezie w Dąbrowie

    • mnich

      22 stycznia 2024 17:03

      Był, Bóg jest wszędzie, tylko ze wszystkim nie wyrabia bo ma za dużo na głowie.

  21. anto

    22 stycznia 2024 17:44

    szczujnia w mediach prywatnych jak i lewicowy celebryci wykonali swoje zadanie.

  22. Yozik

    22 stycznia 2024 19:58

    Ostatnie lata bardzo dobitnie pokazały, że kościół Katolicki w Polsce to szczyt hipokryzji i obłudy w najgorszym wydaniu. Dlatego nikt nie traktuje poważnie naszych biskupów. Zwłaszcza tego co mówią. Chociażby sprawa unieważnienia ślubu Kurskiego. Po 20 latach. Tak się szczęśliwie złożyło, że małżeństwo jego kochanki też zostało unieważnione. A potem ślub udzielany przez biskupa w katedrze czy bazylice. Kościelni hierarchowie myślą, że ciemna ludzka masa nie widzi tych podwójnych standardów. Tęsknię za kościołem lat 80. Ale to już nie wróci. Będzie coraz gorzej.

  23. Kos

    22 stycznia 2024 21:04

    Wiejskie kościoły to dopiero tam się dzieje [Osie]za kasę wszystko no i nazwisko się liczy , kolędy to węszenie a jak nie przyjmiesz to nie masz po co na plebanię iść.Dostaniesz szyderczy uśmiech proboszcza !!!

  24. Wiśta wio

    22 stycznia 2024 21:32

    A dla czego komentarze były zablokowane przy „kolędowaniu w kościele na Mariankach”? A Byłoby co komentować… Jak władza świecka w kościele to cacy, a jak o samym kościele to wrota otwarte na wylewanie pomyj przez, jak mniemam, ochrzczonych katolików… Ludzie ogarnijcie się, przecież sami o sobie piszecie.

    • Parafianka

      24 stycznia 2024 18:19

      Mi bardzo przeszkadza, że kościół jest nieogrzewany i dlatego nie chodzę od jesieni do wiosny. U nas w Świeciu nawet kościoły , które mają ogrzewanie nie są ogrzewane, to po co były zbierane fundusze na zakup ogrzewania? Kościoły są bardzo zimne i choroba gotowa oraz kupa kasy na lekarstwa, a skoro nie ma mnie na mszy, to na tacę nie daję i wielu moich starszych znajomych też z tego powodu nie chodzi. W innych miejscowościach nawet mniejszych kościoły są ogrzewane i jest przyjemnie na mszy, także radzę się zastanowić proboszczom nad tą kwestią.

  25. Niki

    22 stycznia 2024 21:56

    Pan Bóg jest z nami cały czas, a nie tylko raz w tygodniu przez godzinę na mszy, Ksiądz powinien dawać przykład a nie łamać zasady np nie umiarkowania w jedzeniu i piciu…nie cudzołóż to kolejne, nie pożądaj żony bliźniego swego…nie dziwi więc taka frekwencja

  26. Anonim

    23 stycznia 2024 10:14

    Ach ten kościół pustoszeje jak pamiętam to za komuny kościoły były puste i państwo od lat 50-tych musiało opłacać składki przypominam za Stalina a religia w szkołach była jeszcze w latach 60-tych.