Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Moda na pływanie. Uczą się dzieci, rodzice i dziadkowie, a szkółki wyrastają jak grzyby po deszczu

Większa świadomość, moda, a może zupełnie coś innego? Nauka pływania staje się w Świeciu i okolicach coraz popularniejszą formą aktywnego spędzania wolnego czasu.

Udostępnij
Dzieci stanowią najliczniejszą klientelę szkół pływania w Świeciu / Fot. archiwum

Popołudnia wypełnione pływającymi dziećmi i oczekującymi na nich rodzicami, obserwującymi postępy pociech, to coraz powszechniejszy obrazek na większości pływalni w Polsce.

Nie inaczej jest w Parku Wodnym w Świeciu.

Zajęcia nauki pływania przeżywają prawdziwy boom. Rodzice coraz częściej przekonują się do faktu, że zasady właściwego i bezpiecznego zachowania w wodzie warto wpajać od najmłodszych lat, a trenerzy prześcigają się w pomysłach na urozmaicanie oferty.

Reklama
Reklama

- Zainteresowanie nauką pływania dla dzieci jest coraz większe - przyznaje Tomasz Iwanowski, prowadzący od 16 lat szkołę pływania Olimpia w Świeciu. - Z drugiej strony, dzieci przychodzące do szkółki są bardziej oswojone z wodą niż jeszcze kilka lat temu. Widać, że rodzice pływają z dziećmi od najmłodszych lat.

Nastawienie zarówno dzieci, jak i dorosłych do samych zajęć bywa różne. Niektórzy od razu chcieliby być jak druga Otylia Jędrzejczak. Inni mają nadzieję na bardziej zabawowy charakter 45 minut spędzonych w wodzie.

- Przede wszystkim trzeba dostosować scenariusz zajęć do umiejętności, wieku i charakteru kursanta - podkreśla Paweł Kułakowski, właściciel szkółki Kułakswim. - Rodzice obserwujący swoje pociechy z trybun uwielbiają metody zadaniowe, ich pociechy za to zabawowe. Najlepiej to wszystko wypośrodkować - zaznacza.

Reklama
Reklama

Z taką tezą zgadza się też Łukasz Bielecki, prowadzący Wodnika.

- Moim zadaniem jako trenera jest to, aby młody pływak wyniósł jak najwięcej z zajęć. Wiem jednak doskonale, że rodzice oczekują też, że dziecko będzie się zwyczajnie dobrze bawić - mówi.

Czasami jednak trzeba stłumić zapędy i ambicje rodziców którzy w krótkim czasie oczekują niewyobrażalnych efektów.

Reklama
Reklama

- A przecież nie ma tutaj żadnej reguły - zwraca uwagę Dariusz Sadowczyk, który od kilku lat jest właścicielem szkółki Darsport. - Bywają dzieci, które potrafią pływać już po pierwszych zajęciach, inne boją się kontaktu z wodą i potrzebują więcej czasu.

A co ze znudzeniem, które może przecież dopaść każde dziecko?

- Czasami maluchowi potrzeba motywacji albo zmiany specyfiki zajęć. A czasami trzeba na jakiś czas zrobić przerwę - przyznaje Łukasz Bielecki.

Reklama
Reklama

Trenerzy zgodnie podkreślają, że rozpoczęcie przygody z nauką pływania powinno nastąpić jak najwcześniej.

- To tak zwany sport wczesnorozwojowy - mówi Tomasz Iwanowski. - Oczywiście, każdy wiek jest dobry na naukę, jednak należy pamiętać że dorośli nie są w stanie osiągnąć takich rezultatów jak osoby, które zaczęły naukę w wieku kilku lat.

Sporo "roboty" w kwestii promowania bezpiecznych nawyków w wodzie przynosi niestety okres wakacyjny, kiedy niemal codziennie z różnych stron Polski przychodzą informacje o kolejnych utopieniach.

Reklama
Reklama

- Rodzice są świadomi zagrożeń. Wielokrotnie zdarza się też, że sami nie potrafią pływać i nie chcą, aby ich dzieci popełniły ten sam błąd - mówi Paweł Kułakowski.

Sporą popularnością cieszą się też zajęcia dla dzieci w wieku niemowlęcym. Kilkumiesięczne maluchy, taplające się pod okiem instruktora wspólnie z rodzicami nie dziwią już nikogo.

- Młodych rodziców zawsze zachęcam do tego, aby przyprowadzili swoje pociechy w momencie ukończenia przez nie trzeciego lub czwartego miesiąca. Wtedy nabywają one umiejętności pozwalające na bezpieczny udział w zajęciach - zaznacza Marcin Borucki, prowadzący kursy babyswim.

Reklama
Reklama

Wiele osób jednak nie dowierza.

- Słyszałem nawet opinie że to niebezpieczne. To nieprawda. W basenie mamy ciepłą temperaturę wody, a sam scenariusz zajęć opiera się na zabawie, piosenkach i grach. Poza tym, nie trwają dłużej niż 30 minut - wyjaśnia Marcin Borucki.

Jak sytuacja ma się wśród osób dorosłych? Tutaj często z jednej strony pojawiają się chęci, a z drugiej zwyczajny wstyd przed rozpoczęciem nauki pływania w wieku 30, 40 lat lub więcej.

Reklama
Reklama

- Zupełnie niepotrzebnie - zapewnia Franciszek Trzciński, prowadzący kursy dla dorosłych. - Moim zdaniem, powodem do dumy i godnym naśladowania jest fakt, że ktoś świadomie decyduje się na taki ruch.

Nie powinno więc nikogo dziwić, że jego najstarsi kursanci mieli nawet 75 lat. Dochodzi też do tego czynnik psychologiczno-społeczny - okazja do wyjścia z domu, aktywność, poznanie nowych ludzi.

- A wszystko to daje radość, zadowolenie i poprawę nastroju - dodaje Franciszek Trzciński.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (12)

 1. Techniczny

  10 grudnia 2023 10:16

  Warto było zwrócić uwagę że oprócz szkółek ludzie popołudniami też chcą pływać. Może nowy KIEROWNIK zachowa jakieś standardy dla indywidualnych były choć 2 tory do pływania a nie wszystko szkółki rezerwują.

 2. Danka

  10 grudnia 2023 10:28

  Dokładnie jak to jest że biznes się kręci a zwykły człowiek chce popływać to w tygodniu tylko jeden tor bo reszta rezerwacja!

 3. Klient

  10 grudnia 2023 10:54

  Gdyby nie te szkółki basen zajmowałoby 7 pływających osób indywidualnych na basenie . Po za tym na torach rezerwowanych pływa od 7-10 uczestników. Natomiast indywidualni klienci marudzą jak pływają w 3 na torze. można sobie zarezerwować to i pływać bez problemu .

  • Indywidualny

   10 grudnia 2023 12:16

   Pływa na rezerwowanych średnio 4 osoby. Chyba dawno w parku wodnym nie byłeś ???

 4. Osoba

  10 grudnia 2023 11:28

  Kulak najlepszy . Super wiedza i podejście . Dzieci go uwielbiają

 5. Fan kułaka

  10 grudnia 2023 13:01

  Burmistrz też pewnie pływa dobrze

 6. Inka

  10 grudnia 2023 14:09

  Też uważam, że szkółki powinny być ale nie tyle godzin dziennie a jak nie szkółki to inne zajęcia. Indywidualnych klientów jest dużo i byłoby więcej gdyby wiedzieli, że można przyjechać i poprostu popływać. Może warto zrobić jeden dzień wolny od szkółek? Proszę przemyśleć problem bo mieszkańcy chcą pływać tylko kiedy? Nie kazdy chce i może o 6.00 rano pływać bo basen jest dostępny…

  • Teni

   10 grudnia 2023 14:22

   Dokładnie!!!!

 7. Magda

  10 grudnia 2023 14:18

  A może zrobić dzień bez klientów indywidualnych ? basen ma na siebie zarabiać i służyć ludziom . Dzieci w szkółkach to obywatele świeccy .

  • Mieszkaniec

   13 grudnia 2023 04:47

   Droga Madziu basen na siebie zarabiać? Nie masz pojęcia , że tego typu obiekty nie zarabiają na siebie? pozdrawiam

 8. Dla Malkontentow

  10 grudnia 2023 15:46

  Latem w jeziorze zima w przeręblu

 9. Janek

  11 grudnia 2023 09:39

  Porażka z tymi szkółkami. Zarezerwowane 4 a nawet 5 torów a dla ludzi zostawiony jeden tor i pływa się w dziesięciu. Ja też płacę za bilet. Na zarezerwowanym torze pływa jedna lub dwie osoby a cała reszta pływa na wolnym torze.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Wiadomości

Dobiega końca budowa drogi przez górne Marianki. Niedawno zamontowano ławki i śmietniki. Do zrobienia pozostały jeszcze dwie rzeczy, które uczynią tę trasę jeszcze atrakcyjniejszą.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Na prośbę Czytelników podajemy szczegółową trasę wtorkowego protestu rolników w Świeciu.

Wiadomości

Pasażerowie porannego kursu autobusu byli w piątek świadkami niecodziennego zdarzenia.

Wiadomości

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który uszkodził trzy samochody, klatkę schodową i szlaban. Groził też jednemu z pokrzywdzonych, że go zabije. Sprawca usłyszał już zarzuty.

Wiadomości

Blok Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Chrobrego powstaje w pobliżu budynku z mieszkaniami chronionymi dla osób starszych, wybudowanego przez gminę.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

Ogłoszono listę laureatów konkursu na Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023. Najwięcej głosów zdobył dąb Graf Schwerin, będący ozdobą pałacowego parku w Sartowicach koło Świecia.

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama