Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ola Piotrowska marzy o olimpiadzie. "Wierzę w to, że się uda"

Gmina Świecie może poszczycić się jedną z najszybszych sprinterek w kategorii do 20 lat w Europie. Aleksandra Piotrowska z Dworzyska już teraz jeździ po największych stadionach świata, choć ma dopiero 19 lat.

Udostępnij
Aleksandra Piotrowska, mimo młodego wieku, ma już na swoim koncie liczne sukcesy sportowe / Fot. nadesłane

OGŁOSZENIE WYBORCZE

Aleksandra Piotrowska od zawsze lubiła biegać. Gdy chodziła jeszcze do szkoły podstawowej trenowała z rodzicami amatorsko „przełaje” w okolicach Gruczna. Chętnie brała udział w szkolnych zawodach, które zazwyczaj wygrywała.

- Na początku były to dystanse 800 i 1000 metrów. Przełomowym momentem był udział w jednej z edycji czwartków lekkoatletycznych na stadionie Wdy w biegu na 60 metrów. Wygrałam te zawody, a nieco później udało mi się również zwyciężyć w turnieju ogólnopolskim. Miałam wtedy chyba jakieś 12 lat – wspomina sprinterka z Dworzyska w gminie Świecie.

Reklama
Reklama

Po pierwszych sukcesach, Aleksandra Piotrowska wraz ze swoją trenerką Julią Pliszką z sekcji lekkoatletycznej Wdy Świecie postanowiły, że pójdą pełną parą w sprint – a więc dystanse 60, 100 i 200 metrów. Jak się potem okazało, był to strzał w dziesiątkę.

Ola z roku na rok biła rekordy życiowe i plasowała się coraz wyżej w coraz ważniejszych zawodach.

Jej koronną konkurencją stał się bieg na 100 metrów, choć doskonałe wyniki osiągała również na dwukrotnie dłuższym dystansie oraz w sprincie na 60 metrów.

Reklama
Reklama

W 2019 r., startując w kategorii U-16, czyli do 16 lat, zdobyła tytuł mistrza Polski.

Trzy lata później wywalczyła srebro U-20, by w tej samej kategorii rok później nie mieć już sobie równych.

W lipcu tego roku podczas zawodów w Lublinie, Ola okazała się najlepsza w Polsce, w kategorii U-20, bijąc swój rekord życiowy z nowym wynikiem 11,50 s.

Reklama
Reklama

Świeżo upieczona maturzystka od stycznia będzie startować w kategorii U-23, choć już teraz może posmakować lekkoatletyki na zawodowym poziomie.

Dostąpiła nie lada zaszczytu - została piątą (pierwszą rezerwową) sprinterką naszej dorosłej sztafety 4 x 100 metrów podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Budapeszcie.

- To dla mnie ogromne przeżycie i okazja do nabrania jeszcze większego doświadczenia. Będąc razem z drużyną naszych sprinterek mogę podpatrzeć, jak wygląda od środka sport na zawodowym poziomie. Jeszcze nie tak dawno podziwiałam Ewę Swobodę w telewizji, a teraz siedzę obok niej na stołówce i mogę z nią porozmawiać. Jak widać, marzenia się spełniają – śmieje się.

Reklama
Reklama

Aleksandra Piotrowska, jak każdy sportowiec, stawia przed sobą ambitne cele. 

- Chciałabym oczywiście pojechać na Igrzyska Olimpijskie, a w przyszłości pobiec na 100 metrów poniżej jedenastu sekund – mówi sprinterka.

Istnieje pewna szansa, że zawodniczka Wdy Świecie może pojechać już za rok na olimpiadę do Paryża.

Reklama
Reklama

Jak sama przyznaje, bardziej prawdopodobnym terminem są jednak kolejne igrzyska w 2028 r. w Los Angeles.

- Będę na pewno startować w turniejach i mityngach, aby zdobywać punkty do rankingów i walczyć o minimum olimpijskie już na Paryż, ale docelową imprezą moich marzeń są na pewno igrzyska w 2028 roku. Wierzę, że się uda – opowiada o swoich planach biegaczka.

Jak przyznaje Ola Piotrowska, lekkoatletyka, szczególnie w kategoriach młodzieżowych, nie jest sportem, na którym zarabia się duże pieniądze.

Reklama
Reklama

Regularne starty w zawodach wiążą się więc nie tylko z wyrzeczeniami osobistymi, ale również z nieustannym poszukiwaniem sponsorów.

- W tej chwili bardzo wspiera mnie klub Wda Świecie. Współpracuję również na co dzień z Kamilem Rządkowskim, fizjoterapeutą. Chciałabym również podziękować Waldemarowi Chudemu, który wspiera moją karierę finansowo - zaznacza.

Oprócz planów sportowych, Ola Piotrowska chce również rozwijać się zawodowo.

Reklama
Reklama

Po skończonej maturze planuje podjąć studia z zakresu diagnostyki sportowej, nowoczesnym kierunku na pograniczu nauk biologicznych i medycznych.

- Może w przyszłości sama będę mogła leczyć swoje kontuzje – żartuje mieszkanka Dworzyska.

Sprinterka wolnego czasu ma jak na lekarstwo, ale wkrótce będzie mogła nieco odpocząć po wyczerpującym sezonie. Być może znajdzie wtedy chwilę na lekturę, bo uwielbia książki i jest prawdziwą fanką serii o Wiedźminie.

Reklama
Reklama

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

- Dotarliśmy do punktu krytycznego – mówi z goryczą Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Głogówku Królewskim.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, Świecie ma dostać w ciągu trzech lat około 28 mln zł dofinansowania na kilkanaście inwestycji. Jedną z nich jest zagospodarowanie terenu...

Wiadomości

Zapadła decyzja w sprawie świątecznego drzewka, które stanie się główną ozdobą świąteczną Dużego Rynku w Świeciu. Ta informacja z pewnością wielu przypadnie do gustu.

Wiadomości

Policjanci z posterunku w Bukowcu zatrzymali 37-letniego kierowcę volkswagena, który spowodował kolizję, mając w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Chcąc uniknąć odpowiedzialności, obiecał mundurowym...

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Nieoczekiwany finał miało poszukiwanie zabytkowych przedmiotów na terenie gminy Dragacz.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama