Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ola Piotrowska marzy o olimpiadzie. "Wierzę w to, że się uda"

Gmina Świecie może poszczycić się jedną z najszybszych sprinterek w kategorii do 20 lat w Europie. Aleksandra Piotrowska z Dworzyska już teraz jeździ po największych stadionach świata, choć ma dopiero 19 lat.

Udostępnij
Aleksandra Piotrowska, mimo młodego wieku, ma już na swoim koncie liczne sukcesy sportowe / Fot. nadesłane

OGŁOSZENIE WYBORCZE

Aleksandra Piotrowska od zawsze lubiła biegać. Gdy chodziła jeszcze do szkoły podstawowej trenowała z rodzicami amatorsko „przełaje” w okolicach Gruczna. Chętnie brała udział w szkolnych zawodach, które zazwyczaj wygrywała.

- Na początku były to dystanse 800 i 1000 metrów. Przełomowym momentem był udział w jednej z edycji czwartków lekkoatletycznych na stadionie Wdy w biegu na 60 metrów. Wygrałam te zawody, a nieco później udało mi się również zwyciężyć w turnieju ogólnopolskim. Miałam wtedy chyba jakieś 12 lat – wspomina sprinterka z Dworzyska w gminie Świecie.

Reklama
Reklama

Po pierwszych sukcesach, Aleksandra Piotrowska wraz ze swoją trenerką Julią Pliszką z sekcji lekkoatletycznej Wdy Świecie postanowiły, że pójdą pełną parą w sprint – a więc dystanse 60, 100 i 200 metrów. Jak się potem okazało, był to strzał w dziesiątkę.

Ola z roku na rok biła rekordy życiowe i plasowała się coraz wyżej w coraz ważniejszych zawodach.

Jej koronną konkurencją stał się bieg na 100 metrów, choć doskonałe wyniki osiągała również na dwukrotnie dłuższym dystansie oraz w sprincie na 60 metrów.

Reklama
Reklama

W 2019 r., startując w kategorii U-16, czyli do 16 lat, zdobyła tytuł mistrza Polski.

Trzy lata później wywalczyła srebro U-20, by w tej samej kategorii rok później nie mieć już sobie równych.

W lipcu tego roku podczas zawodów w Lublinie, Ola okazała się najlepsza w Polsce, w kategorii U-20, bijąc swój rekord życiowy z nowym wynikiem 11,50 s.

Reklama
Reklama

Świeżo upieczona maturzystka od stycznia będzie startować w kategorii U-23, choć już teraz może posmakować lekkoatletyki na zawodowym poziomie.

Dostąpiła nie lada zaszczytu - została piątą (pierwszą rezerwową) sprinterką naszej dorosłej sztafety 4 x 100 metrów podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Budapeszcie.

- To dla mnie ogromne przeżycie i okazja do nabrania jeszcze większego doświadczenia. Będąc razem z drużyną naszych sprinterek mogę podpatrzeć, jak wygląda od środka sport na zawodowym poziomie. Jeszcze nie tak dawno podziwiałam Ewę Swobodę w telewizji, a teraz siedzę obok niej na stołówce i mogę z nią porozmawiać. Jak widać, marzenia się spełniają – śmieje się.

Reklama
Reklama

Aleksandra Piotrowska, jak każdy sportowiec, stawia przed sobą ambitne cele. 

- Chciałabym oczywiście pojechać na Igrzyska Olimpijskie, a w przyszłości pobiec na 100 metrów poniżej jedenastu sekund – mówi sprinterka.

Istnieje pewna szansa, że zawodniczka Wdy Świecie może pojechać już za rok na olimpiadę do Paryża.

Reklama
Reklama

Jak sama przyznaje, bardziej prawdopodobnym terminem są jednak kolejne igrzyska w 2028 r. w Los Angeles.

- Będę na pewno startować w turniejach i mityngach, aby zdobywać punkty do rankingów i walczyć o minimum olimpijskie już na Paryż, ale docelową imprezą moich marzeń są na pewno igrzyska w 2028 roku. Wierzę, że się uda – opowiada o swoich planach biegaczka.

Jak przyznaje Ola Piotrowska, lekkoatletyka, szczególnie w kategoriach młodzieżowych, nie jest sportem, na którym zarabia się duże pieniądze.

Reklama
Reklama

Regularne starty w zawodach wiążą się więc nie tylko z wyrzeczeniami osobistymi, ale również z nieustannym poszukiwaniem sponsorów.

- W tej chwili bardzo wspiera mnie klub Wda Świecie. Współpracuję również na co dzień z Kamilem Rządkowskim, fizjoterapeutą. Chciałabym również podziękować Waldemarowi Chudemu, który wspiera moją karierę finansowo - zaznacza.

Oprócz planów sportowych, Ola Piotrowska chce również rozwijać się zawodowo.

Reklama
Reklama

Po skończonej maturze planuje podjąć studia z zakresu diagnostyki sportowej, nowoczesnym kierunku na pograniczu nauk biologicznych i medycznych.

- Może w przyszłości sama będę mogła leczyć swoje kontuzje – żartuje mieszkanka Dworzyska.

Sprinterka wolnego czasu ma jak na lekarstwo, ale wkrótce będzie mogła nieco odpocząć po wyczerpującym sezonie. Być może znajdzie wtedy chwilę na lekturę, bo uwielbia książki i jest prawdziwą fanką serii o Wiedźminie.

Reklama
Reklama

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo