Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Prokuratura, CBA i kary. Oświadczenie burmistrza w sprawie Deczna

Na stronie Urzędu Miejskiego w Świeciu ukazało się oświadczenie w sprawie nieukończonej inwestycji nad jeziorem Deczno. Burmistrz wyjaśnia, jakie kroki podjęto w tej sprawie.

Udostępnij
Budynek w Decznie, czerwiec tego roku / Fot. Andrzej Bartniak

W sierpniu informowaliśmy o wypowiedzeniu przez gminę umowy wykonawcy inwestycji w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno. Powodem były przedłużające się prace. W budynku nad jeziorem ma się mieścić m.in. sala restauracyjna i bar.

Po wypowiedzeniu umowy, gmina zleciła inwentaryzację, żeby stwierdzić, co zostało jeszcze do zrobienia.

Na stronie Urzędu Miejskiego w Świeciu pojawiło się wczoraj oświadczenie Krzysztofa Kułakowskiego, burmistrza Świecia, dotyczące decyzji - cytujemy - "podjętych przez gminę w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi na miejscu inwestycji".

Reklama
Reklama

Jak informuje burmistrz Krzysztof Kułakowski, przed odstąpieniem od umowy wykonawca, wobec wyrażenia woli kontynuowania i zakończenia prac, otrzymał warunkową możliwość dalszego działania, jednak nie dotrzymał deklarowanych terminów.

W wyniku przejęcia placu budowy i dokonanej inwentaryzacji stwierdzono szereg nieprawidłowości, takich jak nieprawidłowe wykonanie prac czy pobranie wynagrodzenia za roboty, które w rzeczywistości nie zostały zrealizowane. W związku z tym, zawiadomiliśmy prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Śledztwo w tej sprawie jest w toku, a Gmina współpracuje również z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym - informuje burmistrz na stronie urzędu.

Poniżej dalsza część oświadczenia.

Reklama
Reklama

Zakończenie współpracy z osobami odpowiedzialnymi za nadzór:  W zdecydowanej reakcji na stwierdzone nieprawidłowości, Gmina postanowiła zakończyć wszelką współpracę z osobami i firmami, które były odpowiedzialne za nadzór nad inwestycją i powinny zapobiegać właśnie takim sytuacjom.

Kary umowne dla byłego wykonawcy: W trosce o ochronę interesów Gminy Świecie, nałożyliśmy kary umowne na byłego wykonawcę w wysokości 1 mln 561 tys. zł. Gmina zatrzymała wniesione przez wykonawcę zabezpieczenie należytego wykonania umowy na kwotę 286 tys. zł i będzie dochodzić od wykonawcy ewentualnych kosztów, jakie zostaną poniesione na usunięcie stwierdzonych wad obiektu, jak i zwrotu pobranego wynagrodzenia za prace, które w rzeczywistości nie zostały wykonane. 

Monitorowanie budowy i zabezpieczenia: Obecnie budowa jest pod stałym nadzorem, a wszelkie elementy mogące ulec degradacji zostały zabezpieczone (np. częściowo zamontowane szklane balustrady czy drewniane elementy elewacji). Bezpieczeństwo obiektu i osób w nim przebywających jest naszym priorytetem.

Reklama
Reklama

Przyszłe kroki: Aktualnie Gmina jest gotowa ogłosić przetarg na ukończenie budowy, ale wcześniej oczekujemy na opinię ekspertów, która potwierdzi prawidłowość wykonania kluczowych elementów budynku.

Informowanie na bieżąco: Pragnę Państwa zapewnić, że będziemy informować na bieżąco o postępach w tej sprawie, aby przeciwdziałać rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji przez niektóre osoby.

Jesteśmy zdeterminowani do rozwiązania tej sprawy w sposób transparentny i sprawiedliwy - dodaje na końcu oświadczenia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Reklama
Reklama

Jedno z pomieszczeń budynku w Decznie, czerwiec br. / Fot. Andrzej Bartniak

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (40)

  1. ON

    28 listopada 2023 08:16

    Pala się cztery litery, to topimy wszystkich w koło. Za ile minut tuba wyłączy komentarze i zacznie się usuwanie wpisów?

    • Hehehe

      28 listopada 2023 08:23

      KZBUD się odezwał? Przestraszyłes się prokuratury, CBA i kar?

      • ON

        28 listopada 2023 08:28

        Błąd, akurat nie, też gościa nie trawie, ale za to pamiętam jakie było spijanie piany, ochy i achy, dodatkowe terminy, dodatkowa kasa, a teraz co PK, CBA itd? Jak pomyśle o Paniach z kasy UM itp. tematach to się dziwie że dopiero jest to CBA i PK.

    • Alojz

      28 listopada 2023 08:48

      Za te wszystkie przekręty CBA powinno wejść do UM! Usuwanie komentarzy na temat burmistrza wam nie pomaga. Wygląda na to, że gazeta jest finansowana przez urząd i największą firmę w mieście! Dno dziennikarskie! Wolność słowa!

      • Piotr

        28 listopada 2023 10:41

        A podaj mi jaki komentarz ci tu usunęli? Jakoś nic nie zauważyłem a obserwuje dyskusje? Czy tak sie drzesz na wszelki wypadek?

  2. A tak apropo

    28 listopada 2023 08:40

    No właśnie a czemu CBA nie wjechalo do UM po aferze z kasjerkami? Tam się rozejdzie po kościach ?

    • Anonim

      28 listopada 2023 10:43

      A to chyba pytanie do CBA co?

  3. Deni

    28 listopada 2023 08:44

    Pytanie dlaczego tak późno ten wniosek a nie odrazu jak poszedł przekręt!!!!

  4. Obywatel

    28 listopada 2023 09:14

    Bardzo dobrze, że burmistrz działa w zdecydowany sposób. Sprawa zostanie wyjaśniona jak należy i osoby odpowiedzialne poniosą konsekwencje. Nie podpalajcie się tak, na to zawsze potrzeba czasu, ale sprawiedliwość przychodzi. Przyjdzie i po panie z kasy i po firmy umoczone w Decznie.

  5. Pedryl Genek Andrzej

    28 listopada 2023 09:24

    Na wiosnę wybory to się biorą za robotę. A szybciej tylko pieniądze dawali nasze.

  6. Mieszko

    28 listopada 2023 09:39

    Nie rozumiem czemu wszyscy atakują za to burmistrza skoro ludzie będący blisko niego go/nas okradali (kasjerki), a osoba, która miała zbudować dla mieszkańców piękny ośrodek buduje sobie w tym samym czasie dom być może za materiały z deczna.

    • Do Mieszko

      28 listopada 2023 10:15

      To Burmistrz nie ma kontroli nad kasjerkami? One nie miały żadnej przełożonej/przełożonego? Dlaczego nie wychwycił braku w kasie? Rozumiem, że przełożony /przełożona kasjerek poniosła konsekwencje swojej nie udolności?

  7. Anonim

    28 listopada 2023 11:26

    Przecież sprawa kasjerek jest w sądzie. Burmistrz sam powiadomił prokuraturę. Niedawno opisali na extra swiecie że znowu sąd ją przełożył bo jakiegoś biegłego chce powołać. To w sumie o co to gadanie? Zapadnie wyrok pójdą siedzieć komornik im zabierze co tam mają. I tyle. To tak jakby prezes Mondi czy innej dużej firmy miał sie podać do dymisji bo ktoś zakosił spawarkę. Puknijcie się w czoło.

    • Do Anonim

      28 listopada 2023 11:48

      Pomiędzy Burmistrzem a kasjerkami są jeszcze kierownicy, dyrektorzy i inni spijający kawki, rozumiem że kasjerki miały bezpośrednich przełożonych którzy kontrolowali ich codzienną pracę? Czy jestem w błędzie i każdy w UM robi co chce? Nikt nikogo nie kontroluje i nagle znika przykładowy milion i nikt nie jest w stanie tego wychwycić przez przeszło rok? Uważam że coś tu nie gra i przełożeni powinni też za to odpowiedzieć.

      • Lolo

        28 listopada 2023 19:34

        Nadzór pełni burmistrz

  8. 73+

    28 listopada 2023 11:30

    Normalni ludzie o tej porze pracują, albo są w szkole (dot. młodzieży) Czytając komentarze można odnieść wrażenie, że piszący je, wywodzą się gromady wioskowych burków. Burmistrz zgłosił sprawę do odpowiednich organów, źle. Gdyby nie zgłosił skowyt burków byłby głośniejszy niż hałas startującego odrzutowca. Opamiętajcie się i dajcie działać organom ścigania.

  9. Kris

    28 listopada 2023 11:32

    Na wiosnę wybory podziękujemy państwu za te wszystkie afery zakazy itd..mam nadzieję że ludzie się zmobilizują!!!

    • Mieszkaniec

      28 listopada 2023 13:19

      Zmobilizują i kogo wybiorą Woźniaka który h.j wie po co chce budować bulwary, jezdzi po miastach i rozmawa z ludzmi którzy byli lub są odpowiedzialni za podobne inwestycje nie jeden artykuł już o tym powstał,to już zakrada na bliskie podobieństwo do małego napoleona z Nowogrodzkiej,takie małe opętanie bulwarowe.Po co te bulwary i przystań skoro rzeka płytka?

      • cccccc

        28 listopada 2023 15:25

        A widziałeś konie na rynku? a wodopoje dla koni zbudowali? może warto spróbować z tym Wożniakiem

  10. KZBUD

    28 listopada 2023 14:33

    Damy rade ale cos kasy by sie przydało na leasing na q7

  11. Zachar

    28 listopada 2023 14:40

    Możemy po librze dokończyć budowę na Mariankach

  12. Historyk

    28 listopada 2023 16:16

    W mojej ocenie główny przeciwnik obecnego burmistrza czyli Dariusz W. z pełną premedytacją wykorzystuje temat Deczna dla własnej sprawy i robi z tego za wiele zbędnego szumu zamiast pomóc rozliczyc winnych i szybko dokończyć budowę. To zwykła polityka wycelowana w interes zostania kolejnym burmistrzem.

    • Poinformowany

      28 listopada 2023 16:38

      To prawda. Kiedyś osoba z firmy wykonawcy odwiedził pana Woźniaka w jego gabinecie w starostwie. Zamknęli się tam i rozmawiali w sekrecie. Ciekawe o czym?

      • Historyk

        28 listopada 2023 18:28

        Ty na serio piszesz o tym, że wykonawca Deczna był w godzinach pracy starostwa powiatowego u Woźniaka, który od początku krytykuje tą inwestycje? Prosze odpisz, czy to prawda czy nie? Czy widziałeś czy tylko słyszałeś o tym, że się widują? Myślę, że to może rzucić zupełnie nowe światło na całą tą sytuację.

        • Starostwo

          28 listopada 2023 20:46

          Tak to prawda. Dobrze o tym wiem.

  13. Czytelnik

    28 listopada 2023 17:35

    Coś tu jest nie tak. Nie rozumiem dlaczego to wymagało inwentaryzacji. Czyżby nikt z urzędu nie fatygował się na tą budowę na różnych jej etapach? Czy wypłacano firmie publiczne pieniądze na słowo, nie kontrolując postępu prac?

    • Anonim

      28 listopada 2023 17:45

      To duża buda chyba jak pamiętam 1000 metrow. trzeba zrobić inwentaryzację zeby na tej podstawie przygotować dokumentację do przetargu i wybrać nowego wykonawcę. Trzeba sprawdzić czy położyli kable które mieli połozyć i 1000 innych pierdołek. A jak przeczytasz to co jest w oświadczeniu burmistrza dokładnie to zobaczysz że ci co mieli to kontrolować i byli wynajęci przez urząd nie przyłożyli się delikatnie mówiąc…

  14. Riusz

    28 listopada 2023 17:45

    A to tej opcji zależy na likwidacji CBA, NIK?

  15. Grzech

    28 listopada 2023 17:50

    Inspektorzy z urzędu się nie popisali. Nawet podnajętej firmy nie potrafili kontrolować. Tylko na kontrolę Pana od bulwarów można liczyć.

  16. Hah

    28 listopada 2023 18:47

    Tak bo bulwary i tężnie to jest to co miasto najbardziej potrzebuje 😀 A przed chwilą wyszedł artykuł, że nie ma za co odśnieżać ulic w powiecie. Krowa, która dużo muczy mało mleka daje…

  17. KZBUD

    28 listopada 2023 19:05

    Co wy chcecie od nas my już nie mamy kasy waszej

  18. Fanatyk KZBUD

    28 listopada 2023 19:05

    Tylko KZBUD! Forever! Wybuduje nam autostradę do nieba

  19. Radny

    28 listopada 2023 19:43

    Karma wróciła do Zachara za Lara

  20. Swieciak

    29 listopada 2023 14:25

    Wszyscy wiedzieli ze tak będzie, tylko burmistrz ze swoimi pomagierami szli w zaparte

  21. Zibi

    29 listopada 2023 15:26

    CBA powinna prześwietlić majątki tych panów i kto co im budował na działkach

  22. Rdzawylokajberlina

    29 listopada 2023 18:53

    No właśnie dlatego CBA ma być zlikwidowane lemingi aż przybierają nóżkami aby było tak jak było

  23. Piotr

    29 listopada 2023 21:44

    Ta afera z Decznempowinna być nagłośniona w mediach typu TV, nie ważne która, przy okazji wyszłyby inne brudy z tego miasta, gdzie władzę absolutną sprawowali i sprawują ludzie Tuska, członkowie jego irganizacji. Podobnie było z basenem,wykonanym w partacki sposób, potem wielokrotnie remontowanym. Gdzie są ,byli inspektorzy. nadzoru z UM,i wykonujący usługi nadzorcze nad tymi inwestycjami. Wiadomo każdy potrzebuje by żyć ….Ogólnie mówiąc i patrząc na co się dzieje w Świeciu ,to jeden wielki układ kolesiów.

  24. Pokemony

    29 listopada 2023 23:32

    To samo zrobią z Polski.Jest taka powiastka o pewnym narodzie że głupi przed szkodą zali i po szkodzie.

  25. Anonim

    1 grudnia 2023 17:27

    Głupie pytania tego portalu w stylu pytań referendalnych. Lepiej zapytajcie wprost CZY JESTEŚ ZA BUDOWĄ BULWARÓW?
    CZY CHCESZ DWORZEC PKS W MIEŚCIE?

    • Kinga

      1 grudnia 2023 18:40

      A o co ci właściwie chodzi? jakie pytania? naćpałeś się?