Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Prokuratura, CBA i kary. Oświadczenie burmistrza w sprawie Deczna

Na stronie Urzędu Miejskiego w Świeciu ukazało się oświadczenie w sprawie nieukończonej inwestycji nad jeziorem Deczno. Burmistrz wyjaśnia, jakie kroki podjęto w tej sprawie.

Udostępnij
Budynek w Decznie, czerwiec tego roku / Fot. Andrzej Bartniak

W sierpniu informowaliśmy o wypowiedzeniu przez gminę umowy wykonawcy inwestycji w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno. Powodem były przedłużające się prace. W budynku nad jeziorem ma się mieścić m.in. sala restauracyjna i bar.

Po wypowiedzeniu umowy, gmina zleciła inwentaryzację, żeby stwierdzić, co zostało jeszcze do zrobienia.

Na stronie Urzędu Miejskiego w Świeciu pojawiło się wczoraj oświadczenie Krzysztofa Kułakowskiego, burmistrza Świecia, dotyczące decyzji - cytujemy - "podjętych przez gminę w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi na miejscu inwestycji".

Reklama
Reklama

Jak informuje burmistrz Krzysztof Kułakowski, przed odstąpieniem od umowy wykonawca, wobec wyrażenia woli kontynuowania i zakończenia prac, otrzymał warunkową możliwość dalszego działania, jednak nie dotrzymał deklarowanych terminów.

W wyniku przejęcia placu budowy i dokonanej inwentaryzacji stwierdzono szereg nieprawidłowości, takich jak nieprawidłowe wykonanie prac czy pobranie wynagrodzenia za roboty, które w rzeczywistości nie zostały zrealizowane. W związku z tym, zawiadomiliśmy prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Śledztwo w tej sprawie jest w toku, a Gmina współpracuje również z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym - informuje burmistrz na stronie urzędu.

Poniżej dalsza część oświadczenia.

Reklama
Reklama

Zakończenie współpracy z osobami odpowiedzialnymi za nadzór:  W zdecydowanej reakcji na stwierdzone nieprawidłowości, Gmina postanowiła zakończyć wszelką współpracę z osobami i firmami, które były odpowiedzialne za nadzór nad inwestycją i powinny zapobiegać właśnie takim sytuacjom.

Kary umowne dla byłego wykonawcy: W trosce o ochronę interesów Gminy Świecie, nałożyliśmy kary umowne na byłego wykonawcę w wysokości 1 mln 561 tys. zł. Gmina zatrzymała wniesione przez wykonawcę zabezpieczenie należytego wykonania umowy na kwotę 286 tys. zł i będzie dochodzić od wykonawcy ewentualnych kosztów, jakie zostaną poniesione na usunięcie stwierdzonych wad obiektu, jak i zwrotu pobranego wynagrodzenia za prace, które w rzeczywistości nie zostały wykonane. 

Monitorowanie budowy i zabezpieczenia: Obecnie budowa jest pod stałym nadzorem, a wszelkie elementy mogące ulec degradacji zostały zabezpieczone (np. częściowo zamontowane szklane balustrady czy drewniane elementy elewacji). Bezpieczeństwo obiektu i osób w nim przebywających jest naszym priorytetem.

Reklama
Reklama

Przyszłe kroki: Aktualnie Gmina jest gotowa ogłosić przetarg na ukończenie budowy, ale wcześniej oczekujemy na opinię ekspertów, która potwierdzi prawidłowość wykonania kluczowych elementów budynku.

Informowanie na bieżąco: Pragnę Państwa zapewnić, że będziemy informować na bieżąco o postępach w tej sprawie, aby przeciwdziałać rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji przez niektóre osoby.

Jesteśmy zdeterminowani do rozwiązania tej sprawy w sposób transparentny i sprawiedliwy - dodaje na końcu oświadczenia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Reklama
Reklama

Jedno z pomieszczeń budynku w Decznie, czerwiec br. / Fot. Andrzej Bartniak

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij
40 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Pala się cztery litery, to topimy wszystkich w koło. Za ile minut tuba wyłączy komentarze i zacznie się usuwanie wpisów?

No właśnie a czemu CBA nie wjechalo do UM po aferze z kasjerkami? Tam się rozejdzie po kościach ?

Pytanie dlaczego tak późno ten wniosek a nie odrazu jak poszedł przekręt!!!!

Reklama

Bardzo dobrze, że burmistrz działa w zdecydowany sposób. Sprawa zostanie wyjaśniona jak należy i osoby odpowiedzialne poniosą konsekwencje. Nie podpalajcie się tak, na to zawsze potrzeba czasu, ale sprawiedliwość przychodzi. Przyjdzie i po panie z kasy i po firmy umoczone w Decznie.

Na wiosnę wybory to się biorą za robotę. A szybciej tylko pieniądze dawali nasze.

Nie rozumiem czemu wszyscy atakują za to burmistrza skoro ludzie będący blisko niego go/nas okradali (kasjerki), a osoba, która miała zbudować dla mieszkańców piękny ośrodek buduje sobie w tym samym czasie dom być może za materiały z deczna.

Reklama

Przecież sprawa kasjerek jest w sądzie. Burmistrz sam powiadomił prokuraturę. Niedawno opisali na extra swiecie że znowu sąd ją przełożył bo jakiegoś biegłego chce powołać. To w sumie o co to gadanie? Zapadnie wyrok pójdą siedzieć komornik im zabierze co tam mają. I tyle. To tak jakby prezes Mondi czy innej dużej firmy miał sie podać do dymisji bo ktoś zakosił spawarkę. Puknijcie się w czoło.

Normalni ludzie o tej porze pracują, albo są w szkole (dot. młodzieży) Czytając komentarze można odnieść wrażenie, że piszący je, wywodzą się gromady wioskowych burków. Burmistrz zgłosił sprawę do odpowiednich organów, źle. Gdyby nie zgłosił skowyt burków byłby głośniejszy niż hałas startującego odrzutowca. Opamiętajcie się i dajcie działać organom ścigania.

Na wiosnę wybory podziękujemy państwu za te wszystkie afery zakazy itd..mam nadzieję że ludzie się zmobilizują!!!

Reklama

Damy rade ale cos kasy by sie przydało na leasing na q7

Możemy po librze dokończyć budowę na Mariankach

W mojej ocenie główny przeciwnik obecnego burmistrza czyli Dariusz W. z pełną premedytacją wykorzystuje temat Deczna dla własnej sprawy i robi z tego za wiele zbędnego szumu zamiast pomóc rozliczyc winnych i szybko dokończyć budowę. To zwykła polityka wycelowana w interes zostania kolejnym burmistrzem.

Reklama

Coś tu jest nie tak. Nie rozumiem dlaczego to wymagało inwentaryzacji. Czyżby nikt z urzędu nie fatygował się na tą budowę na różnych jej etapach? Czy wypłacano firmie publiczne pieniądze na słowo, nie kontrolując postępu prac?

A to tej opcji zależy na likwidacji CBA, NIK?

Inspektorzy z urzędu się nie popisali. Nawet podnajętej firmy nie potrafili kontrolować. Tylko na kontrolę Pana od bulwarów można liczyć.

Tak bo bulwary i tężnie to jest to co miasto najbardziej potrzebuje 😀 A przed chwilą wyszedł artykuł, że nie ma za co odśnieżać ulic w powiecie. Krowa, która dużo muczy mało mleka daje…

Co wy chcecie od nas my już nie mamy kasy waszej

Tylko KZBUD! Forever! Wybuduje nam autostradę do nieba

Karma wróciła do Zachara za Lara

Wszyscy wiedzieli ze tak będzie, tylko burmistrz ze swoimi pomagierami szli w zaparte

CBA powinna prześwietlić majątki tych panów i kto co im budował na działkach

No właśnie dlatego CBA ma być zlikwidowane lemingi aż przybierają nóżkami aby było tak jak było

Ta afera z Decznempowinna być nagłośniona w mediach typu TV, nie ważne która, przy okazji wyszłyby inne brudy z tego miasta, gdzie władzę absolutną sprawowali i sprawują ludzie Tuska, członkowie jego irganizacji. Podobnie było z basenem,wykonanym w partacki sposób, potem wielokrotnie remontowanym. Gdzie są ,byli inspektorzy. nadzoru z UM,i wykonujący usługi nadzorcze nad tymi inwestycjami. Wiadomo każdy potrzebuje by żyć ….Ogólnie mówiąc i patrząc na co się dzieje w Świeciu ,to jeden wielki układ kolesiów.

To samo zrobią z Polski.Jest taka powiastka o pewnym narodzie że głupi przed szkodą zali i po szkodzie.

Głupie pytania tego portalu w stylu pytań referendalnych. Lepiej zapytajcie wprost CZY JESTEŚ ZA BUDOWĄ BULWARÓW?
CZY CHCESZ DWORZEC PKS W MIEŚCIE?

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo