Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Przed nami wielkie przebudowy dróg w całym powiecie. Największą zaplanowano w Świeciu

Przyszłoroczne plany dotyczące budowy i remontów dróg powiatowych znowu przedstawiają się imponująco. Co ważne, większa część  tych zadań zostanie sfinansowana dzięki różnego rodzaju dotacjom.

Udostępnij
rondo-przechowow-2

REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. Zapraszamy do obejrzenia filmu. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na www.apartado.pl

Niedawno powiat podpisał umowę na budowę w Świeciu trzech rond kosztem 19 mln zł. Jedno powstanie na skrzyżowaniach ulic Bydgoskiej i Chełmińskiej w sąsiedztwie Orlenu (tam, gdzie jest teraz tymczasowe rondo). Dwa kolejne ronda będą zlokalizowane na ul. Wojska Polskiego: na skrzyżowaniu z ul. Sportową i u zbiegu z ul. Wodną.

- Na razie nie wiemy jeszcze, od którego końca wykonawca rozpocznie zaplanowane roboty - przyznaje Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu. - Informację na ten temat wraz z wyznaczonymi objazdami przedstawimy wczesną wiosną  2021 r. Mamy świadomość utrudnień, z którymi trzeba będzie się zmierzyć, ale wszyscy widzimy, jak wiele korzyści przynoszą ronda.
REKLAMA

Kolejnym ważnym zadaniem, jakie znalazło się w przyszłorocznym wykazie powiatowych inwestycji, jest modernizacja drogi z Jeżewa do Wałkowisk. Za 10,5 mln zł powstanie 15 km wygodnej trasy wraz ze ścieżką rowerową nad jezioro Stelchno. Umowa z firmą, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, ma być podpisana jeszcze w grudniu.

Zmieni się też drogowy krajobraz na odcinku Krąplewice-Laskowice. Największą zmianę ma stanowić rondo w Krąplewicach (u zbiegu dróg prowadzących dalej w kierunku Osia i Gródka), które zastąpi dość niebezpieczne skrzyżowanie. Szacowany koszt to 4 mln zł.
REKLAMA

W 2021 r. doczekamy się też finału inwestycji związanej z przebudową blisko 40-kilometrowego odcinka ze Zbrachlina do Tlenia. Ostatni element stanowi remont, a właściwe budowa od nowa mostu w Wierzchach. W tym przypadku powiat także mocno liczy na dotację przewidzianą właśnie na zadnia mostowe. Chodzi o niebagataleną sumę 5 mln zł.

Z istotnych planów, gdzie w grę wchodzą miliony, należy też wspomnieć o odcinku Michale-Dolna Grupa. Powodzenie tego zamysłu uzależnione jest od tego, czy powiat zdoła pozyskać zewnętrzne fundusze.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (32)

 1. D

  13 grudnia 2020 12:00

  Ronda w mieście powinny w

  Ronda w mieście powinny w teorii usprawnić płynność ruchu, jednak niestety kierowcom w Polsce przydałaby się jakis instruktaż płynnego wjeżdżania na ten jakże nie skomplikowany a zarazem skomplikowany dla niektórych driverow obiekt. Nie używanie kierunkowskazów przez zjeżdżających z ronda również powoduje korkowanie się ruchu… tragedia!!!

  • tymek

   13 grudnia 2020 14:42

   brak nie używania

   brak nie używania kierunkowsakzów zjeżdząjac z ronda to nie jest podstawowy brak wiedzy, a po prostu buractwo, bo jegomościowi się po prostu nie chce

   • Karol

    14 grudnia 2020 00:11

    Niestety, ale ktokolwiek

    Niestety, ale ktokolwiek mieszka w Świeciu, to wie, że ludzie tutejsi nie potrafią jeździć po rondach – na rondzie koło OKSiR-u miałem dwie sytuacje, gdzie osoba obecna na rondzie sygnalizowała kierunkowskazem zamiar zjechania z ronda tylko po to, by wcale nie zjechać z niego (w jednym przypadku był to stary VW Passat, w innym przypadku BMW z gatunku SUV-ów, niestety nie kojarzę jakie to są nazwy) i tylko przez zasadę BRAKU zaufania do jeżdżących po rondach w naszym mieście nie przyczyniłem się do kolizji – bo jakbym wjechał na rondo i skończyłoby się stłuczką, to ja byłbym winowajcą, gdyż zgodnie z tamtejszym oznakowaniem włączałbym się do ruchu). Kwestia braku używania kierunkowskazów przez ludzi jeżdżących w naszym mieście to inna zupełnie historia, ale jest to katastrofa jednak…

 2. Kierowca

  13 grudnia 2020 12:11

  A kiedy powstanie ścieżka

  A kiedy powstanie ścieżka rowerowa na trasie Sulnowo-Laskowice? 

  • Grzegorz T.

   13 grudnia 2020 16:54

   Popieram, mnóstwo ludzi

   Popieram, mnóstwo ludzi chciałoby rowerem dostać się do Tlenia w czasie rodzinnych wycieczek , mamy już Świecie-Sulnowo,przedłużenie do Laskowic ułatwiłoby to. Żur-Tleń praktycznie już jest. Zostałoby tylko Laskowice-Żur, a to już niewiele. To naprawdę podwyższenie kwestii bezpieczeństwa.

  • Geodeta

   13 grudnia 2020 19:23

   Raczej wcale bo ludzie nie

   Raczej wcale bo ludzie nie oddadzą gruntu pod poszerzenie pasa drogowego

 3. Ula z Przechowa

  13 grudnia 2020 12:22

  Przekierowanie całego ruchu

  Przekierowanie całego ruchu ciężarówek wyjeżdzajacych z Mondi -Miasteczko jadących w stronę Chojnic na rondo przy Orlenie, to jest mistrzostwo świata. Rondo jest cały czas zakorkowane.

  • Nnn

   13 grudnia 2020 13:27

   co Ty Ula za głupoty gadasz .

   co Ty Ula za głupoty gadasz ..jest ale tylko wtedy jak z Mondi wracają  po 14 i 15  

 4. Tomcio ze Świecia

  13 grudnia 2020 14:09

  A propo tych prac a także

  A propo tych prac a także innych prac porządkowych na innych drogach. Czy u nas jest standardem ze nie bierze się pod uwagę godziny szczytu i wykonuje się np. malowanie pasów i sprzątanie dróg przez jeżdżącą „szczotę” wtedy gdy najwięcej ludzi jedzie do lub z pracy. Tworzą się wtedy nie potrzebnie dodatkowe utrudnienia. 

  • Marek 63

   13 grudnia 2020 17:36

   Pierwsze słyszę 

   Pierwsze słyszę 

 5. Marlena87

  13 grudnia 2020 14:58

  Najgorsze są buraki z

  Najgorsze są buraki z 4brygadowki którzy z mondi wracają i na rondo z dużą prędkością wjeżdżają aby zdążyć powodując zagrożenie. Takich to upubliczniac sama miałam raka sytuację jak burak wjechał swoją bmw w combi za 20tys na kredyt i prawie wypadek spowodował. 

  • Anonim

   14 grudnia 2020 14:09

   Pomyśl zanim coś napiszesz ok

   Pomyśl zanim coś napiszesz ok

 6. JarekBelno

  13 grudnia 2020 15:06

  Chodniczek nad Jeżewko,

  Chodniczek nad Jeżewko, chodniczek nad Borce, niedługo molo  nad jeziorem ozdrowieniec będzie budował i stacje Dąbrowy PKP  powiekszał, do tego wiadukty nad linia PKP i eurotunel do Dina w Sulnowie,, dla Laskowic nic

  • Anonim

   13 grudnia 2020 16:25

   Czy czytanie ze zrozumieniem

   Czy czytanie ze zrozumieniem aż tak boli? Inwestycje ujęte w przyszłorocznym budżecie POWIATU i jak sama nazwa wskazuje zaplanowano m.in remont drogi powiatowej na trasie Jeżewo- Wałkokowiska, w tym chodniczka. Nie jest to sukces gminy a powiatu, więc wynik inwestycji gminy w Jeżewie vs w Laskowicach 0-0, także i dla ozdrowieńca też 0.

   • do anonim

    14 grudnia 2020 15:40

    z tego co pamietam to wlasnie

    z tego co pamietam to wlasnie ten „ozdrowieniec” zabiegał o te droge, a gmina dokłada pieniadze do tej inwestycji… wystarczy przyjsc na zebranie….aaa i cos bylo mowione, ze Osie doklada tez do tej drogi…z tego co bylo jeszcze powiedziane, chociaz mi się to nie podoba, bo jestem mieszkanką Jeżewa to nowe przedszkole ma byc w Laskowicach oraz remont drogi w centrum waszej wsi…. wieć całkiem sporo….

    • więc 2-0

     14 grudnia 2020 16:04

     2-0 dla LA

     2-0 dla LA

  • Tomson

   13 grudnia 2020 16:43

   Jarek zmień lekarza.

   Jarek zmień lekarza.

  • Do Jareczka i anonima

   14 grudnia 2020 16:11

   Chyba macie problemy ze sobą,

   Chyba macie problemy ze sobą, ale od tego są odpowiedni lekarze… Napinacie się pod przykrywką anonimowości… 

   • KWL

    14 grudnia 2020 21:40

    Jebał vie pies Komitet

    Jebał vie pies Komitet Wyzwolenia Laskowic

  • Jarek Belno...

   15 grudnia 2020 19:39

   Żal Ci ściska…. zapisz się

   Żal Ci ściska…. zapisz się na terapię….

 7. Gość

  13 grudnia 2020 16:11

  Chcemy nowe drogi to musimy

  Chcemy nowe drogi to musimy czekać w korkach kto tego nie rozumie niech se rower kupi

 8. mati

  13 grudnia 2020 17:36

  Coś co miało usprawnić ruch,

  Coś co miało usprawnić ruch, ostatnio spowodowało korek aż za bloki na miesteczku. Stali ci zjeżdżali do Świecia i ci co śmigali na Toruń. Bardziej nerwowi jechali pod prąd po pasie od strony Torunia, ale pewnie po to żeby zawinąć za wiaduktem. Tkzw, Mondicwaniaczki bo to było coś koło 5:30, sama wnet na takiego palanta się nadziałam.

 9. LOK

  13 grudnia 2020 19:48

  Żaden przepis nie nakazuje

  Żaden przepis nie nakazuje używać kierunkowskazów na rondzie oraz przy wjeździe i zjeździe z ronda. Jak ktoś chce migać to proszę bardzo. Widziałem też już kilka razy że wjeżdżając na rondo migali giganci w lewo! Są też tacy co ani myślą wpuszczać pieszego na pasach! Trochę kultury i na kurs! 

  • Karp

   13 grudnia 2020 19:58

   Mylisz się,  jest przepis

   Mylisz się,  jest przepis który jasno określa zasady sygnalizowania manewrów na rondzie.

  • Anonim

   13 grudnia 2020 20:06

   Art.5 punkt 3 prawa o ruchu

   Art.5 punkt 3 prawa o ruchu drogowym. 

   Odłóż prawo jazdy, zostaw samochód w garażu bo nie powinieneś poruszać się po drogach.

  • Marianek

   13 grudnia 2020 20:16

   Ja włączam kierunek w lewo na

   Ja włączam kierunek w lewo na rondzie, żeby inni z naprzeciwka wiedzieli, że jadę dalej po radzie a nie że mi wjadą pod nos z pełną prędkością. Włączam no i co takiego, lepiej włączyć niż nie 

  • A

   13 grudnia 2020 22:02

   Na kurs to raczej sam się

   Na kurs to raczej sam się wybierz bo ze znajomością przepisów coś słabo. 

 10. Zgadza sie

  13 grudnia 2020 19:51

  Jakiś nieuk wymyślił

  Jakiś nieuk wymyślił wpuszczać tiry z Miasteczka na te ronda

 11. Adam banan

  13 grudnia 2020 22:52

  Przepisy przepisami ale chyba

  Przepisy przepisami ale chyba łatwiej każdemu jak zjeżdżając z ronda lub skręcając w lewo zasygnalizuje się innemu uczestnikowi kierunek ruchu. Najgorsze to oczywiście brak kierunku przy zjeździe, wielu ułatwia to życie.

 12. Rondo w Laskowicach

  14 grudnia 2020 15:09

  Kiedy powstanie  Rondo w

  Kiedy powstanie  Rondo w Laskowicach i Wiadukt.

  • Kazimierz Wielki

   15 grudnia 2020 00:49

   Wiadukt i i dwa ronda

   Wiadukt i i dwa ronda powstaną do 2027r. Inwestorem jest PKP które ma kasę z UE na, przebudowę całej Lini. W przyszłym roku ma być ukończony projekt przebudowy całej Lini kolejowej 131. Zakres robót jest ogromny i realizacja potrwa ok. 5-6 lat.

   • Do Kazimierz Wielkiego...

    15 grudnia 2020 19:35

    Jeden obiektywny i nie

    Jeden obiektywny i nie złośliwy komentarz. Pytanie i rzetelna odpowiedź. Bardzo czesto na tym portalu dochodzi do bardzo agresywnych i oderwanych od rzeczywistości wpisów. Niektórzy wylewają swoje żale pod przykrywką anonimowości, a inni tylko i wyłącznie HEJTUJĄ. Ile w Was jadu, złośliwości…

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W sobotę po raz trzynasty odbył się Kociewski Rajd Enduro. Wystartowało w nim 136 uczestników z całej Polski, w tym również zawodnicy z powiatu...

Reklama