Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Robota stanęła w miejscu. Gmina zerwie umowę z firmą budującą przedszkole i żłobek w Warlubiu?

- Dotarliśmy do punktu krytycznego – mówi z goryczą Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Udostępnij
Od kilku tygodni na placu budowy nic się nie dzieje / Fot. UG Warlubie

Od momentu rozpoczęcia budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu jesienią 2022 r. urząd gminy co tydzień przygotowywał krótką wzmiankę na temat postępów prac.

Kilka zdjęć i parę zdań opisu. Tydzień po tygodniu. Niespodziewanie relacjonowanie przebiegu robót "urwało się". Ostatni wpis datowany jest na 3 listopada tego roku.

Był to 56. tydzień budowy. Nie jest to wynik braku konsekwencji. Po prostu budowa całkowicie stanęła.

Reklama
Reklama

- Wykonawca zaczął piętrzyć trudności w związku z brakami w projekcie - tłumaczy Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie. - Co ciekawe, gdy przystępował do przetargu i potem przez pierwsze miesiące realizacji inwestycji, nie widział żadnych braków.  

Kwestią sporną okazała się m.in. wentylacja. Projekt wymagał uzupełnienia.

- Jednak ta niewielka zmiana w żaden sposób nie może usprawiedliwiać opóźnienia prac, które według naszych szacunków wynosi już pięć miesięcy w stosunku do przyjętego harmonogramu - argumentuje wójt.

Reklama
Reklama

Eugeniusza Kłopotka najbardziej martwi fakt, że do tej pory nie wstawiono okien. W tym tygodniu otwory mają być zasłonięte folią. Prowizorka, ale lepsze to niż nic.  

W grudniu ma odbyć się rada budowy, na której wyjaśnią się dalsze losy inwestycji.

- Jeśli wykonawca nie udowodni, że jest w stanie dokończyć inwestycję w terminie, będziemy musieli zerwać umowę - zapowiada wójt gminy Warlubie. - Przekona mnie tylko wtedy, gdy pokaże dowód na to, że zamówił już okna i wpłacił wymaganą zaliczkę. Na taką liczbę okien czeka się półtora miesiąca.

Reklama
Reklama

Nie ma się co dziwić twardemu stanowisku wójta. Przedszkole buduje ta sama grudziądzka firma, która była odpowiedzialna za powstanie hali sportowej w Warlubiu.

Oddano ją do użytku ponad rok po terminie. Wcześniej gmina stoczyła z wykonawcą batalię o to, aby ten usunął usterki.

- Niestety, ustawa o zamówieniach publicznych jest bardzo ułomna - uważa Eugeniusz Kłopotek. - O wygranej w przetargu prawie zawsze przesądza cena.   

Reklama
Reklama

W przetargu na budowę przedszkola i żłobka w Warlubiu grudziądzka firma zaproponowała najniższą cenę i wygrała.

Jak powiedział wtedy Extra Świecie Eugeniusz Kłopotek, nie było żadnych podstaw prawnych do tego, aby odrzucić tę ofertę.

Inwestycja warta 11,5 mln zł miała zakończyć się w grudniu tego roku. Do wiosny 2024 r. placówka miała być wyposażona i oddana do użytku. Teraz wójt mówi o 1 września.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
46 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W starostwie mówi się że zaprojektowany plac zabaw znajduje się w zbyt bliskiej odległości od budynku, co w przyszłości w według przepisów będzie stwarzać zagrożenie dla zdrowia bawiących się tam małych dzieci, dlatego budowa stanęła.

W starostwie mówi się tez, że budowa nie posiada prawidłowego pozwolenia na budowę i trzeba teraz wystąpić o nowe pozwolenie.

Gdyby wójt egzekwował partactwo hali to by problemu nie byli.

Podobno trzeba było powołać nowych inspektorów bo poprzednia ekipa inspektorów zrezygnowała bo w projekcie było zbyt dużo błędów, żeby można było normalnie kontynuować roboty.

Reklama

Darek, przestań…

Na zdjęciu powinien być wójt z Marią jak wbijają łopatę

Prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy.

Reklama

Trzeba było pilnować Gminy i być odpowiedzialnym za jej losy a nie tylko fotki z uścisków dłoni. Promował żonę przed wyborami i zapomniał o Naszej Gminie. Dużo gadania a mało działania, miało być tak pięknie.

Przecież ta firma to patałachy. Wygrali przetarg najmniej chcieli bo najmniejsza jakość wykonania. Zapraszam na hale w Warlubiu dach cieknie.

Chcieliście Kłopotka to i gmina ma kłopoty. Niech idzie lepiej zobaczyć jak kto zaparkował bo to najlepiej mu wychodzi

Reklama

Budowa stoi od czterech tygodni, a opóźnienia sięgają pięciu miesięcy? Nikt wcześniej się nie zorientował, że są takie opóźnienia? To po co były te cotygodniowe relacje?

Od samego początku pisałem że inwestycja jest nie do szacowana sama kwota początkowa była śmieszna nie wliczono inflacji problem był wpisany w ten projekt Pan Wójt ze swoim głupim uśmiechem z premedytacją parł do tej inwestycji

Hodowca gęsi na wójta.
To się tak musiało skończyć

Reklama

Wójt o obiecał, że osobiście będzie nadzorował budowę przedszkola po wpadce z halą.
Oto skuteczność.
Jeździł i rozklejał plakaty kandydatki na posełke.

Co robili radni i przewodniczą rady i komisji rewizyjnej?
Za co biorą pieniądze?

Powinno się powołać komisję śledczą na czele której powinna stanąć jakaś posłanka z naszego regionu, żeby wyjaśnić tą kolejną aferę budowlaną w Warlubiu

ZUk Warlubie dokończy budowę nie ma co się martwić będzie dobrze

Po co było budować przedszkole jak nie mieli większych pieniędzy na normalną firmę. Teraz i tak trzeba będzie znaleść kasę na nową firmę i dołożyć. A z drogami cisza w Wielkim Komórsku tylko obiecał i nic z tymi drogami nie robi. Tylko inne wioski się liczą, a przed wyborami znowu będzie obiecywał.

Nieporadny wójt chciał ratować tyłek byłemu wójtowi Krzysztofowi a sam się ubabral

Proponuję zgłosić tą sprawę do programu UWAGA niech pokażą tą machloje całej Polsce

Rozliczyć wójta co do złotówki i odesłać do Śliwic.

Zobaczcie co robi z ludźmi pazerność na pieniądze.
Najpierw jeden a teraz ten.

Dlatego Wójta nie ma już w PSLU .
Od razu im lepiej idzie.

Nieporadny Orzeł Polskiego Samorządu kupił sobie nagrodę

Gmina zadłużona na 32,5% a gmina wydaje 15 tyś na nagrodę

Ciekawe ile pieniędzy gminę to kosztowało?

Jak to jest że gmina wydaje tyle kasy na jakiś żłobek którego nie skończą , trzeba będzie dołożyć kilka milionów więczej. A mieszkańcom gminy bardziej przydały by się lepsze drogi a nie nowy żłobek dla samego
Warlubia. Ale wybory już nie długo !!!

Poprzedni wójt też sobie kupił Orła Przedsiębiorczości a potem dostał wyrok skazujący 1,5 roku w zawieszeniu.
Może tym razem będzie bez zawiasów

Idź na halę sportową i zobacz stojące kałuże wody i wtedy się wypowiadaj.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo