Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Rolnicy spalili skierowany do nich list ministra rolnictwa [wideo i zdjęcia]

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po to, by walczyć o swój byt.

Udostępnij
Rolnicy protestujący w Świeciu podpalili list od ministra Czesława Siekierskiego / Fot. Andrzej Bartniak

Od rana po ulicach Świecia, drodze wojewódzkiej nr 240 i trasie krajowej nr 91 między Warlubiem a Dolną Grupą jeżdżą traktory rolników, spowalniając ruch (o proteście w Świeciu informowaliśmy przeczytasz też tutaj)

To druga już odsłona protestów, które objęły cały kraj. Akcja ma być dziś kontynuowana do północy.

O godz. 11.30 w Kozłowie koło Świecia, w sąsiedztwie myjni samochodowej, odbył się krótki wiec. Wzięło w nim udział około 150 osób. W większości byli to rolnicy z powiatów świeckiego i tucholskiego.

Reklama
Reklama

Zaproszenie wystosowano także do samorządowców.

Na miejscu pojawili się m.in. burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Pruszcza Dariusz Wądołowski, wójt gminy Lniano Zofia Topolińska, wójt gminy Drzycim Marian Krywald, wójt gminy Osie Michał Grabski i wójt gminy Jeżewo Maciej Rakowicz.

Po odśpiewaniu hymnu, przeczytano fragment listu, jaki wczoraj wystosował do rolników minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Reklama
Reklama

Czytamy w nim:

Szanowni Państwo, Drodzy Rolnicy!
Rolnicze protesty miały już miejsce jesienią 2023 r. i były pochodną błędów podejmowanych przez poprzednio rządzących. Rolnicy protestują w słusznej sprawie, bo zachowanie produkcji rolnej decyduje o bezpieczeństwie żywnościowym kraju. Nowe kierownictwo resortu od samego początku prowadziło i w dalszym ciągu prowadzi rozmowy z protestującymi rolnikami. Postulaty zgłoszone przez rolników to:
- konieczność uproszczenia i ograniczenia nieracjonalnych wymogów Zielonego Ładu;
- ograniczenie nadmiernego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy;
- poprawa opłacalności produkcji rolnej.

Wideo: Sebastian Glaziński

W obszarze Zielonego Ładu, Komisja Europejska po naszych interwencjach wycofała się z ograniczenia o 50% stosowania środków ochrony roślin. Ponadto uprościła zasadę ugorowania 4% gruntów ornych, dając możliwość uprawy roślin motylkowatych i międzyplonów. Wnioskujemy do Komisji Europejskiej, aby w tej trudnej sytuacji znieść obowiązek wyłączenia ugorowania 4% gruntów ornych.

Reklama
Reklama

Drodzy Rolnicy!
Uregulowanie handlu rolnego z Ukrainą jest jednym z priorytetów resortu rolnictwa. Podtrzymany został krajowy zakaz importu do Polski zbóż, rzepaku i słonecznika oraz niektórych produktów przetwórstwa, tj. mąki pszennej, śrut, otrębów i makuchów. Jednocześnie dążymy do wypracowania porozumienia dwustronnego z Ukrainą, które rozszerzałoby zakres ochrony rynku o inne wrażliwe produkty, takie jak m.in. cukier, drób, jaja, owoce miękkie, miód, sok jabłkowy, oleje.

Wideo: Sebastian Glaziński

W 2022 r. Polska odnotowała nadwyżkę w handlu ogółem z Ukrainą w kwocie ok. 3,5 mld euro. Natomiast w przypadku handlu rolno-spożywczego wartość eksportu z Polski do Ukrainy w 2023 r. wyniosła 1,033 mld euro, z kolei wartość importu z Ukrainy to 1,69 mld euro, stąd powstaje deficyt w wysokości 656 mln euro. Całkowite zamknięcie granicy może spowodować wstrzymanie polskiego eksportu towarów rolnych do Ukrainy, co może skutkować likwidacją wielu miejsc pracy.

Wideo: Sebastian Glaziński

Z początkiem marca br. planowane jest uruchomienie pomocy dla producentów kukurydzy oraz wypłata pomocy suszowej. Wznowione zostanie także udzielanie 2-procentowych kredytów płynnościowych. Zabiegamy o zwiększenie dodatkowej pomocy finansowej dla rolników. Przedstawiliśmy na forum rządu potrzeby finansowe wynikające ze zgłaszanych przez rolników programów pomocowych m.in. dopłat do zbóż, dopłat do nawozów oraz podwyższenia dopłat do paliwa do 2 zł.

Reklama
Reklama

Szanowni Rolnicy!

Chcemy wspólnie rozwiązywać problemy polskiego rolnictwa, i te bieżące i przyszłe. Zapraszamy przedstawicieli protestujących rolników do dalszych rozmów. Chcielibyśmy, aby efektem naszej wspólnej pracy było porozumienie w sprawie rozwiązania bieżących problemów oraz wypracowanie programu na przyszłość.

W obliczu trwających i planowanych protestów oraz blokad zwracamy się do wszystkich protestujących rolników o jak najmniejszą ich uciążliwość dla społeczeństwa.

Reklama
Reklama

Po odczytaniu przez Michała Nowackiego, rolnika z Cekcyna, krótkiego fragmentu z jego ust padły stanowcze słowa:

- Nie chcemy więcej takich listów!

Chwilę potem kartkę podpalono. Wprawdzie nie bardzo chciała się palić, ale chodziło o symbol - dezaprobatę dla działań rządu.

Reklama
Reklama

Jak podkreślał w swoim przemówieniu Nowacki, rządzący chcą wziąć rolników na przeczekanie licząc, że wraz z nastaniem wiosny skupią się na pracach polowych i tym samym będą musieli zrezygnować z protestów.

- Nic z tego - grzmiał. - Tym razem będziemy walczyć do samego końca.

Głos zabrali także myśliwi. Oni również są niezadowoleni z unijnych planów.

Reklama
Reklama

- Europejski Zielony Ład może zniszczyć 100-letnią tradycję Polskiego Związku Łowieckiego - ostrzegał przedstawiciel koła Cis, które przygotowało dla wszystkich poczęstunek.   

O swoim pełnym poparciu dla rolniczych interesów zapewniali też obecni samorządowcy. Krótko potem traktory ponownie wyjechały na ulicę.

O dzisiejszym proteście rolników informowaliśmy także tutaj. Zobacz poniżej galerię zdjęć.

Reklama
Reklama

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
47 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W cekcynie mógł strajkować a nie w Świeciu bałagan ludziom robić!

Protestujący jeżdżą po drogach publicznych więc rozumiem, ze mają takie same prawa jak każdy inny uczestnik ruchu? czy z racji protestu mogą łamać prawo takie jak bezpodstawne używanie klaksonu w terenie zabudowanym, za które grozi mandat do 100 zł. Po godzinie 22:00 będzie to już zakłócanie ciszy nocnej gdzie mogą występować już wyższe kary niż sam mandat. Jeżeli zgłosze protest, że z racji prohibicji w Świeciu po 22:00 będę protestował łamiąc prawo typu jazda po pijanemu to nikt nie zareaguje? Wystarczy zgłosić protest żeby prawa ruchu drogowego nie obowiązywały? to jest droga publiczna na której jeżdzą też zwykli ludzi.. to nie jest wynajęta ulica od 7:00 do 0:00 za którą zapłacili jak kolarze na Tour de polonge

***** PSL

Łapy w kieszeniach brak wychowania z daleka widac

Warto przypomnieć słowa mędrca

Jarosław Kaczyński: Ukraińskie zboże nie jest dla naszych rolników żadnym zagrożeniem

Unia ma dawać dopłaty a nie się mieszać i cokolwiek oczekiwać za to. Zupełnie jak pis.

Wow jak super że protestujecie przeciwko zwykłym ludziom! Teraz możemy zmienić Wam Zielony Ład i zakazać Ukraińcom sprzedaży zboża!

Akurat wyjątkowo sensowny list ministra został spalony bez przeczytania. To świadczy o tym, że nie chodzi o rozwiązanie problemu, a sprawa jest inspirowana politycznie. Szkoda, bo wiele z podnoszonych postulatów protestujących jest ważna. Jeszcze jedna blokada w tym miejscu i również sympatia społeczeństwa minie. Co zawinił pracownik MONDI, który dziś wracał po pracy do domu 2h dłużej?

I jest pospolite ruszenie!!!

Piknik sobie zrobili, macie gówno do gadania, bawcie się dalej

A tym śmiesznym myśliwym co się nie podoba?? Że ktoś chce się przyjrzeć ich zabawie w zabijanie?? Ile już było programów o patologii w tym środowisku, szkoda słów nic dobrego o nich nie można powiedzieć.

W końcu rząd się odważył zrobić porządek z tymi myśliwymi! Brawo panie ministrze brawo zieloni! Oby do końca!

Gamoń z Cekcyna przyjechał do miasta, żeby spalić list od ministra. To pokazuje tylko poziom protestujących. Protest typowo polityczny, nastawiony na bicie piany, pompowanie PiS-u i ruskich. Zielony Ład był promowany przez Janusza Wojciechowskiego, pisowskiego komisarza w UE.
Zboże z Ukrainy wjeżdżało do Polski jeszcze za rządów PiSu. Gdzie wtedy byli rolnicy?

Ludzie skad w was tyle nienawisci jadu zla w stosunku do innej osoby, grupy spolecznej dla swoich rodakow.Naprawde widzicie tylko w czlowieku Pisowca czy Peowca.Opamietajcie sie

W sieci można zobaczyć film na którym rolas blokuje przejazd karetki na sygnale ! Jego rodzina powinna zdechnąć w jego ramionach w oczekiwaniu na karetkę.

Byli też tacy co Putina wzywali hahaha. Ja już nie mam pytań co do tego protestu.

Nie ma lepszej pożywki dla Putina jak protesty rolników przeciwko relacjom Ukraińców i Polaków. Ciekawe ilu w tej grupie protestujących jest rosyjskich „mącicieli”, którzy podburzają te protesty.
Polski rolnik nigdy nie świecił intelektem. A ten gość z Cekcyna to pewnie przyszły minister rolnictwa jak prawica ponownie dojdzie do władzy – ruski go pewnie uwielbiają!

Dwa lata sprowadzają do polski towary ,zboża i to dopiero teraz rolnicy się obudzili po dwóch latach? wczesniej bali się Pisu? a teraz PIS ich bujntuje do protestów.

W internetowych gazetach Polskich i na całym świecie dziś pokazują polskich rolników z transparentem z hasłem ,,Putin zrób porządek z Ukrainą i Brukselą”. Polski rolnik teraz jest pokazany jako przyjaciel putina. Straszne co ci rolnicy wyprawiają.

I Putin śmieć cel osiągnął ludzie skłóceni. Brawo Polacy

To miałbym strajk? O 14 koło ronda koło generalni ani jednego traktora nie licząc jednego co stał u kacpury bo coś w kole poszło… żenada !! Strajkować się nauczcie wojska polskiego powinna stać cały dzień a nie taka zabawa

Gth

A włodarze gmin to osobiście chcieli sprawdzić, którzy rolnicy z ich gmin, protestowali. Mam nadzieję, że teraz dopilnują właściwego rozliczenia paliwa. No chyba oczywistym jest, że ropa jaką rolnicy zużyli podczas protestu, nie posłożyła do produkcji rolnej. Wogóle nie chodziło o głosy w zbliżających się wyborach.

Start dobrze napisane, niech zostanie sobie rolnikiem, to zobaczy jaki to jest miód… Ciężka praca, o urlopie czy L4 można pomarzyć. Tylko buci to bez mózgu będzie prdlic takie głupoty

Jak Wam cwaniaki nie pasuje od rolnika to sami sobie hodujcie i zboże i prosiaka, kto Wam broni? Przecież to taka sielanka i jeszcze dajo z unii za darmo! Nic tylko zostać rolasem …
Chyba że myślicie ze mięsko czy warzywko to w markecie wyrasta a rolnik to tylko kasę zgarnia

Wygląda na to że nie pasuje bo nawet nie wiesz o co w tym strajku chodzi..

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama