Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ronda, nowa ulica, strefa rekreacji przy zamku. Burmistrz Świecia: Mamy ambitne plany na przyszły rok [wideo]

Podczas wtorkowej konferencji prasowej burmistrz Krzysztof Kułakowski i skarbnik Marzenna Rzymek przedstawili projekt budżetu gminy Świecie na 2024 r. Jego ostateczny kształt zostanie zatwierdzonych przez radnych 19 grudnia.

Udostępnij
Burmistrz i skarbnik podczas wtorkowej konferencji prasowej / Fot. UM w Świeciu

Budżetowe konferencje prasowe mają już długą tradycję w Świeciu. I nie ma się co dziwić pewnej celebracji tego spotkania. W końcu chodzi o najważniejszy dokument, jaki co roku przedstawiają dziennikarzom, a potem dyskutują o nim z radnymi na sesji, burmistrz Świecia i skarbnik gminy.

- Mimo pewnych trudności, udało nam się stworzyć ambitny budżet - podkreślał w czasie wtorkowej konferencji Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - W znaczniej mierze jest on kontynuacją działań inwestycyjnych, które już prowadzimy. Tworząc plan wydatków staraliśmy się uwzględniać interesy wszystkich grup społecznych oraz równo traktować obszar całej gminy.

Dochody gminy w 2024 r. zaplanowano w wysokości blisko 244 mln zł. Największą ich część stanowi udział w podatkach dochodowym i od nieruchomości oraz opłaty lokalne.

Reklama
Reklama

Dla mieszkańców najciekawsze są zapisy po drugiej stronie zestawienia, czyli wydatki. Plany zakładają je na poziomie 249,5 mln zł.

Rok 2024 przyniesie znaczący wzrost wydatków bieżących mających związek m.in. ze wzrostem wynagrodzeń. Przewidywana podwyżka zarobków pracowników administracji wyniesie 700 zł brutto do pensji zasadniczej.

- Jak łatwo zauważyć, deficyt wynosi zaledwie 5,6 mln zł - podkreślała Marzenna Rzymek, skarbnik gminy Świecie. - Po spłacie kredytów suma ta spadnie do 3,6 mln zł.

Reklama
Reklama

Z pewnością wartą podkreślenia jest długa lista inwestycji. Znalazło się na niej aż 65 pozycji o łącznej wartości 45 mln zł.

Pod względem kosztów najdroższym zadaniem ma być budowa ul. Działkowców oraz dwóch rond. Jednego na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Chrobrego, a drugiego przy ul. Chmielniki. W grę wchodzi suma 20 mln zł. 

Aż 12 mln zł ma pochłonąć budowa kolejnej kwatery na składowisku odpadów w Sulnówku.

Reklama
Reklama

- Dzięki temu potrzeby mieszkańców zostaną zabezpieczone na wiele lat - zaznaczał burmistrz. - Niebawem realizowanie podobnych zadań stanie się niemożliwe. Unia Europejska stanowczo odchodzi od składowania odpadów w ten sposób.

Kontynuowana będzie odbudowa świeckiego zamku. Koszt nowego, dwuspadowego dachu - jaki był w średniowieczu - oszacowano na 12 ml zł. Kolejnych 5 mln zł zarezerwowano na zagospodarowanie terenu wokół zamku i utworzeniu tam strefy rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

Inwestycje w dużej części zostaną sfinansowane ze środków zewnętrznych, m.in. z funduszy unijnych.

Reklama
Reklama

Gmina Świecie zamierza także w dalszym ciągu wydłużać sieć ścieżek rowerowych. Plany na przyszły rok obejmują min. odcinek do Topolinka, a także Ernestowo-Czaple-Wiąg.

Z kolei mieszkańców osiedla Marianki powinna ucieszyć modernizacja  orlika przy ul. Żwirki i Wigury, na którą przeznaczono 3,7 mln zł.

Zobacz poniżej wideo.

Reklama
Reklama

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
33 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo panie burmistrzu, Świecie kwitnie

Łeee a na Deczno gdzie kasa

Extraswiecie nie zamiesci tego co jest na swiecie24 :-)) słabe działacie jak Wyporcza 🙂

Reklama

Zapowiedzi inwestycji brzmią fajnie. Oby się udało.

Wbrew narzekaniom niektórych Świecie się rozwija. Pogadajcie z ludźmi z Chełmna czy Grudziądza jak nam zazdroszcza. Az człowiek jest wtedy dumny. Tak trzymać.

Ciekawe co z aferą śmieciowa?? Poszły pieniądze podatnika!!! Co z aferą deczno???

Reklama

Brama chełmińska, też się zalapie,do remontu.

No ale miasto nie sprawdzało komu Stachu wynajął plac a powinno co jakiś czas ale wiadomo układ goni układ i nic nie poradzisz

Właśnie to że później zaplacono za to miliony!

Reklama

Czy wartość budżetu uwzględnia pieniądze ukradzione z kasy urz miasta ???!?????

A ja w dalszym ciągu będę pytał, jak wygląda walka z jemiołą? Przecież pan, na początku swojej kadencji nawoływał do wskazywania drzew skażonych, tym pasożytem i co? Mam rozumieć, że to był lans?

a ja się czepiam tych mylionów bo ,…gdzie jest czynna apteka w dni świąteczne i dlaczego w Bydgoszczy. Dlaczego mamy takie problemy na SORze i jesteśmy odsyłani do przychodni, które akurat nie pracują.

Reklama

A w Chełmnie bieda aż piszczy!! Nie wiem gdzie pracowaliby ludzie z Chełmna gdyby nie Świecie? Chyba musieliby jeździć do Bydgoszczy albo wyprowadzić się.

Najbogatszą gmina w województwie i jedna z najbogatszych w Polsce. Prawda jest taka że to żaden wyczyn przy takich dochodach

Żaden wyczyn? To niech inni też zrobią sobie takie dochody. ha ha

Dochody to robią firmy i mieszkańcy, nie urząd.
A gdzie te drzewa które Pan Burmistrz chciał sadzić?

A trzeci kran uruchomicie co będzie z rzęsa leciał to my kaczki osiedlimy się ni ni ni ni

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Styl życia

Młodzi kajakarze zmierzyli się w sobotę w Decznie w konkurencjach na lądzie i na wodzie. Wyniki nie były tu najważniejsze. Liczyła się przede wszystkim...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo