Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ronda, nowa ulica, strefa rekreacji przy zamku. Burmistrz Świecia: Mamy ambitne plany na przyszły rok [wideo]

Podczas wtorkowej konferencji prasowej burmistrz Krzysztof Kułakowski i skarbnik Marzenna Rzymek przedstawili projekt budżetu gminy Świecie na 2024 r. Jego ostateczny kształt zostanie zatwierdzonych przez radnych 19 grudnia.

Udostępnij
Burmistrz i skarbnik podczas wtorkowej konferencji prasowej / Fot. UM w Świeciu

Budżetowe konferencje prasowe mają już długą tradycję w Świeciu. I nie ma się co dziwić pewnej celebracji tego spotkania. W końcu chodzi o najważniejszy dokument, jaki co roku przedstawiają dziennikarzom, a potem dyskutują o nim z radnymi na sesji, burmistrz Świecia i skarbnik gminy.

- Mimo pewnych trudności, udało nam się stworzyć ambitny budżet - podkreślał w czasie wtorkowej konferencji Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - W znaczniej mierze jest on kontynuacją działań inwestycyjnych, które już prowadzimy. Tworząc plan wydatków staraliśmy się uwzględniać interesy wszystkich grup społecznych oraz równo traktować obszar całej gminy.

Dochody gminy w 2024 r. zaplanowano w wysokości blisko 244 mln zł. Największą ich część stanowi udział w podatkach dochodowym i od nieruchomości oraz opłaty lokalne.

Reklama
Reklama

Dla mieszkańców najciekawsze są zapisy po drugiej stronie zestawienia, czyli wydatki. Plany zakładają je na poziomie 249,5 mln zł.

Rok 2024 przyniesie znaczący wzrost wydatków bieżących mających związek m.in. ze wzrostem wynagrodzeń. Przewidywana podwyżka zarobków pracowników administracji wyniesie 700 zł brutto do pensji zasadniczej.

- Jak łatwo zauważyć, deficyt wynosi zaledwie 5,6 mln zł - podkreślała Marzenna Rzymek, skarbnik gminy Świecie. - Po spłacie kredytów suma ta spadnie do 3,6 mln zł.

Reklama
Reklama

Z pewnością wartą podkreślenia jest długa lista inwestycji. Znalazło się na niej aż 65 pozycji o łącznej wartości 45 mln zł.

Pod względem kosztów najdroższym zadaniem ma być budowa ul. Działkowców oraz dwóch rond. Jednego na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Chrobrego, a drugiego przy ul. Chmielniki. W grę wchodzi suma 20 mln zł. 

Aż 12 mln zł ma pochłonąć budowa kolejnej kwatery na składowisku odpadów w Sulnówku.

Reklama
Reklama

- Dzięki temu potrzeby mieszkańców zostaną zabezpieczone na wiele lat - zaznaczał burmistrz. - Niebawem realizowanie podobnych zadań stanie się niemożliwe. Unia Europejska stanowczo odchodzi od składowania odpadów w ten sposób.

Kontynuowana będzie odbudowa świeckiego zamku. Koszt nowego, dwuspadowego dachu - jaki był w średniowieczu - oszacowano na 12 ml zł. Kolejnych 5 mln zł zarezerwowano na zagospodarowanie terenu wokół zamku i utworzeniu tam strefy rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

Inwestycje w dużej części zostaną sfinansowane ze środków zewnętrznych, m.in. z funduszy unijnych.

Reklama
Reklama

Gmina Świecie zamierza także w dalszym ciągu wydłużać sieć ścieżek rowerowych. Plany na przyszły rok obejmują min. odcinek do Topolinka, a także Ernestowo-Czaple-Wiąg.

Z kolei mieszkańców osiedla Marianki powinna ucieszyć modernizacja  orlika przy ul. Żwirki i Wigury, na którą przeznaczono 3,7 mln zł.

Zobacz poniżej wideo.

Reklama
Reklama

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (33)

  1. Tak to widzę

    6 grudnia 2023 07:19

    Brawo panie burmistrzu, Świecie kwitnie

  2. Zachar

    6 grudnia 2023 08:32

    Łeee a na Deczno gdzie kasa

    • Janek

      6 grudnia 2023 17:07

      Może i avzej, co dalej z przekrętami przy budowie Deczna, cisza ,kolesie wzajemnie się popierają i czuwają aby zbyt dużo nie wyszło na jaw .

  3. John

    6 grudnia 2023 09:04

    Extraswiecie nie zamiesci tego co jest na swiecie24 :-)) słabe działacie jak Wyporcza 🙂

    • Świeciak

      6 grudnia 2023 09:11

      czytałem to. Stek bzdur napisany przez wykonawce który nie potrafił skończyć robotę na czas mimo że dostał dodatkowa kasę i zwala winę na wszystkich tylko nie na siebie. Żadnych nowych wątków. Zreszta wiadomo jaką ta firma miała opinie już wczesniej. Niech sąd rozstrzygnie kto ma racje

  4. Anonim

    6 grudnia 2023 09:15

    Zapowiedzi inwestycji brzmią fajnie. Oby się udało.

    • Blue

      7 grudnia 2023 22:09

      Co tam niby fajnego?

  5. Aga

    6 grudnia 2023 09:18

    Wbrew narzekaniom niektórych Świecie się rozwija. Pogadajcie z ludźmi z Chełmna czy Grudziądza jak nam zazdroszcza. Az człowiek jest wtedy dumny. Tak trzymać.

    • Jan 50+

      6 grudnia 2023 09:31

      Z tym się zgodze co pisze Aga. Nie jest źle. zawsze znajdzie się grupa która jest niezadowolona i często ma racje tylko trzeba patrzeć szerzej. A moim zdaniem Świecie naprawde sie rozwija.

  6. Pan w.

    6 grudnia 2023 09:40

    Ciekawe co z aferą śmieciowa?? Poszły pieniądze podatnika!!! Co z aferą deczno???

    • Mirek

      6 grudnia 2023 09:47

      Gdyby gmina nie wywiozła smieci moglibysmy mieć gigantyczny pożar jak w Zielonej Górze. Nawet pan Woźniak który nie jest fanem burmistrza popierał tą decyzję. Może dlatego że starostwo też miało tam winę bo wydało na to pozwolenie. A Deczno bada prokuratura. Pisali przecież o tym.

  7. Może brama chełmińska,do remontu.

    6 grudnia 2023 10:29

    Brama chełmińska, też się zalapie,do remontu.

  8. Stachu

    6 grudnia 2023 10:35

    No ale miasto nie sprawdzało komu Stachu wynajął plac a powinno co jakiś czas ale wiadomo układ goni układ i nic nie poradzisz

    • Anonim

      6 grudnia 2023 10:52

      A ty jak będziesz miał firmę i komuś wynajmiesz plac to też maja ci sprawdzić? Co ma miasto komu prywatna firma wynajmuje plac?

      • Stachu

        6 grudnia 2023 11:54

        Tak tyko on musiał poinformować miasto że wynajmuje bo musiał na to dostać pozwolenie od urzędu.Bo nie wiem czy wiesz na Vistuli dostały firmy teren pod warunkiem że będzie tam on miała działalność swoją

        • Stachu

          6 grudnia 2023 11:56

          I dostał zakaz prowadzenia działalności składowiska odpadów i to mieli właśnie sprowadzać urzędnicy z miasta

          • Anonim

            6 grudnia 2023 13:47

            Takie pozwolenia i zakazy wydaje starostwo nie urząd miasta i to starostwo powinno to sprawdzić jakbyś nie wiedział

  9. Wargasii

    6 grudnia 2023 11:16

    Właśnie to że później zaplacono za to miliony!

  10. Ksiegowa

    6 grudnia 2023 11:29

    Czy wartość budżetu uwzględnia pieniądze ukradzione z kasy urz miasta ???!?????

    • Teresa

      6 grudnia 2023 13:29

      Wybory samorządowe tuż tuż … !!!!!

  11. Chmielnikarz

    6 grudnia 2023 13:02

    A ja w dalszym ciągu będę pytał, jak wygląda walka z jemiołą? Przecież pan, na początku swojej kadencji nawoływał do wskazywania drzew skażonych, tym pasożytem i co? Mam rozumieć, że to był lans?

    • Tamara

      6 grudnia 2023 19:43

      Niech wkoncu zostanie zrobione pięknie schronisko dla psów żeby te biedaku nie marzły w takie mroźne dni bo aż serce pęka.

      • Obserwator

        8 grudnia 2023 11:07

        Popieram to pseudo schronisko jest jednym wielkim wstydem otworzyć bramę i klatki zwierzęta będą miały lepiej

    • czuka-czu

      7 grudnia 2023 12:38

      A kogo to interesuje? Wyciąć drzewa przy drogach w pi..du

  12. akuku

    6 grudnia 2023 20:00

    a ja się czepiam tych mylionów bo ,…gdzie jest czynna apteka w dni świąteczne i dlaczego w Bydgoszczy. Dlaczego mamy takie problemy na SORze i jesteśmy odsyłani do przychodni, które akurat nie pracują.

    • Anonim

      6 grudnia 2023 20:24

      Dyżury aptek podlegają pod starostwo nie pod miasto. Szpital jest prywatny chociaż część udziałów ma starostwo czyli powiat. Kiedyś był powiatu nie miasta i on go sprywatyzował. Przychodnia zielona jest miasta nie szpital. Jak się czyta część tych komentarzy to widać ze niektórzy nie mają o niczym pojęcia. Żenada. Myslisz ze jak coś jest na terenie miasta czy gminy Świecie to do niego należy? Ekspresowa droga S5 też?

      • itam

        8 grudnia 2023 18:30

        masz wiedzę ,dzięki ale, to nie rozwiązuje problemu braku apteki w dni świąteczne, choć mamy myliony na deczno czy inne te. Są sprawy ważne i te niezbędne mieszkańcom ,jak myślisz, kto powinien zająć się rozwiązaniem problemu?, mogą oczywiście mieszkańcy ale muszą czekać wyborów? to nie są złośliwości

        • Anonim

          8 grudnia 2023 20:49

          Ty za to nie masz zadnej wiedzy. Jak miasto moze odpowiadać za coś co nie lezy w jego kompetencji? Równie dobrze mozesz miec pretensje do miasta że nawierzchnia na autostradzie A1 jest nierówna. Bez sensu.

  13. Marta

    7 grudnia 2023 12:32

    A w Chełmnie bieda aż piszczy!! Nie wiem gdzie pracowaliby ludzie z Chełmna gdyby nie Świecie? Chyba musieliby jeździć do Bydgoszczy albo wyprowadzić się.

  14. Czytelnik

    7 grudnia 2023 18:30

    Najbogatszą gmina w województwie i jedna z najbogatszych w Polsce. Prawda jest taka że to żaden wyczyn przy takich dochodach

  15. Tak to widzę

    8 grudnia 2023 07:20

    Żaden wyczyn? To niech inni też zrobią sobie takie dochody. ha ha

  16. Mieszkaniec

    8 grudnia 2023 18:18

    Dochody to robią firmy i mieszkańcy, nie urząd.
    A gdzie te drzewa które Pan Burmistrz chciał sadzić?

  17. Miras

    8 grudnia 2023 18:22

    A trzeci kran uruchomicie co będzie z rzęsa leciał to my kaczki osiedlimy się ni ni ni ni