Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Tak miałby wyglądać teren wokół Małego Blankusza na Mariankach [zdjęcia i wideo]

Jak już informowaliśmy, Świecie ma dostać w ciągu trzech lat około 28 mln zł dofinansowania na kilkanaście inwestycji. Jedną z nich jest zagospodarowanie terenu przy Małym Blankuszu.

Udostępnij

Uwaga, aktualizacja!
(więcej na końcu artykułu)

Pieniądze będą pochodziły z unijnego dofinansowania (pisaliśmy o tym tutaj).

Wśród 12 projektów, które zamierza zrealizować dzięki nim gmina Świecie, jest stworzenie terenu rekreacyjnego przy Małym Blankuszu na osiedlu Marianki.

Reklama
Reklama

Szacunkowa wartość całej inwestycji to około 860 tys. zł, z czego około 470 tys. zł ma stanowić dotacja z Unii Europejskiej. Prace miałyby zostać przeprowadzone w latach 2024-2025.

Pomysł nie jest nowy. Informowaliśmy o nim wiosną tego roku. Warto jednak przypomnieć przy tej okazji, o co chodzi w rewitalizacji Małego Blankusza.

- Projekt rewitalizacji jest już gotowy - mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Reklama
Reklama

Miasto zamierza na powierzchni około 1 ha stworzyć nowy plac zabaw, przebudować chodniki i ścieżki spacerowe oraz  wymienić oświetlenie. Pojawią się też dodatkowe drzewa i krzewy.

- Nowego kształtu nabiorą skarpy. Zostaną one wzmocnione i jednocześnie pozbawione szpecących płyt betonowych – mówi burmistrz.

Z Małego Blankusza usunięte miałyby zostać osady zalegające na jego dnie. Plany obejmują też posadzenie roślinności wodnej oraz montaż urządzeń napowietrzających wodę.

Reklama
Reklama

Zbiornik zyska stałe źródło zasilania w wodę deszczową i podziemną, która popłynie odtworzonym rowem, co w założeniu ma poprawić czystość jego wód.

Projekt zakłada także budowę pomostu oraz małej tężni solankowej.

- Miejsce zdecydowanie zyska na atrakcyjności. Powstanie ciekawa rekreacyjna przestrzeń, chętnie odwiedzana przez mieszkańców w różnym wieku – podkreśla burmistrz Krzysztof Kułakowski.

Reklama
Reklama

Aktualizacja
Już po publikacji artykułu, otrzymaliśmy informację z Urzędu Miejskiego w Świeciu w odpowiedzi na komentarze Czytelników na naszym Facebooku:

Wolą inwestora jest zachowanie istniejącego, atrakcyjnego drzewostanu. Na wizualizacji nie przedstawiono istniejących drzew, w celu lepszego zaprezentowania wyposażenia placu zabaw. Nie oznacza to ich masowej wycinki.

Jak może wyglądać niedługo Mały Blankusz? Zobacz wizualizacje poniżej.

Reklama
Reklama

wizualizacje Urząd Miejski w Świeciu

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (23)

  1. mieszkanka

    29 listopada 2023 10:29

    Pewnie, powycinać wszystkie drzewa wpiZ*u, niech się dzieci smażą na słońcu, BRAWO!!!

    • Sabina

      29 listopada 2023 10:50

      Spadaj trollu .

  2. Ciekawy

    29 listopada 2023 11:20

    Kiedy na ryby można ruszyć

  3. Wiśta wio

    29 listopada 2023 12:07

    A może od razu zalać bajorko betonem żeby oszczędzić niepotrzebnemu polowaniu na łabędzie podczas lęgów? A przy okazji, czy pani która wszczęła ww. sytuację ponosiła konsekwencje swego czynu?

    • Mieszkanka

      29 listopada 2023 19:18

      Podpinam sie. Urodziłam się w Świeciu i od zawsze na małym bajorku były łabędzie, same wybierały sobie to miejsce odchowywaly młode i za rok znowu wracały.

      • M. Ch.

        29 listopada 2023 20:47

        Durna babo! Nigdy łabędzi tam nie było za to w 66 roku złowiłem tam na bambusa dwa dorodne karpie. A to byl,, stawek” pana Matlinskiego!!!!!

        • Janek

          29 listopada 2023 21:29

          Ty chyba jesteś jebnięty, albo masz jak syn Wałęsy pomroczność jasną, łabędzie były bardzo długie, ale jeżeli chodziłeś tam na flachę, to raczej ich nie widziałeś .

          • M

            29 listopada 2023 23:18

            Jak już ktoś jest jebnięty to tylko ty przygłupie!!!

      • Kinga

        30 listopada 2023 20:38

        Przyłączam się do niektórych wypowiedzi…. Ten plac zabaw to jeden z nielicznych który w bardzo słoneczne dni daje możliwość zabawy dzieciom, nie jest zasypany piaskiem, wyłożony sztucznym podłożem…. Zwykły plac zabaw i już…

  4. mieszkaniec od 1974r

    29 listopada 2023 13:18

    Mały Blankusz, duży Blankusz, czyli dalszy ciąg ble, ble, ble radnych Świecia, a os. Kościuszki sukcesywnie rozjeżdżane, jest między blokami, przez kierowców. Panie burmistrzu, czy Marianki są pępkiem Świecia, kiedy pan chociaż przez godzinę spotkał się z mieszkańcami „kościuczek”. Swego czasu apelował pan, żeby wskazać drzewa zaatakowane przez jemiołę. Obecnie, jak co roku o tej porze wystarczy się przejść zadrzeć głowę do góry i widać, jak na dłoni, tego pasożyta. Co pan w tym kierunku zrobił?

    • Świecianka

      29 listopada 2023 13:51

      Ale to chyba nie jest beton ,tylko specjalna struktua miękka ,w którą zostaną wmontowane huśtawki i inne atrakcje dla dzieci .Przecież dzieci z całą swoją energią nie mogą bawić się na betonie, bo się pozabijają. Czy ktoś z komentujących zapytał chociaż włodarzy miasta , z czego to będzie zrobione? Nagle komentujący wszystko wiedzą „wszędzie beton ,betonoza”.Czy aby napewno?

      • Ktosiek

        30 listopada 2023 10:25

        Jest duża szansa, że to nawierzchnia mineralno-żywiczna, która jak najbardziej jest wodoprzepuszczalna i przyjazna użytkownikom 🙂

  5. Sas

    29 listopada 2023 13:26

    Marianki to potęga drugi Manhattan. Kościuszki i miasteczko to prowincje nasze.

  6. Ccc

    29 listopada 2023 13:49

    Zabrakło na wizualizacji srających psów. Wtedy byłoby bardziej wiarygodnie.

  7. Asia

    29 listopada 2023 16:53

    O matko zero cienia, patelnia na całego, smutne to

  8. Żanet

    29 listopada 2023 16:54

    To który to blankusz? Jak żyje to albo przy jednym albo przy drugim grzebią. Ile można tam kasy utopić. Weźcie się lepiej za bulwary. To jeden z lepszych pomysłów w ostatnich latach.

    • Anonim

      29 listopada 2023 17:33

      I kto na tych bulwarach długości kilkaset metrów bedzie chodził na tym zadupu? Po paru miesiacach to będzie ululubiona melina pijaczków ze starego miasta

  9. Tropiciel łajna

    29 listopada 2023 18:47

    Wszystkie miejscowe psy zyskają ładne widoki przy Sr Aniu

    • Pan B

      29 listopada 2023 19:31

      Nie tylko psy ale i pijaczki. Pies po sobie chociaż zakopie a pijaczek wystawi dupę tam gdzie go przyciśnie.

      • GM

        30 listopada 2023 15:29

        Pies po sobie zakopie?Bardzo śmieszne!

  10. Dino bagio

    29 listopada 2023 18:57

    Będziesz miał co zbierać. Za robotę się weź to nie będziesz się nudził.

  11. Resor

    29 listopada 2023 22:26

    Po co to dziadostwo. Zniszczą znowu to co już urosło.

  12. Harnaś

    30 listopada 2023 21:45

    Najpierw trzeba coś zrobić z toaletka płatną której drzwi wyrywają młodzi i godzinami tam siedzą i ćpaja.Juz jakiś czas temu ten temat wypłynął ale nic się z tym nie robi.Toaleta kosztowała 300.000 złotych i jest dewastowana przez wandali.Moze zanim zrobiona będzie ta inwestycja z placem zabaw . Ktoś mądry wymyśli jak zabezpieczyć toaletę żeby nie służyła za melinę ćpunów?