Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W gminie Świecie wzrosną stawki podatku od nieruchomości. O ile?

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Udostępnij
Za nowymi stawkami było 11 radnych, a 6 było przeciw / Fot. Andrzej Bartniak

Ministerstwo Finansów dopuściło wzrost do 15 procent w stosunku do obowiązujących stawek.

W gminie Świecie podwyżka będzie niższa od maksymalnego pułapu.

W 2024 r. w przypadku podatku od nieruchomości na poszczególnych gruntach i budynkach zapłacimy więcej o 10 procent w porównaniu z obecnym rokiem.

Reklama
Reklama

- Dla przykładu, za 50 - metrowe mieszkanie opłata wzrośnie o 4 zł więcej za rok, a za 100 - metrowy lokal usługowy o 22 zł miesięcznie - wyliczała podczas czwartkowej sesji rady Marzenna Rzymek, skarbnik gminy.

Za wprowadzeniem nowych stawek było 11 radnych, a 6 było przeciw.

Szacowane wpływy do budżetu gminy z tytułu podatku od nieruchomości wzrosną o 3 mln zł.

Reklama
Reklama

Poniżej podajemy stawki podatku, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku.

Od gruntów:

  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 1,18 zł od 1 m kw. powierzchni,
  • pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 5,67 zł od 1 ha powierzchni,
  • pod garażami wolnostojącymi, garażami z miejscami postojowymi oraz garażami z wyodrębnioną księgą wieczystą – 0,55 zł od 1 m kw. powierzchni,
  • pozostałych – 0,48 zł od 1 m kw. powierzchni.

Reklama
Reklama

Od budynków lub ich części:

  • mieszkalnych – 0,86 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej;
  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż rolnicza lub leśna oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 29,61 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej;
  • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 12,99 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej;
  • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 6,07 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej;
  • pozostałych, wykorzystywanych na potrzeby gospodarstw domowych – 2,67 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej;

Reklama
Reklama

  • będących garażami wolnostojącymi, garażami z miejscami postojowymi oraz garażami z wyodrębnioną księgą wieczystą za wyjątkiem usytuowanych w budynkach mieszkalnych niewykorzystywanych do celów prowadzenia działalności gospodarczej – 8,67 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej;
  • przeznaczonych na cele letniskowe wzniesionych zgodnie z pozwoleniem na budowę niewykorzystywanych do celów prowadzenia działalności gospodarczej – 9,97 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej;
  • pozostałych, niewykorzystywanych do celów prowadzenia działalności gospodarczej – 9,76 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej;
  • wykorzystywanych na działalność publiczną związaną z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym, kulturą, sportem, turystyką i rekreacją – 1,34 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (28)

  1. Sławomir

    1 grudnia 2023 07:53

    Czy ja dożyję kiedyś dnia, że podatki spadną?

    • wolny

      1 grudnia 2023 07:59

      Ja czekam aż nie będzie podatków, bo są nielegalne. Nikt mi grosza nie dał, więc niech nic nie żąda.

    • EFENDI

      3 grudnia 2023 13:16

      Można pomarzyć,tylko łupić.

  2. Zibi

    1 grudnia 2023 08:03

    Trzeba Deczno od nowa postawić bo jest kaszana po Zacharze do zburzenia to kasę trzeba jakoś zorganizować hehe najlepiej podarki podnieść

  3. AK12345

    1 grudnia 2023 08:04

    Dobrze spokojnie tylko proszę , możecie podnieść podatki od nieruchomości, ponieważ ustawa wam na to pozwala, ale nie musicie ponieważ ustawa was do tego nie zmusza. Mogliście też sobie podnieść wynagrodzenia Burmistrza, ponieważ pis ustawą na to pozwolił, lecz nie musieliście. Z tego wniosek jest taki, ile by wam nie dać to zawsze będzie mało, nic nie musicie wy po prostu chcecie.

  4. Misia

    1 grudnia 2023 08:14

    Cyk i już będzie na deczno Haha.Mozna … można

  5. Tomasz

    1 grudnia 2023 08:17

    Moje gratulacje , będzie na „przemyślane” decyzję np. Deczno ,czy „doniczki” na Klasztornej zamiast miejsc parkingowych.Ciekawe ile te wazony kosztowały,ani to ładne ani praktyczne.Proponuję też o podanie informacji co zrobiono aby ograniczyć koszty samego urzędu.Ile osób zostało w bieżącym roku zatrudnionych w Urzędzie Miasta?

    • Mieszkanka

      1 grudnia 2023 09:34

      W sprawie Deczna się nie wypowiadam, niech to zrobią fachowcy.
      Natomiast w sprawie doniczek: Panie Tomaszu – czy mieszkańcy ulicy Klasztornej byliby zadowoleni gdyby zlikwidować jakiekolwiek elementy inne niż samochody? Myślę, że nie.
      Obniżanie kosztów urzędów (specjalnie piszę w liczbie mnogiej): jeśli rośnie płaca minimalna, koszty energii, materiałów biurowych itp. to proszę powiedzieć jak obniżać koszty? Można tylko obniżyć zatrudnienie ale wtedy Pan napisze, że dłużej czeka na załatwienie Pana sprawy.
      I żeby było jasne – nie jestem związana z urzędem miasta ani innym urzędem. Pozdrawiam.

  6. Radny

    1 grudnia 2023 08:22

    Napewno po znajomosci paru zostało zatrudnionych hehe

  7. Radny

    1 grudnia 2023 08:26

    Za wprowadzeniem nowych stawek było 11 radnych, a 6 było przeciw.
    Nazwiska proszę!

    • Bruce Willis

      1 grudnia 2023 08:48

      Nie wiem co zrobisz z tą informacją, ale proszę:
      Za: Maciej Chareński, Waldemar Chudy, Jan Chudzinski, Adam Cieślak, Maciej Kaczmarek, Zbigniew Rydziel, Marcin Sarnecki, Jerzy Sobotka, Ariel Stawski, Grażyna Styczeń, Jerzy Wójcik
      Przeciw: Jerzy Klonowski, Grażyna Krzemińska, Adam Kufel, Leszek Piotrowski, Tomasz Szamocki, Dariusz Woźniak.
      Nie ma za co.
      Ludzie, te wyniki są dostępne w sieci. Nawet nie trzeba jakoś specjalnie szukać. Z resztą z każdej sesji jest transmisja na żywo łącznie z wynikami.

  8. Marcin

    1 grudnia 2023 08:27

    Przydupasy burmistrza napewno ,żeby uratować mu tyłek

  9. Mirka

    1 grudnia 2023 08:52

    Tak jak wcześniej napisane same przydypasy i nawet Chareński co po znajomości anwansowal .Cos za coś niestety

  10. Arleta

    1 grudnia 2023 09:08

    Przygotowano kawę I ot cała platwusowa śmietanka się zważyła.

    • Ciekawy

      1 grudnia 2023 13:09

      Na szczęście zbliżają się wybory samorządowe i można tym łaskawcom podziękować.

  11. nivi

    1 grudnia 2023 12:03

    gdyby nie trzeba było wywieźć prywatnych śmieci z gminnego terenu na Vistuli to wystarczyłoby na dwa deczna. Wystraczy odzyskać tę kase

    • Jurek

      1 grudnia 2023 13:59

      A w Krośniewicach radni nie podnieśli podatku od nieruchomości !!!!!!! Można ?? Można to do tych co głosowali za !!!!!!

  12. Krychu

    1 grudnia 2023 12:32

    Spokojnie ,zach@dni kapitał wiatrakowy już szykuje się do wywłaszczania Lemingów pod fermy wiatrowe i ich budowa w odległości 200m od zabudowań więc nie będziecie płacić podatków bo i ziemi nie będziecie mieć.

  13. Wieńcy pieniędzy

    1 grudnia 2023 12:36

    ,****** PO.

    • Pop

      1 grudnia 2023 13:28

      A to pani Rzymek nie podała się do dymisji po aferze złodziejskiej w kasie urzędu miasta ! Ktoś kradł a ktoś inny miał nadzorować ! I co ? Nadal nie ma wyroku w tej sprawie, A Jan Chudzinski głosowal za bo mieszka w Grucznie , ale wybory samorządowe już blisko …

    • Mikolaj

      1 grudnia 2023 13:41

      Pan Adam Kufel jak zawsze uczciwy i szlachetny !!!! Wzór człowieka i dyrektora !!!!

      • Omen

        2 grudnia 2023 17:30

        Ciekawe, glosuje przeciwko stawkom ministra finansow z Pisu. Boi się, że straci głosy w Świeciu i tyle. To strach i brak logiki oraz nie dbanie o finanse gminy. a jakby ktoś słuchał sesji to by wiedział, że za 5% podwyżką radni pisu by głosowali…
        Tego nie wiedzieliście ha…ha…ha…

  14. Przykre

    1 grudnia 2023 13:40

    Wiadomo jedna klika dlatego stołki są po znajomości i głosują jak burmistrz zagra

  15. Bałerland

    1 grudnia 2023 15:04

    Ta nowa demokracja już do Was idzie A wybory samorządowe już za rogiem.

  16. Nico

    2 grudnia 2023 12:28

    Szanowni mieszkańcy to właśnie radni ci co głosowali za 10% podwyżką byli przeciw proponowanym wyższym podwyżkom podatku od nieruchomości przez PIS. Przecież to Minister Finansów z pisu proponował jeszcze wyższe podwyżki a radni je obniżyli i to jest prawda a jak można wszystko odwrócić… myślcie trochę. Radni pisu byli przeciwko proponowanym podwyżkom ministra z pisu, to jest właśnie populizm boją się ze stracą głosy na wyborach. To nie jest działanie odpowiedzialne tylko tchórzostwo… pozdrawiam

  17. kim

    2 grudnia 2023 12:56

    co do rozwalonych mieszkań.. jeżeli masz rozwalone mieszkanie to 1. dbaj o mieszkanie 2. idź do pracy i zrób sobie remont..

  18. akuku

    3 grudnia 2023 10:58

    będzie kasa, to uruchomiona zostanie apteka w dyżurze całodobowym ,w tej chwili to jest jakiś koszmar

  19. Starzec

    3 grudnia 2023 18:01

    Gdzie są teraz obrońcy praw obywatelskich? 3 miliony złotych na podwyżki papierów piśmiennych ?Zaraz się okaże że są podwyżki pensji urzędniczych i premie za nic! Nikt za kare nie poszedł pracować do urzędów , więc podwyżek być nie powinno. Za wszystko trzeba w Świeciu płacić z własnej kieszeni więc nie powinno być podwyżek podatku. Z powyższego wyliczenia wynika że będę płacił 350 złotych więcej a w zamian nie dostanę nic więcej ani nic lepiej .