Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W Świeciu powstaje browar. Kiedy napijemy się lokalnego piwa?

Kolejna "piwna informacja" ze Świecia, która ucieszy amatorów tego trunku. W mieście powstanie browar. Rozpoczęto już prace związane z adaptacją budynku.

Udostępnij
Browar będzie się mieścił w budynku przy ul. Południowej. Ruszyły już prace remontowe / Fot. Andrzej Bartniak

W czwartek informowaliśmy o Świeckim Festiwalu Piwa, który odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej w połowie września (czytaj tutaj).

Na tym jednak nie koniec informacji, które zapewne ucieszą amatorów piwa.

Po wielu latach w mieście znowu zacznie działać browar. Będzie sprzedawał tzw. piwa kraftowe, czyli rzemieślnicze.

Reklama
Reklama

Browarnictwo w Świeciu ma długą historię sięgającą czasów średniowiecza. W 1849 r. w mieście działały dwa browary i destylarnia wódek.

Dziś przypomina o tym nazwa jednej z ulic. Chodzi oczywiście o usytuowaną w pobliżu Wdy ulicę Browarową, przy której stoi dawny browar. 

Tyle, że ta część lokalnego przemysłu to pieśń przeszłości. Jest jednak nadzieja na zupełnie nowy rozdział tej branży w naszym mieście.

Reklama
Reklama

Rozpoczął się remont budynku przy ul. Południowej, gdzie ma być usytuowany browar.

Przed II wojną światową, gdy obecny kościół pw. św. Andrzeja Boboli był świątynią protestancką, znajdowała się tam kaplica pogrzebowa. Sąsiadowała z cmentarzem, po którym prawie nie ma już śladu.

Potem budynek przy ul. Południowej przekształcono na wozownię, w której stał karawan pogrzebowy.

Reklama
Reklama

- Około dwudziestu lat temu parafia odsprzedała go prywatnej osobie – wspomina Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.

W ostatnich latach nieużytkowanemu budynkowi coraz bardziej dawał się we znaki upływający czas i wymagał już remontu.

- Właściciel sprzedał go inwestorom z Chełmna i Warszawy, którzy zamierzają otworzyć w nim browar rzemieślniczy – wyjaśnia Wiesław Ratkowski.

Reklama
Reklama

Dowodem na to, że idzie nowe, jest wyremontowany już dach budynku. Sporo dzieje się też wewnątrz. Większą jego część zajmie browar. W planach jest też część gastronomiczna.

- To duże przedsięwzięcie wymagające ustaleń i pozwoleń w różnych obszarach - tłumaczy współwłaścicielka Elżbieta Gackowska. - Z racji wykształcenia zajmuję się częścią związaną z remontem tego zabytkowego obiektu. Moja wspólniczka będzie odpowiadać za proces produkcyjny.

W tej chwili trwają przygotowania do stworzenia indywidualnego projektu linii produkcyjnej. W browarze mają być warzone dwa lub trzy rodzaje piwa.

Reklama
Reklama

Rozpoczęcie produkcji planowane jest w przyszłym roku.

Czy bliskość Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Ogrodowej nie będzie stanowiła przeszkody w uruchomieniu browaru? Okazuje się, że nie.

Uchwała Rady Miejskiej w Świeciu z 2018 r. nakłada obowiązek lokalizacji punktów sprzedających alkohol w odległości co najmniej 100 m od placówek oświatowych lub miejsc kultu religijnego. Z jednym jednak wyjątkiem.

Reklama
Reklama

Dotyczy on piwa i innych napojów do 4,5% zawartości alkoholu. W tym przypadku podana w uchwale odległość nie musi być zachowana.

Tym bardziej, że – jak poinformowano nas w urzędzie miejskim - chodzi tu o browar, który większość produkcji będzie sprzedawał lokalom i sklepom, a tylko nieznaczna ilość miałaby być konsumowana na miejscu w wyznaczonej części gastronomicznej.

O tym, jakie rodzaje piwa będą produkowane w Świeciu i jak przebiegają prace nad uruchomieniem browaru napiszemy za kilka tygodni, kiedy zapadną już wszystkie ustalenia.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (30)

 1. Maryś

  28 lipca 2023 18:21

  Same chlajnie piwa w świeciu ,co kawałek to monopol.

  • Mieszkaniec zwolennik browaru

   29 lipca 2023 20:39

   No i dobrze bo w tym kraju to nachlac się tylko warto.A jak Yobie nie odpowiada to idź do Kościoła a piwoszom daj spokoj

 2. Andzela to..

  28 lipca 2023 18:40

  Poetka÷]

 3. Riusz

  28 lipca 2023 18:48

  Paru znowu z kombinatu ucieknie

 4. Max

  28 lipca 2023 19:14

  Riusz, musisz uważać aby cię nie złapali na bramie jak będziesz o 6/14/22 odbijał kartę.

 5. Obywatel

  28 lipca 2023 19:34

  Przecież blisko jest szkoła nikomu m to nie przeszkadza

 6. Quidam

  28 lipca 2023 20:39

  Swietna inicjatywa, gratuluję pomysłu

 7. WódkoPozwólŻyć

  28 lipca 2023 21:07

  30m od szkoły to idealne miejsce na spożywanie alkoholu.Jak nie będzie dorosłych klientów to młodzież się napije.To musi być bardzo ważne żeby w budynku, gdzie byli pochowani duchowni protestanci zrobić wyszynk.Jak spoleczeństwo nie ma się stoczyć kiedy alkohol jest na wyciągnięcie ręki w promocji 12+12 .Szkoda że zamiast czegoś rozwojowego w Świeciu można tylko się dorobić na używkach.

 8. Tymon

  28 lipca 2023 21:19

  Całe miasto osrane przez psy to teraz dojdzie dojenie pijaków gdzie się da. Alkohol powinno się zwalczać a nie promować. No ale wiadomo to świecie, nie nadarmo postawili tu osucha.

  • Max

   28 lipca 2023 21:50

   Kraftowe piwo nie będzie dla meneli, bo będzie kosztować tyle co 6 harnasi.

  • Weis

   28 lipca 2023 23:02

   To się weź za sprzątanie gamoniu a nie ryczysz na forum

 9. monopol

  28 lipca 2023 21:20

  Czekając na KT u Drewy można skoczyć na piwko i przy okazji synom do szkoły z 2 flaszki podrzucić.Nie mówiąc o ks. będzie miał blisko.

  • Tak to widzę

   28 lipca 2023 21:29

   Piwa kraftowe tanie nie są, a więc spokojnie nie będzie tam tłumów pijaczkow

 10. anty pisior

  28 lipca 2023 21:22

  Zachlać ludzi tymi monopolowymi.Tanie piwo lepszy wyborca ( niemyślący) pisiorów.

 11. Zdziwiony

  28 lipca 2023 21:34

  Zaraz, zaraz jaki wyszynk, browar produkuje piwo, jeżeli sprzedaje to nie detalicznie i do spożycia na miejscu.

 12. zabar

  28 lipca 2023 21:39

  Ale jesteś anty pisior do wiadomości trollu tam rządzi PO

 13. Miri

  28 lipca 2023 22:33

  A to niespodzianka, przecież Świeciem rządzi PO. Ty masz z myśleniem problem.

 14. Patriota

  28 lipca 2023 23:20

  Ot i myślenie platwusowego antypisiora oderwanego od rzeczywistości przez obce lewackie media Ale polskojęzyczne.swieciem od lat rządzi PO tępaku idź do szkoły to się dowiesz kogo Stalin wysłał na tankach do Polski i jakie urzędy obsiedli te komusza syny

  • Oh

   29 lipca 2023 01:32

   Deps

 15. Romek

  28 lipca 2023 23:53

  Osiem gwiazdek to jedyny program dla Polski? Gratuluję, jesienią pogonią was Polacy tam gdzie wasze miejsce czyli do Niemiec i do Moskwy A zapomniałem A dług i tak tym państwom będziecie musieli spłacić A wtedy oglądał bym się za siebie

 16. Winetu

  29 lipca 2023 00:02

  Większość powyższych wypowiedzi to wypociny niedouczonych gamoni, którym w życiu nic nie wyszło i dla podniesienia własnego ego krytykują wszystko i wszystkich w internecie. Żal mi was. A osobie, która porwała się na takie przedsięwzięcie i właściwie odbudowę zabytkowego budynku można jedynie pogratulować. Niech się pani nie w przejmuje, nie słucha tej wiecznie niezadowolonej bandy i dąży do obranego celu. Powodzenia. A do myślących ludzi apel: zacznijmy wreszcie reagować na tą podliznę i odpowiadać na głupie komentarze, bo barany myślą, że świat jest tak przykry jakim go widzą.

 17. Wiki

  29 lipca 2023 08:59

  Jak to dobrze że w tym mieście oprócz idiotów jest też grupa rozsądnych ludzi, którzy mają coś sensownego do powiedzenia

 18. Świtezianka

  29 lipca 2023 09:54

  Jakie to zabawne, że pod artykułem o utworzeniu browaru, przy tym kontynuacji historii browarnictwa w Świeciu, są poruszane tematy kompletnie z dupy. Skoro chcecie walczyć z wszechobecnym problemem alkoholowym, który z resztą nie jest tak rozwinięty w naszym mieście, ruszcie się i sami przestańcie pić. Samo to, że ten budynek od dłuższego czasu jest okoliczną pijalnią nie przeszkadza w negowaniu chęci uratowania zabytku?
  Osobiście mam nadzieję, że będzie można kulturalnie wypić piwko bez trzaskania dup wiecznie narzekających okolicznych „mędrców”.
  Trzymam kciuki za pomyślny rozwój browaru i czekam na wielkie otwarcie. Pozdrawiam

 19. Remi

  29 lipca 2023 11:51

  Jesteś jednak prostakiem,z wyłączonym myśleniem.

 20. obserwator

  29 lipca 2023 13:22

  browar na takim miejscu i w tym miejscu? przeciez mamy w miescie browar,a nawet byl tam lokal…ktory od lat stoi pusty i straszy…

  • gil

   29 lipca 2023 14:31

   To go kup. Ma prywatnego własciciela już który nic nim nie robi.

 21. Myczek

  29 lipca 2023 16:26

  Na zachodzie zamieniają kościoły na kluby i restauracje, a tu płaku, ze jakis rozpadający się budnek, który miał juz wiele różnych funkcji zamienią na bar czy tam na produkcje piwa XD uj wam ludzie do tego. Gdybyscie mieli pieniądze na otwarcie jakiegoś biznesu to później czytalibyście takie wysrywy komentujących XD

 22. Harnas

  29 lipca 2023 21:38

  Jeśli ten budynek jest zabytkiem to jakim sposobem konserwator zgodził się na położenie blachy na dach zamiast dachówki karpiówki ,która była wcześniej?Coś nie bardzo to ma wspólnego z odrestaurowaniem zabytku.Moim zdaniem za blisko szkoły ten pomysł z piciem piwa.Piwo kraftowe szybko przechodzi pod kuratelę kompanii piwowarskiej i jak zwykle z wielkich planów zamienia się w Bonanze,Perełkę czy inny Kufelek.

 23. zalllla2

  30 lipca 2023 19:34

  Żal patrzeć na Wasze komentarze. Czytajac to mozna odniesc wrazenie, ze ludzie w Świeciu są najzwyczajniej popier.doleni. Wszystko zle, wszystko nie ma sensu, nic Wam sie nie podoba. Nie wiem, czy to przez powietrze, czy jakies zyły wodne, ale bardzo smutne.

 24. Riusz

  30 lipca 2023 19:57

  Wyścig szczurów przeniosł sie na ten portal

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Obraz autorstwa freepik Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Wiadomości

Kolejne narkotyki zostały ujawnione przez policjantów z komendy w Świeciu. Tym razem funkcjonariusze zabezpieczyli znaczne ilości amfetaminy podczas kontroli drogowej.

Wiadomości

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. O tym, jak ją rozpoznać, dlaczego nie warto jej lekceważyć i w jaki sposób leczyć, rozmawiamy...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Dziś, po blisko trzech latach, zapadł w końcu wyrok w sprawie kasjerek Urzędu Miejskiego w Świeciu. Były oskarżone o przywłaszczenie sobie w ciągu 13...

Wiadomości

Mieszkanka Nowego zaalarmowała służby ratownicze, prosząc o pomoc dla jej miesięcznego dziecka. Niemowlę nagle zrobiło się sine. Na pomoc wezwano śmigłowiec LPR.

Wiadomości

Komendant powiatowy policji i burmistrz Świecia podziękowali Agnieszce Smakulskej i jej 15-letniej córce Zuzannie za pomoc udzieloną mężczyźnie, który chciał targnąć się na życie.

Wiadomości

W środę po południu doszło do potrącenia pieszej na przejściu koło ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Kościuszki i Słowackiego w Świeciu. Kobieta trafiła do...

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Praca w urzędach w powszechnym mniemaniu uchodzi za atrakcyjną. Na ile mogą liczyć inspektor i referent? I czy prawdą jest, że tak trudno o...

Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama