Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Wójt gminy Jeżewo: W tym roku priorytetami będą drogi i kanalizacja

Nawet pobieżna analiza planu tegorocznych inwestycji nie pozostawia wątpliwości co do tego, jakie obszary gmina Jeżewo uznała za najważniejsze dla mieszkańców.

Udostępnij
W tym roku gmina Jeżewo mocno stawia m.in. na poprawę stanu dróg / Fot. Andrzej Bartniak

Z pewnością ubiegły rok znacząco zaspokoił potrzeby w takich obszarach jak sport, oświata i kultura. Oddano do użytku dwa nowoczesne obiekty sportowe w Jeżewie i Laskowicach.

Powodów do zadowolenia dostarczyły także nowe przedszkole w Laskowicach oraz siedziba biblioteki pełniącej jednocześnie rolę domu kultury. 

Dlatego 2024 r. upłynie pod znakiem zupełnie innych inwestycji, równie istotnych z punktu widzenia mieszkańców. Na pierwszy pan wysuwają się drogi. To temat, który zdaje się nigdy nie tracić na aktualności.

Reklama
Reklama

- Na budowę dróg gminnych zamierzamy w tym roku przeznaczyć aż 2,5 mln zł - podkreśla Maciej Rakowicz, wójt gminy Jeżewo.       

Drogi gminne nie zamykają listy. Plany obejmują, długo oczekiwaną, przebudowę drogi wojewódzkiej nr 272 od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 239, drogą powiatową nr 1046C do ul. Szkolnej w Laskowicach. Koszt to 1 mln zł.

Nie ustają też prace związane z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 272 na odcinku od przejazdu kolejowego w Laskowicach do granicy gminy Jeżewo. Chodzi o drogę dla rowerów, która ma połączyć gminy Jeżewo i Świecie. Na dokumentację projektową przeznaczono 77 tys. zł.

Reklama
Reklama

Obecny rok to także dwa etapy budowy ul. Na Wężowcu w Jeżewie. W sumie będzie to kosztować prawie 1,4 mln zł.

Jednym z ważniejszych punktów w planie wydatków na 2024 r. jest rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w Laskowicach, na którą zarezerwowano 1,8 mln zł. W tej samej miejscowości zostanie rozbudowa sieć wodociągowa za 864 tys. zł.

Warto też wspomnieć o modernizacji gminnej oczyszczalni ścieków w Jeżewie (116 tys. zł).

Reklama
Reklama

W tym roku należy się też spodziewać zakończenia przebudowy budynku po przedszkolu na posterunek policji w Laskowicach. Zapisano na ten cel w budżecie 1 mln zł.

Z pozostałych inwestycji warto wspomnieć o przebudowie i modernizacji stacji uzdatniania wody w Jeżewie (67 tys. zł) oraz o rozpoczęciu procesu rewitalizacji parku przy dawnym pałacu w Laskowicach (26 tys. zł).

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (41)

 1. Janusz Waiss

  15 stycznia 2024 19:06

  W Polsce nigdy nie będzie dobrze jak co 20 km stoi gmach z urzędnikami i wójt z pensją 20 koła co miesiąc. Trzeba na takich dużo pracować a i tak człowiek nic nie załatwi w takiej gminie bo wiecznie kogoś nie ma. Gmina Jeżewo to gmina bez szans na rozwój.

  • Mieszkaniec

   15 stycznia 2024 19:53

   Najbardziej boli to tych co za robotę nie potrafią się wziąć i zazdroszczą że wójt 20 kola zarabia . Jestem mieszkańcem gminy i chodź o obecnym wojcie chodzą bardzo zróżnicowane opinie to z mojej perspektywy widzę że robi napewno 100 razy więcej dla mieszkańców niż poprzedni wójt . Pozdrawiam

   • Stop germanizacji ziem polskich

    15 stycznia 2024 21:34

    Nic dodać nic ująć

    • Janek

     15 stycznia 2024 23:43

     No pewnie ,krzywda się dzieje ze dobre czasy dla Jezewa juz minęły .Wójt ma prawo mieszkać nawet w Warszawie.
     No ale przykre jest porównywanie perspektyw rozwoju Jeżewo do Laskowic .
     Jeszcze kilka lat a postawi się jeszcze bardziej na kolej ,a wtedy nawet Świecie zostanie w tyle….
     Przykre ale prawdziwe…

     • Kierowca

      17 stycznia 2024 17:42

      A co z drogą 272 od Jeżewa do Grupy. Przecież to jest spory skrót do Grudziądza, a 3 km polnej drogi ,na której koła można urwać. Dramat jakiś. Co chwilę poprawiają, a po deszczu wraca wszystko do poprzedniego stanu zamiast raz zainwestować w chociaż byle jaki asfalt.

   • Janusz Waiss

    16 stycznia 2024 04:47

    To jest najsłabszy wójt w historii gminy, Jeżewo całkowicie zaniedbane. Drogi gruntowe w opłakanym stanie, Jedynie można w pindla pograć na czystym zamkniętym boisku. Wieś brudna ,zawsze ulice ładnie były sprzątane,Ale za milion ZUK ma nowy plac do śmieci a mieszkańcy najdroższe śmieci w powiecie.

    • Xyz

     16 stycznia 2024 13:52

     Za to jak Pikula był to tylko o Jeżewo dbał.Gmina Jeżewo jeszcze nigdy nie rozwijała się w tak szybkim tempie. Nie pasuje Ci wyjdz posprzątaj wieśniaku.

    • Wanda

     16 stycznia 2024 18:10

     Co najlepsze, dziwnym trafem jedna i ta sama firma z Ciemników za miliony wykonuje te inwestycje…

     • Wanda

      19 stycznia 2024 18:38

      Dziwnym trafem bo w większości gmin zazwyczaj firmy z zewnątrz, a jednak mozna postawić na swoich ?

   • Obserwator

    16 stycznia 2024 12:55

    Jesteś zapewne pracownikiem urzędu wyznaczonym do reagowania na niekorzystne komentarze dla wójta.

   • Mieszkaniec Gminy

    17 stycznia 2024 20:29

    Jestem nowym mieszkańcem miejscowości Jeżewo i naprawdę widzę że Wójt robi bardzo dużo dla mieszkańców Gminy ,sam tego doświadczyłem po pierwszym zebraniu sołeckim gdzie Pan Rakowicz uczestniczył w nim.Dziekuje za oświetlenie.

  • Anonim

   16 stycznia 2024 18:14

   Niestety smutna prawda jest tam aż nic i obłuda tych światłych do kompletu ?

 2. Obserwator

  15 stycznia 2024 23:05

  Obecny wójt jeśli chodzi o inwestycje, mocno postawił na Laskowice,prawie całkowicie zapominając o Jeżewie i pozostałych miejscowościach w gminie. Zapewne nie bez znaczenia jest fakt, że swój nowy dom zbudował w Laskowicach. Można mieć tylko nadzieję, że po wiosennych wyborach sytuacja zmieni się diametralnie.

  • Mieszkaniec Gminy

   16 stycznia 2024 08:23

   Wróci poprzedni wójt Pan P….M…. i wtedy tak rozbuduje Jeżewo że klękajcie narady. I mieszkańcy jJezewa znowu będą szczęśliwi jak jest piknie.

  • Izabela

   16 stycznia 2024 16:50

   Też postaw sobie dom w laskowicach jak to wszystkich boli.A jak sie wam niepodobna wujt to sami kandydujcie i wtedy zobaczymy.Jeszcze sie taki nie urodził co wszystkim dogodził.przemawia przez was nienawiść

 3. Gabriela czytelniczka fb

  15 stycznia 2024 23:56

  To jest wielka prawda.że wójt na emeryturce będzie tam mieszkał no to musi byc pięknie. Jak die zmini władza to nastepny bedzie dbal o swoj teren. A czy wreszcie powstanie z prawdziwego zdarzenia droga łaczaca Jezewo Grupa przez Dubielno.Ludzie tam tez moeszkaja i im też cos siie nalezy od państwa i gminy. Ci ludzie musza sie meczyc jezdzac krotsza droga. Na dalsze objazdy musza tracic wiecej paliwa a to kosztuje nie male pieniązki. Wladze troche litosci i szacunku dla ludzi z biednych wsi. Jak nie wojt zadba to chyba sie zwrócic trzebado Pana Boga.Wojcie troche litosci i niech Ci sumienie ruszy tych biedakow. Drogi tak rozjezdzone aż strach pomyslec.

 4. Droga

  16 stycznia 2024 03:45

  A co z drogą do Piła Grupa. Jakie to by były skruty do Grudziądza.

 5. Droga

  16 stycznia 2024 04:26

  Co z drogą Belno Ernestowo Czaple do S5.

  • Anonim

   16 stycznia 2024 15:51

   Koczek na swoją kolej…. Jakieś kolejne 20 lat

 6. Wiadukt!!!

  16 stycznia 2024 04:34

  Kiedy zaczną budować Wiadukt w Laskowicach!!!!!!!

  • wujt

   16 stycznia 2024 05:58

   spokojnie spokojnie wiadukt bedzie wybudowany do 2045 roku skonczymy na pewno

   • doinformowany

    16 stycznia 2024 06:02

    ponoc som plany polaczenia Laskowic ze Swieciem metrem troche cierpliwosci i bedzie jak w łameryce

    • Tubylec

     16 stycznia 2024 10:44

     Na następnych wyborach na wójta proszę o zgłaszanie kandydatów z małych wsi takich jak np.Dubielno,Ciemniki to my mieszkancy ich poprzemy i tam też zaczna się inwestycje (pobudujemy market)i zbudujemy droge asfaltowa
     aby dojechac do pracy do Grudziądzaoraz przedluzymy linie autobusowa przez Dubielno az do Jezewa aby była konkurencją dla arrivy a także pozbędziemy sie drug leśnych ,ktore ograniczaja życie.

 7. Tomasz

  16 stycznia 2024 05:22

  Co z droga Belno-Plewno która miała być remontowana w ubiegłym roku? Gmina Jeżewo to nie tylko Laskowice i Jeżewo…

 8. Obywatel X

  16 stycznia 2024 06:23

  Ten wójt to porażka zkoligowacony ze swoimi wybrańcami mający resztę ludzi kompletnie w dupie , co z droga Piła-Młyn do Grupy ? tam też mieszkają ludzie . Dlaczego drogi w ogóle nie są odsnieżane w gminie ? , najdroższy wywóz śmieci w powiecie , można wymieniać bez końca , czas odejść bo jesteś po prostu kłamcą . Wybudował sobie dom w Laskowicach i tam robi wiele zapominając o reszcie gminy . Co z dokończeniem ścieżki nad jeziorem Jeżewko ? O obsadzaniu posad swoimi znajomymi i rodziną nie wspomnę , przykład zgadnijcie kto pracuje w wodociągach jako sekretarka , zbieżność nazwisk ? nie sądze .

 9. Geograf

  16 stycznia 2024 06:28

  Po niektórych komentarzach widać że nie wiedzą gdzie mieszkają. Ludzie co ma wójt gminy Jeżewo do budowy drogi wojewódzkiej do Grupy, która leży w gminie Dragacz i nie należy do gminy tylko do województwa. Co ma wójt Jeżewa do drogi Czaple Ernestowo które leży w gminie Świecie? Zero pojęcia

  • Obywatel X

   16 stycznia 2024 07:26

   Droga do miejscowości Piła- Młyn leży na terenie gminy Jeżewo i chodź jest drogą wojewódzką to remont został zablokowany przez wójta i pieniądze poszły gdzie indziej to było kilka lat temu

   • Rodzic

    16 stycznia 2024 08:31

    Drogi drogi i tylko drogi, a nikt nie myśli o dzieciach? Teraz jest coraz więcej dzieci z potrzebami wczesnego wspomagania rozwoju, a w naszej gminie żadne przedszkole tego nie zapewnia, trzeba się prosić o pomoc w poradni PP w której też miejsc brak na terapię. Myślę, że chociaż w tym „nowoczesnym” przedszkolu w Laskowicach powinna być taka możliwość.

    • Droga

     16 stycznia 2024 16:15

     A droga łącząca buczek z Czerskiem świeckim przez skrzynki co? dziury masakra jechać nie idzie, nie potrafią nawet odśnieżyć…

     • Wujt

      17 stycznia 2024 17:10

      Macie za to Drzewka posadzone do samego lasu na drodze polnej.
      Ciul z dziurami!

     • Mieszkaniec gminy

      17 stycznia 2024 20:28

      Takie nowoczesne przedszkole w Laskowicach zrobione pomieściłoby masę dzieci a tylko w krąplewicach oddział przedszkolny zamknięty a w jeżewie tak jak przedszkole było tak przedszkole jest. Nowe autobusy na dojazdy utworzone tylko z Krąplewic więc nie ma jak dojechać.. chodnika nie można zrobić bo nie ma dzieci które tam chodzą po prostu paranoja i zawsze na wszystko jest odpowiedź co by to nie było

 10. Misiek

  16 stycznia 2024 08:15

  Zróbcie screeny, bo za chwilę jak przeczyta co o nim piszą komentarze zaczną cudownie znikać, albo zacznie na nie sam odpisywać w samoobronie pod róźnymi nickami 😉

  • PAN Szymczak

   17 stycznia 2024 17:20

   Co z drogą Belno Ernestowo koło Świetlicy dzira na dzurze!
   Wąska!!!

 11. Mieszkanka

  16 stycznia 2024 08:16

  A może by tak pomyśleć też o Kraplewicach i Nowych Krąplewicach tam też żyją ludzie i codziennie do pracy dojeżdżają, a żeby coś mieli w swojej wiosce to muszą tylko z pieniędzy sołeckich zrobić bo inaczej nic Gmina nie zrobi sama od siebie . Smutne to ale prawdziwe …tylko Laskowice i Jeżewo ….

 12. Gordon

  16 stycznia 2024 09:57

  Droga wojewódzka nr 272 owszem, ale drogi wojewódzkiej nr 239 już nie ma od wielu lat w naszym powiecie. Proszę uaktualnić stan faktyczny wiedzy. Mapa dróg wojewódzkich widnieje na stronie WZD

  • Drogowiec

   16 stycznia 2024 13:27

   Nie masz do końca racji. Zależy o jakim odcinku mówisz. Ze strony o przetargach zarządu Dróg Wojewódzkich:
   Postępowanie: ZDW.N4.361.46.2021 Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 272 od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 239, drogą powiatową 1046C do ul. Szkolnej w Laskowicach o długości ok. 990 mb”
   Jak widzisz jest 239

   • Mieszkanka

    16 stycznia 2024 16:58

    Widzę że tak tylko może być zorientowany pracownik urzędu

    • Wanda

     19 stycznia 2024 18:22

     Bardzo dobrze, że wodociągi będą ruszone , prawidłowo. Wszystkiego się nie da zrobić odrazu

 13. moniek

  16 stycznia 2024 10:00

  Funkcja wójta jest na pewno odpowiedzialna,wydaje mi się ,że dużo robi dla gminy.
  Jestem mieszkanką Jeżewa i tylko jedna rzecz dziwi ,to bałagan w centrum wsi.
  Jest tyle osób co pobierają zasiłki (symulanci i alkoholicy) ,pracownicy interwencyjni a chodniki ,czy małe skwery zieleni to obraz nędzy i rozpaczy. Wczoraj spadło trochę śniegu to przy opiece społecznej można było nogi połamać.

 14. marko

  16 stycznia 2024 18:10

  Poprzedni wójt przez tyle lat nie zrobił nawet 50 procent tego co pan Rakowicz w ciągu jednej kadencji. Takie są fakty.

 15. Ancymon

  16 stycznia 2024 19:05

  Tu trzeba ciąć wydatki w czasach kryzysu , a nie zatrudniać kolejnych urzędników, którzy pracy mają na zaledwie 2 h dziennie, a główny nierób ma pracy najwyżej na 1h

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po...

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Pasażerowie porannego kursu autobusu byli w piątek świadkami niecodziennego zdarzenia.

Wiadomości

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który uszkodził trzy samochody, klatkę schodową i szlaban. Groził też jednemu z pokrzywdzonych, że go zabije. Sprawca usłyszał już zarzuty.

Wiadomości

Blok Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Chrobrego powstaje w pobliżu budynku z mieszkaniami chronionymi dla osób starszych, wybudowanego przez gminę.

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po...

Wiadomości

W ubiegłym roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Kradzież tablic rejestracyjnych stała się przestępstwem. O skutkach tej zmiany przekonał się mieszkaniec Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama