Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Z tej ścieżki ucieszą się rowerzyści i piesi z gmin Świecie i Jeżewo. Są pieniądze. Jest też jednak "ale"

Budowa ścieżki pieszo-rowerowej łączącej gminy Świecie i Jeżewo może być kolejnym krokiem do stworzenia znacznie dłuższej trasy z korzyścią dla mieszkańców i turystów.

Udostępnij
Ścieżka na odcinku Sulnowo-Laskowice miałaby powstać w 2025 r. / Fot. Andrzej Bartniak

Zaczęło się od podpisania umowy w maju tego roku między Krzysztofem Kułakowskim, burmistrzem Świecia i Maciejem Rakowiczem, wójtem gminy Jeżewo.

Dotyczyła ona wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej ścieżki rowerowej na odcinku Laskowice-Sulnowo wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 272.

Jej opracowanie powierzono firmie z Gdyni. Dokumentacja będzie kosztowała 155,6 tys. zł.

Reklama
Reklama

- Ścieżka poprawi bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, bo droga jest dość wąska, brakuje poboczy i dodatkowo porośnięta drzewami po obu stronach jezdni - podkreśla Maciej Rakowicz, wójt gminy Jeżewo.

Pod koniec listopada Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłosił listę projektów, które dostaną dofinansowanie z funduszy unijnych.

Wśród nich znalazła się też ścieżka Laskowice-Sulnowo. 

Reklama
Reklama

Dofinansowanie wyniesie około 2,9 mln zł. Jeśli doliczyć do tego 500 tys. zł wkładu własnego gminy Jeżewo, która będzie beneficjentem unijnej dotacji, szacunkowa wartość inwestycji to około 3,4 mln zł.

Jeżewo zbuduje za nie ponad 2-kilometrowy odcinek od przejazdu kolejowego w Laskowicach do granic gminy.

Dalej ścieżkę, do ronda w Sulnowie, ma zbudować gmina Świecie (podana wyżej kwota dotacji nie obejmuje już finansowania tego odcinka).

Reklama
Reklama

- Projekt ścieżki doskonale wpisuje się w naszą filozofię ciągłego rozwoju tras rowerowych w gminie. Nie chodzi tylko o wygodę rowerzystów, ale też o ich bezpieczeństwo, a także o bezpieczeństwo pieszych, bo oni także z nich korzystają – podkreśla Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Ścieżka rowerowa do Laskowic będzie przedłużeniem istniejącej już ścieżki między Świeciem a Sulnowem. To jednak również kolejny krok do tego, aby połączyć ją w jedną długą trasę od Świecia poprzez Laskowice, Żur i Osie do Tlenia.

Skorzystają na tym mieszkańcy, ale oprócz tego tereny te zyskają też na atrakcyjności dla turystów.

Reklama
Reklama

- W tej chwili jesteśmy na etapie uzgodnień projektowych. Liczymy jednak także na dodatkowe wsparcie finansowe urzędu marszałkowskiego, aby zbytnio nie obciążać budżetów gmin – zwraca uwagę Maciej Rakowicz.

Ścieżka Sulnowo-Laskowice z asfaltową nawierzchnią ma mieć 2 m szerokości. Dodatkowo prace obejmą m.in. przebudowę zjazdów z dróg.

I tu pojawia się "ale".

Reklama
Reklama

Gminy chciałyby zbudować ją blisko drogi wojewódzkiej nr 272. Urząd marszałkowski wolałby, aby była ona dużo bardziej od niej odsunięta. A to rodzi dodatkowe koszty związane z wykupem gruntów od prywatnych właścicieli.

Bez wsparcia samorządu województwa, gminy nie udźwigną takiego wydatku. Trwają rozmowy w tej sprawie.

Ścieżka Laskowice-Sulnowo miałaby powstać w 2025 r.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (21)

 1. Rolnik

  6 grudnia 2023 12:01

  Ja nie sprzedam mojej działki
  Nikt mnie do tego nie zmusi nie będą mi latem chałasoeac

  • Jeżewski

   6 grudnia 2023 13:11

   … dla dobra ogółu wywłaszczyć ?

  • Wywłaszczenie

   6 grudnia 2023 13:17

   nie te czasy, gmina planuje ze pójdzie przez Twoje pole to tak właśnie będzie a Ty niestety nie masz na to wpływu. Poczytaj o wywłaszczeniu 😉

  • Klon

   6 grudnia 2023 18:32

   Wybudujmy wiatraki i nie bedzie problemu z wywłaszczeniem gruntów pod ścieżkę.

   • Pif paw

    7 grudnia 2023 03:31

    Na postawienie wiatraka musisz mieć pozwolenie i kilkanaście lat badań…możesz sobie wybudować szałas z krzaków gdzieś nad bajorem

 2. mieszkaniec

  6 grudnia 2023 12:01

  3,4 mln złoty za 2 km chodnika od przejazdu w stronę sulnowa…. 3.4 MLN złotych za 2 km chodnika? naprawde w polsce nikt nigdy nie wezmie sie za kontrolowanie wydatkow? tak samo jak w rzadzie wydaja miliardy na swoje cele prywatne niezwiazane z rządzeniem krajem tak samo ktos pozwoli aby wydac 3.4 miliona na 2 km drogi zgadza sie?…. w jakim my kurwa kraju zyjemy

  • Omg

   6 grudnia 2023 13:52

   Przeczytaj raz jeszcze… ze zrozumieniem…

  • Remi

   6 grudnia 2023 17:42

   Od rządu gościu,to trzy ….w bok,teraz dopiero zobaczysz jak nowa władza rozkrada pieniadze, wyprzedaż majątku narodowego, zwijanie Polski i jej integralności , masz różowe okulary to je zdrjm, i popatrz co już wyprawiają ,psychicznie chorzy nowo wybrani posłowie z tzw zwycięskiej koalicji ??

  • Myśliwy

   7 grudnia 2023 13:22

   Ścieżka ma być i koniec

 3. Ja

  6 grudnia 2023 12:23

  Ja.tesz.nie.spszedam

 4. Franek

  6 grudnia 2023 13:03

  A ja sprzedam

 5. Nie będziesz miał nic .....

  6 grudnia 2023 13:07

  Dobrze , bo samochody już kosztują po 200 tyś, stare klamoty 50 tyś. Zakaz dla starych diesla i benzyniakow ma na celu aby ludzie dymali do roboty rowerami. Teraz im zrobią ścieżkę i będzie się lud cieszy że może w -5 rowerem do roboty śmignąć

 6. Marian

  6 grudnia 2023 15:45

  Od kiedy to w Świeciu martwią się bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów? Auta śmigają w Świeciu po chodnikach aż miło, także ciężarowe. Aleja Jana Pawła II i dostawy do sklepów między 7.30 a 8.00. Oczywiście po chodniku i pod sam sklepik. Jest zatoka parkingowa ale nie, bo 2 metry dalej musiałby przejść. Ogarnijcie kierowcy się bo stracicie prawo jazdy albo kogoś przejedziecie.

  • Anonim

   7 grudnia 2023 06:46

   To nie chodź w tym czasie do sklepu idź o 9 albo sam weź się do roboty i noś te ciężkie skrzynki z mięsem a zatoczka jest zawsze zajęta nie widziałem jeszcze przypadku żeby kierowca nie był ostrożny i nie zważał na pieszych chłopie ogarnij sie

   • Ccc

    7 grudnia 2023 19:08

    Te Anonim. Gdzie masz w przepisach wyjątek dla noszących skrzynki? Ciężkie skrzynki ważniejsze czy koszt naprawy zniszczonego chodnika lub co gorsza życie pieszych. Ogarnij się łbie, tamtędy chodzą dzieci do szkoły. Każesz im chodzić po 9? 1500 zł za jazdę po chodniku jest i kropka.

 7. Kierowca

  6 grudnia 2023 17:00

  Nie interesuje mnie jakaś śmieszna ścieżka rowerowa, przejazd drogą z Czapel przez Czapelki do węzła Sartowice to porażka. Niech burmistrz popatrzy jak wygląda bezpieczeństwo przejazdu tą drogą, przy okazji przeganiając durnych ludzi z bloku socjalnego spacerujących całą szerokością drogi z pieskami, a po zmroku bez żadnych latarek ani odblasków. Aż dziw bierze, że jeszcze nikogo tam nie potrącili autem.

  • czaple

   6 grudnia 2023 17:25

   To droga powiatowa zarzadzana przez starostwo a nie gminna zarzadzana przez miasto. Pewnie to też cię nie interesuje? A powinno bo byś wtedy nie pisał pierdół.

  • fan TUTUSIA

   6 grudnia 2023 22:38

   Fakt, chodzą panie z bloków z pieskami(bardzo charakterystyczny piesek o imieniu TUTUŚ) szczególnie miedzy 18-19 godziną, jak im się wydaje, że nikt ich nie widzi, przydała by się wizyta dzielnicowego, co prawda patrol policji jest codziennie, ale nie w godzinach spacerów. Po zwróceniu uwagi, można usłyszeć „ciekawe” wiązanki polskiej gwary.

 8. Czytelnik

  7 grudnia 2023 18:27

  Gmina Świecie mogłaby na święta wydać i podarować mieszkańcom mapę dróg rowerowych

 9. Dęby

  8 grudnia 2023 19:31

  Niech te Drzewa spruchniałe powycinają na trasie Sulnowo-Laskowice- Krąplewice dęby konary spadają. Brak widoczności wyjazdu.

 10. Wiadukt

  9 grudnia 2023 09:11

  Kiedy będzie budowany wiadukt w Laskowicach. 20 mim na przejeździe.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Wiadomości

Dobiega końca budowa drogi przez górne Marianki. Niedawno zamontowano ławki i śmietniki. Do zrobienia pozostały jeszcze dwie rzeczy, które uczynią tę trasę jeszcze atrakcyjniejszą.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Na prośbę Czytelników podajemy szczegółową trasę wtorkowego protestu rolników w Świeciu.

Wiadomości

Pasażerowie porannego kursu autobusu byli w piątek świadkami niecodziennego zdarzenia.

Wiadomości

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który uszkodził trzy samochody, klatkę schodową i szlaban. Groził też jednemu z pokrzywdzonych, że go zabije. Sprawca usłyszał już zarzuty.

Wiadomości

Blok Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Chrobrego powstaje w pobliżu budynku z mieszkaniami chronionymi dla osób starszych, wybudowanego przez gminę.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

Ogłoszono listę laureatów konkursu na Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023. Najwięcej głosów zdobył dąb Graf Schwerin, będący ozdobą pałacowego parku w Sartowicach koło Świecia.

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama