Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zamek otwarty po remoncie, czas na zwiedzanie [wideo i zdjęcia]

W piątek po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano efekty trwającego od 2020 r. remontu świeckiego zamku. Goście większą część uroczystości spędzili z wysoko zadartą głową. Nie bez powodu. Misternie wykonane sklepienia gwiaździste robią ogromne wrażenie.

Udostępnij

Jako pierwsi dzieło budowlańców z bydgoskiej firmy Kontbud mieli okazję zobaczyć samorządowcy i zaproszeni goście. Chwilę po godz. 12.00 przecięto tradycyjną wstęgę. Jednak burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski tym razem nie użył do tego nożyczek, lecz… miecza.

Wchodzących do kaplicy witano menuetem granym przez kwartet smyczkowy.

Od wspomnień swoje przemówienie rozpoczął burmistrz Świecia, który przypomniał, że projektowanie i uzgodnienia związane z remontem zamku zajęły aż 13 lat.

Reklama
Reklama

Jednym z głównych motorów tych działań zmierzających do ogłoszenia pierwszego przetargu w 2019 r. był Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Jak mówił Krzysztof Kułakowski, ten trud się opłacił.

- Dziś mamy perełkę, która będzie przyciągać turystów – podkreślał burmistrz. - Gdy pojawi się dach, zamek będzie prezentował się jeszcze piękniej. Także za sprawą pięciu hektarów, które zostaną zagospodarowane z myślą o stworzeniu w tym miejscu strefy relaksu i wypoczynku.

Reklama
Reklama

Kończąc swoje przemówienie burmistrz dziękował wykonawcy za wzorowo wykonaną pracę oraz radnym, którzy nigdy nie piętrzyli problemów, gdy okazywało się, że remont  - z powodu specyfiki prac - będzie droższy niż zakładano.

Wśród zabierających głos nie zabrakło Tadeusza Pogody, byłego burmistrza Świecia, obecnie radnego sejmiku wojewódzkiego. On także rozpoczął od wspomnień cofając się do czasów szkolnych, gdy przychodził do zamku wraz z kolegami. Jego losy śledził od lat 60. Jednak poważnie musiał zaczął o nim myśleć w roku 1990, gdy został burmistrzem.

- Wtedy nie było szans na remont, bo w mieście były zupełnie inne priorytety - tłumaczył. - Jednak w miarę możliwości odgruzowywaliśmy to miejsce tworząc dogodne warunki na przyszłość. Planując remont bardzo zależało mi na tym, żeby odtworzyć te sklepienia. Udało się, chociaż wcale nie było to takie pewne, bo pomysły były różne.  

Reklama
Reklama

W to, że zamek krzyżacki w Świeciu może tętnić życiem wierzy posłanka Iwona Karolewska, która obiecała, że będzie wspierać gminę w staraniach o pieniądze na dalszy remont i wyposażenie.

-  Zawsze byłam za tym, żeby wspierać potencjał turystyczny naszego regionu - podkreślała Iwona Karolewska. - Teraz nasze możliwości są jeszcze większe. Wierzę w to, że ten obiekt może być miejscem wielu ciekawych wydarzeń.

Dotychczasowy koszt rewitalizacji zamku wyniósł ponad 13 mln zł. Pokryto je z budżetu gminy i z funduszy unijnych. To jednak nie koniec - na przebudowę czeka jeszcze dach.

Reklama
Reklama

Od soboty zamek będą mogli oglądać wszyscy chętni. Będzie na to czas do końca lutego.

Zwiedzanie zamku dla osób indywidualnych będzie odbywało się jedynie z przewodnikiem w grupach do 25 osób o określonych godzinach: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00.

Na zwiedzających czeka już wystawa fotograficzna "Zamek 2020-2023. Konserwacja, restauracja, adaptacja", przygotowana przez Izbę Regionalną Ziemi Świeckiej.

Reklama
Reklama

Poniżej harmonogram zwiedzania zamku.

13-14 stycznia (sobota - niedziela)
godz. 11.00-15.00
Zwiedzanie zamku dla osób indywidualnych.

15 -19 stycznia (od poniedziałku do piątku)
Zwiedzanie zamku dla szkolnych grup zorganizowanych.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 795 114 893 (Michał Goliński)

Reklama
Reklama

20 stycznia (sobota)
godz. 11.00-15.00
Zwiedzanie zamku dla osób indywidualnych.

22-26 stycznia (od poniedziałku do piątku)
Zwiedzanie zamku dla szkolnych grup zorganizowanych.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 795 114 893 (Michał Goliński)

27 stycznia (sobota)
godz. 11.00-15.00
Zwiedzanie zamku dla osób indywidualnych.

Reklama
Reklama

Bilet normalny będzie kosztował 10 zł, ulgowy 5 zł a rodzinny 25 zł. Bilety do nabycia w kasie zamku.

Wstęp bezpłatny przysługuje m.in. dzieciom do lat 7, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom.

Bilety ulgowe przysługują m.in. dzieciom od lat 7, uczniom szkół do lat 19 oraz studentom do 24. roku życia, emerytom i rencistom.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (25)

  1. Jan

    12 stycznia 2024 16:51

    Pięknie. Tylko te twarze szpecące wiele budynków w całym mieście , a tutaj na kamieniu !!! Ohyda !!!

    • Kszyhu

      14 stycznia 2024 21:56

      Eo

  2. Bruno

    12 stycznia 2024 17:25

    Wszystko ok,ale schody wchodzące do Zamku nie pasują tam.Gdzie był architekt?

    • Anonim

      13 stycznia 2024 11:17

      Ciekawe co by Komtur powiedział gdyby to zobaczł?

    • Anonim

      13 stycznia 2024 16:31

      Piękne schody.

  3. Michał Lewandowski

    12 stycznia 2024 19:41

    Nie widać Szydłowskiego na zdjęciach. Wówczas takie otwarcie to nie otwarcie. To kpina. Czekam na jego komentarz w tej sprawie, bo nie wiem czy można tam iść jutro. Kusi, kusi, ładnie to wygląda, ale nie wiem czy zgodnie z historycznymi realiami, czekam na opinię znawcy, dawnego zamkowego przewodnika.

  4. Mieszkaniec

    12 stycznia 2024 19:46

    Typowa kampania wyborcza

  5. Ryjusz

    12 stycznia 2024 19:50

    Jak mnie ktoś oprowadzi i opowie historię to przyjdę i zapłacę

  6. Suweren

    12 stycznia 2024 19:52

    W ogóle jak można iść bawić się na zamek, gdy w Polsce łamana jest Konstytucja? Gdy policja wbija do Pałacu Prezydenckiego jak na melinę i wyciąga stamtąd za szmaty zasłużonych obywateli? Co na otwarciu robili radni PiS? Jesteście poważni? Czy Wy szanujecie Polskę? Polaków? Poszliście na fetę Platformy z okazji wydawania polskich pieniędzy na niemieckie zabytki. Gdzie Wasz honor? Mam nadzieję, że Nowogrodzka Was za to rozliczy. Zdjęcia już tam poleciały. Wstyd Panowie Tarach, Szamocki, Kufel. Dramat!! Pokryta, obstrukcja, degrengolada!!!

    • Znajomy

      14 stycznia 2024 19:47

      Oj Waldek, Waldek ….

  7. Naoczny świadek

    12 stycznia 2024 20:02

    Z takim PiSem jak mamy to nigdy w Świeciu nie wygramy. Ten ich szef ten Góral to się odezwać nie umie. A wszystkich, którym na czymś w partii zależy lokalna wierchuszka torpeduje i niszczy samemu bawiąc się na imprezkach Platformy. Przykre. Kamiński i Wąsik głodują za kratami, a ci pałaszują częstowani przez PO.

    • Anonim

      12 stycznia 2024 22:20

      Przestępcy za korupcję ta mafia pisowska to dopiero się zaczyna

  8. Obserwator

    12 stycznia 2024 22:37

    Te schody rzeczywiście koszmarne. Jakby ważniejsze od zamku…..Może inny kolor….

  9. M

    12 stycznia 2024 23:59

    Z cyklu „polaczki”
    komentują:jak zwykle nic się nie podoba

  10. Ryszard

    13 stycznia 2024 00:13

    Ruina trwale zakonserwowana. Zamek jak i politycy.

    • Wanda

      13 stycznia 2024 07:31

      Przepięknie to wyglada.

  11. Teni

    13 stycznia 2024 08:34

    Otwarcie dla szlachty a plebs niech płaci i ogląda! Dlaczego nie zrobiliście otwarcia dla zwykłych ludzi też???

    • Prostownik

      13 stycznia 2024 12:18

      Gdybyś cokolwiek dla zamku zrobił to pewnie byłbyś zaproszony, a żeś pewnie leń śmierdzący i internetowy krytykant to cię nie było.

  12. Ole

    13 stycznia 2024 09:05

    A czemu burmistrz nie chwali się perełka w Decznie .

  13. ..... ...

    13 stycznia 2024 10:51

    Kiedy tak huczne otwarcie deczna???

    • Jan Bez Ziemi

      13 stycznia 2024 15:30

      Przed wyborami zapewne huczne otwarcie nowego budynku w Decznie.Przedstawiciela OPS I PO pokażą jak to się robi ,może nawet Donald będzie na otwarciu.

  14. mirek

    13 stycznia 2024 17:39

    na otwarcie Deczna wyślą jakąś delegacje XD

  15. DZIDAWAKOŃSKA

    13 stycznia 2024 22:26

    Dokładnie jak przedmówcy Zamach stanv trwa A u nich orkiestra gra.Idzie zamordyzm Ale za to bedziecie mogli sìę uśmiechać,tyle tylko że to wszystko co będziecie mogli Lemingi A w brukselskich kuluarach że śmiechu z was puszczają im zwieracze.

  16. Riusz

    14 stycznia 2024 15:55

    Czy ci ludzie też kupili bilety? Bo czym się różnią ode mnie podatnika?

    • Pseudo-historyk

      16 stycznia 2024 10:59

      Na starych zdjęciach i z czasów mojej młodości była to zawsze ruina,która popadała w jeszcze gorszą ruinę.Kiedyś w spokoju spijało się tam JABOLE i można było poskakać po murach.Jako Świeciak z dziada pradziada,cieszę się,że tak potoczyły się losy tej ruiny.Z nowym dachem,zamek będzie jeszcze piękniejszy z czego jestem dumny