Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zamek otwarty po remoncie, czas na zwiedzanie [wideo i zdjęcia]

W piątek po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano efekty trwającego od 2020 r. remontu świeckiego zamku. Goście większą część uroczystości spędzili z wysoko zadartą głową. Nie bez powodu. Misternie wykonane sklepienia gwiaździste robią ogromne wrażenie.

Udostępnij

Jako pierwsi dzieło budowlańców z bydgoskiej firmy Kontbud mieli okazję zobaczyć samorządowcy i zaproszeni goście. Chwilę po godz. 12.00 przecięto tradycyjną wstęgę. Jednak burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski tym razem nie użył do tego nożyczek, lecz… miecza.

Wchodzących do kaplicy witano menuetem granym przez kwartet smyczkowy.

Od wspomnień swoje przemówienie rozpoczął burmistrz Świecia, który przypomniał, że projektowanie i uzgodnienia związane z remontem zamku zajęły aż 13 lat.

Reklama
Reklama

Jednym z głównych motorów tych działań zmierzających do ogłoszenia pierwszego przetargu w 2019 r. był Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Jak mówił Krzysztof Kułakowski, ten trud się opłacił.

- Dziś mamy perełkę, która będzie przyciągać turystów – podkreślał burmistrz. - Gdy pojawi się dach, zamek będzie prezentował się jeszcze piękniej. Także za sprawą pięciu hektarów, które zostaną zagospodarowane z myślą o stworzeniu w tym miejscu strefy relaksu i wypoczynku.

Reklama
Reklama

Kończąc swoje przemówienie burmistrz dziękował wykonawcy za wzorowo wykonaną pracę oraz radnym, którzy nigdy nie piętrzyli problemów, gdy okazywało się, że remont  - z powodu specyfiki prac - będzie droższy niż zakładano.

Wśród zabierających głos nie zabrakło Tadeusza Pogody, byłego burmistrza Świecia, obecnie radnego sejmiku wojewódzkiego. On także rozpoczął od wspomnień cofając się do czasów szkolnych, gdy przychodził do zamku wraz z kolegami. Jego losy śledził od lat 60. Jednak poważnie musiał zaczął o nim myśleć w roku 1990, gdy został burmistrzem.

- Wtedy nie było szans na remont, bo w mieście były zupełnie inne priorytety - tłumaczył. - Jednak w miarę możliwości odgruzowywaliśmy to miejsce tworząc dogodne warunki na przyszłość. Planując remont bardzo zależało mi na tym, żeby odtworzyć te sklepienia. Udało się, chociaż wcale nie było to takie pewne, bo pomysły były różne.  

Reklama
Reklama

W to, że zamek krzyżacki w Świeciu może tętnić życiem wierzy posłanka Iwona Karolewska, która obiecała, że będzie wspierać gminę w staraniach o pieniądze na dalszy remont i wyposażenie.

-  Zawsze byłam za tym, żeby wspierać potencjał turystyczny naszego regionu - podkreślała Iwona Karolewska. - Teraz nasze możliwości są jeszcze większe. Wierzę w to, że ten obiekt może być miejscem wielu ciekawych wydarzeń.

Dotychczasowy koszt rewitalizacji zamku wyniósł ponad 13 mln zł. Pokryto je z budżetu gminy i z funduszy unijnych. To jednak nie koniec - na przebudowę czeka jeszcze dach.

Reklama
Reklama

Od soboty zamek będą mogli oglądać wszyscy chętni. Będzie na to czas do końca lutego.

Zwiedzanie zamku dla osób indywidualnych będzie odbywało się jedynie z przewodnikiem w grupach do 25 osób o określonych godzinach: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00.

Na zwiedzających czeka już wystawa fotograficzna "Zamek 2020-2023. Konserwacja, restauracja, adaptacja", przygotowana przez Izbę Regionalną Ziemi Świeckiej.

Reklama
Reklama

Poniżej harmonogram zwiedzania zamku.

13-14 stycznia (sobota - niedziela)
godz. 11.00-15.00
Zwiedzanie zamku dla osób indywidualnych.

15 -19 stycznia (od poniedziałku do piątku)
Zwiedzanie zamku dla szkolnych grup zorganizowanych.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 795 114 893 (Michał Goliński)

Reklama
Reklama

20 stycznia (sobota)
godz. 11.00-15.00
Zwiedzanie zamku dla osób indywidualnych.

22-26 stycznia (od poniedziałku do piątku)
Zwiedzanie zamku dla szkolnych grup zorganizowanych.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 795 114 893 (Michał Goliński)

27 stycznia (sobota)
godz. 11.00-15.00
Zwiedzanie zamku dla osób indywidualnych.

Reklama
Reklama

Bilet normalny będzie kosztował 10 zł, ulgowy 5 zł a rodzinny 25 zł. Bilety do nabycia w kasie zamku.

Wstęp bezpłatny przysługuje m.in. dzieciom do lat 7, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom.

Bilety ulgowe przysługują m.in. dzieciom od lat 7, uczniom szkół do lat 19 oraz studentom do 24. roku życia, emerytom i rencistom.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Pięknie. Tylko te twarze szpecące wiele budynków w całym mieście , a tutaj na kamieniu !!! Ohyda !!!

Wszystko ok,ale schody wchodzące do Zamku nie pasują tam.Gdzie był architekt?

Nie widać Szydłowskiego na zdjęciach. Wówczas takie otwarcie to nie otwarcie. To kpina. Czekam na jego komentarz w tej sprawie, bo nie wiem czy można tam iść jutro. Kusi, kusi, ładnie to wygląda, ale nie wiem czy zgodnie z historycznymi realiami, czekam na opinię znawcy, dawnego zamkowego przewodnika.

Reklama

Typowa kampania wyborcza

Jak mnie ktoś oprowadzi i opowie historię to przyjdę i zapłacę

W ogóle jak można iść bawić się na zamek, gdy w Polsce łamana jest Konstytucja? Gdy policja wbija do Pałacu Prezydenckiego jak na melinę i wyciąga stamtąd za szmaty zasłużonych obywateli? Co na otwarciu robili radni PiS? Jesteście poważni? Czy Wy szanujecie Polskę? Polaków? Poszliście na fetę Platformy z okazji wydawania polskich pieniędzy na niemieckie zabytki. Gdzie Wasz honor? Mam nadzieję, że Nowogrodzka Was za to rozliczy. Zdjęcia już tam poleciały. Wstyd Panowie Tarach, Szamocki, Kufel. Dramat!! Pokryta, obstrukcja, degrengolada!!!

Reklama

Z takim PiSem jak mamy to nigdy w Świeciu nie wygramy. Ten ich szef ten Góral to się odezwać nie umie. A wszystkich, którym na czymś w partii zależy lokalna wierchuszka torpeduje i niszczy samemu bawiąc się na imprezkach Platformy. Przykre. Kamiński i Wąsik głodują za kratami, a ci pałaszują częstowani przez PO.

Te schody rzeczywiście koszmarne. Jakby ważniejsze od zamku…..Może inny kolor….

Z cyklu „polaczki”
komentują:jak zwykle nic się nie podoba

Reklama

Ruina trwale zakonserwowana. Zamek jak i politycy.

Otwarcie dla szlachty a plebs niech płaci i ogląda! Dlaczego nie zrobiliście otwarcia dla zwykłych ludzi też???

A czemu burmistrz nie chwali się perełka w Decznie .

Reklama

Kiedy tak huczne otwarcie deczna???

na otwarcie Deczna wyślą jakąś delegacje XD

Dokładnie jak przedmówcy Zamach stanv trwa A u nich orkiestra gra.Idzie zamordyzm Ale za to bedziecie mogli sìę uśmiechać,tyle tylko że to wszystko co będziecie mogli Lemingi A w brukselskich kuluarach że śmiechu z was puszczają im zwieracze.

Czy ci ludzie też kupili bilety? Bo czym się różnią ode mnie podatnika?

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo