Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zanim dojdzie do tragedii. Sprawdzają miejsca pobytu bezdomnych

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Udostępnij
Policja i straż miejska kontrolują jeden z budynków, w którym często znajdują schronienie bezdomni / Fot. KPP w Świeciu

Jak już informowaliśmy, 26 listopada w Bratwinie (gmina Dragacz) spłonął barak, znajdujący się na uboczu wsi.

Po ugaszeniu pożaru strażacy znaleźli wewnątrz spalone ciało mężczyzny. Prawdopodobnie do pożaru doszło, kiedy próbował się ogrzać.

Mężczyzna nie był zameldowany w gminie Dragacz. Nie korzystał ze wsparcia miejscowej pomocy społecznej. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Reklama
Reklama
Barak, w którym znaleziono ciało mężczyzny / Fot. KPP w Świeciu

Zima to najgorsza pora roku dla osób bezdomnych.

- W tym okresie policjanci, wspólnie ze strażą miejską i innymi instytucjami, sprawdzają miejsca, gdzie mogą gromadzić się osoby narażone na wychłodzenie lub zamarznięcie – wyjaśnia kom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

Są to zazwyczaj stare, opuszczone budynki, altany działkowe, baraki.

Reklama
Reklama

Bezdomni, aby się rozgrzać, często rozpalają w takich miejscach ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne.

- Funkcjonariusze proponują im przewiezienie do ośrodków, gdzie będą mogli zjeść ciepły posiłek i przenocować. Informują też, gdzie znajdują się jadłodajnie i schroniska – mówi Joanna Tarkowska.

Jak podkreśla komisarz, nie tylko bezdomni są narażeni na wychłodzenie lub zamarznięcie.

Reklama
Reklama

- Jeżeli wiemy o osobach w podeszłym wieku, samotnych, niepełnosprawnych, mieszkających w nieogrzewanych pomieszczeniach, sprawdźmy czy nie potrzebują naszej pomocy – apeluje.

W sytuacjach zagrożenia ich życia lub zdrowia poinformujmy odpowiednie służby: samorządy lokalne, ośrodki pomocy społecznej lub policję.

Osoby znajdujące się w sytuacji kryzysowej mogą uzyskać pomoc pod numerem bezpłatnej infolinii 0 800 301 630, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 -15.00.

Reklama
Reklama

Można też kontaktować się z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 52 34 97 777.

- Apelujemy o to, aby nikt z nas nie pozostał obojętny na los drugiego człowieka, który potrzebuje pomocy. Jednym telefonem, powiadamiając odpowiednie służby, można uratować komuś życie – podkreśla kom. Joanna Tarkowska.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (17)

  1. Ccc

    3 grudnia 2023 16:55

    Wczoraj bezdomny żebrał przed wejściem do „Biedronki” (tej przy markecie „Mrówka). Klęczał i trząsł się z zimna ale nikt nie reagował. Wezwałem patrol. Ludzie reagujcie, wy też jutro możecie być bezdomni.

    • Olo

      3 grudnia 2023 20:36

      A czemu patrol wezwałeś.. mogłeś wziąsc chłopa na obiad i ogrzać itd..

    • edzio

      4 grudnia 2023 23:39

      kazdy bezdomny zostanie bez problemu przyjęty do noclegowni, nakarmiony i cieple miejsce, ale jest jeden warunek trzeba byc trzezwym a tego nie spełnia 90% bezdomnych…

  2. Ona

    3 grudnia 2023 17:02

    Pewnie dylerke miał bo brak alkoholu

  3. Yo

    3 grudnia 2023 18:39

    Często bezdomni żebrają pod Kaufland pod wpływem alkoholu, śmierdzą strasznie, przenoszą różne choroby i pasożyty, moje pytanie ile ta Policja ma ich wozić? Oni i tak wrócą… Do psychiatryka na oddział zamknięty z nimi

  4. Rcu

    3 grudnia 2023 18:43

    Dokładnie albo niestety siła natury zrobi porządek

  5. Csw

    3 grudnia 2023 19:04

    Ale to chyba raczej sam na własne życzenie. Przecież można podjąć pracę w takim wieku . Coś wynająć i żyć jak człowiek. Teraz jest minus 9 max a co będzie jak będzie minus 15 czy 20 ?

  6. Ccc

    3 grudnia 2023 22:08

    Naród katolików, brak słów .

  7. Tyle w temacie

    3 grudnia 2023 22:46

    Brak słów na to, że trzeba tych chorych oglądać i patrzeć jak na własne życzenie zamieniają się w zwierzęta

  8. endi

    4 grudnia 2023 01:00

    bezdomni stoją przed kauflandem, bo tam mają dobre miejsce do żebrania i darmową toalete na dobrym poziomie, której nie muszą sprzątać. Na miejscu kauflanda zrobiłbym jakiś czytnik na drzwiach do toalety co czytałby jakiś kod z paragonu z aktualną datą po czym dopiero otwierał drzwi

  9. Franc mauer

    4 grudnia 2023 09:12

    Gonić do pracy nie robów

  10. Szacha

    4 grudnia 2023 11:07

    Noo najlepiej za kelnera ich dać i obstawiać który wyleje niosąc jedną ręką danie

  11. Stylowa

    4 grudnia 2023 11:39

    Noo my chętnie menelice zatrudnimy

  12. (POMOC)

    4 grudnia 2023 16:58

    Każdy w komentarzach taki hojny jest A nikt mu nie pomoże nawet. Są w Świeciu ludzie bogaci mają swoje duże firmy, Np dlaczego nie wyciągną ręki do biednych????, Kosztuje to ich coś? Tacy są niby wierzący w Boga itp, Bóg kazał się dzielić i jak to mówił Jezus Chrystus, Głodnych nakarmić, spragnionych napoić a nagich przyodziać. Każdy patrzy na swoją kieszeń niestety A biednych mają w dupie I taka prawda!!!! Wstyd dla was, ludzie próbują się czegoś dorobić lecz nie dają rady czy na prawdę jest tak ciężko wyciągnąć rękę do kogoś!!!!

    • Mieszkanka:)

      4 grudnia 2023 18:45

      A to jak ktoś jest bogaty to znaczy że MUSI pomagać bezdomnym? Co ich to kosztuje? może ich własne zarobione pieniądze? Jak ktoś chce to pomaga A jak nie to nie, A nie że bogaty to musi pomagać . Proponuję wziąć się do roboty A nie liczyć że ktoś da bo ma dużo.

  13. Zbi

    4 grudnia 2023 19:41

    Jak oni czasu nie mają na pracę bo muszą ładować alko haha

  14. Yo