Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Żłobka w Świekatowie nie będzie, chociaż miał być. Co na to wójt?

Prawdopodobnie pod koniec lutego zostanie otwarte nowe przedszkole w budynku wcześniej zajmowanym przez Urząd Gminy w Świekatowie. Wbrew zapowiedziom w palcówce nie będzie grupy żłobkowej. Z jakiego powodu?

Udostępnij
Nowe przedszkole powstaje w dawnej siedzibie władz gminy / Fot. Głos Świekatowa

Krótko po tym, jak Urząd Gminy w Świekatowie przeniósł się do nowej siedziby ruszyła adaptacja zwolnionych sal do nowej funkcji. Budynek w całości przeznaczono na cele oświatowe.

Jego większą część zajmuje szkoła podstawowa. Parter, wcześniej będący częścią urzędu, miał być zagospodarowany na potrzeby przedszkola oraz jednego oddziału żłobkowego.

Teraz okazało się jednak, że tego ostatniego nie będzie w Świekatowie.

Reklama
Reklama

- Powody są dwa - tłumaczy Marek Topoliński, wójt gminy Świekatowo. - Po pierwsze, przepisy nie pozwalają na to, aby razem funkcjonowały przedszkole i żłobek. Po drugie, mamy znacznie więcej zgłoszeń do przedszkola niż żłobka.

Zgodnie z przepisami żłobek wymaga m.in. oddzielnego wejścia i wydzielonej strefy ciszy. Tego w Świekatowie nie ma.

A to oznacza, że gmina nie jest w stanie spełnić wymogów stawianych nowym żłobkom. Tym samym nie otrzymałaby zgody na otwarcie.

Reklama
Reklama

To dziwne, że nie wiedziano o tym wcześniej. Jednak, jak przekonuje wójt, zaistniała sytuacja nie jest wielkim problemem.

- Przede wszystkim dlatego, że mamy dobrze funkcjonujący klub malucha, czyli de facto żłobek w Zalesiu Królewskim - argumentuje Marek Topoliński. - Nie ma problemu, aby dzieci, które miały trafić do żłobka w Świekatowie znalazły opiekę w Zalesiu Królewskim. To tylko trzy kilometry od Świekatowa.

Jak dalej wyjaśnia wójt, o miejsca w żłobku dopytywały tylko dwie osoby. Za to tych zainteresowanych posłaniem dziecka do przedszkola było znacznie więcej. Gdyby powstał żłobek, część dzieci nie dostałaby się do przedszkola.

Reklama
Reklama

- Tak więc niejako odpowiadamy na potrzeby mieszkańców, którzy w tej chwili bardziej potrzebują opieki dla dzieci w wieku 4-7 lat niż 1-3 lata - mówi wójt.

W nowym przedszkolu przygotowano około 130 miejsc. Remont pomieszczeń na potrzeby przedszkola w Świekatowie kosztował 1 mln 250 tys. zł.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (34)

  1. San Andreas piadżio

    24 stycznia 2024 17:41

    I prawidłowo bo niby dla kogo.

  2. Anonim

    24 stycznia 2024 17:58

    Przecież to, że nie będzie tego żłobka w Świekatowie było już dawno wiadomo. Żłobek był tylko 'na papierze’ po to, żeby dostać dofinansowanie na remont, a jest już po remoncie, więc można to już oficjalnie ogłosić. Ot i cała filozofia.

    • mieszkaniec powiatu

      24 stycznia 2024 18:00

      Jeżeli tak, to trzeba to zgłosić odpowiednim instytucjom nadzorującym takie dofinansowania.

      • Hankaszklanka

        24 stycznia 2024 18:26

        Może niech wójt i elita odpowie dlaczego zerówki nie będą w nowym przedszkolu tylko dalej będą zajmowały piętro?to dla kogo je budowano? Dla 3 grup? 3 latki, 4latki i 5 latki? Pod kogo to jest zrobione. Juz 10 lat temu mówiono o budowie przedszkola skończono na tym że zerówki dalej będą się kisić? Żenada.

        • Anonim

          24 stycznia 2024 19:51

          Przecież to dla niech rewelacja. Mają owiele większe sqle i przestrzeń niż w tym nowym przedszkolu. Bezpiecznie odgrodzoną od reszty. Poza tym to są już starszaki po co mają słuchać hałasów maluchów.

          • Spsp

            25 stycznia 2024 08:49

            Po to że miejsce zerówek jest w przedszkolu nie ma piętrze. Od lat że piętro źle że nie spełnia wymogów. Niech się zbierają na dół a nie sp się dusi przez nich

          • Anonim

            25 stycznia 2024 14:25

            Spsp nieprawda, niejednokrotnie zerówki są też w szkołach. To są już duże dzieci i swobodnie sobie poradzą z wejściem na 1 piętro.

    • Anonim

      24 stycznia 2024 18:07

      No niedo końca. W jednej z sal stoją łóżeczka dla maluszka, więc było założenie, aby żłobek powstał

      • Xxxz

        24 stycznia 2024 18:37

        Niech je wywala i przedszkole dla zerówek. A mamuski niech się zajmują dziećmi. A nie narobią i najlepiej miesięczne oddać

      • A K

        25 stycznia 2024 19:50

        Czy to pierwsza inwestycja w tej gminie, która jest robiona pod publikę czyli dla możliwości pochwalenia się jak wiele robi się dla ludzi? Ponad milion wydany, a osobne wejście nie do przeskoczenia…..? Smutny jest ten brak wyobraźni. Poza tym kolejny przykład „rączka rączkę myje”_ gdyby powstał żłobek w Świekatowie to ten w Zalesiu byłby zagrożony i układ by PĘKŁ….

    • Rozczarowany

      28 stycznia 2024 21:23

      Bo jeśli by powstał żłobek w Świekatowo to wiadomo że upadł by żłobek w Zalesiu Królewskim (klub malucha) a co nie którym to zapewne nie na rękę.

  3. Botek

    24 stycznia 2024 18:26

    Jakub Jakub
    hop hop
    Jakieś mądrości na ten temat?

    • Kris

      24 stycznia 2024 18:36

      A właśnie Jakub Jakub radny Rybarczyk. Widzieliście te jego wpisy? Ktoś na Głosie Świekatowa napisał że Rybarczyk wyzywał go od ciuli. Widziałem ten jego wpis na fejsie Nowego Świecia. Żenada zeby radny tak pisał do kogoś. Śmieszny chłopaczek

      • Anio

        24 stycznia 2024 19:22

        To,że Żłobek nie spełnia warunków powinien wiedzieć projektant.on powinien się na tym znać. Po co kupione wyposażenie do sali żłobkowej.Robic po to żeby wydać kasę. Bezsens.Jest to wciskanie ludziom kitu.

  4. Anonim

    24 stycznia 2024 19:21

    W Zalesiu do klubu zapisanych jest garstka dzieci. Szczerze wątpię by w Świekatowie było więcej chętnych,a gówno burzę robią.

    • Aaa

      24 stycznia 2024 21:30

      Reklama prywatnego żłobka w Zalesiu Królewskim jest.
      A w Świekatowie miał być żłobek prywatny czy państwowy?

  5. Wojciech

    24 stycznia 2024 19:30

    Ludzie będą wybory na nowego wójta, wybieranie radnych itd.to tam oddajcie swoje emocje, ponieważ wpisy na forum nic nie zmienią.

    • Mieszkaniec gminy

      24 stycznia 2024 20:48

      Panie Wojciechu otóż zmieniają, wielu ludzi nie ma odwagi mówić o takich sprawach głośno bo później są szykanowani przez władze gminne a internet jest anonimowy, sam tego doświadczyłem kilkukrotnie w postaci przetargów do których nie mogłem się przygotować bo poinformowano mnie ze juz upływa termin skladania wnioskow a nagle pojawiają się 3 firmy które robią wszystkie prace w gminie i one miały informacje i czas na przygotowanie oferty.
      Przypadek? NIESADZE.

  6. Anonimka

    24 stycznia 2024 19:32

    Osobiście mam dziecko w klubie malucha w Zalesiu jesteśmy bardzo zadowoleni. Jednak gdzie mają posłać dzieci rodzice bez możliwości dojazdu do Zalesia? Nie każdy jest mobilny, a może miałby ochotę posłać dziecko do żłobka/klubiku i pójść do pracy na pół etatu albo dorobić sobie… Trochę słabo, bo złobek osobą nie mobilnym by się przydał.

    • Anonim

      25 stycznia 2024 08:56

      Niech Pan Wójt nie wypowiada się, że pytało się tyko dwie osoby
      o powstanie żłobka, bo to nie prawda. Z resztą Właściciel Klubiku sam mówił niektórym osobom,
      Zastanawiam się co teraz zrobią z tym wyposażeniem przeznaczonym dla żłobka ? Oddadzą do Klubiku w Zalesiu ?

  7. Brak słów

    24 stycznia 2024 21:32

    Jestem w ciężkim szoku, że doszło do czegoś takiego w naszej gminie. Mam nadzieję, że ktoś za to odpowie. Czuję się jako mieszkanka, przyszła mama, podatniczka oszukana. Do tego jak czytałam oficjalne stanowisko wójta i rady gminy, to przecierałam oczy ze zdumienia, że argumentem dla nieotwierania żłobka w Świekatowie jest istnienie prywatnego żłobka w innej miejscowości – jest to dla mnie oczywiste, że to oświadczenie to „darmowa” reklama firmy, z której ktoś ma przychody. Liczę, że ten projekt zostanie dokładnie skontrolowany i dowiemy się dlaczego pieniądze na obiecany żłobek zostały wydane w sposób tak rażąco niegospodarny…

  8. Mieszkanka gminy

    24 stycznia 2024 22:16

    Ja również jestem rozczarowana tą decyzją, zwłaszcza że kwestia żłobka w Świekatowie była tak nagłośniona. Rozumiem potrzeby na oddziały przedszkolne, ale żłobek też miałby rację bytu. Tłumaczenie, że tylko 2 osoby dopytywały trochę słabe… trzeba było zrobić ankietę w tej sprawie a gwarantuje, że zainteresowanie byłoby większe. Myślę, że większość (jak ja) czekała po cichu na otwarcie żłobka i po prostu w odpowiednim czasie poszłaby zapisać dziecko, bo po co pytać o coś, co miało powstać?! Ostatecznie sądzę, że od początku założeniem było, aby żłobek w Świekatowie nie został otwarty, bo w tej sytuacji uszczupliłaby się kwota dofinansowania klubu malucha w Zalesiu Królewskim, a tak przy okazji ten zyskał na reklamie. Niestety lokalizacja klubu malucha jest dla mnie niezadowalająca i uważam, że żłobek powinien być na miejscu w większej miejscowości i do tego państwowy. Tak na marginesie dodam jeszcze, że żłobek a klub malucha to dwie zupełnie inne placówki. Poza tym o klubie malucha w Zalesiu Królewskim różne opinie krążą i nie są to same pozytywne.

  9. Mieszkaniec gminy

    24 stycznia 2024 22:30

    Ten remont to takie samo kłamstwo jak odległość byłej gminy do Zalesia Królewskiego , Wójt twierdzi 3 kilometry 😂😂😂 no jak to mierzył pytam się ?

    • Anonim

      25 stycznia 2024 15:11

      Ciekawe dlaczego znikają komentarze? Czyżby były niewygodne dla kogoś?

      • Anonim

        25 stycznia 2024 17:29

        To się teraz nazywa kontrola przekazu po staremu cenzura

  10. Joanna.

    24 stycznia 2024 22:40

    Ja nie jestem zdziwiona. Jest prywatny żłobek to trzeba zrobić reklamę!Panstwowy żłobek popsuł by interes prywatnego klubu malucha.

  11. Kaźmierz

    25 stycznia 2024 13:40

    Czy projekt posiadał uzgodnienia!

    • Anonim

      25 stycznia 2024 19:37

      Żenada. Brakuje w Świekatowie dobrego Gospodarza…

      • Anonim

        25 stycznia 2024 20:07

        A co z wyposażeniem żłobka w Świekatowie? Czy otrzyma je właściciel klubiku na rozwinięcie nowego oddziału w Bukowcu?

        • Anonim

          25 stycznia 2024 20:21

          Może warto by się przyjrzeć do kogo należy Klub malucha w Zalesiu, czy to nie są powiązania z wójtem i czy celowo nie otwiera się żłobka państwowego żeby nie robić konkurencji. Może gazeta się tym by szerzej zainteresowała może być ciekawy artykuł 😎

  12. Anonim

    25 stycznia 2024 19:51

    Również uważam,że chętnych byłoby znacznie więcej niż te wspomniane 2 osoby. Mam dwoje dzieci z czego jedno chodzi do zerówki i jest niekiedy odbierane przez babcie która ma duży problem z wejściem na drugie piętro. Sądzę że takich dziadków jest więcej i pomysł umiejscowienia ich w tych salach był kiepski. Każdy liczył że nowe przedszkole i żłobek rozwiąże chociaż trochę problem. Co do żłobka… No cóż sama byłam zainteresowana posłaniem mojego dziecka do żłobka. Teraz jestem bardzo rozczarowana. A to że w Zalesiu jest klubik to niech sobie będzie ale skoro Gmina pozyskała publiczne pieniądze m.in na żłobek to niech się wywiąże z planów i obietnic. Dlaczego na pieniądzach publicznych ma się dorabiać osoba prywatna? Ewidentne kolesiostwo. A co do „narobienia sobie dzieci” to wypowiada się chyba osoba która nie ma do czynienia z dziećmi i nie wie że w dzisiejszych czasach matka jest zmuszona wrócić do pracy. Takie kobiety nie dość że pracują zawodowo to jeszcze pracują w domu na drugi etat. Także wypowiada się osoba,która nie ma zielonego pojęcia jak jest naprawdę.

    • Luiza

      26 stycznia 2024 08:46

      Również byłam zainteresowana posłaniem dziecka do tutejszego żłobka. Co więcej, znam 3 mamy, które również chciały to zrobić. Systematycznie dopytywałam o możliwość zapisu, by nie przegapić terminu..nigdy nie otrzymałam informacji kiedy i gdzie mogę to zrobić. Na jakiej podstawie więc informacja o zainteresowaniu tylko dwóch osób? Wyssane z palca.. proszę chociażby zerknąć na fakt, ile dzieci urodziło się w Świekatowie ubiegłego roku …

      • Anio

        27 stycznia 2024 21:10

        Uważam,że jest to działanie celowe,aby nie było Żłobka w Swiekatowie.Dzisiaj ludzie myślą rozsądnie. Nikt nie jest glupi i wie o co chodzi. Wójt tańczy jak mu Soltys nakazuje w końcu to interes jego rodziny.

  13. Tak to widzę

    25 stycznia 2024 20:34

    Ktoś kto podsuwa wójtowi te pomysły chyba chce zająć jego miejsce