Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Elwira, Diana, Helena
 • rozproszone chmury
  Dzisiaj:
  28°C / 21°C
 • całkowite zachmurzenie
  Jutro:
  28°C / 16°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  27°C / 16°C

Masz firmę? Nie zostawiaj rodziny z problemami finansowymi, gdy cię zabraknie

Andrzej Pudrzyński
12 grudnia, 08:15
Jan Kowalski prowadzi dobrze prosperującą firmę jednoosobową. Niestety, umiera na zawał. Jego firma z dnia na dzień przestaje istnieć, a żona i dzieci popadają w kłopoty finansowe.
Lepiej zawczasu pomyśleć, jak zabepieczyć rodzinę
Fot. 123RF

To tylko przykład, ale często mający odzwierciedlenie w rzeczywistości. Mało który właściciel jednoosobowej firmy zastanawia się, co stanie się z jego bliskimi, gdy go zabraknie.

Jeśli zgon poprzedza choroba, jest czas, aby przygotować się na taką ewentualność. Jednak, gdy przedsiębiorca odchodzi nagle, rodzina oprócz traumy związanej z jego śmiercią, będzie musiała też stawić czoła problemom materialnym.

Nie ma właściciela, nie ma firmy

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma ten komfort, że nie musi tłumaczyć się ze swoich poczynań wspólnikom, zarządowi czy radzie nadzorczej. Sam jest sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

To plus. A minus? Kiedy umiera, jego firma z dnia na dzień przestaje istnieć. W przypadku spółek, gdzie jest większa ilość wspólników, zastosowanie mają inne regulacje prawne, ale w jednoosobowej firmie, gdy nie ma jedynego właściciela, nie ma też firmy.

- Pozostają za to zobowiązania i faktury – zwraca uwagę Anna Wolicka-Arym, właścicielka Kancelarii Rachunkowo-Doradczej Abaks w Świeciu. – Jeśli firma zatrudniała pracowników, trzeba im wypłacić wynagrodzenia i odprawy z powodu utraty pracy. Trzeba też zapłacić za zakupione towary i spłacić umowy leasingowe. Tymczasem bank na wieść o śmierci właściciela, blokuje konto firmy. Nie ma więc skąd wziąć pieniędzy na uregulowanie należności – wylicza Anna Wolicka-Arym.

Spirala kłopotów

Problem robi się jeszcze większy, bo skoro firma już nie istnieje, nie można wystawiać faktur i sprzedać towaru zalegającego w magazynie. Dodatkowo kontrahenci, nie płacą należności, bo i po co, skoro nie ma komu.

Spirala długów, jaka spada na spadkobierców, nakręca się więc jeszcze bardziej. Można oczywiście powiedzieć: „Co mnie to obchodzi? Nie płacę!”.

Tylko, że w takim wypadku, spadkobierca musi zrezygnować z całego spadku, a więc także z samochodu, domu i innych nieruchomości. Poza tym np. żona często nie jest zorientowana w interesach męża i nie wie, ile po nim odziedziczy.

Członek rodziny, czy inny spadkobierca nie może przejąć nazwy firmy, numeru NIP,  zdobytych koncesji lub pozwoleń. Jeśli chce kontynuować działalność zmarłego może to zrobić, ale najpierw musi zarejestrować nową działalność i przeprowadzić postępowanie spadkowe.

Wykup polisę

Jak wobec tego zabezpieczyć się przed kłopotami?

- Najprostszym sposobem jest wykupienie przez przedsiębiorcę polisy na życie – podpowiada Anna Wolicka-Arym. – Dzięki niej spadkobierca może spłacić zobowiązania i uniknąć poważnych problemów finansowych. Co ważne, pieniądze z polisy nie wchodzą do masy spadkowej.

Drugie wyjście, to pomyśleć zawczasu  o zawiązaniu spółki z o.o. lub spółki z o.o. komandytowej. W przypadku śmierci jednego ze wspólników istnieje wtedy możliwość przyjęcia spadkobiercy jako nowego współwłaściciela. Tego rodzaju firma nie ulega też automatycznej likwidacji, jak działalność jednoosobowa.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Rachunkowo-Doradczą Abaks w Świeciu.

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknie

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz