Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jadwiga, Leonard, Teresa
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  19°C / 15°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  16°C / 12°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Pojutrze:
  16°C / 10°C

Dyrektor I LO w Świeciu: Wyniki matur nie mówią całej prawy o poziomie nauki w niektórych szkołach

Andrzej Bartniak
10 lipca, 07:14

Powiat świecki ze zdawalnością na poziomie 77 proc. plasuje się mniej więcej w połowie rankingu wojewódzkiego, który pozwala snuć domysły na temat jakości nauczania. Jak to w statystyce bywa, wyniki wymagają interpretacji. Bez nich można wyciągnąć niewłaściwe wnioski.

W I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu przez egzamin dojrzałości przeszło pomyślnie 97,2 proc. uczniów
Fot. Andrzej Bartniak

Najwyższym wskaźnikiem zdawalności egzaminu maturalnego może pochwalić się I Liceum Ogólnokształcące w Świeciu, gdzie przez egzamin dojrzałości przeszło pomyślnie 97,2 proc. uczniów.

- Trzy osoby, które nie zdały tylko jednego egzaminu, są uprawnione do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu i może się zdarzyć, że będziemy mogli się pochwalić wynikiem 100 proc. - podkreśla z satysfakcją Ewa Szczepanowska, dyrektor „czerwonego” liceum. - Warto zaznaczyć, że w naszej szkole do egzaminu przystąpili wszyscy uczniowie, co wcale nie jest regułą. Gdyby podobnie było w innych szkołach, statystyki pewnie wyglądałyby trochę inaczej.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Trochę inaczej, to znaczy gorzej. O ile Ewę Szczepanowską cieszy fakt, że poprawkę mają tylko trzy osoby na 108 zdających, o tyle pewien dyskomfort wywołują wyniki z poszczególnych przedmiotów.

- Myślę, że to wina arkuszy maturalnych - uważa. - Niektóre pytania były całkowicie niezgodne z podstawą programową, stąd rezultaty nieco słabsze, niż oczekiwaliśmy, chociaż oczywiście jest spora grupa uczniów, którzy uzyskali doskonały wynik umożliwiający im dostanie się na najlepsze uczelnie.    

Głównym rywalem I LO jest II LO, potocznie nazywane „białym”. W tej szkole piszący egzamin dojrzałości uzyskali wynik 85,7 proc. Znacznie gorzej poszło uczniom Technikum nr 2, znajdującego się, podobnie jak II LO, w strukturze Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych, bo tak brzmi pełna nazwa placówki.
REKLAMA

Wśród papierników zdawalność wyniosła 62,5 proc. To niestety jeden z najgorszych wyników w powiecie. Słabiej poszło tylko maturzystom liceum dla dorosłych, ale to trochę inna kategoria szkół.

- Matury wypadły zgodnie z naszymi przewidywaniami - krótko podsumowuje Adam Kufel, dyrektor ZSOiP w Świeciu, który nie dał się namówić na dłuższy komentarz.  

W sumie w technikach w powiecie do egzaminu maturalnego przystąpiło 117 abiturientów. Egzamin zdało 85 osób, nie zdały 32, z których 21 ma prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego. Odsetek zdanych matur w technikach wynosi 72,6 proc. i jest wyższy od średniej krajowej o 2,1 punktu procentowego.
REKLAMA

Najwyższym wskaźnikiem zdawalności egzaminu maturalnego w technikach może poszczycić się technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, gdzie odsetek wynosi 75 proc., a spośród 22 osób, które nie zdały egzaminu 12 jest uprawnionych do przystąpienia do egzaminu poprawkowego. W technikum w Nowem odnotowano wynik 69,2 proc.

- Różnice pomiędzy liceami a technikami były od zawsze i pewnie się to nie zmieni - uważa Ewa Joachimiak, dyrektor ZSP w Świeciu. - Należy pamiętać, że kończący technikum mają jeszcze na głowie egzamin zawodowy, który jest bardzo wymagający i dla niektórych ważniejszy od matury.
REKLAMA

W sześciu szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat świecki, do egzaminu maturalnego przystąpiło 262 abiturientów, tj. 85,3 proc. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Tylko w dwóch szkołach, w I LO i II LO w Świeciu, do egzaminu maturalnego przystąpili wszyscy.

Gdyby pod uwagę wziąć wyłącznie szkoły prowadzone przez powiat, to wynik zdawalności byłby równy 84,4 proc., co daje najwyższą pozycję w województwie kujawsko-pomorskim. Gdy jednak zsumowano wyniki matur ze wszystkich szkół działających w powiecie świeckim, także prywatnych, ocena spadła do 77 proc., co nie jest złym rezultatem, ale pozostawia spory niedosyt.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (6)

Brawo I LO. Wiadomo, najlepsze.

Odpowiedzi: 1

A ilu uczniów jedzie na korepetycjach? Wiadomo...

Odpowiedzi: 1

Święta racja. Gdyby nie korki, zwłaszcza z matematyki to zdawalność pewnie byłaby maksymalnie na poziomie 70 proc. 

Odpowiedzi: 1

Jak ktoś jest cieńki, to potrzebuje korepetycji. Ci z piątkami nie potrzebują.

Odpowiedzi: 0

Uwielbiam jak szkoły chwalą się zasługami uczniów podczas gdy one z reguły działają przeciwko, a nie dla nich. Uczniowie z reguły sami się muszą uczyć i tylko sobie zawdzięczają bardzo dobre wyniki. Przykładanie niektórych nauczycieli jakiejś boskości swoim przedmiotom i stwierdzanie, że bez nich nie da się żyć, a i to jeszcze ucząc w taki sposób, że bez korypetycji się nie obędzie jest wartym pożałowania. Osobiście jako były uczeń z paskiem i stosunkowo dobrymi wynikami matur żałuję, że straciłem czas na naukę przedmiotów, które aktualnie w cale mi się nie przydają

Odpowiedzi: 0

I tak większość po tej szkole będzie zarabiać 2 tysiące... więcej masz po zawodowce czasy się zmieniły zresztą.. :)

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz