Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jadwiga, Leonard, Teresa
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  19°C / 15°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  16°C / 12°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Pojutrze:
  16°C / 10°C

Fałszywy policjant chciał wyłudzić od kobiety 40 tys. zł

Andrzej Pudrzyński
26 czerwca, 12:24

O krok od utraty sporej sumy pieniędzy była mieszkanka Świecia, do której we wtorek zadzwonił mężczyzna przedstawiający się za funkcjonariusza policji.

Ofiarami oszustów stosujących tzw. metodę na policjanta padają najczęściej osoby starsze
Fot. 123RF / zdjęcie ilustracyjne

Rzekomy policjant zadzwonił do 58-letniej mieszkanki Świecia i powiedział jej, że z jej konta w banku ktoś próbował wybrać 40 tys. zł. Polecił jej, żeby poszła do banku i wypłaciła pieniądze. O tym, co miała dalej z nimi zrobić, żeby były bezpieczne „policjant” miał ją poinformować potem przez telefon.

- Na szczęście świecianka nabrała podejrzeń i zamiast do banku, przyszła na komendę, żeby zgłosić sprawę. Fałszywy policjant dzwonił z numeru zastrzeżonego. Więcej już się nie odezwał. Prowadzimy postępowanie – informuje starszy aspirant Agnieszka Żokowska z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.
REKLAMA

Policja przestrzega przed spełnianiem poleceń rzekomych policjantów, którzy dzwonią zwykle do osób starszych i wyłudzają od nich pieniądze. To tzw. metoda na policjanta. Oszuści przedstawiają się jako oficerowie policji lub CBŚ, ścigający groźnych przestępców finansowych, którzy swoje wtyczki mają także w bankach. Dlatego proszą o pomoc i dyskrecję.

Tajne zadanie starszej osoby polega na tym, że idzie do banku, wybiera pieniądze i zostawia je we wskazanym miejscu. Oszuści zapewniają, że operacja jest pod pełną kontrolą, zaś wypłacającym gotówkę nic nie grozi, ponieważ w banku będą na nich czekały banknoty fałszywe lub prawdziwe, ale specjalnie oznakowane.

Dzięki tej operacji ofiara rzekomo uniknie kradzieży pieniędzy i blokady konta.
REKLAMA

- O wszelkich tego typu telefonach natychmiast informujmy policję, osobiście lub pod nr 997. Pozwoli nam to na uniknięcie strat finansowych – apeluje Agnieszka Żokowska.

Najlepiej natychmiast rozłączyć się z „policjantem”. Dlaczego? Zdarzają się przypadki, że fałszywy funkcjonariusz, żeby się uwiarygodnić, namawia do weryfikacji jego tożsamości poprzez nr 997.

Nie rozłącza się, więc nowe połączenie nie jest możliwe. Starsze osoby w stresie  wybierają numer alarmowy policji, ale do  nowego połączenia nie dochodzi. Oszust przekazuje słuchawkę swemu kompanowi i ten potwierdza ofierze, że rozmawiała z policjantem. Po chwili w mieszkaniu ofiary pojawia się fałszywy policjant, który zabiera gotówkę do policyjnego „depozytu”.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz