Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Iwona, Michał, Renata
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  13°C / 9°C
 • całkowite zachmurzenie
  Jutro:
  20°C / 7°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Pojutrze:
  18°C / 10°C

Jest zielone światło dla rewitalizacji zamku

red
11 października, 13:52

Urząd Marszałkowski zaakceptował Lokalny Program Rewitalizacji przedstawiony przez Świecie. Dzięki temu miasto będzie mogło się starać o unijne środki na odbudowę zamku.

Na piętrze mogłaby powstać sala wystawowa i koncertowa. Zniknie rzeźba Marka Tomasika (w tle)
Fot. Marcin Saldat

- Bez tego pozwolenia nie można podejmować żadnych działań związanych z rewitalizacją. Dopiero po jego uzyskaniu możemy starać się o dokumenty niezbędne do rozpoczęcia prac – wyjaśnia Justyna Brzoskowska, kierownik wydziału gospodarki i rozwoju Urzędu Miejskiego w Świeciu. – Przygotowanie LPR zajęło nam trzy lata, bo to bardzo skomplikowane i drobiazgowe opracowanie. Tym bardziej się cieszymy, że trud wielu osób został uwieńczony sukcesem.
PŁATNY MATERIAŁ WYBORCZY

                                                                 Tak wyglądał zamek w czasach świetności /wizualizacja Paweł Moszczyński

Gmina chce pozyskać ok. 5 mln zł dofinansowania na rewitalizację zamku. Łączny koszt ma wynieść ok. 10 mln. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to prace zaczną się w 2019 r. i potrwają dwa, trzy lata.

Zakładają one m.in. budowę spadzistego dachu wyłożonego dachówką, przez co  zyska wygląd taki, jak w średniowieczu. Spiczasty dach pojawi się też na wieży północno-wschodniej. Wewnątrz powstanie piętro (tam, gdzie obecnie znajduje się rodzaj półpiętra, gdzie urządza się wystawy i rzeźba Marka Tomasika, która zostanie usunięta). Wyżej, na poddaszu, będzie sala konferencyjna.
REKLAMA

- Zarówno na parterze, gdzie ulokowałaby się izba regionalna, jak i na piętrze, gdzie mogłaby powstać sala wystawowa i koncertowa, chcemy odtworzyć tradycyjne sklepienie gotyckie. Wzmocnimy też sklepienia piwnic – zapowiada Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury.

Na dwóch częściowo ocalałych wieżach w narożnikach dziedzińca powstaną tarasy widokowe. Trzeba też będzie wzmocnić fragment wału między kempingiem a zamkiem, żeby w razie pojawienia się ognia, mogły tamtędy przejechać bez przeszkód samochody straży pożarnej.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

źródło: Urząd Miejski w Świeciu
REKLAMA


PŁATNY MATERIAŁ WYBORCZY

Komentarze (11)

Popieram całym sercem ten zacny pomysł.

Odpowiedzi: 3

KONSTYTUCJA  !!!!!!!!!

Odpowiedzi: 0

Konstytucja !!!!

Odpowiedzi: 0

Konstytucja!!!

Odpowiedzi: 0

W końcu coś mądrego.

Odpowiedzi: 0

Prostytucja.

Odpowiedzi: 1

pisowiec i pewnie katolik, a jest za nierządem , hm.. dziwne

Odpowiedzi: 0

Baju, baju, pączki w maju. Co wybory to zamek odbudowują. Jak by byli tak konsekwentni jak pisiory to juz bym tu Malbork mieli stać

Odpowiedzi: 2

Dobre,rozbawoło mnie ,ale to prawda.

Odpowiedzi: 0

Rumhelka 2zł

Odpowiedzi: 0

a ja nie chce az takiego wydatku na zamek pokzyzacki,dofinansujcie lepiej szpital bo strach tam trafic

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz