Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • całkowite zachmurzenie
  Dzisiaj:
  24°C / 20°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  23°C / 17°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  23°C / 16°C

Rejestr pedofili. Są wśród nich osoby z powiatu świeckiego. Dlaczego w wykazie nie ma księży?

Andrzej Pudrzyński
14 maja, 13:28

W ostatnim czasie zaktualizowano zdjęcia osób umieszczonych w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Wielu z nich zmieniło się fizycznie po kilkuletnim pobycie za kratkami. Niektórzy wkrótce wyjdą na wolność i ludzie powinni wiedzieć, jak teraz wygladają pedofile z ich okolicy. W rejsetrze niezmienne jest jednak jedno - nie ma w nim księży. Z jednym wyjątkiem.

Tak obecnie wyglądają (od lewej) Piotr Koseda, Piotr Frymarski i Adam Pukownik
Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

O filmie „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego słyszeli już prawie wszyscy, mimo że od jego internetowej premiery minęło dopiero kilka dni. Dokument we wstrząsający sposób, na zasadzie konfrontacji ofiar i sprawców, przedstawia przypadki pedofilii wśród polskich księży.

„Świeckim akcentem” filmu, jeśli można tak to ująć, jest postać księdza Andrzeja Srebrzyńskiego, który jednak nigdy nie pełnił posługi kapłańskiej w żadnej w tutejszych parafii i nigdy nie głosił kazań w żadnym miejscowym kościele. Jeden z bohaterów dokumentu oskarża go, że był przez niego gwałcony jako chłopiec. Afery pedofilskie Srebrzyńskiego stały się tak głośne, że buntowali się przeciwko jego obecności mieszkańcy parafii, do których był przenoszony, m.in. w Mogilnie.

W końcu zareagowały władze kościelne. W 2016 r. Trybunał Apostolski Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie potwierdził wyroki trybunału diecezjalnego i wydalił go ze stanu kapłańskiego.
REKLAMA

A na czym polega ów „świecki akcent” Srebrzyńskiego? Poza tym, że raz stawał przed tutejszym sądem w związku ze swoimi pedofilskimi skłonnościami, to jest w Świeciu częstym gościem, bo ma tutaj bliską rodzinę.

Jak to jest, że księża pokroju Srebrzyńskiego nie figurują w części publicznej Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, który działa od 1 stycznia 2018 r.? W tym czasie skazano około 50 duchownych za przestępstwa seksualne. Resort sprawiedliwości tłumaczy, że zgodnie z ustawą, w rejestrze znajdują się tylko sprawcy najpoważniejszych czynów, głównie gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Nie ma więc sprawców molestowania.

Co jednak z duchownymi takimi, jak Roman B., który miesiącami więził i gwałcił 13-letnią dziewczynkę? Powinien znaleźć się w rejestrze, a go nie ma. Dlaczego? Wszystko zależy od wyroku sądu. W tym konkretnym przypadku Romana B. nie skazano za gwałt, a za – uwaga! - seksualne wykorzystanie małoletniej! Dla laika brzmi tak samo, ale dla prawnika już nie. Nie było więc podstaw do umieszczenia go w rejestrze publicznym.

W wykazie dopiero niedawno pojawił się jeden duchowny skazany na 5 lat więzienia za trzykrotne zgwałcenie 14-latki.
REKLAMA

Rejestr sprawców przestępstw seksualnych składa się z dwóch części – publicznej i z ograniczonym dostępem. W części publicznej znajdują się przestępcy, których przed 1 października 2017 r. skazano za zgwałcenie dziecka poniżej lat 15 lub gwałt ze szczególnym okrucieństwem. Ma do niej dostęp kazdy z nas.

Część z ograniczonym dostępem gromadzi dane znacznie szerszej grupy przestępców. Trafiają tu wszyscy, którzy popełnili jakiekolwiek przestępstwo seksualne wobec dzieci poniżej 15 roku życia. Każdy, kto ma zamiar zatrudnić nową osobę do pracy z dziećmi, ma obowiązek sprawdzić czy nie figuruje ona w rejestrze z dostępem ograniczonym. Dotyczy to m.in. dyrektorów szkół czy organizatorów wypoczynku dla dzieci.
REKLAMA

Rejestr zawiera nazwiska sprawców, ich zdjęcia, miejscowości, w których aktualnie mieszkają, wyroki i artykuły kodeksu karnego, z którego zostali skazani. Każdy z nas może sprawdzić czy w sąsiedztwie nie mieszka przestępca, który dopuścił się gwałtu na dzieciach poniżej 15 roku życia lub gwałtu ze szczególnym okrucieństwem. Dzięki temu możemy mieć się na baczności i skuteczniej chronić swoje dzieci.

Osoby znajdujące sie w rejestrze po wyjściu z więzienia powinny być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, gdzie mieszkają i zachowywali ostrożność. W praktyce bywa różnie. Przy ponad 20 proc. nazwisk jest adnotacja „wezwany do potwierdzenia miejsca pobytu” lub „w trakcie weryfikacji”. To oznacza, że są poza kontrolą i nikt nie wie, gdzie się znajdują.

W rejestrze jest ponad 800 sprawców przestępstw na tle seksualnym (w zdecydowanej większości to mężczyźni). Wśród nich pięciu jest z powiatu świeckiego. Wszyscy dopuścili się przestępstw w naszym rejonie. W przypadku jednego z przestępców brak informacji, gdzie aktualnie przebywa.

Jacek Czwórnóg


Data urodzenia: 13 marca 1991 r.
Miejscowość urodzenia: Świecie
Data popełnienia przestępstwa: 25 sierpnia 2016 r.
Kara: 6 lat pozbawienia wolności
Miejsce pobytu: Zakład Karny Potulice

REKLAMA


Piotr Frymarski


Data urodzenia: 9 kwietnia 1975 r.
Miejscowość urodzenia: Nowe
Data popełnienia przestępstwa: maj-czerwiec 2015 r.
Kara: 12 lat pozbawienia wolności
Miejsce pobytu: Zakład Karny Potulice

Piotr Koseda


Data urodzenia: 10 maja 1981 r.
Miejscowość urodzenia: Świecie
Miejsce pobytu: Zakład Karny Potulice
Data popełnienia przestępstwa: 18 sierpnia 2014 r.
Kara: 4,5 roku pozbawienia wolności
Miejsce pobytu: Zakład Karny Potulice

REKLAMA

Bartłomiej Olchawa


Miejscowość urodzenia: Świecie
Data urodzenia: 14 maja 1992 r.
Data popełnienia przestępstwa: 16 listopada 2010 r.
Kara: 1 rok 4 miesiące pozbawienia wolności
Miejscowość, w której przebywa: Rytel

Adam Pukownik


Miejscowość urodzenia: Świecie
Data urodzenia: 23 lutego 1992 r.
Data popełnienia przestępstwa: 31 sierpnia 2013 r.
Kara: 5 lat pozbawienia wolności
Miejscowość, w której przebywa: w trakcie weryfikacji

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (27)

Jaja obciąć i jeszcze obydwie dłonie i luzem póścić .............

Odpowiedzi: 0

Takich s***i od razu czapa A nie więzienie szkoda kasy na utrzymanie bydlaku.

Odpowiedzi: 0

Piotr Koseda już został wypuszczony z tego co wiem mieszka w Laskowicach

Odpowiedzi: 2

Nie w Laskowicach a w osłowie, z żoną i dziećmi, tuż obok swojej ofiary... 

Odpowiedzi: 1

To ja już nic z tego nie wiem siedzi ,nie siedzi ,jedni mówią ze w Laskowicach inni ze w Oslowie a inni ze w pierdlu!!!To gdzie? może to by wyjaśniła Gazeta bo podają ze siedzi a jednak ludzie mówią coś innego.Prosze o wyjaśnienie redakcje Extra Świecie 

Odpowiedzi: 0

siedzi znów w więzieniu bo wyszło na jaw że zgwałcił również mała dziewczynkę od sąsiadów ,obecnie jest w areszcie .Dziwie się tylko tej żonie ze przyjęła go z powrotem bez problemu do domu mając dwójkę dzieci ,to trzeba mieć rozum....brak słów co to za kobieta i matka.....

Odpowiedzi: 0

To laskowice ma się na baczności.

Odpowiedzi: 0

Ale odkrycie pedofile...jakby ten problem dopiero zaistnial, tak w tej chwili nagłośniony ..ale dobrze poźno niż wcale...gdyby nie film Sekielskiego to dalej byłaby cisza ...tylko rejestry ...a ile jest milczących ofiar na których bokiem się patrzało i niedowierzało bo przecież to dzieciak bzdury wymyśla .

Odpowiedzi: 1

Czlowiecze , jaka cisza? Przecież ten temat wałkowany jest juz od lat. Może zastanów sie nad sądami, które wydawały wyroki, w wiekszości w zawieszeniu.

Odpowiedzi: 0

Dlaczego w wykazie nie ma księży ? - bo ciemnota tak czy tak Wam nie uwieży oskarżając wielebnego żeby tylko grzechu nie mieć.

Odpowiedzi: 1

Uwierzy# to tak Apropo ciemnoty.

Odpowiedzi: 0

To autor tego tekstu nie wierzy w resocjalizacje w więzieniach  :)))) ? Takie trochę e e z góry zakładać że trzeba się mieć na baczności.

Nie było by problemu gdyby ucinali za takie przewinienia siusiaki zaraz przy jajach.  Pozdrawiam

Odpowiedzi: 0

srebrzyna ma się dobrze rodzinka bardzo dba o niego

Odpowiedzi: 1

A o Ciebie rodzina by nie dbała. Tak właśnie krzywdzi sie tych co winy nie maja żadnej. Opluć, zeszmacić rodzinę. Ludzie kiedy wam zaświta normalne myślenie, że Polacy dzielą sie tylko na mądrych i głupich.

Odpowiedzi: 1

"mądrego" miło posłuchać

Odpowiedzi: 0

Pułkownika chyba widzieliśmy ostatnio w  Świeciu bardzo podobny gościu się kręcił na rynku

Odpowiedzi: 0

Autor tekstu ma nie pełne dane co do A. Srebrzyńskiego. Faktycznie nie było go w naszych parafiach ale często odprawiał msze w szpitalnej kaplicy w sarym szpitalu.

Odpowiedzi: 1

Za Kubiaka odprawiał w św. Józefa. Duma, bo pochodził z parafii.

Odpowiedzi: 0

Jeżeli przesłuchania odbywają się tak jak przedstawiono w filmie to czego oczekiwać? Zbiera się banda pedofili, każą przysięgać na książkę że wszystko pozostanie w pokoju zwierzeń i temat zostaje zamieciony pod dywan. A osoba która się zwierzała jest silnie przerażona ogni piekielnych i gromu z nieba jeżeli piśnie słówko. Ale na szczęście dzięki nowoczesnym technologiom ludzie pokazali światu jak to się odbywa i grzechu nie mają. Mam nadzieję że rodzice swoje pociechy też uświadamiają że warto rozmawiać i zboków nie chronić, bo bydlak który rękę (sory pisiaka) wyciąga do dziecka zostanie szybko zutylizowany.

Odpowiedzi: 1

Nie oskarżaj, żebyś sam za chwilę nie został oskarżony. Dówód na to, ze w tych sądach kościelnych sa pedofile i to tego w bandzie albo zgłoszenie do prokuratury. I żony nie lej, bo ci niebieską karte założą.

Odpowiedzi: 0

A koscioł i PiS broniąc się mówią,ze pedofil to to samo co homoseksualiz! Chyba ich wali po deklach jak tak mozna porównywac!Homoseksualista nie robi kur.. zadnej krzydwy nikomu,a tym bardziej dzieciom!

Odpowiedzi: 3

A człowiek, który odczuwa pociąg seksualny do dorastających chłopców to niby kto jest? Ekolog. Trzeba było film uwaznie oglądać i słuchac co mówiła Pani psycholog a nie bzdury pisać. Krzywdy nie robi. Kobieto a chłopcy- dziwki co na szosach na granicy polsko- niemieckiej stali to dla kogo? Dla starych niemieckich pedryli z kasą.

Odpowiedzi: 0

Proszę oglądać i czytać ze zrozomzrozum Wanda 

Odpowiedzi: 0

Proszę oglądać i czytać ze zrozumieniem Wanda 

Odpowiedzi: 0

Nawet sąd się myli a my zwykli ludzie nie możemy oceniać jak niema podstawy bo to też człowiek.(ksiadz)

Odpowiedzi: 1

znalazł się juror ...w sądzie też są zwykli ludzie tacy jak my i niby księża - skoro to też ludzie w Twoim wywodzie -/bo ksiądz to niby co ? do jakiego gatunku ktoś niby ich zalicza? ksiądz to zawód!!/...i tu nie tylko o księży chodzi ale o pedofila wywodzącego się z różnych środowisk...dlaczego za ofiarą się nie ująłeś tylko ,że księdza nie można oceniać -żenada

Odpowiedzi: 0

przypominam ze temat dotyczy tych pedofili ze zdjęć 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz