Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Łucja, Witold, Dorota
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  30°C / 16°C
 • zachmurzenie małe
  Jutro:
  31°C / 17°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  31°C / 20°C
REKLAMA

Świecie dostanie 5 milionów złotych na składowisko odpadów

Andrzej Pudrzyński
3 czerwca, 08:07
Gmina Świecie dostanie 5 mln zł dofinansowania na rozbudowę kompleksu unieszkodliwiania odpadów w Sulnówku. Inwestycja ma rozpocząć się jesienią tego roku.
Koszty inwestycji będą prawdopodobnie dwa razy większe niż otrzymane dofinansowanie
Fot. archiwum
REKLAMA
REKLAMA

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach drugiej edycji programu Polski Ład.

 - Dzięki tym 5 mln zł wydamy mniej pieniędzy z gminnego budżetu - wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - To kolejna inwestycja w kompleksie w Sulnówku, dzięki której opłaty za zagospodarowanie odpadów ponoszone przez naszych mieszkańców należą do najniższych w województwie – podkreśla burmistrz.

REKLAMA
REKLAMA

Kwota przyznana w ramach Polskiego Ładu pokryje część kosztów rozbudowy składowiska. Prawdopodobnie będą one dwa razy większe, ale ostateczną wartość zweryfikuje wynik przetargu na wykonawcę inwestycji.

Świecie planuje budowę czwartej kwatery na 6-hektarowej działce w Sulnówku, przylegającej do Eko-Wisły.

- Obecnie eksploatujemy trzecią kwaterę składowiska, której pojemność za 2-3 lata zostanie wykorzystana, tak więc w celu prowadzenia dalszej działalności zakładu konieczna jest rozbudowa - zaznacza Tadeusz Werkowski, prezes gminnej spółki Eko-Wisła, zarządzającej kompleksem unieszkodliwiania odpadów w Sulnówku.

REKLAMA
REKLAMA

Podłoże nowej kwatery zostanie odpowiednio zabezpieczone, aby nic nie dostawało się do wód gruntowych. Powstanie m.in. 11 studni odgazowujących,  rurociąg i pompownia odcieków, sieć elektryczna i drogi wewnętrzne. Cały teren będzie ogrodzony i oświetlony. 

- Dzięki instalacji odgazowującej składowisko, będziemy w stanie wykorzystać gaz składowiskowy do produkcji prądu i do podgrzewania wody na użytek zakładu. Tworzymy więc pewien zamknięty obieg, który znacznie ogranicza koszty funkcjonowania całego kompleksu – argumentuje Tadeusz Werkowski.

REKLAMA
REKLAMA

Rozbudowa składowiska w pełni zabezpieczy gminę Świecie w kwestii zagospodarowania odpadów na kilkanaście lat.

- Ma to uzasadnienie ekonomiczne i ekologiczne. Nie tylko dla Eko-Wisły, ale też dla mieszkańców gminy Świecie. W tej chwili kwota 17,50 zł, jaką ponoszą za odbiór odpadów komunalnych, jest niższa niż w innych gminach w regionie – mówi Tadeusz Werkowski.

W tej chwili trwają prace projektowe. Budowa kwatery, której inwestorem będzie gmina Świecie, ma rozpocząć się jesienią tego roku i zakończy się pod koniec 2023 r.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA