Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Leon, Leonard, Lesława
REKLAMA

Dobra wiadomość. Będzie obiecany żłobek. Gmina zapłaci za niego tyle co nic

Andrzej Bartniak
27 września, 19:13
W najbliższy czwartek zostanie podpisana umowa na adaptację budynku dawnego przedszkola w Nowem na żłobek. To z pewnością dobra wiadomość dla pracujących rodziców. Powód do satysfakcji ma również gmina, która wyda na ten cel z własnego budżetu tylko 19 tys. zł.
W tym budynku będzie się mieścił pierwszy żłobek w Nowem
Fot. Andrzej Bartniak

Rozstrzygnięto przetarg na utworzenia żłobka Puchatek w Nowem. Będzie się on znajdował w budynku przy al. 3 Maja, który wcześniej, przez dziesięciolecia, służył jako przedszkole. Jednak z czasem stał się za ciasny na tego typu placówkę, dlatego tuż obok wybudowano nową.  

Dość szybko zapadła decyzja, że około stuletni budynek dalej będzie służył dzieciom. Ruszyły starania o pozyskanie dotacji na ten cel, które zakończyły się sukcesem. Gmina Nowe otrzymała wysokie dofinansowanie z budżetu państwa, dzięki któremu można było przejść do kolejnego etapu, czyli przetargu.

Wkrótce ruszą prace

Wpłynęły dwie oferty. Obie złożyły firmy z Grudziądza. Wygrało konsorcjum firm Rem-Bud i Rem-Bud Bis, które zaproponowało kwotę 1 mln 644 tys. zł. Oferta drugiej spółki była tylko nieznacznie wyższa i wynosiła 1 mln 697 tys. zł. Gmina miała zarezerwowane na tę inwestycję 1,7 mln zł.

- Cieszy nas takie rozstrzygnięcie - mówi Czesław Woliński, burmistrz Nowego. - O solidności tej firmy mieliśmy okazję się przekonać przy okazji rozległego remontu domu wielorodzinnego w Dolnych Morgach, który uległ częściowemu spaleniu.

Prace adaptacyjne prawdopodobnie ruszą już na początku października.

Gmina wyda tylko 19 tysięcy

Na początek gmina chce zaadaptować na potrzeby 15-osobowego żłobka parter. To około 180 m kw. Wewnątrz trzeba będzie zmienić układ pomieszczeń, przebudować łazienki, wymienić instalację wodno-kanalizacyjną i centralnego ogrzewania oraz ocieplić budynek.

Z kolei na zewnątrz miałyby powstać podjazd dla wózków i osób niepełnosprawnych, chodnik i plac zabaw.

Plany zakładają, że żłobek będzie gotowy wraz z nowym rokiem szkolnym, czyli do końca sierpnia 2023 r. Gmina wyda na ten cel z własnego budżetu zaledwie 19 tys. zł.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl