Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Bogusław, Jagoda, Katarzyna
REKLAMA

Szachiści z Nowego chcą podbić województwo

red
21 stycznia 2022, 15:46
Sekcja szachowa Wisły Nowe z powodzeniem rywalizuje w Drużynowych Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach. O tym jak rośnie popularność dyscypliny może świadczyć fakt, że w tym sezonie do rozgrywek ligowych zgłosiło się aż 20 zespołów.
Szachiści z Nowego spotykają się we wtorki w Centrum Kultury Zamek
Fot. Jan Plit

Ostatnio wiele się mówi o rosnącej popularności szachów, jako dyscypliny sportu. Niektórzy twierdzą, że spory wpływ miał na to hitowy serial Netflixa "Gambit królowej". Okazuje się, że w III lidze województwa kujawsko-pomorskiego mamy więcej klubów chętnych do gry w szachy niż w piłkę nożną.

Jednym z klubów reprezentujących powiat świecki w III lidze jest Wisła Nowe. Historia sekcji szachowej sięga tam blisko pięćdziesięciu lat, ale w tym sezonie zawodnicy Wisły będą chcieli z pewnością powrócić do lat największych sukcesów, gdy zdobywali trzecie miejsce w drużynowych rozgrywkach.

- Dawniej, gdy oddzielnie rozgrywano III i IV ligę, w każdej z nich występowało po 10 zespołów i każdy klub mógł zagrać z każdym. Teraz, gdy jest 20 drużyn w III lidze, mecze odbywają się systemem szwajcarskim – mówi Ferdynand Luchowski, kierownik sekcji szachów w Wiśle Nowe.
REKLAMA

Co to oznacza? W rozgrywkach trzeciej ligi odbywa się 7 rund (kolejek), a system rozlosowuje każdorazowo poszczególne mecze. Klub z Nowego niedawno pokonał u siebie szachistów z Bydgoszczy.

- W lutym przyjeżdża do nas Inowrocław, a później my udajemy się na wyjazd do klubu, który przydzieli nam los. Ostatnia, siódma runda, odbędzie się w systemie zjazdowym, a więc wszystkie kluby przyjadą w jedno miejsce i tam rozegrają swój mecz – wyjaśnia Ferdynand Luchowski.

Drużyna szachistów składa się z pięciu osób, ale w tym musi być przynajmniej jedna kobiet lub junior do 12 roku życia. Wisła Nowe ma w swoim składzie przedstawicielkę płci pięknej, Elżbietę Rybak.

Ferdynand Luchowski, kierownik sekcji szachów w Wiśle Nowe

W tej chwili klub z Nowego zajmuje ósme miejsce w tabeli po czterech rundach. Można więc powiedzieć, że znajduje się w tej wyższej połowie stawki. Apetyty są jednak na pewno większe.

- Trzy lata temu zdobyliśmy trzecie miejsce w województwie – wspomina Ferdynand Luchowski.

Jak wygląda drużynowy mecz szachowy?

- Pojedynek trwa cztery godziny, po dwie na ruch dla każdej z drużyn. Spotykamy się o godz. 10.00 i gramy do 14.00, chyba, że wcześniej rozstrzygnie sprawę szach-mat – mówi kierownik.

Wisła Nowe przygotowuje się już do meczu z przeciwnikiem z Inowrocławia. Spotkanie to może zadecydować o tym, czy nowianie zachowają szansę walki o pozycje medalowe.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl