Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Sylwia, Juliann, Gerwazy
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  30°C / 19°C
 • rozproszone chmury
  Jutro:
  29°C / 19°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  29°C / 18°C

Co prezydent Polski robił w Świeciu? Miasto nie było głównym celem jego podróży

red
2 maja, 20:56
24 kwietnia 1923 r., Świecie odwiedził Stanisław Wojciechowski, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Co sprowadzało go do 7-tysięcznego miasteczka nad Wdą?
Wizyta prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w domu Kazimierza Różyckiego
ilustr. album Jana Kamińskiego, t. 54, s. 8

Na łamach „Głosu Robotnika” z 29 kwietnia 1923 r. informowano, że prezydent Wojciechowski przybył do Świecia z Chełmna promem. Na brzegu głowę państwa przywitali starosta powiatu świeckiego Czesław Tollik i burmistrz Świecia Stanisław Kostka, a żona Leona Neumanna, pierwszego po odzyskaniu niepodległości w 1920 r., komisarycznego burmistrza Świecia, wręczyła bukiet kwiatów.

Śniadanie przy Dworcowej

Stanisław Wojciechowski został podjęty śniadaniem przez Kazimierza Różyckiego, organizatora życia gospodarczego w mieście. Różycki zakładał kółka rolnicze i kasy spółdzielcze, był też prezesem zakładów młynarskich w Przechowie. Jego dom znajdował się przy ul. Dworcowej, naprzeciwko siedziby ówczesnego starostwa. Dziś w miejscu jego domu stoi blok mieszkalny, a w budynku dawnego starostwa mieści się urząd miasta. Zmieniła się też nazwa ulicy. Przedwojenna Dworcowa to obecnie Wojska Polskiego.

W „Gazecie Bydgoskiej” z 27 kwietnia 1923 r. odnotowano, iż przeprawie promem przez Wisłę towarzyszyły regaty wioślarskie. Na lewym brzegu Wisły prezydent został powitany przez marynarzy flotylli nadwiślańskiej, stacjonującej ówcześnie w Świeciu.

Maszyny w ruch

Po przywitaniu przez starostę Wojciechowski przespacerował się do miasta. W drodze okrzyki na jego cześć wznosiły cechy, organizacje ze sztandarami, dzieci szkolne i tłumnie zgromadzona publiczność. Po śniadaniu u Różyckich udał się do nowo wybudowanej elektrowni w Gródku.

Godzinową rozpiskę wizyty S. Wojciechowskiego w Świeciu odnajdujemy w „Słowie Pomorskim” z 21 kwietnia 1923 r. Według planu miała ona przebiegać w następującym porządku: godz. 11.00 – przyjazd do Świecia, godz. 11.00-12.00 – śniadanie. W godz. 12.30-14.30 – poświęcenie i puszczenie w ruch maszyn Krajowej Elektrowni Wodnej w Gródku.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl


Dziękujemy Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej za udostępnienie artykułu opublikowanego pierwotnie na profilu izby na Facebooku.

Komentarze (3)

Dodałbym jeszcze , że podczas tej wizyty Pan Prezydent nadał Leonowi Neumannowi I komisarycznemu burmistrzowi Świecia tytuł Honorowego Obywatela Świecia

Odpowiedzi: 0

A to burmistrzem wtedy nie był Pogoda? Dziwne... Myślałem, że on od zawsze jest burmistrzem Świecia prócz tej przerwy teraz.

Odpowiedzi: 0

Pogoda wtedy była, bo nie widać parasolek. 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz