Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dostaną więcej punktów, jeśli będą... mężczyznami. "To dyskryminacja kobiet!"

Rozgorzała dyskusja na temat rzekomej dyskryminacji kobiet po opublikowaniu regulaminu projektu stażowego "Stawiamy na przyszłość". Przygotowano go z myślą o uczniach liceów, którzy chcą popracować w wakacje. Jak to możliwe, że tak jawnie w pozycji uprzywilejowanej postawiono mężczyzn? Wyjaśnienie niektórych z pewnością zaskoczy.      

Udostępnij
i-lo-1

W najbliższy wtorek rozpocznie się nabór na staże zawodowe. Przygotowano je z myślą o licealistach w Świeciu i Nowem. Staże - większości przypadków będą to prace biurowe - mają być realizowane od 26 czerwca do 31 sierpnia.

Stażysta za 20 dni pracy będzie mógł liczyć na wynagrodzenie 1750 zł. O tym, komu uda się zarobić na własne wydatki, zadecyduje kilka czynników. Obok średniej ocen, pod uwagę będzie brana też płeć ucznia ubiegającego się o staż. Uczniowie płci męskiej dostaną dodatkowe 5 pkt. Na bonus w postaci kolejnych 5 punktów mogą też liczyć mieszkańcy wsi.

Wiele osób czytających informację o naborze na staż w I Liceum Ogołnokształcącym w Świeciu oburzyło różnicowanie ze względu na płeć.

Reklama
Reklama

- Przecież to dyskryminacja kobiet! - oburza się Czytelniczka, która powiadomiła nas o zasadach naboru.

Posypały się również krytyczne komentarze na profilu facebookowym I LO:

  • Jeśli chodzi o punkt 2 dot. płci to z całą pewnością jest to dyskryminacja i złamanie prawa.
  • Kto normalny przyznaje dodatkowe punkty za płeć?
  • Uważam, że nie może być żadnego wyjaśnienia . W czasach, kiedy tyle się mówi o dyskryminacji kobiet w pracy, szkoła nie powinna takich zachowań propagować. Ktoś beknie za fatalny regulamin.
  • Czy my się właśnie cofnęliśmy o 100 lat?

To tylko kilka z komentarzy. Co na to dyrekcja szkoły?

Reklama
Reklama

- Kryteria są zgodne z regulaminem porozumienia, jakie podpisaliśmy z powiatem świeckim - tłumaczy Małgorzata Cardona-Kocikowska, dyrektor I LO w Świeciu. - Nie my je ustalaliśmy, dlatego nie mamy prawa ingerować w te zapisy.

Co zatem skłoniło starostwo do postawienia sprawy w sposób premiujących tylko młodych mężczyzn, zamiast równego traktowania obydwu płci?

Staże realizowane są ze środków unijnych. W tym przypadku rozdziela je Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To on nakazał skorygować kryteria, które wcześniej w pozycji uprzywilejowanej stawiały kobiety.

Reklama
Reklama

- Biorąc pod uwagę sytuację na lokalnym rynku pracy, która wyraźnie wskazuje na to, że kobietom trudniej jest znaleźć zatrudnienie, przygotowując kryteria naboru chcieliśmy promować kobiety - wyjaśnia Bożena Gaca-Zielińska, dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu. - Nasz tok rozumowania został zakwestionowany.

Z jakiego powodu? Poniżej wyjaśnienie urzędu marszałkowskiego w Toruniu.

W związku z tym, że grupą docelową nie będą technika, a z opisu w pkt D.1.A „Zgodność z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn (na podstawie standardu minimum)" wynika, że ze względu na zidentyfikowane nierówności płci, mężczyźni będą preferowani w rekrutacji na zajęcia w liceach, należy zamienić kryterium dodatkowe dla LO z: kobiety, na: mężczyźni.

Reklama
Reklama

Chodzi o to, że w liceach mężczyźni stanowią tylko 30 proc. ogółu uczniów. Ponieważ jest ich mniej, równość szans w otrzymaniu stażu, w ocenie urzędu marszałkowskiego, została zachwiana. By im "pomóc", dostają dodatkowe 5 pkt.  

- Gdy realizowaliśmy podobne staże dla techników, dodatkowo punktowane były kobiety, bo jest ich tam mniej, ale wtedy przeszło to bez echa - dodaje Bożena Gaca-Zielińska.

Gdyby starostwo nie przystało na zmiany zalecone przez urząd marszałkowski, nie otrzymałoby pieniędzy na ten projekt.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
62 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Równość nie polega na

Równość nie polega na przyznaniu punktów za bycie w mniejszości. równość polega na tym, że każdy ma równe szanse, a przyznając punkty za płeć na pewno nie można mówić o równych szansach. kobiety z miasta mają praktycznie zerowe szanse na odbycie stażu w porównaniu do mężczyzn ze wsi.

Te zapisy zupełnie nie

Te zapisy zupełnie nie przystają do XXI wieku. Co z osobami niebinarnymi??? Jak można twierdzić, że jest tylko kobieta i mężczyzna??? Co z innymi płciami??? Katolicki zaścianek.

Z tą budą zawsze było coś nie

Z tą budą zawsze było coś nie tak.A dyrektor co na to?Dyskryminacja!!

jesus maria to jest po prostu

jesus maria to jest po prostu hore

I bardzo dobrze!!! Koniec ze

I bardzo dobrze!!! Koniec ze szkalowaniem tradycji!!!

w USA murzyni maja dodatkowe

w USA murzyni maja dodatkowe punkty za kolor skóry. Tak samo w wielu sytuacjach kobiety mają dodatkowe punkty za inny narząd miedzy nogami przez co są fizycznie słabsze i potrzebuje się je dodatkowo punktować. Najbardziej dyskryminowani w lewackim świecie są oczywiście hetero biali faceci.

Panu marszałkowi przypomiała

Panu marszałkowi przypomiała się zamierzchła komuna gdzie na studia były punkty za pochodzenie robotniczo-chłopskie, ot i cała PO

Jeszcze kilka lat temu

Jeszcze kilka lat temu chłopacy z miasta nie mieli nawet cienia szans dostać się na jakikolwiek kurs czy to na prawo jazdy czy jakikolwiek inny bardziej błachy. Bardzo dobrze, że ktoś się z tego dyskryminacyjnego trendu wyłamał i żeby uwypuklić problem zrobił odwrotnie niż do tej pory. W przyszłych projektach pleć nie powinna mieć znaczenia ale na pewno nie można dawać punktów za to że ktoś jest kobietą. W tym kraju to mężczyzna jest najbardziej dyskryminowany taka jest prawda. Ten artykuł jest tego potwierdzeniem bo jakoś wcześniej gdy było dokładnie odwrotnie to nikt o tym nie pisał.

Jeśli żadna grupa nie ma być

Jeśli żadna grupa nie ma być dyskryminowana to o przyjęciu na starcie powinna decydować rozmowa kwalifikacyjna i tyle… be względu na wiek , płeć   kolor skóry, przekonania itd. Urząd Marszałkowski niestety popłynął.  Niech umiejętności i sposób w jaki kandydat się reklamuje decyduje by było sprawiedliwie. No cóż jak widać są równi i równiejsi. Przyznanie punktów za płeć jest chore i cofa nas do średniowiecza. Młodzież w ogóle nie powinna złożyć żadnego wniosku na taki stan to może organizator coś zrozumie, a Starostwo od razu powinno ingerować i nie wchodzić w rąk chory regulamin stażowy. A wydawałoby się, że pracuje tam tyle wykształconych osób…

 

No i bardzo dobrze jazda tam

No i bardzo dobrze jazda tam

Nareszcie, pierwszy przypadek

Nareszcie, pierwszy przypadek o jakim słyszałem, że mężczyźni dostają dodatkowe punkty. Dotychczas ciągle preferowane były kobiety: parytety, dziewczyny na politechniki, stypendia dla kobiet, i tak dalej.

Oczywiście osobiście jestem przeciwny punktom za płeć, zatem w tym przypadku należałoby zrezygnować z punktów dla chłopaków, ALE PO UPRZEDNIEJ REZYGNACJI Z DAWANIA BENEFITÓW DLA KOBIET NA KAŻDYM KROKU I W KAŻDEJ DZIEDZINIE – OD DODATKOWYCH STYPENDIÓW AŻ DO EMERYTURY 5 LAT WCZEŚNIEJ.

Ludzie, jestem uczniem tej

Ludzie, jestem uczniem tej szkoły i tak samo były realizowane staże dla uczniów płci damskiej np. „Dziewczyny w IT”. Żaden chłopak wtedy nie protestował, a teraz znalazły się feministki, które czują się zdyskryminowane. Co my mogliśmy zrobić gdy były staże tylko dla kobiet?

A teraz wyobraźmy sobie

A teraz wyobraźmy sobie odwrotną sytuację. 

Je…ane podwójne standardy.

Podobno w kopalniach kobiety

Podobno w kopalniach kobiety przy naborze dostają 10 pkt ekstra; jest ich mniej niż 30% przy fedrowaniu 😉 ……tam to jest dyskryminacja dopiero

Nie rozumiem o co hałas, to

Nie rozumiem o co hałas, to kobiety zazwyczaj mają dodatkowe punkty i wtedy cisza. Wystarczy u wujka google wpisać „dodatkowe punkty za płeć” i po wynikach widać…

Powszechne punkty dla kobiet

Powszechne punkty dla kobiet i cisza w tym temacie to jest małe piwo.

Proponuję w Google wpisać „najlepsze stypendia dla kobiet 2023” a potem dla porównania „najlepsze stypendia dla mężczyzn 2023”.

To jest dopiero gigantyczna dyskryminacja. Mężczyźni w tym kraju to tacy trochę podludzie.

UE wprowadza równe szanse.

UE wprowadza równe szanse. Może protestujące feministki pojadą do Rosji, jak im to nie odpowiada ?

A jak będą sprawdzać płeć? 

A jak będą sprawdzać płeć? 

Gdyby były dodatkowe punkty

Gdyby były dodatkowe punkty za bycie kobietą, co sie zdarza w ofertach przeróżnych kursów, czy rekrutacji do szkoły, to by było wszystko spoko i nikt by nie miał pretensji, po za tymi mizoginistycznymi przegrywami zdaniem wiekszości. A tak mamy kobiece AJ WAJ! Hipokryzja lv 120

Bardzo dobrze, chociaż raz

Bardzo dobrze, chociaż raz mężczyźni będą mieli równe szanse. Przyznawanie punktów na uczelniach, dni dla kobiet na saunach/basenach, wymuszanie zatrudniania kobiet w przedsiębiorstwach i zarządach już jest ok, a dla mężczyzn przymusowa komisja wojskowa.

Uważam, że to skandal, że

Uważam, że to skandal, że mężczyźni dostają 5 pkt. Powinni dostawać minimum 10!!!! 

Ale jak to samo w drugą

Ale jak to samo w drugą stronę się dzieje to jest „równość płci”, a jak to mężczyźni dostają ekstra punkty do dyskryminacja xDDDD

Fajne hipokryzje, mężyczyźni w polsce są dyskryminowani na każdym kroku, a tu się jeszcze srają o to bo coś akurat dostali ekstra.

Co za zakłamane hipokrytki,

Co za zakłamane hipokrytki, haah

Przywileje dla bab – nalezy sie

przywileje dla facetow – dyskryminacja

najsmutniejsze jest to, że

najsmutniejsze jest to, że nikt nie podejmuje głosu, że to kobiety miały dostać dodatkowe punkty, znowu. całe szczęście marszałek zapobiegł temu. jakby skończyło się na bonusie dla kobiet, nikt by o tym nie usłyszał – bo to „normalne”, ale facet z bonusem – o nie, nie tak nie wolno!

Kobiety są pro prostu

Kobiety są pro prostu dwulicowe, jak dyskryminuje się mężczyzn to julki i karyny siedzą cichutko. W 99% przypadków dykryminacja dotyka mężczyzn. Dykryminacja ma płeć, ofiarami są mężczyzni a sprawcami kobiety. Dykryminacja ma płeć. To kobieta.

A tutaj stypendia tylko dla

A tutaj stypendia tylko dla kobiet – Rusza nabór wniosków do 23. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Morawiecki zapowiedział 1mld zł tylko dla kobiet…to jak jak to jest?

One wszystkie sfiksowały bo

One wszystkie sfiksowały bo chłopa dawno nie miały. Chłopa im trzeba!

Jak kobiety dostają dodatkowe

Jak kobiety dostają dodatkowe punkty w kwalifikacjach do jakichś projektach to już jest ok? Albo jak jakieś projekty czy programy są tylko skierowane do kobiet to też jest ok, tak?

Słynne hasło jednej z korporacji „Pomagamy jak umiemy, kobietom”. To zdecydowanie mężczyźni są dyskryminowani w tym kraju, także akcja na plus.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama