Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Gdzie podają najlepszą kaczkę w Polsce? W restauracji w Świeciu

Noga z kaczki w sosie z czarnego bzu z knedlami z pieczywa i stekiem z czerwonej kapusty. Brzmi smakowicie? I znakomicie smakuje, co potwierdziło pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie w Poznaniu. Popisowe danie wymyśliła i przygotowała Kamila Szymańska, szefowa kuchni w restauracji hotelu Vistula w Świeciu.

Udostępnij
vistula-kaczka-2

REKLAMA

Konkurs w poznańskiej restauracji Za murem zorganizowano w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. Tematem przewodnim zmagań, które miały miejsce w minioną sobotę, była kaczka.

Z powodu pandemii tegoroczna edycja pojedynku kucharzy miała nieco inny przebieg. Kucharze biorący udział w rywalizacji musieli przywieźć gotowe potrawy.

- Na miejscu mieliśmy tylko 30 minut na podanie dań - mówi Kamila Szymańska, szefowa kuchni w restauracji hotelu Vistula w Świeciu. - Każde z nich trzeba było przygotować na trzech talerzach. Pierwszy wędrował do fotografów. Dwa kolejne do jurorów.

Zwycięska potrawa na konkursie kulinarnym w Poznaniu

Szefowa kuchni w Vistuli serwowała nogę z kaczki w sosie z czarnego bzu z knedlami z pieczywa,  stekiem z czerwonej kapusty i marynowaną czerwoną kapustą oraz pieczeń z kaczki wędzoną na zrębkach z wiśni z musem z żołądków, galantem z żołądków i konfiturą z czerwonej cebuli.

Obydwa dania są dość pracochłonne.

- Nogę trzeba było obwiązać sznurkiem, żeby podczas obróbki mięso nie rozpadało się - zdradza Kamila Szymańska. - Dzięki temu udało się zachować formę kulki, jednocześnie uzyskując kruchość, która przypadła do gustu jurorom. Z kolei pieczeń wymagała moczenia w solance przez cztery doby, potem trzeba było ją jeszcze wędzić przez ponad sześć godzin.
REKLAMA

Trud się jednak opłacił, bo noga w sosie z czarnego bzu została uznana za najlepsze danie konkursowe. To duży sukces, bo konkurencja była silna.  

- Opracowując nowe dania staram się łączyć tradycyjne przepisy z nowoczesnym podejściem do gotowania - tłumaczy szefowa kuchni.- Uwielbiam książki kucharskie, których mam ogromną kolekcję. Chętnie też oglądam niektóre programy kulinarne, np. „Top Chef”. Nie szukam w nich jednak gotowych receptur, a raczej inspiracji dotyczących dań, które chciałabym serwować gościom restauracji, czy też sposobu ich podania. Pamiętajmy, że jemy też oczami. Lubię, jak na talerzu jest kolorowo i jednocześnie minimalistycznie. Potrawy powinny wyglądać lekko - podkreśla.
REKLAMA

W październiku ponownie wybiera się na konkurs do Poznania. Jej zadaniem będzie przygotować coś niepowtarzalnego z gęsiny.

- Mam już pewną koncepcję, ale na razie nie mogę jej zdradzić - śmieje się.

Kamila Szymańska nie kryje, że swoją pracę, która jest jej wielką pasją, traktuje jako swego rodzaju misję. Jej celem jest oswajanie gości restauracji z nowymi, czasami na pierwszy rzut, zaskakującymi połączeniami smakowymi.
REKLAMA

- Takim przykładem jest np. puree z kalafiora z wanilią serwowane do łososia - wyjaśnia. - Pewną nowinką jest też assiette, czyli wieloelementowe danie będące przeglądem możliwości na przyrządzenie wybranego produktu. I tak na jednym talerzu możemy otrzymać np. kalafior pieczony, prażony i romanesco, a wszystko to jest u nas znacznie tańsze niż w dużym mieście - podkreśla szefowa kuchni w hotelu Vistula.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (9)

 1. ....,

  20 sierpnia 2020 19:41

  No no ciekawe jaka cena za

  No no ciekawe jaka cena za taka porcję kaczuszki ? Hm.

  • Xx

   20 sierpnia 2020 19:59

   Jak cie nie stac to po parowy

   Jak cie nie stac to po parowy i bulke do biedry!

   • ....,

    20 sierpnia 2020 20:18

    I lepiej się najem niż ta

    I lepiej się najem niż ta nóżką ala kaczka z pisklaka…

    • Xx

     20 sierpnia 2020 20:28

     Na moje to mozesz nawet

     Na moje to mozesz nawet cynkape wciagnac 🙂

     • ....,

      20 sierpnia 2020 20:49

      Nie mam takiej potrzeby nawet

      Nie mam takiej potrzeby nawet ale widzę że ty masz taka potrzebę … smacznego…

 2. Hej

  21 sierpnia 2020 00:01

  Trzeba przyznac, że w Vistuli

  Trzeba przyznac, że w Vistuli jest bardzo smacznie. Porcje może nie powalają wielkością, ale zawsze jest opcja by odkrywać tam nowe smaki.

 3. Dse

  21 sierpnia 2020 07:28

  Ooooo ciekawe! Niedługo

  Ooooo ciekawe! Niedługo wpadnę na degustacje  :))

 4. mieszkaniec

  21 sierpnia 2020 08:42

  cieszę się!

  cieszę się!

 5. ydy

  21 sierpnia 2020 09:05

  chciałabym otrzymać tak

  chciałabym otrzymać tak podaną porcję jak na załączonym zdjęciu, ale znając życie będzie  gorzej

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama