Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Kto dokończy przebudowę budynku przy ulicy Wyszyńskiego?

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest w stanie dokończyć prac.

Udostępnij
W budynku na Mariankach ma powstać centrum aktywizacji seniorów / Fot. Andrzej Bartniak

Pierwszy przetarg na przebudowę budynku przy ul. Wyszyńskiego 15 w Świeciu, gdzie kiedyś mieścił się Ośrodek Pomocy Społecznej, unieważniono z powodu błędów formalnych w dokumentacji firmy, która złożyła najkorzystniejszą ofertę.

Drugi przetarg wygrała spółka KZBUD ze Świecia, która zaoferowała najniższą cenę, 3 mln 909 tys. zł. Kiedy jednak w grudniu 2021 r. miało dojść do sfinalizowania umowy, przedstawiciel firmy nie przyszedł na jej podpisanie.

Miasto musiało więc szybko ogłosić trzeci przetarg. Przystąpiły do niego dwie firmy ze Świecia: Prof-Bud, który zaproponował 4 mln 564 tys. zł i Libra oferująca blisko 4 mln 43 tys. zł.

Reklama
Reklama

Biorąc pod uwagę, że Libra zaproponowała najniższą cenę, a dokumentacja nie budziła zastrzeżeń, to właśnie ona została wybrana 8 lutego 2022 r. do realizacji inwestycji. Na uporanie się z nią miała 10 miesięcy od momentu podpisania umowy.

To oznacza, że prace miały się zakończyć w grudniu ubiegłego roku. Tak się nie stało. W pewnym momencie było już jasne, że Libra nie jest w stanie doprowadzić inwestycji do końca.

- 30 sierpnia wypowiedzieliśmy umowę firmie Libra - mówi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Jednym z głównych powodów było niedotrzymanie terminu realizacji.

Reklama
Reklama

W październiku ma być wyłoniony nowy wykonawca, który dokończy prace.

- Na szczęście nie zostało ich już wiele - podkreśla Paweł Knapik. - Pozostała do zrobienia typowa wykończeniówka i trochę prac elektrycznych.  

Dokończenie inwestycji jest po tyle istotne, że gmina dostała ten cel 3,3 mln zł dofinansowania. Gdyby nie wywiązała się z umowy,  musiałaby zwrócić pieniądze.     

Reklama
Reklama

W budynku przy ul. Wyszyńskiego 15 ma powstać centrum aktywizacji seniorów.

Obiekt zostanie w całości dostosowany do potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się. Dlatego będzie dysponował windą.

Parter w dalszym ciągu będzie zajmowała filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, która dzięki remontowi zyska na wyglądzie.

Reklama
Reklama

Największy zakres prac został przeprowadzony na piętrze.

Mają tam być ulokowane m.in. dwie sale rehabilitacyjne, gabinet lekarza, pomieszczenie socjalne dla pracowników, toalety oraz sala konferencyjna będąca do dyspozycji przede wszystkim seniorów.

Z myślą o najstarszych mieszkańcach gminy przewidziano sporo zajęć m.in. jogę, gimnastykę, kursy komputerowe, spotkania przy kawie z ciekawymi ludźmi. Przebudowie poddano też teren wokół budynku: drogę wewnętrzną, chodniki, kanalizację deszczową i sanitarną oraz sieć wodociągową.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (25)

 1. Maryska

  3 października 2023 06:50

  Dlaczego mnie to nie dziwi?? Najpierw Deczno, teraz to!!! Jacy włodarze miasta, takie inwestycje!!!

  • Produkcja

   3 października 2023 06:55

   Chyba jakie firmy takie inwestycje.

 2. Ciekawy

  3 października 2023 06:52

  Jak to jest że w Świeciu wszystko za każdym razem jest tak samo. Rozpisany przetarg wygrywa najtańszy wykonawca który pracy nie wykona ale większość pieniędzy zgarnie, później kolejny przetarg na dokończenie robót i w ten sposób inwestycja przedłuża się w czasie a jej koszt jest dużo wyższy.

 3. Ala

  3 października 2023 08:16

  Kolejni przyjaciele burmistrza. Jak kraść to miliony i tak winnego nie ma i nie będzie. Trochę burzy i ucichnie

 4. Tadzio

  3 października 2023 08:29

  U nas tak jest. W ubiegłym roku Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego wydała 200 mln zł na zakup sprzętu do wypożyczalni dla niepełnosprawnych
  Wciąż jej nie otwarto, a rząd nie chce nawet ujawnić, co do niej kupiono

 5. hery

  3 października 2023 08:55

  Tyle się mówi, żeby nie wybierać najtańszych wykonawców i dalej wybierają najtańszych. „Tanie mięso psy jedzą”.

  Każdy wie, że jak ma być zrobione tanio, to nie będzie dobrze.

  • xxx

   3 października 2023 23:47

   tylko że w naszym kraju tak są przepisy że zawsze wygrywa najtańszy jeśli w dokumentacji wykonawczej jest wszystko ok

 6. Krzychu

  3 października 2023 08:56

  Pytam się gdzie są radni i dlaczego nikt z tym nic nie robi??? Deczno teraz to???? Materiał typowy dla telewizji!

 7. Radny

  3 października 2023 10:15

  Właścicielem libry jest koleś z rodziny Zachara z kazbud czyli jedna klika .Wszystko po ukladzie .Najlepsze jest to że żadna z tych firm nie zostanie ukarana za opieszałość i zerwanie umowy .Obcej firmie to już by dawno się dobrali do konta

  • Paulina

   4 października 2023 21:30

   Zachęcam zasięgnąć więcej informacji w tym temacie i nie pisać bzdur. Pozdrawiam

 8. Jano

  3 października 2023 10:26

  Świecie miasto układów… włosy ci nawet przeszczepia.

  • made my day

   3 października 2023 14:50

   Haha:)

 9. Ona

  3 października 2023 10:38

  Tu już dawno w urzędzie powinno wkroczyć ABW nie wiem dlaczego zwlekają

 10. Janek

  3 października 2023 11:03

  Jestem seniorem, ale czy to już nie przesada z miejscami dla osób starszych. Przecież nie chodzi o seniorów tylko nabijanie kasy wszystkim co w tym pracują. Straszne!!!

  • Puri

   3 października 2023 18:07

   Tadzio my nie mówimy o polityce tylko o budowie w Świeciu. Chłopie ogarnij się, żyj tu i teraz a nie powtarzaj bzdur!

 11. Radek

  3 października 2023 11:26

  Dlaczego nikt z tak dużego miasta nie zgłosi tych afer gdzieś do odpowiednich organów?? Jak można tak robić okradając budżet!!!!

 12. Stachu Zieliński

  3 października 2023 11:54

  Czytając wypociny świeckich sznurków za każdym razem zbiera mi się na wymioty. Wszelkiej maści trollujący na forum znawcy i spece od wszystkiego. Proponuję w przyszłych wyborach stanąć do walki o miejsce w radzie, a po wygraniu wyborów przekonacie się, jakie to proste być radnym. Mało tego, będziecie mieli możliwości zgłaszania nieścisłości do ABW i odpowiednich organów. Radek, Ona, Jano, Radny, Krzychu i pozostali oszołomieni geniusze.

  • Radek

   3 października 2023 14:32

   Sznurek to z ciebie. Czasem nie rolą radnych jest kontrola i nadzór nad wydawanymi pieniędzmi z budżetu??? Doczytaj zanim coś wypocisz

 13. Radosław

  3 października 2023 14:08

  Takich spraw w całym kraju jest dużo więcej. Składają się na to procedury przetargowe, w których zawsze najwyżej oceniana jest cena . Referencje i rekomendacje wystawiane są z nieprawdziwymi informacjami. Firmy w Polsce nie wiedzą co będzie jutro. Ciągły wzrost cen, niestabilne ceny paliw i materiałów, coraz wyższe koszty zatrudnienia i wysokie obciążenia podatkowe. Dodatkowo brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej. W dniu dzisiejszym ciężko jest podpisać umowę długoterminową, gdzie kalkulujesz materiały a nie masz pewności cen. Na koniec dodam że nie bronię wykonawców tej inwestycji. Zwracam uwagę na fakt że jest to plaga na skalę krajową.

 14. Stachu Zieliński

  3 października 2023 16:39

  Kontrola i nadzór nad wydawanymi pieniędzmi m.in. jest rolą radnych. Sprawdź zanim puścisz drugiego bąka. Geniuszu.

 15. Czytelnik

  3 października 2023 17:37

  To już standard w Świeciu

 16. Kto ?

  3 października 2023 17:56

  Kto usuwa komentarze ?

 17. Benio

  4 października 2023 00:35

  Film Reset i wszystko jasne

 18. Swieciak

  4 października 2023 11:30

  Tak rzadzi w Świeciu OPS z P O zresztą to jedna d_pa .Ktoś ich wybrał ,większość wlanie tego chciala.zaraz pewnie usuną

 19. krzychu

  5 października 2023 00:44

  chcecie ZMIAN a ciagle glosujecie na to samo gowno . a wiec ludzie zasluguja na taka wladze jaka maja. i sie z tym meczcie

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama