Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Na co Świecie wyda 45 milionów złotych? "Cieszmy się, że możemy dzielić tak duże pieniądze"

Aż 45 mln zł na inwestycje zaplanowano w przyszłorocznym budżecie gminy Świecie. Na wtorkowej sesji nikt z radnych nie był "przeciw". Czterech wstrzymało się od głosu.

Udostępnij
Wtorkowa, "budżetowa" sesja Rady Miejskiej w Świeciu / Fot. Andrzej Bartniak

- Dochody gminy w przyszłym roku wyniosą 244 mln zł. To wzrost o 11 procent względem 2023 r. - mówiła Marzenna Rzymek, skarbnik gminy na wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu.

Większość tych środków będzie pochodzić z podatków od osób fizycznych i prawnych oraz z podatku od nieruchomości i opłat lokalnych.

Gmina zamierza wydać 250 mln zł (deficyt budżetowy wyniesie 6 mln zł), z czego 45 mln zostanie przeznaczone na inwestycje.

Reklama
Reklama

Do największych należeć będą:

  • rozbudowa Przedsiębiorstwa Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła - 8 mln zł
  • budowa ul. Lipowej, Platanowej i Wierzbowej w Sulnowie - 3,8 mln zł
  • modernizacja Orlika przy SP 8 - 3,7 mln zł
  • budowa ścieżki rowerowej Ernestowo-Czaple-Wiąg - 3,6 mln zł
  • projekt i budowa krytych kortów tenisowych - 2,5 mln zł
  • trzeci etap remontu zamku - 2 mln zł
  • projekt i przebudowa ul. Malinowej i Wiśniowej - 2 mln zł
  • budowa ul. Działkowców oraz dwóch rond - 2 mln zł

Projekt budżetu uchwalili radni wszystkich opcji.

- Patrząc z perspektywy sytuacji finansowej gminy, jest on naprawdę doskonały, dlatego głosuję za. Cieszmy się, że możemy dzielić tak duże pieniądze - podkreślał radny Dariusz Woźniak.

Reklama
Reklama

- Naszym mieszkańcom i firmom dzieje się na tyle dobrze, że możemy korzystać z większych pieniędzy z udziału w podatkach od osób fizycznych i prawnych - mówiła Grażyna Styczeń.

- Najważniejsze, że budżet jest stabilny, nie zadłużamy gminy. To ważna informacja dla przyszłych pokoleń - wtórował Sebastian Glaziński.

Oprócz wstrzymujących się od głosu radnych Adama Kufla, Bogdana Taracha, Jerzego Klonowskiego i Leszka Piotrowskiego, pozostali obecni na sesji radni byli za uchwaleniem budżetu.

Reklama
Reklama

O przyszłorocznych planach inwestycyjnych gminy Świecie pisaliśmy obszerniej tutaj.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (33)

  1. Ups

    19 grudnia 2023 21:51

    Pan Tarach Z PiS raczej mnie nie dziwi

    • Janek

      21 grudnia 2023 19:51

      Od Pana Atrakcją to się odwal, jeden z lepszych radnych . Chcesz się kogoś czepiać ,to szukaj w innym ugrupowaniu, a jest gdzie i czego .

      • Adach

        23 grudnia 2023 02:55

        Racja

  2. Janusz

    19 grudnia 2023 21:53

    W Sulnowie co chwilę nowe drogi robione a o starych drogach nie pamiętają.

  3. Quasimodo

    19 grudnia 2023 21:54

    Kryty kort tenisowy za 2,5 mln,ścieżka rowerowa za 3,6mln,ul.dzialkowcow z dwoma rondmi za 2mln a dziury w chodnikach,uszkodzone ścieżki rowerowe i brak toalety przy cmentarzu . Ważne że Sebastian dostał drona z termowizją i lokalni przedsiębiorcy w radzie Burmistrza. Jak to było na kartkach świątecznych za czasów PRL „Wesołych świąt życzy Partia i Rząd”.

    • xxx

      20 grudnia 2023 10:33

      brak toalety?? Uśmiechnij się do zarządcy cmentarza 🙂 czyli proboszcz, miasto nic nie ma do cmentarza

      • Świecianka

        20 grudnia 2023 13:45

        To może lepiej byłoby aby cmentarzem zarządzała gmina a nie parafia.
        Dla wszystkich byłoby lepiej, bo KS.Patoleta wprowadza ciche podwyżki i każe sobie dopłacać za usługi porządkowe gdzie z góry pobrał już za 20 lat.Kto się nie zgadza to się wycofuje.Jakieś niejasne zasady.

  4. Zachar

    19 grudnia 2023 21:58

    A gdzie na Deczno ?

    • Ciotka klotka

      20 grudnia 2023 09:22

      A może chodnik z Konopatu do Tucholi?

  5. Dino bagio

    19 grudnia 2023 22:00

    Jak to na co?? A deczno dofinansować kto ma?? Przecież trzeba skończyć ten bunkier nadający się do rozbiórki

  6. pppppppp

    19 grudnia 2023 22:03

    Molus ludzie chodzą polami do Świecia brak chodnika Terespol-Kozłowo 300 m a ty co?

    • Ciotka klotka

      20 grudnia 2023 15:30

      Ten odcinek należy już do solectwa Kozlowo,

      • ppppppppp

        20 grudnia 2023 22:24

        Ten odcinek należy do powiatu ale takie same buraki jak w gminie wszyscy przerzucają się odpowiedzialnością o chodniku do Drozdowa aż strach wspomnieć a Wyrwa to kosmos taka gmina

  7. Donos

    19 grudnia 2023 22:28

    A dworzec autobusowy jest „wspaniałą” wizytówką Świecia. Wstyd.

    • Prostownik

      19 grudnia 2023 22:58

      Chcesz komentować to najpierw odczytaj kto odpowiada za komunikację na terenie powiatu. Miasto ma komunikację miejską i ta działa jak należy.

    • Adam Szarej.

      23 grudnia 2023 02:50

      Racja.kare wpiedzielic pkt jak nic mnie robia,wstyd i chana

  8. Radny

    19 grudnia 2023 22:42

    No dworzec jest petarda jak na takie bogate miasto to już w kaczogrogdzie za Wisłą jest patola i mają lepszy .Lepiej na Deczno dajcie Kz-Bud górą

  9. bisiadka

    20 grudnia 2023 00:33

    deficyt 6 mln zł to nie jest zadłużanie? zarobić 244 mln, wydać 250 mln. Poza tym warto sprawdzic czy w obrębie gminy nie ma takich składowisk śmieci jak było na Vistuli gdzie podatnicy stracili? no właśnie ile? 10 mln? 12 mln? Może jest plan odzyskania tych pieniędzy i zalepienie tego deficytu? to oczywiście żart.

    • Ciekawy

      20 grudnia 2023 00:40

      Tak to gigantyczne zadłużenie. To tak jakbyś miał 250 zł i był zadłużony na 6 zł. sprawdź sobie budżety innych miast to dopiero zobaczysz zadłużenie. a tak przy okazji to kto ma obejsc te kilka tysiecy nieruchomości w gminie i sprawdzić czy nikt tam nic nie składuje? i jakie prawo ma urzędnik żeby wejśc ot tak sobie na teren prywatnej nieruchomości i ogladać wszystkie pomieszczenia, hale, magazyny, stodoły, szopy, zakłady, sprawdzić czy jakichs beczek nie zakopał itd 🙂 potrafisz to praktycznie wytlumaczyc czy tak sobie pieprznąłes bez sensu?

  10. Obserwator

    20 grudnia 2023 06:08

    A ten kort tenisowy to dla kogo? pewnie dla tzw świeckich elit, wątpie że każdy kto będzie chciał tam pograć się dostanie, zrobią ceny zaporowe i po sprawie. Taką inwestycje powinna wybudować firma prywatna i wynajmować, poczekamy , zobaczymy.Dworzec PKS to dosłownie ruina , plac manewrowy i budynek w opłakanym stanie, jak to możliwe że nie można odzyskać tego terenu od PKS Bydgoszcz. Co to jest ? wieczna dzierżawa czy ich własność na wieki. Czy włodarze miasta w ogóle próbowali to odzyskać, czy nasz reprezentant w sejmiku p.Pogoda coś zrobił w tej sprawie. Wszędzie go pełno na każdym zdjęciu w gazecie , może w końcu się pochwali swoimi dokonaniami dla naszego miasta. Bo nie ma ani o jego dokonaniach ani słowa . Właśnie zbliżają się wybory samorządowe!!!

    • Kika

      20 grudnia 2023 07:18

      Dworzec jest własnoscią prywatną, PKS dawno sprzesał.

  11. facio

    20 grudnia 2023 08:18

    Piotrowski, jak zwykle, był za, a nawet przeciw. Dziwny człowieczek z Kaczych Dołów.

  12. ciekawy

    20 grudnia 2023 08:27

    a pozostałe 205 mln na co ?

    • Euzebiusz

      20 grudnia 2023 13:38

      Na wypłaty dla urzędników

      • ala

        20 grudnia 2023 14:04

        hahaha, mózg wielkości orzeszka

      • ela

        20 grudnia 2023 14:05

        na świadczenia z paragrafu pomocy społecznej dla ciebie

    • abcde

      20 grudnia 2023 14:02

      zobacz jakie zadania realizuje gmina, to będziesz wiedział

  13. Obiektywny

    20 grudnia 2023 09:18

    Dworzec PKS to jedna z wizytówek Świecia. Już dawno powinien być wyremontowany ! Jaki przykład otrzymuje młodzież, która dojeżdża do szkół ponadpodstawowych ? Kort tenisowy może poczekać. Dyskusja do kogo należy jest zbędna, bo czy osoba, która z niego korzysta lub widzi przejeżdżajac ulicą zastanawia się do kogo należy teren ?! Nasi radni i radni z sejmiku wojewódzkiego powinni już dawno uaktywnić się w tym temacie.

    • Prostownik

      20 grudnia 2023 16:10

      Z takim pojęciem o życiu daleko nie zajdziesz. Wyobraź sobie, że pojęcie własności jest tu kluczowe, miasto ma wyremontować dworzec prywatnej firmy?

  14. szok

    20 grudnia 2023 09:34

    na co potrzebny radny, który nie potrafi zdecydować się na „za” lub „przeciw”. wstrzymanie się od głosu to jakieś nieporozumienie.

  15. wincent vega

    20 grudnia 2023 16:36

    Trzeba przyznac ze 2 ronda za 2mln to taniocha w porownaniu do geniuszu architektury 3 rond przechowskich ktore kosztowaly 20mln

  16. Zachar

    20 grudnia 2023 17:04

    My zrobimy taniej spokojnie

  17. Tomaszek

    20 grudnia 2023 20:13

    A co z modernizacją starych instalacji wodno kanalizacyjnych.