Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Podatek od nieruchomości w górę. Woźniak swoje, a Kułakowski swoje

Od przyszłego roku mieszkańcy gminy Świecie zapłacą podatek od nieruchomości wyższy o 5 proc. Inną propozycję miała opozycja.

Udostępnij
mieszkania_0

REKLAMA

Gmina liczy, że dzięki podwyżce do budżetu wpłynie dodatkowy milion złotych. Trzeba przyznać, że Świecie nie jest tu wyjątkiem, bo z powodu niższej subwencji oświatowej i zmian podatkowych wprowadzonych przez rząd, samorządy w całym kraju lawinowo podnoszą podatki lokalne i tną wydatki na inwestycje.

Radny Dariusz Woźniak uważa, że 5-procentowa podwyżka jest zbyt wysoka, tym bardziej, że większość spodziewanych wpływów będą musiały pokryć firmy (głównie Mondi). Powołał się na negatywną opinię w sprawie podwyżek wydaną przez Społeczną Radę Gospodarczą Gminy Świecie, którą powołał burmistrz.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Gmina nie doszacowała wpływów z podatku dochodowego, prognozowanych przez ministerstwo finansów, które utrzymuje, że w 2020 r. trafi do nas z tego tytułu 700 tys. zł – argumentował Dariusz Woźniak podczas ostatniej sesji rady miejskiej. - Moim zdaniem miasto podchodzi do tych założeń zbyt ostrożnie. Dlatego proponujemy mniejszy, 3-procentowy wzrost podatku od nieruchomości. Da to miastu 600 tys. zł, a nie 1 mln, ale razem z dochodami z PIT-u przyniesie w sumie 1,3 mln zł, czyli więcej niż obecne szacunki gminy - kalkulował radny.

Propozycję poparli tylko radni Razem dla Świecia Razem i PiS (6 głosów). Przeciwne było Obywatelskie Porozumienie Samorządowe i Koalicja Obywatelska, które opowiedziały się za wnioskiem burmistrza, zakładającym 5-procentową podwyżkę podatku od nieruchomości. Uchwałę przyjęto stosunkiem głosów 12 „za” i 7 „przeciw”.
REKLAMA


Dlaczego koalicja OPS i KO nie poparła propozycji Dariusza Woźniaka?

Reklama
Reklama

- Zadajmy sobie najpierw pytanie, dlaczego podnosimy podatek od nieruchomości i dlaczego robią to setki miast i gmin w całym kraju? Nasi sąsiedzi też. W Nowem mieszkańcy zapłacą o 7 proc. więcej, w Tucholi o 6 proc., a w Chełmnie o 5 proc. – wylicza Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Otóż dlatego, że rządowa subwencja oświatowa jest zbyt mała, a do tego dochodzi obniżenie podatku PIT z 18 na 17 proc i zwolnienie z podatku PIT osób poniżej 26. roku życia.

Jak dodaje burmistrz, wszystko to powoduje, że wiele samorządów ma problemy z dopięciem przyszłorocznych budżetów.
REKLAMA

- U nas sytuacja nie jest zła, ale musimy mieć finanse pod kontrolą. Podziwiam optymizm pana Woźniaka odnośnie zapowiedzi ministra, ale wcześniej słyszeliśmy deklaracje, że dostaniemy z budżetu państwa wystarczające środki na oświatę. Co z tego wyszło, wszyscy wiemy. Pan Woźniak wie o tym także. Sam jako skarbnik powiatu szuka teraz oszczędności w wydatkach starostwa, bo będzie ono miało w 2020 r. o 7 mln zł mniejsze dochody niż w tym roku - zwraca uwagę burmistrz.

Reklama
Reklama

Jak bardzo wzrost podatku odczuje przeciętny mieszkaniec gminy Świecie?

- Posłużę się przykładem. Po 5-procentowej podwyżce właściciel 60-metrowego mieszkania zapłaci w przyszłym roku o 3 grosze więcej od metra kwadratowego. A więc za całe mieszkanie 1,8 zł miesięcznie – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski.
REKLAMA

Burmistrz przekonuje, że nie jest tak, że gmina wyciąga tylko ręce po pieniądze mieszkańców.

- Pozyskujemy też pieniądze z zewnątrz, żeby w jak najmniejszym stopniu obciążać nasz budżet - twierdzi. - Dla przykładu, czekamy z budową połączenia ulicy Wodnej i Cukrowników, bo pojawiła się możliwość zdobycia dofinansowania. Jeśli nie podniesiemy podatków, to będziemy musieli ograniczyć wydatki na drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, remonty szkół, obiekty sportowe i rekreacyjne, imprezy rozrywkowe. Sam radny Woźniak złożył 35 wniosków do budżetu na 24 mln zł i zapewne oczekuje, że znaczna ich część zostanie zrealizowana – mówi burmistrz Kułakowski.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (42)

 1. Ss

  29 listopada 2019 18:46

  W gminie Jeżewo dopiepszyli

  W gminie Jeżewo dopiepszyli nam najwięcej od nieruchomości 50% a od gruntów 60% radni jak te owce przyllepali wszyscy. 

  • misiu

   2 grudnia 2019 09:24

   Gmina Jeżewo ma najniższe

   Gmina Jeżewo ma najniższe stawki podatkowe w całym powiecie i należy do jednej z najbiedniejszych gmin. Dragacz ma maksymalne, Świekatowo, Lniano, Bukowiec, Pruszcz bardzo wysokie stawki. Jeżewo będzie miało najniższe podatki w powiecie…

 2. Buli

  29 listopada 2019 18:54

  Wozniak chce budować za

  Wozniak chce budować za miliony, obiecuje co tylko możliwe, a wszystkie ruchy pod publiczne. 

 3. Dariusz Woźniak

  29 listopada 2019 19:02

  Panie Burmistrzu co do moich

  Panie Burmistrzu co do moich oczekiwań to doskonale Pan wie ile z tych moich 35 wniosków jest zaakceptowanych w projekcie budżetu. Chyba 3. Po drugie właśnie dlatego że rozumiem tą trudną sytuację i zgadzam się z diagnozą nie byłem populistą i nie proponowałem żeby nie robić podwyżki. Nasza propozycja to 3 procent podwyzki i jednocześnie znaleźliśmy w dochodach środki na rekompensatę. Nic nie trzeba ciąć w wydatkach w zaproponowanym przez Pana projekcie budżetu. Muszę niestety dyskutować z Panem przez portal, bo na sesji nikt z Państwa nie odezwał się. Pozdrawiam i liczę ma merytoryczną dyskusję przy u hwalanou budżetu na 2020

   

  • Ciekawy

   29 listopada 2019 20:00

   Ale wydatki w starostwa Pan

   Ale wydatki w starostwa Pan tnie, bo rząd dał za mało kasy na oświatę? 

   • Hmm

    29 listopada 2019 20:05

    Zaraz zaraz, na jaką kwotę

    Zaraz zaraz, na jaką kwotę Pan szanowny złożył wnioski? 

   • Dariusz Woźniak

    29 listopada 2019 20:17

    No to trochę teorii. Dochody

    No to trochę teorii. Dochody powiatu w 70 procentach to dotacje i subwencje a nadwyżka operacyjna w powiecie to 2 miliony złotych i powiat jest powiatem biednym. Dla porównania gmina jest bogata i ma o wiele więcej dochodów własnych. Nadwyżka operacyjna to 20 milionow zlotych. W związku z tym powiat, żeby mógł cokolwiek zrobić musi bardzo aktywnie pozyskiwać środki zewnętrzne i mocno oszczędzać na biurokracji i administracji. Gmina tez powinna tak robic do czego usilnie namawiam i doradzam. Niestety nie chcą mnie słuchać. 

    • Jak to?

     29 listopada 2019 21:11

     Jesteśmy biednym powiatem

     Jesteśmy biednym powiatem mając tak genialnego skarbnika? 

    • hmm

     29 listopada 2019 21:13

     Może powinno to dać Panu do

     Może powinno to dać Panu do myślenia? 35 wniosków i 3 zaakceptowane? Jakiś powód tego jest – albo mierny poziom wniosków lub nierealne do zrealizowania w obecnym budżecie?

     • Dariusz Woźniak

      29 listopada 2019 21:21

      Szafki dla dzieci w szkole w

      Szafki dla dzieci w szkole w Czaplach nierealne dla naszej Gminy, no to może mierny wniosek. 

     • Foch

      29 listopada 2019 21:56

      Czyli miasto piwnno przyjąć

      Czyli miasto piwnno przyjąć wszystkie pana wnioski na 25 mln, a odrzucić wnioski innych? Bo jeśli odrzucą jakiś pana wniosek to strzela pan focha?

 4. Michal

  29 listopada 2019 19:45

  Po co Wam wiecej pieniedzy w

  Po co Wam wiecej pieniedzy w budzecie jak Wy nawet mie potraficie wydac tego co w tym budzecie jest…

  Ile inwestycji udalo sie w tym roku zrealizowac z zaplanowanych?

  Byle na papierze sie zgadzlo….

  • ?

   29 listopada 2019 19:58

   Ty masz pojęcie. To czego nie

   Ty masz pojęcie. To czego nie zrealizowano? 

   • Michal

    29 listopada 2019 22:34

    Zamek i teren przy zamku,

    Zamek i teren przy zamku, mieszkania wspierane dla seniorow, niedokonczone drogi oraz brak planowanych przetargow na budowe drog, np w Sulnowie, kryta trybuna w Grucznie. Budzet niestety jest niewykorzystany…

    • Obiektywna

     30 listopada 2019 07:56

     Mieszkania dla seniorów

     Mieszkania dla seniorów przesunięto, bo misto ma szansę na dofinansowanie. Po co wszystko budować za swoje jak można z dotacji zewnętrznej. To tak samo jak z połączeniem Wodnej i Cukrowników. Przetarg na zamek jest ogłoszony – zerknij sobie w BIP. Trzeba naprawdę wiele złej woli, żeby twierdzić, że w Świeciu mało się robi dla poprawy infrastruktury, wyglądu miasta itd. Mogę Ci wypisać całą listę dziesiątek zadań, które w tym roku zrealizowano i kilka, których nie zrealizowano. Ale Ty oczywiściwe widzisz tylko to, co się nie udało. Typowy malkontent.

 5. Konfederat

  29 listopada 2019 19:52

  Ponoć byliśmy w czołówce

  Ponoć byliśmy w czołówce najbogatszych gmin w Polsce. Byliśmy w czołówce gmin pozyskujących fundusze unijne i teraz trzeba podatki podnosić. Może zamiast zwalać winę na rząd, który podatki obniża to opozycja rządząca gminami powie prawdę skąd te braki w budżecie. Subwencje oświatowe wyższe a piniędzy nima i nie będzie bo trzeba dać podwyżki o które tak zaciekle kabarety z krówkami walczyły. Przecież jak to pan Zandberg powiedział w sejmie, nauczycielki na buty zimowe nie mają. Bieda w tym środowisku to na parkingach pod szkołami aż w oczy kłuje. Może zamiast populizmu i politykierstwa trzeba ludziom prawdę powiedzieć o wielu spieprzonych inwestycjach, które trzeba ciągle poprawiać tu patrz park wodny na ten przyklad czy partactwo w rewitalizacji starego miasta. Może warto zacząć oszczędzanie od siebie. Skończyć z wycieczkami radnych na koszt podatnika do miast czy powiatów partnerskich, z których mówiąc brutalnie g.. dla mieszkańców wynika, skończyć z fikcją tzw. budżetów obywatelskich, które służą do realizacji tego co tak naprawde jest zadaniem gminy.Zacznijcie słuchać lokalnego biznesu i go naprawdę wspierać a nie tylko hołubić wielkie sieci handlowe i korporacje,z których tu prawie żadne piniądze nie wpływają a  nawet trzeba podatki oddawać, które spolegliwie dawny burmistrz kiedyś umarzał. Nieodrodni spadkobiercy poprzedniej władzy jak widać wyznają ciągle ideologię podnoszenia podatków i zabierania ludziom owoców ich cięzkiej pracy a winny jak zwykle jest zły PIS.

  • Swieciak

   29 listopada 2019 20:46

   Mądrego to jednak dobrze

   Mądrego to jednak dobrze posłuchać. Szkoda że jest ich tak mało w naszym mieście … 

  • Jasio

   29 listopada 2019 23:04

   Brawo

   Brawo

 6. jan

  29 listopada 2019 19:54

  To wynika z tego że ta cała

  To wynika z tego że ta cała społeczna rada biznesu to taki pic na wodę , oni swoje a władze swoje , co do śieżek rowerowych to mamy ich naprawdę bardzo dużo,więc to nie jest palący problem.

  • mar

   30 listopada 2019 18:38

   sciezki rowerowe to wielka

   sciezki rowerowe to wielka HAŁA …każdy kto chce jechać tak „prawdziwe” na rowerze i tak jedzie ulicą

 7. wilq

  29 listopada 2019 20:20

  Szkoda, że za brak podatku

  Szkoda, że za brak podatku dochodowego do 26 roku życia zapłacić muszą wszyscy pracujący po 26 roku życia. Najpierw utrzymać patola+, bieda+, 500+ to teraz kolejną grupę przez dodatkowe podatki, których się nie widzi na codzień. Wypłata niby wyższa, bo obniżony dochodowy, ale odda się go w nowych podatkach, które podwyższy np. miasto.

  • Konfedrat

   29 listopada 2019 20:48

   Przelicz najpierw ile jest

   Przelicz najpierw ile jest tych osób do 26 roku życia w naszej gminie i czy rzeczywiście to wpływa ma dochody gminy a jesli chodzi o to jak nazwałeś patol+ i podobne, to po pierwsze, pracują ze mna osoby, które dostają te pieniądze i myślę, że obiłyby Ci papkę za te chamskie określenie, po drugie na te dodatki gminy dostają pieniądze z budżetu państwa więc nijak to nie wpływa na ich dochody

   • Marecki

    29 listopada 2019 21:17

    O czym ty pieprzysz?

    O czym ty pieprzysz? Wszystkie gminy obcinaja wydatki i podnoszą podatki, bo dostały za mało kasy. Świecie nie jest wyspa. Skoro gmina ma udział w dochodach z pit a podatek jest mniejszy i wprowadzony nagle tuż przed wyborami to jak to może nie wpływać na dochody gminy. Subwencji oświatowa jest mniejsza ale ty z uporem maniaka będziesz chrzanil że nie

    • Dariusz Woźniak

     29 listopada 2019 21:25

     Podatek z PIT jest wyższy a

     Podatek z PIT jest wyższy a dodatkowo burmistrz zaniżył go jeszcze w projekcie budżetu. O tym mówiłem na sesji. 

   • wilq

    29 listopada 2019 21:20

    po pierwsze nie nazywałaś się

    po pierwsze nie nazywałaś się konfederatem, po drugie skoro grozisz obitą papką to czym to jest jak nie patola? sam siebie zaorałeś.. i dowiedz się skąd budżet państwa ma pieniądze, bo mi się wydaję, że z firm w których pracujemy i naszych podatków, które płacimy pracując jak i robiąc zakupy. Beneficjent socjali po prostu został urażony, dlatego żadna partia teraz już tego nie usunie, bo spora ludzi w tym kraju się wścieknie że zabrali im socjale, które im się należą

   • wilq

    29 listopada 2019 21:23

    po pierwsze nie nazywaj się

    po pierwsze nie nazywaj się konfederatem***, bo jeżeli to skłonność do partii konfederacja to radzę zapoznać się z ich programem, który jest za usunięciem wszelkiego socjalu.. ale po co komu taka wiedza

    • Konfederat (original)

     3 grudnia 2019 23:08

     Bo to jest inny „Konfederat”.

     Bo to jest inny „Konfederat”. Ja natomiast jestem tym prawdziwym Konfederatem , który chwali Konfederację i gani PiS. Chyba będzie trzeba zacząć używać AVATARA z zastrzeżeniem, bo za dużo tu podróbek…

  • Bąk z gruzem

   29 listopada 2019 21:09

   wilq + bieda+ = patola+

   wilq + bieda+ = patola+

 8. Wyp....

  29 listopada 2019 21:05

  Sprzedaję chatę i spadam !

  Sprzedaję chatę i spadam !

 9. Tomasz1

  29 listopada 2019 22:24

  A dlaczego subwencja

  A dlaczego subwencja oswiatowa u nas obniżona? Moze i o to burmistrza zapytac?

 10. Kama

  29 listopada 2019 23:48

  Radny Dariusz Woźniak złożył

  Radny Dariusz Woźniak złożył tyle wniosków jakby był sam w tym mieście i inne potrzeby nie istniały tylko jego. Sam jest skarbnikiem, a myśli, że manna z nieba spada. Zresztą w Powiecie tnie budżet, a w gmnie chciałby budżet tak napiąć, że za 2-3 lata Świecie by wpadło w kłopoty finansowe oto cały ekonomista. Faktycznie prawdą jest, że obecny rząd daje zadania nie dając na nie całej kasy i obniżając kwotę, którą otrzymują gminy w procentach z podatkach. W kolejnych latach samorządy beda jeszcze w gorszej sytuacji ekonomicznej to jest plan na zniszczenie samorządów i rząd wtedy powie patrzcie kto źle rządził i jest winien sytuacji w samorządach oto cała prawda. Budzet Gminy to pieniadze mieszkancow i wzrost podatkow sluzy celom mieszkancow i realizacje biezacych i inwestycyjnych dzialan w gminie. 

  • Dariusz Woźniak

   30 listopada 2019 08:35

   Wszystkie moje wnioski to

   Wszystkie moje wnioski to efekt konsultacji. Potrzeby zgłaszali mi mieszkańcy. Moim zdaniem zwiększając efektywność pozyskanych środków zewnętrznych, zmieniając priorytety wydatkowe oraz zmieniając strukturę organizacyjną można zrealizować dużo więcej zadań. I nie trzeba tak znacząco podwyższać podatków. Wskazałem źródło sfinansowania. Proszę wysłuchać mojego wystąpienia na sesji. Pozdrawiam 

 11. Jarek

  30 listopada 2019 05:18

  Dodatkowy milion?

  Dodatkowy milion?

  Będzie można postawić zbędne pomiary prędkości co 100 metrów! Brawo.

  • Kierowca

   30 listopada 2019 07:24

   Jarek chyba lubisz zapird….

   Jarek chyba lubisz zapird….., że te pomiary Ci przeszkadzają. A może miasto Świecie powinno złożyć wniosek do GITD o zamontowanie fotoradarów w mieście a nie tablic. 

 12. 1,8 zł od 60 m

  30 listopada 2019 08:25

  Pan Darek by podniósl o 3 % a

  Pan Darek by podniósl o 3 % a A pan Kułakowski 5%. A te 5% to dla mieszkania 60 metrowego 1,8zl 😀 Pan Darek uwielbia tworzyc afery z niczego i promuje negatywny odbiór Świecia przez cała Polske . Później inwestorzy boją się tu przyjeżdżać bo jest taki pan co robi problemy z niczego. Podoba mi się ze Pan Kulakowski nie walczy z Wozniakiem na portalach społecznościowych. Pan Darek Na codzień rozmawia z usmiechem na twarzy z wszystkimi , wraca do domu , zasiada przed komputerem i coś dzieje się nie tak. 

  • woźny powiatowy

   30 listopada 2019 11:26

   Woźniaku, odpuść sobie,

   Woźniaku, odpuść sobie, wyborcy zdecydowali, burmistrz może być tylko jeden. Koniec kropka. Przestań gęgać i zacznij myśleć o przyszłości rozwoju naszej gminy, a nie o tym w jaki sposób zrobić z siebie jeszcze większego miernotę i coraz bardziej ośmieszać się w oczach nas, pracowników starostwa. 

 13. Rychu

  30 listopada 2019 14:36

  Kocham Was. Mam tylko prosbe.

  Kocham Was. Mam tylko prosbe. Prosze wiecej nie pisac ze gmina Swiecie jest jedna z najbogatszych gmin w polsce. Milosc przyjazn masturbacja ha ha ha.

 14. Swieciak

  30 listopada 2019 19:22

  Możliwości Świecia to 30 mln

  Możliwości Świecia to 30 mln zł rocznie na inwestycje? Wnioski Woźniaka na ponad 20 ml zł w przyszlym roku? Koszt budowy kolei to 300 ml zł? To chyba naprawdę trzeba być po ekonomii, aby się to spinalo. Przecież ten gość nie ma żadnych hamulców. 

 15. KAMIKADZE

  1 grudnia 2019 20:29

  Strona FB Razem dla Świecia

  Strona FB Razem dla Świecia robi wrzutki tematów o dramaryźmie nauczycieli, miasta, zarzuca Burmistrzowi niegospodarność nie podając proponowanych rozwiazań-główny temat to toaleta za 200tyś..Teraz pojawia się temat budżetu, państwowy budżet ma kłopoty i to poważne skoro zostały ruszone rezerwy złota zdeponowane w Anglii. Może komuś umknęła ta informacja podana raz w mediach ogólnopolskich. Uważam,że na zasilenie budżetu Gminy i innych samorządów nie ma co liczyć i tylko liczyć na siebie.

 16. BMX

  2 grudnia 2019 14:31

  Faktycznie nikt nie chce

  Faktycznie nikt nie chce dostrzec sytuacji nauczycieli. Moja znajoma nauczycileka mówiła, że jak dalej tak pójdzie, to w tym roku będzie musiała chodzić w zimowym płaszczu, który kupiła w ubiegłym sezonie. 

 17. mieszko

  3 grudnia 2019 18:15

  Podnieść podatki o 7 albo

  Podnieść podatki o 7 albo nawet 10% to starczy na wszystko :-). Przecież to takie łatwe 🙂

 18. Tutejszy

  4 lutego 2020 19:12

  Pięknie……to trzeba się

  Pięknie……to trzeba się przyjrzeć pracy Naszym radnym. To My mieszkańcy Was wybraliśmy i oczekujemy dobrych decyzji. Puki co w Urzędzie Stanu Cywilnego pracują nie miłe Panie_( nie wszystkie oczywiście).A na sesjach chyba też nie jest miło (można tak wywnioskować).Proszę nie odstawiać cyrków, bo to Wy Władzo Świecia macie być wzorem kultury osobistej i wielkiej zaangażowanej pracy w dobro Gminy  i Jej mieszkańców.Nie Zapominać. ….to My na Was głosowaliśmy .

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

- Dotarliśmy do punktu krytycznego – mówi z goryczą Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Głogówku Królewskim.

Wiadomości

Przejezdność dróg powiatowych będzie zabezpieczać 12 pługo-piaskarek. Jeśli zima będzie śnieżna, dołączą kolejne dwie. To wszystko ma swoją cenę. Liczoną w milionach.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, Świecie ma dostać w ciągu trzech lat około 28 mln zł dofinansowania na kilkanaście inwestycji. Jedną z nich jest zagospodarowanie terenu...

Wiadomości

Zapadła decyzja w sprawie świątecznego drzewka, które stanie się główną ozdobą świąteczną Dużego Rynku w Świeciu. Ta informacja z pewnością wielu przypadnie do gustu.

Wiadomości

Policjanci z posterunku w Bukowcu zatrzymali 37-letniego kierowcę volkswagena, który spowodował kolizję, mając w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Chcąc uniknąć odpowiedzialności, obiecał mundurowym...

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Nieoczekiwany finał miało poszukiwanie zabytkowych przedmiotów na terenie gminy Dragacz.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama