Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Podatek od nieruchomości w górę. Woźniak swoje, a Kułakowski swoje

Od przyszłego roku mieszkańcy gminy Świecie zapłacą podatek od nieruchomości wyższy o 5 proc. Inną propozycję miała opozycja.

Udostępnij
mieszkania_0

REKLAMA

Gmina liczy, że dzięki podwyżce do budżetu wpłynie dodatkowy milion złotych. Trzeba przyznać, że Świecie nie jest tu wyjątkiem, bo z powodu niższej subwencji oświatowej i zmian podatkowych wprowadzonych przez rząd, samorządy w całym kraju lawinowo podnoszą podatki lokalne i tną wydatki na inwestycje.

Radny Dariusz Woźniak uważa, że 5-procentowa podwyżka jest zbyt wysoka, tym bardziej, że większość spodziewanych wpływów będą musiały pokryć firmy (głównie Mondi). Powołał się na negatywną opinię w sprawie podwyżek wydaną przez Społeczną Radę Gospodarczą Gminy Świecie, którą powołał burmistrz.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Gmina nie doszacowała wpływów z podatku dochodowego, prognozowanych przez ministerstwo finansów, które utrzymuje, że w 2020 r. trafi do nas z tego tytułu 700 tys. zł – argumentował Dariusz Woźniak podczas ostatniej sesji rady miejskiej. - Moim zdaniem miasto podchodzi do tych założeń zbyt ostrożnie. Dlatego proponujemy mniejszy, 3-procentowy wzrost podatku od nieruchomości. Da to miastu 600 tys. zł, a nie 1 mln, ale razem z dochodami z PIT-u przyniesie w sumie 1,3 mln zł, czyli więcej niż obecne szacunki gminy - kalkulował radny.

Propozycję poparli tylko radni Razem dla Świecia Razem i PiS (6 głosów). Przeciwne było Obywatelskie Porozumienie Samorządowe i Koalicja Obywatelska, które opowiedziały się za wnioskiem burmistrza, zakładającym 5-procentową podwyżkę podatku od nieruchomości. Uchwałę przyjęto stosunkiem głosów 12 „za” i 7 „przeciw”.
REKLAMA


Dlaczego koalicja OPS i KO nie poparła propozycji Dariusza Woźniaka?

Reklama
Reklama

- Zadajmy sobie najpierw pytanie, dlaczego podnosimy podatek od nieruchomości i dlaczego robią to setki miast i gmin w całym kraju? Nasi sąsiedzi też. W Nowem mieszkańcy zapłacą o 7 proc. więcej, w Tucholi o 6 proc., a w Chełmnie o 5 proc. – wylicza Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Otóż dlatego, że rządowa subwencja oświatowa jest zbyt mała, a do tego dochodzi obniżenie podatku PIT z 18 na 17 proc i zwolnienie z podatku PIT osób poniżej 26. roku życia.

Jak dodaje burmistrz, wszystko to powoduje, że wiele samorządów ma problemy z dopięciem przyszłorocznych budżetów.
REKLAMA

- U nas sytuacja nie jest zła, ale musimy mieć finanse pod kontrolą. Podziwiam optymizm pana Woźniaka odnośnie zapowiedzi ministra, ale wcześniej słyszeliśmy deklaracje, że dostaniemy z budżetu państwa wystarczające środki na oświatę. Co z tego wyszło, wszyscy wiemy. Pan Woźniak wie o tym także. Sam jako skarbnik powiatu szuka teraz oszczędności w wydatkach starostwa, bo będzie ono miało w 2020 r. o 7 mln zł mniejsze dochody niż w tym roku - zwraca uwagę burmistrz.

Reklama
Reklama

Jak bardzo wzrost podatku odczuje przeciętny mieszkaniec gminy Świecie?

- Posłużę się przykładem. Po 5-procentowej podwyżce właściciel 60-metrowego mieszkania zapłaci w przyszłym roku o 3 grosze więcej od metra kwadratowego. A więc za całe mieszkanie 1,8 zł miesięcznie – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski.
REKLAMA

Burmistrz przekonuje, że nie jest tak, że gmina wyciąga tylko ręce po pieniądze mieszkańców.

- Pozyskujemy też pieniądze z zewnątrz, żeby w jak najmniejszym stopniu obciążać nasz budżet - twierdzi. - Dla przykładu, czekamy z budową połączenia ulicy Wodnej i Cukrowników, bo pojawiła się możliwość zdobycia dofinansowania. Jeśli nie podniesiemy podatków, to będziemy musieli ograniczyć wydatki na drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, remonty szkół, obiekty sportowe i rekreacyjne, imprezy rozrywkowe. Sam radny Woźniak złożył 35 wniosków do budżetu na 24 mln zł i zapewne oczekuje, że znaczna ich część zostanie zrealizowana – mówi burmistrz Kułakowski.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
42 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W gminie Jeżewo dopiepszyli

W gminie Jeżewo dopiepszyli nam najwięcej od nieruchomości 50% a od gruntów 60% radni jak te owce przyllepali wszyscy. 

Wozniak chce budować za

Wozniak chce budować za miliony, obiecuje co tylko możliwe, a wszystkie ruchy pod publiczne. 

Panie Burmistrzu co do moich

Panie Burmistrzu co do moich oczekiwań to doskonale Pan wie ile z tych moich 35 wniosków jest zaakceptowanych w projekcie budżetu. Chyba 3. Po drugie właśnie dlatego że rozumiem tą trudną sytuację i zgadzam się z diagnozą nie byłem populistą i nie proponowałem żeby nie robić podwyżki. Nasza propozycja to 3 procent podwyzki i jednocześnie znaleźliśmy w dochodach środki na rekompensatę. Nic nie trzeba ciąć w wydatkach w zaproponowanym przez Pana projekcie budżetu. Muszę niestety dyskutować z Panem przez portal, bo na sesji nikt z Państwa nie odezwał się. Pozdrawiam i liczę ma merytoryczną dyskusję przy u hwalanou budżetu na 2020

 

Po co Wam wiecej pieniedzy w

Po co Wam wiecej pieniedzy w budzecie jak Wy nawet mie potraficie wydac tego co w tym budzecie jest…

Ile inwestycji udalo sie w tym roku zrealizowac z zaplanowanych?

Byle na papierze sie zgadzlo….

Reklama

Ponoć byliśmy w czołówce

Ponoć byliśmy w czołówce najbogatszych gmin w Polsce. Byliśmy w czołówce gmin pozyskujących fundusze unijne i teraz trzeba podatki podnosić. Może zamiast zwalać winę na rząd, który podatki obniża to opozycja rządząca gminami powie prawdę skąd te braki w budżecie. Subwencje oświatowe wyższe a piniędzy nima i nie będzie bo trzeba dać podwyżki o które tak zaciekle kabarety z krówkami walczyły. Przecież jak to pan Zandberg powiedział w sejmie, nauczycielki na buty zimowe nie mają. Bieda w tym środowisku to na parkingach pod szkołami aż w oczy kłuje. Może zamiast populizmu i politykierstwa trzeba ludziom prawdę powiedzieć o wielu spieprzonych inwestycjach, które trzeba ciągle poprawiać tu patrz park wodny na ten przyklad czy partactwo w rewitalizacji starego miasta. Może warto zacząć oszczędzanie od siebie. Skończyć z wycieczkami radnych na koszt podatnika do miast czy powiatów partnerskich, z których mówiąc brutalnie g.. dla mieszkańców wynika, skończyć z fikcją tzw. budżetów obywatelskich, które służą do realizacji tego co tak naprawde jest zadaniem gminy.Zacznijcie słuchać lokalnego biznesu i go naprawdę wspierać a nie tylko hołubić wielkie sieci handlowe i korporacje,z których tu prawie żadne piniądze nie wpływają a  nawet trzeba podatki oddawać, które spolegliwie dawny burmistrz kiedyś umarzał. Nieodrodni spadkobiercy poprzedniej władzy jak widać wyznają ciągle ideologię podnoszenia podatków i zabierania ludziom owoców ich cięzkiej pracy a winny jak zwykle jest zły PIS.

To wynika z tego że ta cała

To wynika z tego że ta cała społeczna rada biznesu to taki pic na wodę , oni swoje a władze swoje , co do śieżek rowerowych to mamy ich naprawdę bardzo dużo,więc to nie jest palący problem.

Szkoda, że za brak podatku

Szkoda, że za brak podatku dochodowego do 26 roku życia zapłacić muszą wszyscy pracujący po 26 roku życia. Najpierw utrzymać patola+, bieda+, 500+ to teraz kolejną grupę przez dodatkowe podatki, których się nie widzi na codzień. Wypłata niby wyższa, bo obniżony dochodowy, ale odda się go w nowych podatkach, które podwyższy np. miasto.

Sprzedaję chatę i spadam !

Sprzedaję chatę i spadam !

Reklama

A dlaczego subwencja

A dlaczego subwencja oswiatowa u nas obniżona? Moze i o to burmistrza zapytac?

Radny Dariusz Woźniak złożył

Radny Dariusz Woźniak złożył tyle wniosków jakby był sam w tym mieście i inne potrzeby nie istniały tylko jego. Sam jest skarbnikiem, a myśli, że manna z nieba spada. Zresztą w Powiecie tnie budżet, a w gmnie chciałby budżet tak napiąć, że za 2-3 lata Świecie by wpadło w kłopoty finansowe oto cały ekonomista. Faktycznie prawdą jest, że obecny rząd daje zadania nie dając na nie całej kasy i obniżając kwotę, którą otrzymują gminy w procentach z podatkach. W kolejnych latach samorządy beda jeszcze w gorszej sytuacji ekonomicznej to jest plan na zniszczenie samorządów i rząd wtedy powie patrzcie kto źle rządził i jest winien sytuacji w samorządach oto cała prawda. Budzet Gminy to pieniadze mieszkancow i wzrost podatkow sluzy celom mieszkancow i realizacje biezacych i inwestycyjnych dzialan w gminie. 

Dodatkowy milion?

Dodatkowy milion?

Będzie można postawić zbędne pomiary prędkości co 100 metrów! Brawo.

Pan Darek by podniósl o 3 % a

Pan Darek by podniósl o 3 % a A pan Kułakowski 5%. A te 5% to dla mieszkania 60 metrowego 1,8zl 😀 Pan Darek uwielbia tworzyc afery z niczego i promuje negatywny odbiór Świecia przez cała Polske . Później inwestorzy boją się tu przyjeżdżać bo jest taki pan co robi problemy z niczego. Podoba mi się ze Pan Kulakowski nie walczy z Wozniakiem na portalach społecznościowych. Pan Darek Na codzień rozmawia z usmiechem na twarzy z wszystkimi , wraca do domu , zasiada przed komputerem i coś dzieje się nie tak. 

Reklama

Kocham Was. Mam tylko prosbe.

Kocham Was. Mam tylko prosbe. Prosze wiecej nie pisac ze gmina Swiecie jest jedna z najbogatszych gmin w polsce. Milosc przyjazn masturbacja ha ha ha.

Możliwości Świecia to 30 mln

Możliwości Świecia to 30 mln zł rocznie na inwestycje? Wnioski Woźniaka na ponad 20 ml zł w przyszlym roku? Koszt budowy kolei to 300 ml zł? To chyba naprawdę trzeba być po ekonomii, aby się to spinalo. Przecież ten gość nie ma żadnych hamulców. 

Strona FB Razem dla Świecia

Strona FB Razem dla Świecia robi wrzutki tematów o dramaryźmie nauczycieli, miasta, zarzuca Burmistrzowi niegospodarność nie podając proponowanych rozwiazań-główny temat to toaleta za 200tyś..Teraz pojawia się temat budżetu, państwowy budżet ma kłopoty i to poważne skoro zostały ruszone rezerwy złota zdeponowane w Anglii. Może komuś umknęła ta informacja podana raz w mediach ogólnopolskich. Uważam,że na zasilenie budżetu Gminy i innych samorządów nie ma co liczyć i tylko liczyć na siebie.

Faktycznie nikt nie chce

Faktycznie nikt nie chce dostrzec sytuacji nauczycieli. Moja znajoma nauczycileka mówiła, że jak dalej tak pójdzie, to w tym roku będzie musiała chodzić w zimowym płaszczu, który kupiła w ubiegłym sezonie. 

Podnieść podatki o 7 albo

Podnieść podatki o 7 albo nawet 10% to starczy na wszystko :-). Przecież to takie łatwe 🙂

Pięknie……to trzeba się

Pięknie……to trzeba się przyjrzeć pracy Naszym radnym. To My mieszkańcy Was wybraliśmy i oczekujemy dobrych decyzji. Puki co w Urzędzie Stanu Cywilnego pracują nie miłe Panie_( nie wszystkie oczywiście).A na sesjach chyba też nie jest miło (można tak wywnioskować).Proszę nie odstawiać cyrków, bo to Wy Władzo Świecia macie być wzorem kultury osobistej i wielkiej zaangażowanej pracy w dobro Gminy  i Jej mieszkańców.Nie Zapominać. ….to My na Was głosowaliśmy .

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Co jest grane?

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Drewniany taras i pomosty nad Dużym Blankuszem przeszły niedawno gruntowny lifting.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo