Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Radni zdecydowali. Koniec ze sprzedażą alkoholu po godzinie 22.00

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji paliwowych.

Udostępnij
Nowe miejscowe prawo uderza przede wszystkim w biznes sklepu Cortez oraz stacji benzynowych / Fot. Andrzej Bartniak

Jako pierwsi informowaliśmy o planowanym ograniczeniu sprzedaży alkoholu w Świeciu. Przyjęta dziś uchwała jest w znacznej mierze pokłosiem petycji podpisanej przez kilkudziesięciu mieszkańców. Jeden z nich zabrał głos podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu.

Prosił o zrozumienie racji tych, którzy mają już dość nocnych burd pod całodobowymi punktami sprzedaży alkoholu, regularnie wyrywającymi ich ze snu.

Za ustanowieniem ograniczenia polegającego na zakazie sprzedaży alkoholu od godz. 22.00 do 6.00 optowała także Klaudia Subkowska, koordynator Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świeciu.

Reklama
Reklama

Wskazywała m.in. na akty wandalizmu powodowane przez pijane osoby.

Najwięcej wątpliwości co do zapisów uchwały miał radny Adam Kufel.

- W pełni popieram racje mieszkańców, bo miałem okazję poznać uciążliwość takiego punktu sprzedaży, ale nie wydaje mi się słuszne obejmowanie zakazem całego miasta - stwierdził radny PiS. - Problem wymaga rozwiązania, ale potrzebna byłaby większa finezja. Obawiam się, że nastąpi powrót do tego, co już znamy, czyli starszych pań sprzedających pokątnie alkohol za odpowiednio wyższą cenę.

Reklama
Reklama

Jednocześnie Adam Kufel dowodził, że może to się także odbić na zdrowiu, gdy w obrocie pojawi się alkohol niewiadomego pochodzenia, na który w nowych okolicznościach łatwiej będzie znaleźć amatorów.

Niejako w obronie uchwały w proponowanym kształcie wystąpił radny Ariel Stawski.

- Tu nie ma mowy o żadnej prohibicji - odpowiadał Adamowi Kuflowi. - Alkohol będzie dostępny od wczesnych godzin rannych do godz. 22.00. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby każdy, kto planuje większą imprezę, wcześniej zrobił odpowiednie zapasy - tłumaczył Stawski.

Reklama
Reklama

Ta wypowiedź w zasadzie zamykała niezbyt długą dyskusję. Za uchwałą głosowało 15 radnych. Trzech radnych PiS wstrzymało się od głosu.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
60 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ale jaja ale jaja

A od kiedy uchwała wchodzi w życie…Bo nie jest podane.

Co za głąby to wymyślili… Bareja nie powstydziłby się pomysłu ??????

Reklama

Pisiory pozamykali w niedziele galerie ,a wszystkie chlarnie najlepiej nawet pod kościołem zrobić całodobowe.Wniosek: pisior pijany to posłuszny pisior wierny swojemu panu!

I to mi się podoba. Nie ma chlania podsklepami po nocach! W końcu jakieś normalne decyzję. Braaaawo

I dobrze

Reklama

Na wyborach się zdziwicie. Komuna wróciła

Ten Adam Kufel to nauczyciel,pedagog i dyrektor szkoły?Jaki przykład dla mlodzieży?To co lepiej ze sklepu niż domowej produkcji Pan zachwala?Jestem ciekaw czy może setkowe czy dwusetkowe Pan proponuje?Wstyd!Quanto costa una bottiglia di chiaro di luna?

Zamiast wprowadzać zakaz wzielibyscie się za straż miejską i policję może wkońcu by ruszyli d.i zrobili z menelami porządek

Reklama

Festiwal piwa pod patronatem burmistrza. Pozwolenie na browar przy szkole, a teraz zakaz sprzedaży przegłosowany również głosami partii burmistrza. Świecie = stan umysłu.

Może, tak by zrobić sprzedaż od 13-tej,to przecież już było, komuna wraca pełną gębą.

Teraz patola będzie kupować na zapas i więcej wypije.Lepsza impreza będzie pod oknami bo alkoholu nie zabraknie

Reklama

To teraz latem jak człowiek wróci styrany po popołudniowej zmianie już sobie nawet broeara w Biedronce nie kupi?

Brawo durnie z sługusy moherów i wrogowie własnych ciężko pracujących mieszkańców. Już nie mogę doczekać się wyborów… Tych samorządowych.

I się ucięło nocne picie

Lepiej by się zainteresowali zamkniętymi aptekami i brakiem dostępu do leków między 22 a 6.

Super decyzja. Pisowcom i patusom się nie podoba?

Polakom za PiS bardzo dobrze się żyje, nie zakłamiecie tego platwusy a lewaktywe dostaniecie 15tego.

Zyebany wracam o 22.30 do domu i chce kupić sobie zimne piwo. Nie mogę. Dziękuję pieprzonej władzy za taką wolność. Lepiej zamknąć niż pogonić tych niedoyebanych strażników miejskich do roboty. Zapamiętam. Burmistrz i Arielek będą sobie pracy szukać po wyborach.

Tylko alkoholik ma problem z zakazem, normalnym ludziom to jest obojętne. Nikt normalny o 22 po chlanie nie lata. Pozdrawiam.
P.S. Dobra uchwała.

Ale przecież to że jest Cortez bo o to się najbardziej rozchodzi to jest wina urzędu miasta . Przecież to Wy daliście im koncesję, dając koncesję zgodziliście się na otwarcie monopolu 24/7 .

Wstyd mi że na nich głosowałem. Drugi raz tego błędu nie popełnię.

A wystarczyłoby te monopole całodobowe tylko przenieść. Takie sklepy najlepiej pasowałoby otworzyć w okolicach rzek, dróg szybkiego ruchu, otwartych studni i rozdzielni wysokiego napięcia. Wtedy nie byłoby burd.

Kilkadziesiąt osób podpisało petycję a konsekwencje dotyczą dorosłych obywateli całego miasta. Brawo Świecie. To raz ,burdy powiem tak pod mocnym nie zauważyłem ale jeżeli takowe by miały miejsce mamy od tego municypalnych których utrzymujemy za nie małe miejskie pieniądze jak i policję , więc może tam obciął by etaty a nie pracownikom sklepu. Doprawdy paradne. Burmistrz i jego ekipa to totalny brak kompetencji oczyma osobiście się przekonałem i udowodniłem.

A dlaczego w tej kwestii nie przeprowadzono konsultacji społecznych?

PiS to jedyna tak kochana partia LOVE PiS

Macie tutaj namiastkę niemieskiej wolności

Kilkaset pracowników MONDI , Schumachera i Barta kończy zmianę o godz. 22.00 i już nawet 1 piwa sobie do domu nie kupią. Podziękujemy Burmistrzowi i radzie w wyborach za tak durne przepisy i niegospodarność w Gminie Świecie ?

No dobrze zakaz sprzedaży alkoholu po 22ej rozumiem, że za tym idzie zakaz jego spożywania w miejscu publicznym, bo inaczej czemu to ma służyć? Niech lepiej służby mundurowe wezmą się do roboty to nie będzie takich petycji w mieście

To niech sobie kupią przed pracą,schowają do lodówki i po pracy będą mieli piwko na miejscu.Bardzo dobra decyzja radnych.

Jeżeli pracownicy wymienionych firm po zmianie muszą pędem biec do monopolu, to mają poważny problem i wymagają leczenia. Nikt normalny nie ma takich myśli. A jeśli już tak bardzo im brakuje tego to niech w sobotę kupią sobie dwie zgrzewki będzie akurat na cały tydzień, a w sobotę będzie można wypić nawet dwa.

dokładnie

Ciekawe czy na Orlenie też nie będzie można kupić haha.. pismo przyjdzie i będziecie moment zmieniać swoje zarządzenia jak PiS wygra kolejny raz. A oby wygrał!!! I wtedy gonić lewactwo

Że tam i tam piją hałasują.Ja się pytam co robi straż miejska i milicja.?

Rozumiem taki zakaz na rynku w miastach turystycznych w Krakowie, Wrocławiu ale w Świeciu to dziwne. Widać że ani Policja ani Straż miejska ani rodzice nie panują nad garstką wandali. Kilka osób terrorem zabrało prawa mieszkańcom. Wolność jednych kończy się tam gdzie zaczyna wolność innych.

Panie radny ukrywający się pod pseudonimem „Tak mi się wydaje”. Ludzie pracujący na zmiany robią zakupy tak samo po pracy jak pan. Tyle tylko że godziny są inne. Jak pan sobie o 17:00 kupi chleb, mleko, jajka i jedno piwko to jest pan normalny, ale jak ktoś zrobi identyczne zakupy po pracy o 22:30, to już ma jakiś problem ze sobą?
Pogratulować tolerancji i zrozumienia dla innych. I niech sobie pan sam kupi zgrzewkę albo i 5 zgrzewek a nie dyktuje innym co kiedy, w jakich godzinach i czego mają robić zapasy. Myślałem że czasy PRLu już nie wrócą…

Otóż to ???

Ciekawe co na to sklepy całodobowe , pewno będzie masa zwolnionych pracujących . Ktoś pomyślał o tym ? Osobiście jak będzie trzeba to pojadę do Chełmna po zaopatrzenie jak np. zabraknie alko na imprezę czy spotkanie rodzinne .

Co za debilny komentarz .. Ci ciężko pracujący ludzie kończą pracę o 22.00 i chcą zrobić normalne zakupy dla siebie i rodziny ! A w Sobotę ( niedziela przecież odpada ) wypić przy meczu zgrzewkę Lecha czy co tam kto lubi .

Rolą władz miejskich było nie wydawać pozwoleń w niektórych miejscach a jak już to zrobili to wysyłać patrole i monitoring do pilnowania zapitych łbów

Słabo , jak się pali studnie kopią

Wracam z parcy i przez patpolę nie będę mógł kupić browara ***** ***

Efekt będzie taki, że sklep Cortez stanie się barem i po sprawie:D

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Od poniedziałku policjanci i strażacy prowadzą poszukiwania zaginionej 42-latki z gminy Jeżewo.

Wiadomości

Policja i kilka zastępów straży pożarnej prowadziło w poniedziałek w nocy poszukiwania zaginionej kobiety. Niestety, trwająca kilka godzin akcja nie przyniosła rezultatu.

Wiadomości

Od wczoraj trwają poszukiwania Agnieszki Paszkiewicz, która zaginęła na terenie gminy Jeżewo.

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Od poniedziałku policjanci i strażacy prowadzą poszukiwania zaginionej 42-latki z gminy Jeżewo.

Wiadomości

Policja i kilka zastępów straży pożarnej prowadziło w poniedziałek w nocy poszukiwania zaginionej kobiety. Niestety, trwająca kilka godzin akcja nie przyniosła rezultatu.

Wiadomości

Od wczoraj trwają poszukiwania Agnieszki Paszkiewicz, która zaginęła na terenie gminy Jeżewo.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo