Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Remont trasy nr 91 pod Świeciem mocno się wydłuży. Znamy termin

To, że nie uda się ukończyć w terminie remontu drogi krajowej nr 91 było niemal pewne od co najmniej kilku tygodni. Otwarte pozostawało jedynie pytanie, kiedy w ogóle on się skończy.

Udostępnij
Kierowcy mają już dość stania w korkach. Czas pokaże, czy tym razem uda się dotrzymać terminu / Fot. Andrzej Bartniak

Ta wiadomość nie spodoba się kierowcom. Najpierw Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad deklarowała, że przebudowa drogi krajowej nr 91 na odcinku między Świeciem a Chełmnem potrwa do końca września ubiegłego roku. Potem jednak termin przesunięto na koniec grudnia.

Nie trzeba było być fachowcem, żeby jeszcze jesienią uznać, że grudniowy termin również jest mało realny. Wystarczyło przejechać się tą trasą i zobaczyć co już zrobiono i co jeszcze zostało do dokończenia.

A zostało dużo, skoro na początku listopada wykonano tylko nieco ponad 50 procent inwestycji.

Reklama
Reklama

Pod koniec grudnia ubiegłego roku opublikowaliśmy fotorelację z prac na trasie Świecie-Chełmno. Zwróciliśmy się też do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z pytaniem, czy w związku z tym, że "gołym okiem" widać, iż przebudowa drogi nie zakończy się do 31 grudnia, wyznaczono nowy termin finału prac.

Wczoraj otrzymaliśmy odpowiedź.

- Termin całkowitego zakończenia przebudowy drogi krajowej nr 91 między Świeciem a Chełmnem został wydłużony na wniosek wykonawcy do 14 kwietnia tego roku - informuje Julian Drob, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału GDDKiA.

Reklama
Reklama

Jak dodaje rzecznik, zlikwidowano większą część odcinków z ruchem wahadłowym. Według stanu na 3 stycznia istnieją dwa odcinki z ruchem wahadłowym po stronie Świecia.

- Ich likwidacja i dalsze upłynnienie ruchu zależy od warunków pogodowych, a co za tym idzie, możliwości prowadzenia robót bitumicznych. Niestety, w najbliższych dniach temperatura ma spaść poniżej zera - wyjaśnia Julian Drob.

A to może oznaczać kolejne przesunięcie terminu. Jak podaje GDDKiA, "wahadła" na odcinku chełmińskim zostały usunięte jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Reklama
Reklama

- Krótkie utrudnienia mogą się pojawić jedynie na czas montażu oznakowania i innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego - dodaje rzecznik GDDKiA.

Przebudowa drogi krajowej nr 91 między Świeciem a Chełmnem rozpoczęła się latem 2022 r. Jak argumentuje GDDKiA, do opóźnienia w realizacji prac przyczyniły się problemy z niestabilnym podłożem gruntowym. Wymagało to wprowadzenia zmian w pierwotnie przyjętych rozwiązaniach technologicznych.

Inwestycję wartą 67,4 mln zł wykonuje konsorcjum Kobylarnia - Mirbud.

Reklama
Reklama

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (29)

  1. Ccc

    4 stycznia 2024 09:04

    Chyba sami nie wierzą w to co mówią. Jak mogą skończyć prace w kwietniu skoro pogoda uniemożliwi większość prac. Robicie z ludzi debili?

    • Brak słow

      4 stycznia 2024 18:11

      Firma to tylko nazwa,w kobylarni nie ma kierownictwa z doświadczeniem tylko pozbierali co z LBM zwolnili to teraz tak jest
      OT cała przyczyna

      • Jankees

        5 stycznia 2024 15:52

        Banda tępych baranów z nie wiadomego pochodzenia tytułami,nawet do łopaty bym ich nie wzioł,bo szkoda łopaty

  2. Kierowca

    4 stycznia 2024 09:09

    Pogoda akurat jest bardzo łaskawa, więc przestańcie robić z ludzi debili i mierzyć ich swoją miarą. Szybciej zostało zmodernizowane Przechowo niż ten odcinek drogi.

    • Rush77

      4 stycznia 2024 18:28

      Przecież to smiechu warte kur autostradę by 20 km położyli.masakta

    • Bobek 102

      6 stycznia 2024 04:57

      W ramach protestu i wyrażenia niezadowolenia proponuję aby karzdy kierowca trąbił w trakcie przejazdu przez teren robót, a zwłaszcza tam gdzie będą stali goście w białych kaskach.

  3. Mamas

    4 stycznia 2024 09:10

    Tam musiałby jeszcze ktoś pracować…

    • Paweł, kierowca dojeżdżający do Stolna

      4 stycznia 2024 09:29

      Ta inwestycja to przykład niekompetencji GDDKiA oddział u Bydgoszcz. Nierzetelnie wykonane pomiary gruntu, brak wyciągania konsekwencji od wykonawcy za wywiązywanie sie z harmonogramu prac,wyrażenie zgody na 5 wahadeł i rozkopanie całego odcinka.Gdyby GDDKiA Bydgoszcz miało swoja siedzibę w Chełmnie lub Stolnie i pracownicy nadzoru jezdzili od Świecia do pracy dawno byłoby po robocie. Pojawia się pytanie, czy GDDKiA wyegzekwuje kare od wykonawcy za nie dotrzymanie terminu zakończenia prac?

      • Ewa

        4 stycznia 2024 10:25

        A może ktoś podać datę kiedy całkowicie zamknął wjazd do Głogówka ? Bo boje się że pewnego dnia poprostu spóźnię się do pracy jak zacznę objeżdżać na około.Wstyd i hańba.!!!!!!!

        • Mieszkaniec

          4 stycznia 2024 12:25

          Dyrektorów odpowiedzialnych wsadzić do więzienia za niekompetencje a firma Mirbud do sądu niech płaci odszkodowania mieszkańcom Świecia i Chełmna.

          • Ktoś

            4 stycznia 2024 13:52

            Ale masz marzenia

          • Juliusz

            5 stycznia 2024 00:32

            Popieram. Pozew zbiorowy jest konieczny.

      • Świeciak

        5 stycznia 2024 22:27

        „…dalsze upłynnienie ruchu zależy od warunków pogodowych, a co za tym idzie, możliwości prowadzenia robót bitumicznych. Niestety, w najbliższych dniach temperatura ma spaść poniżej zera – wyjaśnia Julian Drob.”

        Dziś wieczorem było -2, a asfalt i tak kładli.
        Banda nieudaczników i dyletantów. Mam nadzieję, że w końcu GDDKiA będą zarządzać kompetentni ludzie.

    • Kierowca

      5 stycznia 2024 15:42

      Dokładnie. Czasami więcej kierowników budowy jak pracowników fizycznych. Wielokrotnie widziałem pracę na żywo jak „idzie”.. fajeczka, telefon. Jeżeli ktoś uklada odcinek 80 metrów krawężników przez dwa tygodnie to o czym mu tu mówimy

  4. Maxio

    4 stycznia 2024 10:09

    Ja bym Kobylarni jeszcze z 10% premii wręczył.

  5. ŁUKASZ STANISŁAWOWSKi

    4 stycznia 2024 12:17

    Cygan Lepszy od Polaka..

  6. XD

    4 stycznia 2024 12:18

    XD

  7. Anonim

    4 stycznia 2024 13:30

    Poczekajcie jeszcze 5 miesięcy przed wyborami samorządowym wszystkie prace będą zrobione i w Terespolu i most przez Wisłę przyjadą władze a wy polecicie dalej głosować na osiem gwiazdek

    • Kierowca

      5 stycznia 2024 13:54

      Osiem gwiazdek to tu chyba nue ma nic do tego

  8. Anonim

    4 stycznia 2024 13:55

    Kolejni twierdzą „brak ludzi”?

  9. Mieszkaniec kuj-pom

    4 stycznia 2024 14:44

    Szok.Ja poprostu zmienił bym firme.Kobylarnia to już przeżytek robià jak chcà z gdy już pójdzie zgłoszenie do mediów to przykrywają to na warunki i terminy.Oni są do kitu.Znam 3 osoby osobiście co przez was pracę straciły bo spóźniali się do pracy.Jestescie nie kompetentni.Chron Boże polskie drogi przed taką firmą.

  10. ?

    4 stycznia 2024 18:39

    Warstwa ścieralna położona na wysokości Grubna i Chełmna to żart. Oni chcą te fałdy oznakować i oddać do eksploatacji? Ktoś to chce odebrać? No chyba, że wahadełka jednak powrócą… Sam nie wiem, na co czekać…

  11. Abc

    4 stycznia 2024 19:36

    Mój syn pracuje w Chełmie w jednej z firm . Zarywa nockę nie dość że diesel trza rozgrzać to szybciej wyjechać żeby do pracy zdążyć. 2 godziny w dupie. Tak to jest że za PiS najtańsza firma wygrała. Powińy być kary. A ci co uczciwie pracują na czas żeby dojechać muszą z nawiązką 3 godziny wcześniej wstać. A ta firma co robi to jak za komuny. 1 robi 5 się przygląda. Nawet nie nauczyli pracowników jak się ruchem kieruje.

  12. Klient

    4 stycznia 2024 22:26

    Abc i znów polityka. Teraz PO będzie wybierać najdroższe firmy. Pasuje. Ludzie ogarnięcie się!!!

  13. Niezadowolony

    4 stycznia 2024 23:58

    Najlepsze jest to, że jeżeli już kogoś tam widać przy pracy to w białym kasku ? sami kierownicy.. Gdyby ta „firma” robiła tak robotę na przykład w Niemczech lub w UK już dawno pożegnali by się z zleceniem. Robicie z ludzi debili! Dojazd do pracy w Świeciu od strony Torunia zajmuje niekiedy 2 godziny i z powrotem to samo!

  14. Juliusz

    5 stycznia 2024 00:28

    Dlaczego nie wystąpicie z pozwem zbiorowym? Niech Ktoś w końcu za to odpowie.
    Dobrze by było powiadomić też prokuraturę. Dość bezkarności tych nieudaczników!

    • Rysiek

      6 stycznia 2024 08:46

      Możecie sobie pokrzykiwac, nikt się tym nie przejmuje a artykol jest napisany po to żeby dać możliwość upustu emocji, no i oczywiscie zrobić wrażenie że w ogóle to kogoś interesuje. Ogarnijcie się to wszystko pić na wodę.

  15. Michal

    6 stycznia 2024 16:49

    E tam po co to remontują przecież nikt tam nie jeździ wszyscy teraz jeżdżą autostrada najlepiej jakby zburzyli ten most i by był święty spokój dla świeciakow ta drogą nie potrzebna.

  16. emeryt

    7 stycznia 2024 16:37

    Przestańcie wypisywać głupoty o czasie wyczekiwania na przejazd sprawdziłem przed południem w obie strony mierzyłem czas na zatrzymaniu to do Chełmna wyszło 7 minut a w powrotnej drodze do Świecia trafiłem akurat jadąc bez zatrzymania. Znaleźli się fachowy co chcecie żeby było widać robotników z łopatami przy pracy to nie te czasy. Krawężniki można ułożyć w ciągu 10 godzin pracy 120 metrów w 3 osoby warunek musi być rozłożona podsypka, to jest ciężka ręczna praca. Ten co do pracy jedzie 3 godziny to chyba w tym czasie jeszcze łowi ryby w Wiśle. Milutko pozdrawiam byle do wiosny.