Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Strajk. Rolnicy wyjadą sprzętem na drogę wojewódzką pod Świeciem

Rolnicy z powiatu świeckiego postanowili przyłączyć się do ogólnopolskiego strajku. W najbliższy piątek wyjadą sprzętem rolniczym na drogę wojewódzką nr 240 na trasie Świecie - Tuchola. Udział w akcji protestacyjnej zadeklarowało już 150 gospodarzy.

Udostępnij
Na razie chęć udziału w akcji zadeklarowało 150 osób / Fot. Andrzej Bartniak

W piątek 9 lutego w całym kraju będą się odbywać akcje protestacyjne z udziałem rolników. Swoje niezadowolenia chcą wyrazić także gospodarze z powiatu świeckiego.

- W tej chwili udział w akcji zadeklarowało już 150 osób, ale liczba ta cały czas rośnie - mówi jeden z organizatorów protestu w powiecie świeckim. - Sądzę, że w piątek będzie nas dużo więcej.

Protestujący spotkają się w najbliższy piątek w Przysiersku (gmina Bukowiec) przed godz. 10.00. Ich działania mają się ograniczyć do powolnego przejazdu drogą wojewódzką nr 240 na trasie Świecie - Tuchola.

Reklama
Reklama

- Będzie to pokojowa demonstracja, której celem nie jest powodowanie poważnych utrudnień w ruchu - tłumaczy nasz rozmówca. - Po prostu chcemy wyrazić swoje niezadowolenie i obawy o to, co może przynieść niedaleka przyszłość.   

Ich postulaty są bardzo podobne do tych zgłaszanych przez protestujących od kilku tygodni rolników z Niemiec, Francji czy Belgii. Pierwszy problemem to nadmierny i niekontrolowany, ich zdaniem, import zbóż z Ukrainy. Eksport polskiego zboża staje się coraz większym problemem, gdyż jest ono wypychane przez tańsze ukraińskie.

Z tego samego powodu kłopot jest nawet ze sprzedażą zboża na polskim rynku. Tymczasem przed kilkoma dniami Komisja Europejskiej podjęła decyzję o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 r. Kością niezgody jest także sprawa ugorowania 4 proc. gruntów na zasiewy roślin bobowatych i motylkowych lub zastosowanie 7 proc. poplonów.

Reklama
Reklama

- Unia Europejska chce, żebyśmy przestali uprawiać część naszej ziemi - irytuje się rolnik z gminy Bukowiec. - To tak, jakby komuś w mieście powiedzieć, że od teraz nie może używać jednego pokoju. Tak to widzimy.

Piątkowy protest w powiecie świeckim ma potrwać do godz. 13.00.    

Akcja protestacyjna obejmie nie tylko tę trasę. Nowe informacje na temat strajku tutaj.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (47)

  1. Bob

    5 lutego 2024 11:27

    Widać po sprzęcie jakie to wielkie biedaki. A ciągniki za miliony!

    • Tomek

      5 lutego 2024 12:01

      Może i za miliony ale większość to własność banku.

    • Olo

      5 lutego 2024 12:25

      To nie zazdrość tylko rękawy podwijają i do pracy!!!

      • Marek 63

        5 lutego 2024 12:58

        No właśnie pracuję, zapierdalam, ale dróg nie blokuje i innym życia nie utrudniam.

        • Anonim

          5 lutego 2024 14:37

          Ale chlebek i kotlecika z chęcią opirdo…sz? A zapomniałem, ty to kupujesz w markiecie:-)

          • Ariel

            5 lutego 2024 15:22

            Za darmo mi go dadzą?

          • Marek 63

            5 lutego 2024 16:10

            Nie misiu anonimowy, opierdalam mięcho z Ukrainy, smaczne , nie zajechane chemią i tańsze i dla mnie git. Poniał.

          • Bimber

            6 lutego 2024 16:32

            To idź do „markietu” pracować i nie będziesz narzekał.
            ZAKASAĆ rękawy i na pole a nie ludziom du…y zawracać. Pada źle,nie pada źle, dopłaty za niskie. Stale narzekają. Ty czym świnie karmisz,że niby lepsze? Czym mięso szprycujesz?

          • Jan

            6 lutego 2024 18:06

            Nie ma znaczenia, może być ukraiński.

      • Rolnik

        5 lutego 2024 16:54

        Wiadomo że kierowca ma wyje..ne w rolnika przecież się przyczynia do importu z Ukrainy tylko ciekawe jak będziesz te pryskane pognite ochłapy wpier.. lał jak długo pożyjesz. Druga strona medalu jak zaskoczy zima to zapiera.. lasz szukasz rolniczka który cie wyciągnie bo się wjebał..ś za chwilę nie będziesz miał gdzie szukać i co jeść bo się przyczyniasz do tego.. Pracujesz dostajesz pieniądze my mamy problem ze sprzedażą co wiąże się z tym że ich nie ma.

        • Tomzik

          5 lutego 2024 17:34

          Ale do cholery co ja mam z tym wspólnego. Jedźcie sobie pod sejm i blokujcie władzę. Ja płacę podatki i wymagam drogi przejezdnej, bo po to ona jest. Co zwykli ludzie są winni temu, że macie źle. Macie pretensje, że kupują tańszy towar? A wy kupujecie rozumiem najdroższe nawozy i paliwo po cenach detalicznych, nie bierzecie dopłat, bo trzeba być patriotą. Śmiech. Nie każdy ma w życiu łatwo, ale nikt nie obiecywał że będzie. Mnie mogą wylać z roboty jak będzie słaby rynek, który nie zależy ode mnie i zostanę z hipoteką na dom. I też wszyscy będą mieć na to wywalone. Ale nie wjadę wam blokować pola albo dojazdu do domu z tego powodu. A może czas zacząć tak robić…

          • tw

            6 lutego 2024 05:49

            tomzik masz racje

          • Anonim

            6 lutego 2024 05:59

            Nie chcesz pomóc rolnikom to nie pomagaj ale też nie przeszkadzaj

    • Anonim

      5 lutego 2024 17:13

      I kto to mówi . Zazdrościsz -najpierw twojemu dziadkowi teraz wujkowi dochodzili pokoleniami do tego i czy aż takie miliony zastanów się czy byś się zamienił .

    • Dorota

      5 lutego 2024 19:39

      Widać że mało wiesz

    • Rolnik

      5 lutego 2024 23:44

      Za kredyty

    • Anonim

      6 lutego 2024 06:56

      To jakiś mieszczuch pisze

  2. Nie ma co narzekać

    5 lutego 2024 11:38

    Wystarczy kawałek pola podzielić na działki budowlane i można potem nic nie robić przez 10 lat. Znam kilku rolników co wiecznie narzekali że mają słabą ziemnie a teraz są milionerami. Ale większość woli narzekać i wołać daj mi. Świat się mienia jedzenia jest za dużo trzeba inaczej kombinować.

    • Kazik z rynku

      5 lutego 2024 12:16

      Gdyby nie ci rolnicy to byś jeść nie miał co. Do szkoły podstawowej proponuję się zgłosić nauczyć się pisać poprawnie.

  3. Hmmm

    5 lutego 2024 11:47

    Bardzo dobrze nie dajcie się, zboże z Ukrainy …jak tam wojna drugi rok to skąd to zboże? Do czego oni ci na „górze”chcą doprowadzić nasz kraj?

  4. Fuji

    5 lutego 2024 12:00

    Co im da blokowanie drogi??? Wkurzą się tylko kierowcy, w tv pokażą pare sekund i się na tym skończy. Powinni w miasta wjechać jak Francuzi i Niemcy. Ci się w tańcu nie prd.Polecam obejrzeć pare filmików z tamtąd.

    • Grupa

      5 lutego 2024 12:28

      Murem za rolnikami, walczcie o swoje

    • Rolniczka

      5 lutego 2024 21:21

      Ludzie z miasta nigdy się nie ogarnia i na rolników będą psioczyć.My nie mamy świąt weekendów tylko zapierniczamy. A ten sprzęt za miliony to wszystko banku jak nam się nie daj Boże noga podwójnie to niczego nie mamy A wy jeszcze Miastkowo nam tego zamierzali zazdroscicie jeb……e się i to porządnie.

  5. Danek

    5 lutego 2024 13:01

    Strajk ok ale nie kosztem kierowców my też pracujemy i musimy być w pracy. Jedźcie do Warszawy pod sejm jak chcecie to robic

    • Jarek

      5 lutego 2024 23:20

      Dokładnie tak

  6. AL

    5 lutego 2024 13:04

    Popieram

  7. Jarozbaw

    5 lutego 2024 13:43

    Murem za wąsikiem…

  8. Puri

    5 lutego 2024 14:17

    Popieram rolników. Rząd nie przeciwstawi się unii a Kołodziej…. was zdradził. U nas wszystko ograniczyć a sprowadzać z unii. Wstyd i hańba!!!!

  9. Neflix

    5 lutego 2024 14:35

    Murem za Janem Pawłem.

  10. AK12345

    5 lutego 2024 14:52

    Brawo Rolnicy, zobaczcie jak to się robi w Francji i bierzcie przykład, Polacy to chyba ostatni kraj euroentuzjastów. No ale Polak jak to Polak ,przed i po szkodzie głupi, dopiero jak porządnie po duszy dostanie to zaczyna coś tam myśleć.

  11. Obecny

    5 lutego 2024 15:29

    Pod sejm i do Brukseli a nie swoim życie utrudniać !!!

  12. Ja

    5 lutego 2024 15:43

    Głosowali na pisiorów, to teraz mają. Przecież to ich cudowny Pinokio blokował wszystkie dotacje i pieniądze, a głosował za tym co nie sprzyjało rolnictwu. Więc blokować to do Warszawy.

    • Patologia Obywatelska

      5 lutego 2024 18:04

      Pis Po – jeden ciul, bałwanie

    • Do boju rolnicy!

      5 lutego 2024 23:14

      Protestuje cała Europa, bo problemem są absurdy typu ekoschematy, redukcja CO2 o ułamek procenta, nie takie nawozy itd. Import ze wschodu (bez cła) itd.

  13. Lea

    5 lutego 2024 16:02

    Brawo Rolnicy! Bez was nie mielibyśmy co do gara włożyć, a robaków nie chcę jeść. Popieram z całego serca! Wy najlepiej wiecie jak dbać o ziemię, bo gospodaruje cie na niej z dziada pradziada. Co gryzipiórki mogą wiedzieć o gospodarowaniu?! Nie dajcie się!!!!!

  14. Mieszkaniec

    5 lutego 2024 18:45

    Ludzie! Nie dajcie się skłócić! Od wieków znana zasada CHCESZ MIEĆ SPOKÓJ, SKŁÓĆ PAROBKÓW. A niech strajkują bylebym za włoszczyznę nie płacił 12zł!

    • Rolniczka

      5 lutego 2024 22:27

      Rolnicy to nie parobki.To ludzie wykształceni,którzy też chcą godnie żyć i mieć zapłacone za swoją ciężką pracę.Mają też dzieci ichcą ich wykształcić żeby oni chociaż w życiu mieli lepiej.

  15. ups

    5 lutego 2024 18:52

    Świecie jest takie yeuropejskie ,pomidorowe a tu taki afront i kłody pod nogi .Jak możecie chłopy???

  16. Miejski Parobek

    5 lutego 2024 21:59

    Chłop to głup jest że hej. Kiedyś jeden taki narzekał że ziemia pod lasem nic nie warta , więc mowie mu wydzierżaw mi hektar jak i tak ugorem leży. Cała jesień sądziłem tam sadzonki truskawek , na wiosnę zapłaciłem za opryski i wyrywałem chwasty . Na drugi rok truskawek było w bród a on mi na to że jemu się dzierżawa nie opłaca i mam mu oddać pole . Widać że jak czyimiś rękami się coś zrobi to chłop widzi w tym sens ale jak sam ma coś zrobić to nic się nie opłaca. Najlepiej to data mnie dopłaty paliwo rolnicze i nawozy ,siew za darmo to będę tylko żniwować. Nie podoba się że sprowadzają z Ukrainy to blokujcie granicę a nie drogi w kraju.

    • Influencer

      5 lutego 2024 22:17

      Święta racja. Rolnicy są jak pielęgniarki i nauczyciele nigdy im nie dogodzisz

    • Rolnik

      6 lutego 2024 05:15

      Zapomniałeś jeszcze o ugorowaniu. Bo jeśli jesteś kierowcą i twój szef ma 100 aut 4% musi stać bezczynnie to znaczy 4 samochody właśnie ty i ktoś z twoich kolegów pozbył się pracy a twój szef nie ma z czego płacić leasingu proste

  17. Rolnicy do boju!

    5 lutego 2024 23:04

    Brawo rolnicy. Polacy powinni się jednoczyć z tą grupą zawodową, tak jak w innych krajach społeczeństwo też wspiera rolników. Rolnictwo i produkcja żywności, to nasza gwarancja niezależności w tym segmencie rynku. W innym razie zostanie nam żarcie świństwa z Ameryki Południowej czy od naszych wschodnich sąsiadów, co ograniczy naszą niezależność. Ta niezależność już jest nadwyrężona poprzez likwidację przemysłu wydobywczego i energetycznego (na rozkaz UE). Śpimy na surowcach, a będziemy kupować prąd od Niemców i innych sąsiadów. Wiatraki nie rozwiążą sprawy… Polacy jak zwykle obudzą się z ręką w nocniku.

  18. Fuks

    6 lutego 2024 02:03

    Gdy władzę we Francji trafi w ręce lePen,unia klęknie i wasze problemy się skończą. POLexit w twardym stylu żadnych negocjacji z okupantem

    • Anonim

      6 lutego 2024 14:26

      Potrzebujesz podwózki na sądową? Chętnie służę pomocą… żeby nie ta unia to by 95 % pseudorolników kupe do wiadra robiło nadal i w konia orało, albo ciapkiem xD A teraz pindolenie!

      Bardzo dobrze, że coś robią, żeby ograniczyć produkcję, ekonomia patałachy! mniejsza podaż = większa cena, a jakość się sama obroni, chyba, że będzie jej brak, to sami sobie odpowiadacie xDDD

  19. Egon

    6 lutego 2024 18:30

    Robotnik z rolnikiem skłóceni! O to chodziło

  20. Anonim

    7 lutego 2024 08:48

    ala

  21. ciekawy

    7 lutego 2024 17:54

    Rolnicy zawsze narzeklai za komuny,za PISu i teraz , co by było gdyby Polska wyszła z Unii kto był rolnikom dał te rózne dopłaty.? ok.1000 zł do jednego hektra ziemi,dopłata do każdej sztuki bydła,zwrot ok.2zł za litr paliwa itp. W kazdej branży są kłopoty ale dopłat brak.