Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W mieście i okolicy pojawią się kolejne progi zwalniające

W gminie Świecie zostaną zamontowane progi zwalniające w trzech nowych lokalizacjach.

Udostępnij
Jeden z progów zostanie zamontowany na al. Jana Pawła II / Fot. Andrzej Bartniak

OGŁOSZENIE WYBORCZE

REKLAMA

Jak informuje urząd miejski, w wyniku aktualizacji koncepcji progów zwalniających w gminie Świecie z 2019 r. podjęto decyzję o sporządzeniu projektów stałej organizacji ruchu i zamontowaniu tzw. elementów uspokajania ruchu drogowego w trzech lokalizacjach.

Reklama
Reklama

Pojawią się one na al. Jana Pawła II (przejście do ul. Prusa), na ul. Chmielniki przy Szkole Podstawowej nr 2 oraz w Kozłowie.

Decyzję o montażu progów podjęto kierując się sygnałami płynącymi od mieszkańców.

- Piesi są szczególnie narażeni na utratę zdrowia lub życia w wyniku coraz większego ruchu samochodowego – zwraca uwagę Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Doskonałym rozwiązaniem, stosowanym m.in. w pobliżu szkół, są spowalniacze ruchu, najczęściej w postaci progów zwalniających.

Reklama
Reklama

Nie wszędzie można postawić próg zwalniający, bo zależy to m.in. od kategorii i klasy drogi czy odległości od skrzyżowania.

- Wszystkie lokalizacje są jednak szczegółowo analizowane - zapewnia burmistrz.

Ponadto gmina prowadzi rozmowy z zarządcą drogi, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, na temat możliwości zamontowania progów i ograniczenia ruchu pojazdów ciężarowych) w okolicy osiedla Miasteczko (tzw. stara ul. Tucholska).

Reklama
Reklama

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (26)

 1. Anonim

  23 września 2023 21:09

  Ulica Długa.. Koniecznie progi- policji tu nie widać, a odkad jest asfalt to ludzie jezdza jak wariaci 😢😢😢 juz nie raz prosiliśmy.. Szczegolnie od strony chmielnik- spod wiaduktu cala duga prosta i jada ile fabryka dala 😢😢 az dojdzie do nieszczęścia..

  • Anonim

   24 września 2023 14:33

   Próg zwalniający albo ograniczenie prędkości przydało by się zrobić na tzw Dolnym Młynie w kierunku Bukowca. Kierowcy na tym odcinku prześcigają się w głupocie. Wystarczy chwila, a dojdzie tam do tragedii.

   • Mieszkaniec

    25 września 2023 12:06

    Ulica Małucyżyńskiego na wysokości ulicy gen. Wł. Andersa i ulicy W. Lutosławskiego , przeĵście dla pieszych .

 2. Anonim

  23 września 2023 21:29

  Długa, szczególnie prosta za zakrętem do Laskowickiej. Tu kiedyś dojdzie do nieszczęścia.

 3. Bogucha

  23 września 2023 22:17

  Sebixy będą fruwać golfami

 4. Kasia

  23 września 2023 22:18

  Przejście przy przedszkolu nr 1 na Sądowej też bardzo niebezpieczne.

  • Xxx

   24 września 2023 00:10

   Willowa

  • ...

   24 września 2023 09:05

   Gdyby rodzice nie parkowali aut na Sądowej przy przedszkolu to by było bardzo bezpiecznie. Na Nadbrzeżnej jest parking ale to trzeba kawałek się przejść i dla wielu to już za daleko i za ciężko.

 5. Tomzik

  23 września 2023 22:39

  Trzeba chyba przesiąść się na motocykl, za chwilę jeździć się nie da normalnie a zawieszenie będzie trzeba remontować 3x w roku. Z każdej strony tylko dowalają do pieca. Opłaty drogowe obniżyć za taką nawierzchnię, po której trzeba 20km/h jeździć, żeby czegoś nie uszkodzić. Rozumiem, że nie brak idiotów za kierownicą, ale i na pasach ich sporo. Na rowerach, hulajnoga chce, w słuchawkach, z gębami w ekranach… Tym też by się przydało coś pod nogi popodstawiać.

 6. Kierowca zawodowy UE

  24 września 2023 07:02

  To remontuje to zawieszenie jak masz pordzewiałe śmieszny jesteś progi przeszkadzają .Na alejach przejście do schodów na ul Prusa i tak trzeba zwolnić lub omijać studzienkę bo od tych Świeckich studzienek bardziej ci zawieszenie siądzie niż od progów

  • Taka prawda

   24 września 2023 07:58

   Dobre uśmiałem się 🙂 fakt te studzienki są wybitne, rządzący udają że nie ma problemu hehe

 7. Taka prawda

  24 września 2023 07:56

  A Paderewskiego? Tam jest szkoła i przedszkole… ograniczenie do 30km/h. W godzinach porannych jeszcze nie widziałem tam normalnie jadących do pracy.

 8. Taka prawda

  24 września 2023 08:03

  „Wszystkie lokalizacje są jednak szczegółowo analizowane – zapewnia burmistrz.”

  No to podajcie w jaki sposób są podejmowane decyzje? Jak to jest że mieszkańcy wiedzą swoje (zazwyczaj lepiej) a urząd swoje?

  Jak ja już słyszę że „zapewnia burmistrz” to aż się uśmiecham i zastanawiam, kto na tym zarobił 😉

 9. Mieszkaniec

  24 września 2023 09:17

  Ulica Krótka taki próg załatwi sprawę szybkich tzw.kierowcow. Wiem będzie problem bo nikt ważny tu nie mieszka.

 10. Jaakto

  24 września 2023 09:39

  Ul. DŁUGA bardzo potrzebne progi zwalniające, szczególnie w okolicy domów od strony Laskowickiej, jest długa prosta i trzeba uważać na rozpędzone auta.

 11. Mieszkaniec

  24 września 2023 09:40

  Też uważam że ulica Długa. Jest niebezpiecznie

 12. Mieszkaniec

  24 września 2023 09:47

  Na Bolesława Chrobrego jest bezwzględnie potrzeba zamontowania progów i to kilku. Tutaj rich jak na autostradzie! Wyścigi, motory. Strach przejść na drugą stronę!

 13. Mieszkaniec

  24 września 2023 10:06

  Na ulicy WODNEJ, przy przejściach z przejazdami dla rowerów, po remoncie jeżdżą jak na autostradzie….

 14. Ryszard T.

  24 września 2023 10:13

  Kiedy w końcu będą progi zwalniające na ul. Bednarza !? Przecież to jest świecki pas startowy.

 15. Zbigniew

  24 września 2023 10:31

  Jak analizujecie potrzebę montażu progów widać w Sulnowie w kierunku Jeżewa. Dla pięciu rowerzystów w tygodniu zamontowaliscie progi, które zwalniają kilkadziesiąt samochodów dziennie. Duże samochody praktycznie nie zwalniają czyniąc ogromny hałas podczas przejazdu przez progi co odczuwają w swoich domach pobliscy mieszkańcy. Gratuluję Panu Burmistrzowi takich „analiz”.

  • Mieszkaniec

   24 września 2023 12:10

   Na początku ul. Chmielniki próg zwalniający, przy szkole. Super. Tylko później cała ul. Chmielniki i ul. Długa dla piratów i kładów.

 16. smywomir

  24 września 2023 12:21

  według narzekaczy to prób zwalniający powinien być co 20 m.. w zasadzie to nie powinno się budować dróg, a progi zwalniające i ewentualnie pod nimi asfalt haha.. i obowiązkowo stały patrol drogówki na każdej ulicy. Jeszcze dla bezpieczeństwa na każdej ulicy postawiony na stałe fotoradar.. przynajmniej kasa z mandatów byłaby dla bąbli.. ile to się słyszy historii, ze madka wydała na paznokcie i nie ma dla bąbla.. a 500+ poszedł na rachunek za prąd, konkubent nie pracuje, a dotacje dla samotnej madki i alimenty ledwie wystarczają.. więc to mogłoby wspomóc aż dwie grupy ludzi..

 17. Zbigniew

  24 września 2023 13:08

  Warto aby taką opcję przemyśleli decydenci. Postawienie p rogów np. Co 20 metrów rozwiązało by problem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

 18. Riusz

  24 września 2023 17:34

  Na Wojska Polskiego przy skrzyżowaniu z Bednarza i Solidarności. Tam prują często ile się da.

 19. Krycha

  24 września 2023 19:37

  Na ulicy Chmielniki są już dziury zwalniające

 20. Ona

  26 września 2023 20:28

  Bzowa

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama