Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Iwona, Sabina, Szymon

Zaskakujące wyniki. Które gminy najwięcej inwestowały w rozwój? [ranking]

Andrzej Pudrzyński
17 października, 14:51

Który samorząd zasłużył na tytuł lidera inwestycji w powiecie świeckim? Gdzie najwięcej inwestowano w budowę i remonty dróg, wodociągów, kanalizacji, placówek oświatowych i obiektów sportowych? Podajemy najnowszy ranking.

Michał Grabski, wójt Osia (po lewej). W latach 2017-2019 gmina najwięcej zainwestowała „na głowę” mieszkańca
Fot. UG Osie

REKLAMA

Czasopismo „Wspólnota”, poświęcone sprawom samorządu terytorialnego, opublikowało kolejne zestawienie dotyczące inwestycji samorządów w całym kraju.

Jak wypadł powiat świecki? Nieźle. Plasujemy się mniej więcej pośrodku, a w dwóch przypadkach nawet blisko czołówki.

Ranking obejmuje wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2017-2019. Powody do zadowolenia ma starostwo. Powiat świecki awansował z 38 na 26 miejsce (na 314 powiatów). W przeliczeniu na jednego mieszkańca średnie wydatki inwestycyjne wyniosły 339,25 zł. To między innymi efekt intensywnej modernizacji dróg.
REKLAMA

- To prawda, że w drogi inwestujemy najwięcej. Co roku budujemy i remontujemy po kilkadziesiąt kilometrów. Nie zaniedbujemy jednak też innych dziedzin – zapewnia Franciszek Koszowski, wicestarosta świecki. - Wprawdzie ranking już tego okresu nie obejmuje, ale w tym roku, oprócz dróg, budujemy mieszkania chronione w Nowem oraz rozbudowujemy Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu. A to tylko parę przykładów z długiej listy.

Wicestarosta podkreśla, że ponieważ powiat świecki nie ma dużych dochodów, pozyskuje środki na inwestycje ze wszystkich możliwych źródeł unijnych i krajowych.
REKLAMA

W kategorii miast powiatowych nadal wysoko plasuje się Świecie. W latach 2017-2019 wydało na inwestycje w przeliczeniu na mieszkańca 965,61 zł. Dało to gminie 43 miejsce na 267 miast powiatowych w kraju. W poprzednim rankingu obejmującym lata 2016-2018 Świecie było jednak aż o 21 „oczek” wyżej. Skąd ten spadek?

- W tamtym okresie gmina stawiała basen, zaadaptowano na potrzeby Ośrodka Pomocy Społecznej jeden z budynków w dawnej jednostce wojskowej, zbudowano ul. Armii Krajowej czy zagospodarowano teren wokół Dużego Blankusza. To był prawdziwy wysyp kosztownych inwestycji – argumentuje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Burmistrz zwraca uwagę, że miasto rozpoczęło lub wkrótce rozpocznie kolejne duże projekty, w tym m.in. odbudowę zamku i budowę nowego ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem Deczno.
REKLAMA

- W kolejnym zestawieniu więc pewnie znowu pójdziemy w górę - śmieje się Krzysztof Kułakowski. - Na wyniki tego rodzaju rankingów największy wpływ mają duże przedsięwzięcia za grube miliony. Trzeba też wziąć pod uwagę, że czym innym jest inwestycja za, dajmy na to, 2 mln zł w 5-tysięcznej gminie, a czym innym w 34-tysięcznej, jak Świecie. Przelicznik „na głowę” jest w tym pierwszym przypadku dużo wyższy – wskazuje burmistrz.

Liderem inwestycji w powiecie świeckim jest gmina Osie z wynikiem 1369,07 zł na mieszkańca (w kategorii gmin wiejskich dało jej to 180 miejsce na 1537, w latach 2016-2018 była na 167).

- To, że rozwijamy się w sposób, jakiego niektórzy nam zazdroszczą, wynika w znacznej mierze ze zgody, jaka u nas panuje – powiedział Extra Świecie Michał Grabski, wójt gminy Osie. - Wypracowaliśmy dobry model współpracy ze wszystkimi grupami społecznymi. U nas w zasadzie nie ma konfliktów, a jeśli już się pojawiają, to staramy się je rozwiązywać. Taki klimat buduje - argumentuje wójt.
REKLAMA


Gmina Bukowiec
z 1122,73 zł zajęła 352 miejsce (poprzednio 275), Lniano z 1078,91 zł uplasowało się na 400 miejscu (90), Dragacz z 980,82 zł na 504 (447), Świekatowo z 935,02 zł na 560 (632), Jeżewo z 874,78 zł na 647 (820), Pruszcz z 854,26 zł na 679 (766), Warlubie z 844,77 zł na 691 (1127), a Drzycim z 498, 03 zł na 1257 miejscu (w poprzednim rankingu na 1409).  

W kategorii małych miast i gmin miejsko-wiejskich Nowe znalazło się na 541 miejscu na 606 z wydatkami na poziomie 377,88 zł na mieszkańca (w latach 2016-2018 było na 503 miejscu).

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (15)

No cóż nasze Nowe znów  w ogonie.

Bo jak ocenić pozycję 541 na 606 ????

Przyszłości dla młodych w tym mieście nie ma.

Według mnie Woliński i jego dwór nie ma koncepcji na rozwój miasta i stworzenie warunków optymalnych do życia mieszkańcom.

Odpowiedzi: 0

Nowe słabiutko.

Odpowiedzi: 0

Cudowna Godpodarna Gmina takie

wyniki trzecie niby miejsce w powiecie ale od końca. Były wojt cudotworca klamnie jak zawsze.

Gmina w powiecie pod względem wydatków inwestycyjnych na mieszkańca zajmuje 7miejsce-przedostatnie.Ot osiągnięcia. Ale

czego można się spodziewać? 

Miejsce pierwsze i jedyne to Pan zajmuje w gronie osób skazanych wśród wójtów w powiecie. 

powiecie. 

Odpowiedzi: 1

Niech teraz przeprosi kłamca  na fb GOSPODARNA GMINA.

Odpowiedzi: 0

Lniano niech weźmie przykład z Bukowca 

Chociaż jeżeli chodziłoby nawet o same drogi.

Odpowiedzi: 0

Drzycim, dramat... Marianie, bierz sie do roboty

Odpowiedzi: 0

Ranking jest nie miaro dajny gdyż Pruszcz przy prawie dwukrotnie większej liczbie mieszkańców niż inne gminy z góry rankingu wypadł dużo niżej mimo, że inwestował od nich dużo więcej. Będzie odwrotna sytuacja jak Pruszcz zostanie malutkim miastem i wtedy przy podobnych nakładach na inwestycje uplasuje się na szczycie gmin miejsko wiejskich!

Odpowiedzi: 0

a inne Gminy ile mają mieszkańców skoro tak piszesz??? Chyba bardzo bronisz Pruszcz...

Odpowiedzi: 0

Świecie słabiutko...

Odpowiedzi: 1

Przeczytaj jeszcze raz, może do ciebie dotrze - chociaż wątpię - dlaczego Świecie wypadło słabiej niż chociażby Osie.

Odpowiedzi: 0

Do obliczeń nie wlicza się inwestycji prowadzonych przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością których właścicielem jest gmina. Tak jest w przypadku Świecie  Pruszcz Nowe to tak dla pełnej wiedzy czytających.  

Odpowiedzi: 0

Niech lepiej zainwestują w ośrodek zdrowia,obecnie to jest dramat.

Odpowiedzi: 0

Tylko w Jezewie sie nic nie oplaca niema biedronki. Paliwa niema gdzie kupic. Po wszystko trzeba jezdzic do swiecia. 

Odpowiedzi: 0

Chyba tylko wójt Grabski uważa że w Osiu jest wszystko cudowne

Odpowiedzi: 0

Nie tylko i nie wszystko np miejscowość Wałkowiska łapy na ulicy są ale pół miejscowości. 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz