Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  32°C / 19°C
 • zachmurzenie duże
  Jutro:
  32°C / 20°C
 • zachmurzenie duże
  Pojutrze:
  34°C / 23°C
REKLAMA

Kolejny budynek szpitala psychiatrycznego zmienił się nie do poznania [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
25 czerwca, 09:02

Jeszcze w czerwcu zostanie oddany do użytku kolejny, gruntownie zmodernizowany budynek Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Za jego metamorfozę odpowiada świecka firma Prof-Bud Jarosław Bąk.

Stan przed i po. Tak rozległy remont 160-letniego budynku to zadanie dla specjalistów
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Dokładnie rok temu podpisano umowę na przebudowę budynku, w którym mieszczą się oddziały psychiatryczne III A i III B, czyli oddziały ogólne dla kobiet i mężczyzn.

Na zewnątrz najbardziej widocznym elementem świadczącym o remoncie pawilonu są winda, nowe okna i dach - jego nowa konstrukcja i pokrycie dachówką. Prawdziwego "cudu" dokonano jednak wewnątrz budynku, gdzie wyremontowano pomieszczenia i ciągi komunikacyjne. Ściany zostały pokryte warstwą tynku, wylano nowe posadzki oraz wykonano docieplenia płytą Multipor.

REKLAMA
REKLAMA

Stary pruski budynek, liczący 160 lat, w zasadzie w niczym nie przypomina tego, sprzed roku, gdy szpital przekazywał wykonawcy plac budowy. Jak zawsze w przypadku obiektu zabytkowego, inwestycja była sporym wyzwaniem.

- Rozpoczynając prace nie wiedzieliśmy, na co tak naprawdę natrafimy - przyznaje Jarosław Bąk, właściciel firmy Prof-Bud w Świeciu.

Trudno było na przykład precyzyjnie oszacować liczbę elementów drewnianych i konstrukcyjnych, które trzeba będzie wzmocnić lub wymienić.
 REKLAMA

REKLAMA

- Wymiana instalacji elektrycznej, wod-kan, jak też wykonanie zupełnie nowej instalacji wentylacji mechanicznej wiązały się z koniecznością demontażu większości kominów oraz wykonania nowych otworów w stropach łukowych. To bardzo ryzykowne i wymaga szeregu zabezpieczeń i doświadczenia. W zasadzie każdy tydzień przynosił jakieś wyzwania, które wymagały natychmiastowych rozwiązań - dodaje Jarosław Bąk.

Szef Prof-Budu przyznaje, że podczas remontu przydało się doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji dość podobnej inwestycji, jaką była modernizacja pokoszarowego budynku, w którym obecnie mieści się Ośrodek Pomocy Społecznej w Świeciu. I w tym przypadku ze starego budynku pozostały również tylko mury zewnętrzne.

REKLAMA
REKLAMA

Paradoksalnie jednak najwięcej problemów przysporzyły nie różnego rodzaju wyzwania natury technicznej, lecz dostępność materiałów budowlanych oraz radykalny wzrost ich cen. Na szczęście większą część udało się zakupić wcześniej, dzięki czemu wykonawca był w stanie dotrzymać zarówno ceny, jak też terminu zakończenia prac, co obecnie jest coraz większą rzadkością.

Do tej pory obiekt pozytywnie przeszedł wszystkie konieczne kontrole, łącznie z jedną z najważniejszych, czyli przeprowadzanych przez straż pożarną. Ze względu na funkcję budynku, w tym przypadku przepisy są niezwykle restrykcyjne.   

Zadowolenia z osiągniętego efektu nie kryje też Dariusz Rutkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.

- Myślę, że nawet nie ma sensu porównywania budynku sprzed remontu z obecnym stanem - mówi z satysfakcją. - Dzięki modernizacji zyskaliśmy dwa piętra poddasza. Ważniejsze wydaje się jest jednak to, jak zmieniły się sale.

REKLAMA
REKLAMA

Dariusz Rutkowski chwali również wykonawcę za wręcz wzorową relację na etapie realizacji.

- Na bieżąco otrzymywaliśmy dokumentacją potwierdzającą wykonane prace - zaznacza dyrektor. - Wykonawca uważnie słuchał też naszych sugestii. Była to niezwykle merytoryczna współpraca, co nie jest bez znaczenia, zważywszy na charakter tego budynku i wartość umowy.      

Remont kosztował 8 mln zł, z czego 6 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne.

Poniżej galeria zdjęć, na której widać pomieszczenia przed i po remoncie.

REKLAMA

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (7)

Ciekawe czy palarnia jest dalej.pacjenci bez papierosa to koszmar bedzie

Odpowiedzi: 0

Niedługo nie będzie miał kto pracować w tych pięknie wyremontowanych pomieszczeniach... Tyle pomieszczeń do pracy terapeutycznej, a terapeutów pozwalniali...

Odpowiedzi: 1

Zgadzam się, jednak w tym przypadku liczą się tylko pieniądze, nie pacjenci a tym bardziej nie personel... 

Odpowiedzi: 0

Pani Asia terapeutka z 3a jest z powołania.będzie pracować.byli by idiotami jak by ja zwolnili

Odpowiedzi: 1

Zgadzam się, Pani Asia jest wspaniała terapeutka, ale nie jedyna pracująca w tym szpitalu

Odpowiedzi: 0

Wszystko ładnie pięknie, zapomnieli tylko dodać że przy puszczaniu wody pod prysznicami ucieka ona pod drzwiami. Kolejny niewypał, tak jak w przypadku poprzedniego remontu 

Odpowiedzi: 0

Bardzo ładnie chociaż szkoda trochę tej zabytkowej cegły. Można było niektóre ściany zostawić w tej oryginalnej cegle

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz