Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Tadeusz, Cyryl, Wioletta
 • zachmurzenie umiarkowane
  Dzisiaj:
  16°C / 10°C
 • pochmurnie
  Jutro:
  15°C / 7°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  14°C / 6°C

Te gminy inwestowały najwięcej w rozwój. Wyniki mogą niektórych zaskoczyć

Andrzej Pudrzyński
13 października, 10:56

Osie, Bukowiec oraz niemal ex aequo Warlubie i Dragacz, to gminy powiatu świeckiego, które według rankingu "Wspólnoty", najwięcej przeznaczyły na inwestycje w latach 2018-2020. Zestawienie obejmuje miasta, gminy i powiaty w całym kraju.

Osie zajęło pierwsze miejsce w rankingu wśród gmin powiatu świeckiego
Fot. UG Osie

REKLAMA

W tegorocznym rankingu czasopisma samorządu terytorialnego "Wspólnota" za lata 2018-2020 zaskakiwać może spadek Świecia, które we wcześniejszych edycjach znajdowało się na wysokich miejscach.

Z ostatniego zestawienia wynika, że gmina zajęła 101 lokatę na 267 miast powiatowych w kraju. Przeznaczyła na inwestycje w drogi, budynki użyteczności publicznej, kanalizację, wodociągi czy tereny rekreacyjne średnio 860 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tymczasem w dwóch poprzednich rankingach obejmujących lata 2016-2019 była na 22 i 43 miejscu w kraju.
REKLAMA

- Ostatni ranking tak naprawdę dotyczy tylko roku 2020 - zwraca uwagę Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Zawsze jest taki rok, kiedy więcej się inwestuje i taki, gdzie ten poziom jest niższy. Wszyscy wiemy, że ubiegły rok był szczególny ze względu na koronawirusa. Związana z tym niepewność powodowała opóźnienia w rozpoczęciu kolejnych inwestycji, które przesunęliśmy na 2021 r. Dodajmy też, że wsparliśmy kilkoma milionami złotych duże projekty  drogowe realizowane przez powiat, jak budowa ronda koło Nowego Szpitala czy przebudowa ul. Wojska Polskiego. Ale dzięki temu będą z nich korzystać także mieszkańcy naszej gminy - dodaje Krzysztof Kułakowski.

Burmistrz zaznacza, że Świecie nie mogło ostatnio liczyć na tak szczodre dofinansowanie z budżetu państwa, jak niektóre gminy.

- Trudno zrozumieć, dlaczego. Spełnialiśmy kryteria, ale że nie było jasnych reguł naboru, pieniądze były po prostu przyznawane uznaniowo przez rząd. Te samorządy, które dostały dotacje, mogły je inwestować i przez to podnieść swoją pozycję w rankingu - argumentuje Krzysztof Kułakowski.
REKLAMA

Ten sam argument podnosi również Czesław Woliński, burmistrz Nowego.

- Często byliśmy pomijani przy rozdzielaniu funduszy z budżetu państwa. Mimo to, realizujemy kolejne inwestycje, finansowane z budżetu gminy oraz ze źródeł zewnętrznych - podkreśla burmistrz Nowego.

O wynikach rankingu dotyczących Nowego, które zostało ujęte w kategorii małych miast i gmin miejsko-wiejskich, pisaliśmy tutaj.

Na dużą rolę dotacji ze źródeł krajowych, szczególnie tych przeznaczonych na budowę dróg lokalnych, zwracają też uwagę twórcy rankingu we „Wspólnocie”. W miastach na prawach powiatu udział ten wynosi mniej niż 5 proc., w gminach już 30 proc., a w powiatach nawet 46 proc.
REKLAMA


Jest to jeszcze jeden przykład zjawiska, o którym wspominaliśmy przy okazji rankingu zamożności – wzrostu uzależnienia samorządów od dotacji celowych
– piszą Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska, autorzy rankingu. - Na podstawie sprawozdań budżetowych nie da się tego precyzyjnie ustalić, ale można się domyślać, że przeważająca część tych dotacji wiąże się z Funduszem Dróg Samorządowych. O problemach z transparentną i sprawiedliwą alokacją tych środków pisaliśmy w obszernym raporcie opublikowanym we "Wspólnocie".

Powiat świecki awansował na 23 miejsce (z 26 za lata 2017-2019) wśród 314 powiatów w rankingu. Wydatki inwestycyjne starostwa kształtowały się na poziomie 389 zł na mieszkańca.
REKLAMA

Poniżej przedstawiamy, jak wypadły w rankingu "Wspólnoty" za lata 2018-2020 gminy wiejskie powiatu świeckiego (w kolejności: aktualna pozycja, w nawiasie miejsce w poprzedniej edycji i kwota na inwestycje w przeliczeniu na mieszkańca w zaokrągleniu do pełnych złotych).

 1. Osie 219 (180) - 1408 zł
 2. Bukowiec 398 (352) - 1137 zł
 3. Warlubie 525 (691) - 1038 zł
 4. Dragacz 556 (504) - 1019 zł
 5. Świekatowo 602 (560) - 975 zł
 6. Pruszcz 609 (679) - 970 zł
 7. Jeżewo 653 (647) - 921 zł
 8. Drzycim 814 (1257) - 822 zł
 9. Lniano 874 (400) - 782 zł

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (10)

Nie dziwię się pozycji gminy jezewo, tam jak na gminę się wchodzi to albo w prusaka wdepniesz ,albo w karalucha, na GOPSie lewą kaszą i makaronem handlują, a biedakom dają ryż z pluskwiakami no i zero inwestycji w tym Jeżewie, nawet CPN nie mają ; gmina dla miasta Laskowice

Odpowiedzi: 1

To może poprzedni wójt robił inwestycje?przez 17 lat swojej kadencji niezrobil tyle co obecny Wójt zdziałał w Trzy lata,żal ci że ty ryżu  nie dostaniesz?

Odpowiedzi: 0

Gdybyś miała trochę pojęcia to byś zobaczył,  że na czele są mała gminy które mają mała mieszkańców. Wystarczy zrobić jedną inwestycję i podzielić ją przez liczbę mieszkańców i jest się na czele. Wydaj jeden milion na 3000 mieszkańców a wydaj ten sam milion na 10 000 mieszkańców. Tak jest z Naszym Pruszczem. Więc ranking tak naprawdę nie oddaje wszystkiego...

Odpowiedzi: 1

Masz więcej mieszkańców w gminie, bierzesz od nich wiecej podatków. Masz wtedy większy budżet, to robisz więcej inwestycji. Wtedy będziesz wyżej w rankingu.

Odpowiedzi: 1

Prawda,Pruszcz 1 miejsce zajmuje tylko medialnie, ciekawe ile kasy na to idzie?

Odpowiedzi: 0

Nie zmienia to faktu że Jeżewo to zadupie

Odpowiedzi: 2

A co masz w Laskowicach?żadnego baru niemasz aby wyjść z dzieckiem na obiad czy na lody.bankomatu też niema.

Odpowiedzi: 0

Chyba zadupia nie widziałeś. Nie obrażaj mieszkańców Jeżewa. 

Odpowiedzi: 0

Nie narzekajcie. Dzieje się. Dajcie szansę nowej władzy. W 3 lata nie nadrobi się zaległości iluś lat. Te zaległości są też dzięki obecnemu zastępcy wójta warlubia który tak pięknie o sobie opowiada. Gdyby pracował jak należy to z pewnymi inwestycjami bylibyśmy do przodu. Ale tego to już nikt nie pamięta tylko stale wytyka ze tego nie ma że tamto źle. Na wszystko potrzeba czasu.

Odpowiedzi: 1

Święta prawda..... 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz